Ako ignorovať túžbu po dieťatku?

smutna_jonatanka
5. júl 2016

Ahojte 🙂 Mám čochvíľa 26 rokov a som rok vydatá. S mužíkom (29r.) sme plánovali detičky neskôr..že si užijeme manželstvo, pocestujeme, našporíme peniažky a posnažíme sa čo-to vyplatiť z hypotéky, nakoľko máme len jednoizbový byt. V poslednej dobe, ale cítim veľkú túžbu po dieťatku a neviem čo mám robiť. Počkať dva rôčky by bolo ideálne (lepšia finančná situácia, stabilnejšie zamestnanie,menšia hypotéka..) ale neviem, či robím správne. Prosím poraďte čo robiť, tie čo tušíte čo prežívam. Ďakujem 😔

nikolet_89
5. júl 2016

@smutna_jonatanka v prvom rade sa o tom musis porozpravat s manzelom, zeby si chcela a spolocne sa dohodnut...dalsia vec "vyroba" babatka nieco trva + tehotenstvo tak isto moze to byt 1,5 roka a mozu to byt 3 roky no min. rok a pol urcite 😉 takze ak mas limit dva roky ja by som pomaly zacala 🙂

dominika6
5. júl 2016

@smutna_jonatanka
Dieta nieje rozmar ani experiment nalady...bud na to clovek podmienky na alebo nema..
Ak nema tak deti robit netreba lebo tu potom vyplakavaju 5xdenne ajw su nestastne a nezabezpecene...
Dieta je ako hypoteka ale na cely zivot...

jeennyv
5. júl 2016

@smutna_jonatanka idealna situacia nie je nikdy a financie chybaju vzdy, ale to ci by ste dietatko zvladali psychicky i materialne je na vas s manzelom, ako sa dohodnete vy ci sa budete resp. zacnete snazit alebo nie, len sa porozpravat a zvazit to, no tak ako tu bolo spomenute dieta nie je lusknutim prsta......plus tu moze kazdy povedat hoc co, vyjadrit sa, no ja by som zivotne otazky nestavala na tomto

smutna_jonatanka
autor
5. júl 2016

@nikolet_89 ďakujem ti veľmi pekne, môj mužík je podľa vlastných slov v tomto ohľade otvorený, berie to tak, že keby sa tak stalo tak by neľutoval, ale keby si mohol vybrať tak tiež ešte chvíľku počká..o to ťažšie sa mi teda rozhoduje

@dominika6 to si uvedomujem a chcem byť zodpovedná, podmienky si myslím na to máme, hypotéku chceme splatiť skôr najmä kvôli tomu, lebo chceme ísť potom bývať do domčeku..aby nám bolo ľahšie

nikolet_89
5. júl 2016

@smutna_jonatanka tak ono je to na vás môžete aj vysadiť hak ak máš a nechať to na prírodu nesnažiť sa ale keď sa podary tak sanpodary

smutna_jonatanka
autor
5. júl 2016

@jeennyv ďakujem za tvoj názor, tiež nie som zvyknutá riešiť takto dilemy cez net, ale je potešujúce, ak ti poradí niekto nezainteresovaní zvlášť ak si nevieš dať vôbec rady 😒

zuzstu005
5. júl 2016

ahoj, no tak ak ja mozem......myslela som si, ze na dieta je casu dost, ze sa rozhdoneme a bude to, ale.....zivot mi uz styri roky ukazuje, ze to take easy nie je :( a teraz sa snazim ignorovat, ze nieco chcem, len aby som nato nemyslela a ,,nezblaznila sa,,

dominika6
5. júl 2016

@smutna_jonatanka
Prave to ze sa javis ako rozumna baba co nerobi deti a potom az premysla tak si len pekbe zaobstarajte byvanie nech pride krpec do pohody nie do stesu

januli89
5. júl 2016

@smutna_jonatanka ja som na tom podobne.otazky co ak nebudeme moct mat babo,potratim,nebude sa darit...penazi jasne nikdy nebude dost, prijala by som aj ja taku hracku uz:].manzel je zato aby sme pockali.tiez mam 26 skoro 27 on 35.ak chce on pockat netreba ho tlacit.mal by aj on byt ready.mi by sme aj boli uz pripraveni, len financne musime este aspon rok vydrzat..zatial si nastuduj co vsetko treba ocakavat priprav sa.pokukaj si aj problemy partnerov po narodeni dietata :D to ta odradi troska.niekde som citala ze ak mas moznost postaraj sa o deti v rodine etc..ja nad babom veelmi tiez rozmyslam.ale snazim sa naplanovat dovolenku,zorganizovat sa, mysiet na ine.a aj babo pride o rok snad. :]

lavender273
6. júl 2016

S manzelom sme spolu 8 rokov. Ja mam 35, moj muz 40 a teraz cakame prve babo. Ja som chcela dieta v podstate hned,ale netlacila som ho do toho, nechala som tomu volny priebeh. Pocestovali sme dost medzitym, prestahovali sa do svojho a som rada ze som pockala, lebo teraz vidim ze to vsetko bolo spravne nacasovane.

dominikav123
6. júl 2016

@smutna_jonatanka nerozumiem celkom co riešiš. Manžel by to prežil, ty dieťa chceš tak co? Peňazí nebude nikdy dost, koniec koncov, ked nebudes jak tie salene ženy kupovat každý polrok kočiar za 1000 EUR a tonu detského oblečenia tak to nie je až take strašne finančne náročne a hypo sa da splácať aj popri dieťaťu. Dieťa nie je koniec sveta ani cestovania ci užívania si manželstva. Da sa to aj s ním. A to ja som deti nikdy nechcela, manžel ma donútil 😄

trubi
6. júl 2016

@nikolet_89 no ja mám tiež 26 rokov a s priateľom sme "len skúsili" a vyšlo to na 1x 😉

Ja by som sa neskôr bála, chceli by sme viac detí 2, 3. Ale to je ma vás dvoch. Koľko detí chcete a my nepoznáme vašu finančnú situáciu.
Mala by si sa asi zdôveriť mužovi a porozprávať sa s ním o tom. Ako som písal nevieme ako ste na tom s financiami, možno by sa to dalo zvládnuť. Zasa nemusíme mať všetko, však? Ale na základné veci asi treba, aby sme normálne vyžili. Je to otázka priorít. Držím palce, nech sa dobre rozhodnete 🙂
@smutna_jonatanka

evittam
6. júl 2016

@smutna_jonatanka Všetko je len a len na tvojom a manželovom rozhodnutí. Ja som bola s mojim mužom 7 rokov a až potom sme sa rozhodli, že nám niečo v živote "chýba" a už je aj čas mať dieťatko - tak sa aj tak stalo. 😉 Vždy sme vedeli, že chceme 2 deti ale to druhé s väčším odstupom -a aj sme tak spravili. A sme maximálne spokojní. A nemyslím si, že by si sa mala niečoho báť - teda niečoho takého ako je vek alebo podobne - máš čas (a ak máš mať nejaké problémy otehotnieť, tak sa to môže stať v každom veku). Ja som prvé rodila v 30, druhé v 36.
Čo sa týka toho, že potrebuješ minimálne 1,5 roka na to aby si mala dieťa - tak to som sa dobre zasmiala - je to individuálne - nám sa prvé dieťa podarilo do 3 mesiacov od "začatia snaženia" druhé dokonca do 2 mesiacov a to na jediný a prvý pokus.
@nikolet_89

trubi
6. júl 2016

@smutna_jonatanka aha, nečítala som príspevok, kde to píšeš 🙂

smutna_jonatanka
autor
6. júl 2016

Ďakujem Vám žienky milé 🙂 ako vidím sú tu tiež rozdielne názory tak isto ako v mojej hlave 😀 na jednej strane je tá racionálna (že chvíľku počkať by bolo rozumné do budúcnosti) a na druhej je tá emocionálna (veľkááá túžba po dieťatku)
Zisťujem, že každá žienka si na detičky chvíľku musela počkať (či už kvôli absencii partnera, alebo čakaním na jeho rozhodnutie, prípadne kvôli lepšej finančnej a bytovej otázke alebo neschopnosti počať) Zaujíma ma preto ako to zvládate/zvládali ste ? To, keď nedokážete myslieť na nič iné ..
@zuzstu005
@januli89
@trubi
@evittam
@dominikav123
@lavender273
@nikolet_89

renimac
6. júl 2016

@smutna_jonatanka necitala som celu diskusiu, ale za mna, keby som mala vhodneho partnera, mam deti uz v 23-ke. Nasla som ho az v 25-ke a po 2 rokoch vztahu sme sa zacali snazit o babatko. A snazime sa dodnes. Tvoja otazka je pre mna teda aktualna z pohladu, ako utisit moju tuzbu a nezblaznit sa z toho cakania. Ale aby som sa vratila k pointe, vies, nikdy nebude na dieta idealny cas. Vzdy sa najde nieco, preco to treba odlozit. Ale jedneho dna sa mozes zobudit a zistis, ze dieta nemas alebo sa budes snazit dlho ako ja alebo ine snazilky. Skoda je, ze nikdy nevieme, ci my budeme tie stastne a podari sa to na prvy sup, hned ako po nas muz hodi spinave trenky, alebo budeme zo skupiny tych, ktore sa trapia roky a cakaju na zazrak. Takze ak po miminku tuzis, smelo do toho, lebo nikdy nevies.... Drzim palce, nech sa akokolvek rozhodnes 🙂. PS: toto je prispevok pre autorku, na blbe komenty dnes nemam naozaj dusevnu silu 😉.

monilik
6. júl 2016

@smutna_jonatanka ak po dietatku tuzis nie je na co cakat. 26 rokov je idealny cas. ja som mala prveho syna v 26ke, najprv sme si zabezpecili byvanie a sli sme na to, netuzila som po babatku, brala som to ale tak, ze sme sa vzali, mame kde byvat tak nemame na co cakat. mm uz babo vtedy chcel a podarilo sa na druhy pokus. druhy syn uz bol o inom. ked prvy trochu odrastol zacala som tuzit po druhom a najprv som potratila a potom nam to nevychadzalo 4 mesiace. takze ono nie vzdy je to na prvy pokus a z mojej skusenosti ked som velmi chcela tak sa nedarilo...

vejula
6. júl 2016

@smutna_jonatanka tak podla mna - máte kde bývať, hypoteku ma dnes skoro každý (my tiež)... a teraz si daj na váhy - tužiš viac po cestovaní, užívani, alebo po dieťati. JA som mala prvé dieťa v 24, tiež sme bývali v jednoizbaku, čo sa týka práce to ružove nebolo, ale nám bolo jasné, že dieťa je to, čo obaja velmi chceme, že nás naplní. A žiadne katastrofické scenare, ako tu niektoré režíruju sa u nas nepotvrdili. Mám 30 rokov 3 deti, žijeme, bývame, nehladujeme, holí nechodíme, decka su šťastné, my teda vôbec nelutujeme svoje rozhodnutie. Mám pocit, že dnes ludia taaaak stráááášne plánuju, že sa velakrát až preplanuju a celý život im utečie pomedzi prsty. Toť môj nazor.

saurian
6. júl 2016

no ostava ti bud sa "nastavit" na to ze to bude napr o 2r... alebo ist do toho teraz... ono aj v jednoizbaku sa to s babatkom da.... ak po tom tak velmi tuzis ze nemyslis na nic ine a mm je tomu nakloneny, tak chod do toho. urcite vsak s "planom", realnym planom ze sa do "vacsieho" dostanete v nejakom normalnom casovom horizonte....
ved ak si si ista partnerom, sebou, byvat kde mate.... preco nie?
nam sa starsi narodil este "do maleho", ked mal rok stahovali sme sa do domceka. bolo to fajn, dalo sa to zvladnut - ci uz byvanie v malom ten rok, ci uz samotne stavanie, zhananie/kupovanie/zariadovanie alebo aj stahovanie.
treba pocitat s tym, ze financii tak vela nebude, ze ak teraz usetrite nieco, potom tazsie. osobne myslim ze to co by ste za 1-2 roky nasetrili, sice znizi hypoteku, ale nie az tak extremne, das ju na 1-2 roky dlhsie a bude rov naka splatka.

salamistka
6. júl 2016

netreba to tak veľmi riešiť...mať deti je prirodzené, poznám veľa párov, ktoré sa "báli" mať deti, odkladali to, potom keď sa im narodilo prvé a zistili, že to je vlastne niečo nádherné, tak mali aj druhé, tretie a pýtali sa sami seba, načo tak dlho čakali...ja som neriešila financie ani dovolenky ani užívanie sa života, išlo sa do toho a nič lepšie som nemohla spraviť...nevravím, že neboli starosti, ale keby som to mala porovnať, život bez detí je čiernobiely, život s nimi je pestrofarebný

hettinka
6. júl 2016

@smutna_jonatanka ja som sa vydávala na dnešné pomery skoro, v 24 rokoch, tiež s plánmi, ako najskor dom prerobíme, pocestujeme atď ... lenže po svadbe som zrazu chcela mať dieťa a tak sme ho mali. Vyšlo na prvý pokus, s čím som ani nerátala a veru neľutujem. Cestovali sme rovnako, ako aj bez dieťaťa, išli sme dokonca aj na svadobnú cestu, to som už bola v 11.tt. Dom sme tiež prerobili, pôžičky splácame postupne, pracovala som už pred MD, počas RD som si privyrábala na polovičnom úväzku a od 3 rokov som prešla plynulo na plný úväzok. Dnes nelutujem, mám 40 a veľkú dcéru, ktorá mi pomáha, druhé dieťa sme ešte stihli do 30-ky. Bola som mladá, zdravá, nemala som žiadne problémy ani v tehotenstve.
Teraz, ked moje kolegyne, čo odkladali deti po 30-ke skáču okolo malých detí a hovoria, ako nikam nemôžu ísť lebo majú malé deti, každú chvílku im treba zostať doma na OČR, ja si už užívam život, cestujeme, môžem sa aj pracovne realizovať. A malo to ešte jednu výhodu, mali sme deti v čase, ked boli aj starí rodičia mladší a zvládali sa im venovať. Ak by som deti odložila na neskor, svokrovci by sa ich ani nedožili ... takže ja si pochvaľujem.

trubi
6. júl 2016

Ja som napríklad na tom takto: čakám si v nemocnici na výsledky, že kedy teda privediem malého na svet 🙂 a partner nám zatiaľ stavia domček 🙂
Nejak to osud alebo náhoda zariadili tak, že to riešime súčasne. Ešte neviem ako budeme finančne vychádzať, ale verím, že to nejak budeme zvládať.

deltaa
6. júl 2016

@smutna_jonatanka preco chces pocut od inych ludi ci robis spravne? podla mna ta nikto nema sudit ci robis spravne pretoze je to tvoje rozhodnutie a potom aj ty za to dieta s manzelom zodpovedas, moj nazor je taky ze to rozhodnutie je iba na vas a nikto z okolia ani rodicia ti nemaju pravo do toho zasahovat, pocuvaj svoje srdce a aj rozum, tot moja rada na tvoj prispevok

lavender273
6. júl 2016

@smutna_jonatanka

V zivote som sa naucila, ze vsetko ma svoje miesto a cas. Cim viac nieco chceme, tym viac nato zameriavame vsetku energiu vsetko okolo nam unika (stracame zdravy usudok ) a ked to proste nejde pre nejake dovody, tak nas to dava dole a mame problem. Just let it go and go with the flow ( ehm... preklad nechaj to tak na cas, a plavaj s prudom ? no tak nejak ) . Toto bolo pre mna co fungovalo. A takto sa snazim rozmyslat vo vela veciach ( aj ked niekedy to je tazke ).

Ty vies co mas robit, ak chces dieta hned ( len dufam ze to nie su aj tlaky z tvojho okolia a to ze ma kazda kamaratka, znama dieta ) porozpravaj sa s partnerom ako vidis ty a ako to vidi on. Nato musia byt dvaja. Myslim si ze v podstate vo vela pripadoch nikdy nie je ten spravy cas kedy mat dieta, lebo treba toto, treba tamto ..viac penazi, viac toho, viac tamtoho. Vsetko sa da zvladnut ked sa chce. Hlavne sa nestresuj kvoli tomu, lebo len sebe samej mozes skodit.

smutna_jonatanka
autor
8. júl 2016

ešte raz Vám zo srdca veľmi pekne ďakujem mamulky a budúce mamulky 😵 Vaše názory a postrehy mi ukázali iný pohľad na vec a dosť mi pomohli. Rozhodla som sa ešte počkať nakoľko mužík ešte váha a tiež mám aj z obavy pred možnými fin. obmedzeniami čo by mi určite nepridávalo na pohode a ja si hodlám mamičkovanie čo najviac užiť, takže ešte mám čas dospieť, splniť si nejaké sny a naučiť sa užívať si každý jeden a byť zaň vďačná hoci nie je 100% podľa mojich predstáv 🙂 všetko dobré 🙂

zuzstu005
8. júl 2016
adel222
8. júl 2016

@smutna_jonatanka spravne si sa rozhodla. moja tuzba trvala pol roka. ovladala som vsetky rozumne argumenty preco nie, ale kym som sa s tym zmierila trvalo to pol roka.
btw ked budes mat deti zistis ze ani ta naujuzasnejsia dovolenka, party nie je nic oproti tomu mat deti. my mame zbehane nadherne krajiny ale kazdy jeden vylet vymenim za desat minut s mojimi dvojkami 🙂

kazdopadne pocestujte co najviac! ak sa ti nebodaj pritrafia dvojky tak uz len tie spomienky zostanu :D

magmolatus
8. júl 2016

@smutna_jonatanka Ignorovať túžbu po dieťaťi nemusíš, je to na vzájomnej dohode, ale ver mi že nikdy nie je zlá doba na dieťa a nikdy nie je ani dobrá. 😀
Vždy to môžeš odkladať, lebo toto alebo tamto,