Ako funngovať s deťmi môjho partnera?

adrina
7. sep 2015

Ahojte...rada by som pokecala na tému ako vychádzať s deťmi svojho partnera a Vaše skúsennosti...čo sa týka aj zasahovania jeho ex do našich životov.... Rady ..skúsennosti..postrehy...teším sa...🙂

guinevre
7. sep 2015

@alaguema Moja teta bola rozvedena, 2 deti, jej druhy muz bol rozveedny, 2 deti, zili spolu 30 rokov, do jeho smrti. Jej deti jeho akceptovali ako vlastneho otca, a mali vztah aj so svojim vlastnym otcom, nikto nerobil zle, prave kvoli detom. Jeho deti, no syn sa nechcel stykat s otcom ani s jeho manzelkou, tak ten kontakt sa utratil, lebo ujo si uz nedovolil aby ho syn, dospely clovek vydieral, a ano bolo to pod vplyvom matky. Dcera, ta najprv odmietala, a potom uz ked bola dospela chodila za nimi pravidelne, a videla, ze ta moja teta je fajn, normalna zena, a hlavne, jej otec bol s nou stastny, furt hovoril, ze ako v zivote neveril, ze by moholl mat taku skvelu zenu. Takze, ked uz ty ako dospely clovek odmietas akceptovat, ze tvoj otec niekoho ma, a radis ze ta druha zena je vzdy len cudiza a len sa jej patri byt velkorysa, a mlcat, no prepac, tak to nefunguje.

alaguema
7. sep 2015

@adrina chápem, ale osobne si myslím, že ty s jeho deťmi nepotrebuješ nejak extra fungovať. Teda že nejaký skutočne závažný problém nemáte. Ony potrebujú otca a predpokladám, že otec potrebuje a chce tráviť čas s nimi. Ak má jedna z nich problém s tebou, prečo si s nimi ich otec neurobí program v trojici? Ocenili by to určite ja obe dcéry, otec by sa naplno venoval iba im a ty si ušetrená skrytých alebo aj otvorených prejavov nepriateľstva.

@winonajedna úplne súlasím. S výnimkou vzťahov, kde všetko klape a vzťahy sú obojstranne dobré. Ale kde to škrípe, tak načo silou mocou chcieť, len nech ma majú radi...niekedy mi to pripadá, ako keby aktuálne chceli ex-kám dokázať a just ma tvoje deti budú mať radi aj napriek tebe.

lubkavargova1
7. sep 2015

Ale viem ako to je na slovensku a aj to, ze zena, a hlavne ohrnuta exka robi vsetko mozne a nemozne, aby ociernila co sa len da. Lenze aj vy "ine" zeny pochopte, ze ked ta bio -matka zena vychovava deti, tak vy sa mozte postavit aj na hlavu nezmenite to. Stale tvrdim, ze bio otec ma urobit poriadok. Inak stale bude ta "cudza teta" ociernovana.

guinevre
7. sep 2015

@alaguema "niekedy mi to pripadá, ako keby aktuálne chceli ex-kám dokázať a just ma tvoje deti budú mať radi aj napriek tebe."
Ano,to ti len tak pripada. V realite ide o to, ze ked som s muzom rodina, a on ma deti, tak nebudeme vikendy travit kazdy zvlast, ale ako (velka - teda vela deti mame) rodina, tak ako ma byt. To, ze on ma deti z predosleho vztahu, neznamena, ze nema pravo na SVOJ zivot.

guinevre
7. sep 2015

@lubkavargova1 No, ved to aj ja tvrdim, do vychovy sa neterba miesat, okrem ked si to aj matka nepraje, a vie ocenit, ze sa o jej dieta staras ked je s vami. Ale ked nevie, tak to ta tankovat nemusi.

alaguema
7. sep 2015

@guinevre vôbec si nepochopila pointu. Ja akceptujem partnera mojej mamy (ani len to si z textu nepochopila, že nešlo o ženu), ale nie sme si povahovo vôbec blízki, rozchádzame sa aj názorovo, ale vždy kultivovane, takže dá sa povedať, že spolu vychádzame dobre, rešpektujeme sa vzájomne. A to som tým aj chcela povedať, lebo to tu zatiaľ nikto nespomenul. Aj deti cítia sympatie, alebo antipatie, aj deti môžu mať vlastný názor, nemusí to byť vždy zákonite manipulácie zo strany ex. Ďalšiu vec, ktorú sú nepochopila - veľkorysosť je to, ak sa nová partnerka povznesie nad nadávajúcu ex a nijak nezasahuje do záležitosti rodiny, ktorá rozvodom neprestala existovať - teda otec, matka a deti. Ona je mimo. Oni tvoria rodinu a ona s ním môže iba vytvoriť rodinu novú. Do tej starej nepatrí, ani keby sa potrhala. Môže byť deťom kamarátka, môže mať s nimi super vzťah, ale nikdy nebude súčasťou tej pôvodnej rodiny. Krv nie je voda - to sa nehovorí zbytočne. To len dnes je taká móda tváriť sa, že všetko je normálne a hrať sa na rodinky aj keď žiadna rodina nie sú. Je to len ďalšia barlička.

alaguema
7. sep 2015

@guinevre áno. Aj keď to tie deti nechcú, ale aktuálna manželka zavelí a či chcete, či nie, sme jedna veľká rodina 😉 Presne o tom píšem.

winonajedna
7. sep 2015

@alaguema absolútny súhlas! A súhlasím aj s tvojim príspevkom z pohladu dieťaťa rozved.rodičov,pretože podobne to vníma aj moja dcéra a môj exmanzel žiadnu priateľku ani nemá.

libka1
7. sep 2015

@adrina no niektore ex si to predstavuju tak, ze ty sa vzdy na vikend asi odstahujes, aby ta nahodou deti nestretli 😅

lubkavargova1
7. sep 2015

guinevre presne tak. Ako ja to cele chapem. Ono tie aktualne partnerky sa vidia ako "aktualne partnerky". To akceptujem a beriem. Lenze dieta to tak neberie. Pre dieta je len jedna matka a jeden otec. Pre malinke dieta obzvlast. Niekedy toto tiez nechapem, ze chcu nove partnerky mocno vychadzat s detmi. Co svojim sposobom je aj normalne, ved su to deti ich partnerov. Lenze toto je jeden uhol pohladu.. Predpokladam ze zakladatelka ma tolko empatie a hlavne zdravy sedliacky rozum, ze to cele ukociruje. Pokial ze su na jednej ulici, no neviem, u mna pri takom stave uz by to bolo na noze a na kriminalku 😅 😅 Drzim palce a hlavne nech ta puberta u deti raz dva prehrmi 😝

guinevre
7. sep 2015

@alaguema Z jedneho prispevku sa naozaj nedalo hned vediet kazdy detail, ale super, ze si teraz vysvetlila. No, to je zrejme ten svet v ktorom ex zije, ze spolu tvoria rodinu, nie netvoria, boli rodina, teraz su dve - je ona s detmi, alebo on s detmi, ale spolu uz nie su a pravdepodobne nikdy nebudu.

maciatkolulu
7. sep 2015

@emily12345 zaraza ma ako opisujes ex manzelku. Opisujes ju tu ako zlu matku, ktora dava dietatu iba kupovane vyzivy (odkial to vies, co robila doma s dajme tomu ročným dieťaťom), ty si mu vyvarala, ako casto? Dva vikendy do mesiaca? A ze ty s nou riesis naucne ulohy a doma ju ta dava len pred tv. Dost som sa pobavila ked som si to citala. Proste exka neschopna matka. Kolko mas deti, myslim vlastnych?

guinevre
7. sep 2015

@maciatkolulu @emily12345 Zrejme je tu zbytocne vytvarat takuto temu, lebo kazdy sa tu citi urazeny :D

zutera
7. sep 2015

@emily12345 škoda že nejsi přítelkyně mojeho ex.... 🙂 ,takovou bych si predstavovala,a né tu co máme 😠

eeffka
7. sep 2015

@maciatkolulu ten opis neschopnej biologickej matky dvihol mandle aj mne. Ja inak celkom dost nechapem co sa 2.,3. ...10. partnerky staraju do vychovy dietata ktore nie je ich, je otcove tak nech on zabezpecuje to co doma ta "neschopna exka".
ja sama som z rozvedenej rodiny a otcova zena bola a je pre mna "pani s ktorou zije", ktora nema absolutne pravo mi nieco hovorit a uz vôbec nejak kibicovat na ne/vychovu a postupy mojej mamy... ak nieco chce, nech povie muzovi a on mne.

adrina
autor
7. sep 2015

@alaguema áno..súhlasim...ja to netlačím do situácie že musia...opísala som situáciu...v akej sa nachádzame...nikam sa netlačím..a ani nechcem zbytočne stresovať deti...ale exka chce aby bol s deťmi celý víkend alebo v lete 2tt...kde majú spať....prečo sa nikto na to nepozrie aj s praktického hľadiska..hotel...či si prenajme či kúpi byt...alebo po lyžovačke či túre sa prezlečú niekde na toalete v nákupnom centre..v reštike si napíšu úlohy...a raňajkovať budu na lavičke v parku...alebo?? Ktorá slovenská bežná rodina ma prostriedky aby si platila víkendové pobyty??? Alebo kde vziať toľko dovolenky...či čas popri pracovných povinnostiach pre 2rodiny???

alaguema
7. sep 2015

@guinevre ja sa necítim urazená vôbec, keďže sa ma to osobne nedotýka už dlhé roky, ale naozaj vnímam ten deficit pochopenia smerom k tým deťom. Áno ex manželka často bojuje s bývalým cez deti, vydiera a manipuluje, čo je veľmi nefér. Ale aktuálna často bojuje s ex o priazeň detí a jej motívy sú presne také isté. Vykalkulované. Len aby dokázala tej bývalej, že nakoniec aj tak vyhrá. Kde sú v tom celom deti? Figúrky na šachovnici? Keby mi skutočne išlo o deti môjho partnera, tak by som v prvom rade o ich mame hovorila so všetkou úctou a ani slovom, alebo gestom nenaznačila, že s ňou niečo nie je v poriadku. Pretože každý taký náznak dieťa len zraní a zneistí. Už beztak zrejme trpia dosť.

winonajedna
7. sep 2015

Nevidím nič zle na tom,keby ocinko zobral deti a spravil im pekny víkend mimo teba. Či má na to peniaze alebo nemá,mal mysliet skôr a Áno, krv nie Je voda, teda vy nie ste rodina,len zlepenec ľudí s vlastnou minulosťou.

maciatkolulu
7. sep 2015

@guinevre nerozumiem, preco by som mala byt urazena?

libka1
7. sep 2015

@winonajedna jasne. V mraze,zime, dazdi, fujavici.. len aby nahodou nestretli novu partnerku 😕 neprehanas trochu?

alaguema
7. sep 2015

@adrina je to zložité, verím...Ale nemala som na mysli, že by mal s nimi stále na celé víkendy odchádzať. Skôr urobiť si s nimi celodenný program niekde vonku v nejakom pravidelnom intervale. Možno už to by staršia dcéra vnímala ako pozitívum a aj jej odpor by sa trošku nalomil.

emily12345
7. sep 2015

@maciatkolulu viem to preto, že sa sťažoval priateľ. Keď som malej dala niečo uvarené a nebolo to v sklenom poháriku od výživy, ani to nechcela zjesť. Akonáhle som jedlo preložila do skleného pohára, všetko zjedla. To znamená, že nemá žiadne stravovacie návyky... Čo sa týka televízora a rozprávok, malá pozná každú jednu reklamu už podľa úvodnej zvučky. Stále rozpráva iba akú rozprávku pozerala s maminou. Keď sa opýtam, či si číta knižky s mamou, povie, že nie. Ja ju nevykreslujem v zlom svetle, ale v reálnom. Nie je moja chyba, čo robí. ja som nikde nenapísala, že sa o malú nestará, chodí špinavá a podobne. Iba som názoru, že sa jej dostatočne nevenuje. Toto je fórum, kde každý môže napísať svoju skúsenosť a názor, tak som prispela. Tvoj prístup je zjavne tiež ovplyvnený minulosťou a každá nvá žena muža musí byť tá zlá..

adrina
autor
7. sep 2015

@alaguema aj to bola jedna z alternatív navrhnutá exke...ona trvá keď celý víkend...tak celý vikend...len mimo nej...dokonca som bola ustretová a ja s mojimi deckami sme išli na víkend k babke..priateľ n s deťmi v našom byte a ex dofrčala a vzala deti...tak kde je potom problém..ja??? ☹

maciatkolulu
7. sep 2015

@libka1 inak moje dcery tiez chceli travit vikendy iba so svojím otcom a neboli velmi pochopene s novou laskou mojho ex. Tak sa s nimi tmolil po exsvokrovcoch a tak, ako nak bez mojho pricinenia, mne bolo V podstate fuk kde su a co robia, boli so svojimnotcom, tak som vedela, ze su ok. Az napokon prisli tie stastne chvile a zacali sa hrat na stastnu rodinu, prave v obdobi ked som sa vydala 2x a čakala babo. Nuz a tento zazrak novej lasky a mojich deti nevydrzal dlho. Cela sa triasla od šťastia ak im ex spravil vikend mimo a uz su aj oni ex partneri. Tymto poukazujem na to, ze ked su nove partnerky a maju muzov s detmi, mali by, mohli akceptovat, ze deti chcu travit cas iba s ich otcami. Pokial miluju svojho partnera a vidia, ze tie deti to potrebuju, tak preco im nenechat ten cas. Moj muz sa napriklad so svojimi detmi, aj ked uz dospelymi nestretava a to mam aj ja tvrdit, ze im to nabulikala ich matka. Iste, urcite im o mne nehrkuta, ale maju vlastnu hlavu. A ked sa raz rozhodnu prist, su vitani. A keby chcel koj kuz s nimi travit nejake dni sam, preco nie. Ja by som si zase urobila svoj den. A vecer by sme sa stretli.

guinevre
7. sep 2015

@alaguema Ale preco hned tvrdis, proste na 100%, ze nova partnerka ma "vykalkulovane" motivy? Mozno je to uple normalna zena, ktora chce aby veci boli v poriadku a ab ysa tie deti citili dobre aj s nimi. Pochybujem, ze by si nejaka zena hlavu lamala len preto aby byvalej, ktora je uz davno minulostou nieco dokazala.

libka1
7. sep 2015

@maciatkolulu to je jasne ze ked chcu byt sami s otcom maju na to pravo a je dobre ked sa im vyhovie. Ale snad im otec nepojde citat knihu alebo hrat s nimi spolocenske hry do cukrarne len zato, ze ex je hystericka 😀 A ze takych ex je vela vidim aj tu napr. Nechapem naco ten boj kto z koho. V tomto aj tak nikto nezvitazi, ani ta ex. A deti su za chudakov.

maciatkolulu
7. sep 2015

@emily12345 aj ja som druha zena mojho muza, takze sa mylis. A si predstav, ze moja druha dcera chcela jest iba hippa a ma teraz 15 a obcas si ho pyta aj teraz ;-D a s tou tv, kolko mas deti ty? Ja mam tri a niekedy sa cudujem ako nas vychovali nasi rodicia ked v tv cez tyzdennskoro nic nechodilo, ak neratam vecernicek. Nuz koj syn vie zase dopredu co ide aj v sto neviem oolkom diely masi. A knihy zo zasady chce sklbat a leporela sa snazi tiez. Takze toho vela nenacitame. Tak ja ne iem co by si si pomyslela o mne aoo matke. Ja by som sa neopovazila nikoho posudzovat. Kaza normalna matka vychovava ako najlepsie uzna. Inak ked bola sama s tak malym dietatom ani sa necudujem, ze sa snazila si zlahcovat situaciu hotovymi jedlami. Ved s nou musela ostať sama ked bola mala velmi malinka. A to nie jemed lizat.

emily12345
7. sep 2015

@zutera Ďakujem 🙂 no ja tiež nie som neomylná ani dokonalá

alaguema
7. sep 2015

@adrina kvôli presnosti: To, že spolu žijte, z vás rodinu nerobí. Tu je difinícia: Rodina je biosociálna skupina (primárna skupina) tvorená aspoň jedným rodičom a dieťaťom. Je malou sociálnou skupinou, tvorenou jednotlivcami spätými manželstvom, pokrvným príbuzenstvom alebo adopciou.
Ty so svojimi deťmi si rodina, on je rodina so svojimi. Keď budete manželia, budete rodina vy dvaja, ale jeho deti tebe rodina nebudú, tvoje jemu tiež nie. Ozaj nechápem ten súčasný trend vyhlasovať za rodinu hocičo. Z úcty k tradícii, by sme mohli chápať význam slova rodina tak, ako bol vytvorený zo základu rodiť, rod. Dokonca aj rodina "vyženená", bola vždy spečatená až spoločným potomkom mladých, teda pokrvne.
A netvrdím, že ty si problém...ja si myslím, že ty osobne žiadny nemáš. Prestala by som sa nad tým pozastavovať čo robí, akebo nerobí ex a nechala viac priestoru partnerovi so svojimi deťmi osamote. A hlavne - o ich mame nehovorila nič a ak áno, tak len v dobrom. Nechaj nech si svoje problémy vyriešia medzi sebou. To je najviac, čo pre nich môžeš urobiť.

maciatkolulu
7. sep 2015

@adrina uprime, si dovodom rozvodu, rozchodu? Aspon trochu? Lebo ak hej, tak to este zazijes peklo. Moj muz je uz styri roky rozvedeny a jeho ex vkuse a neustale robi nieco zle. Az je to smiesne. Naposledy ked mi zacala pisat, som sa zabavala pol dna. Fakt som zacala.byt az skodoradostna a od vtedy mam svaty pokoj. A to, ze ci nahustila detom do hlavy nieco, na to som jej napisala len tolko, ze ona ublizuje svojim detom. Nuz, ak si chces zachranit vztah tak konaj uz razne. Mas pravo na pokojny vztah. Pokial deti nechcu byt s tebou ok. Ale na noc nikam nechod, nech su spolu cez den a vecer bud k mame, alebo k vam.