Ako prestať nenávidieť?

20. aug 2020

Ahojte.Žiadam o radu. Ako prestať nenávidieť človeka, ktorý mi ublížil, a ponižoval ma ? Je to viac-menej príslušník z rodiny, nestretávame sa, ale je tam cítiť vzájomnú nevraživosť, a takisto to pociťuje aj môj partnerský život. Chcem odpustiť, ísť ďalej,nemať stále len tie najhoršie myšlienky voči tomu človeku. Už som aj skúšala sa vžiť do kože tej osoby,aj jej napísať list, taký, kde som jej napísala všetko čo mám na srdci, no taký, čo som neodoslala. Napísala som ho pre seba.Takisto som skúšala v duchu odpustiť. Možno sa niečo zlepšilo, ale nie o veľa. Ďakujem.

skalnicka02
20. aug 2020

Treba začať hladať spôsob ako sa naučiť milovať nie ako prestať nenávideť 🌻

lulula12
20. aug 2020

Vies co mne pomohlo? Toto - Nenávidieť je ako piť jed a dúfať, že tak zabijete vašich nepriateľov. - Nelson Mandela. 😉 Uvedomila som si, ze skodim tym celym len a len sebe nie tej druhej osobe, tak som to hodila za hlavu.

autor
20. aug 2020

@lulula12 ja si to praveze uvedomujem, dokonca mi zacali jemne zdravotne problemy, a ked som si hladala duchovne priciny, pricina bola presne ta nenavist a neochota odpustit a zivit do v sebe, ja by som to velmi rada hodila za hlavu no nejde mi to tak lahko

lia_nka
20. aug 2020

@lulula12 ti to tu krásne napísala je ako piť jed neubližuješ iným ale sebe ... bude ta to viac a viac ničiť skús si nájsť niečo čo ta baví niečo kde nájdeš iné myšlienky alebo skús robiť v čom si dobrá aby si sa začala mat viac rada a keď budeš mat rada samu seba budeš mat rada aj ostatných okolo seba hlavne si ľudí okolo seba vyberaj buď s tými ktorý ta posúvajú dopredu ktorý ta pochvália podporia nájdi samu seba a začni sa mat rada si určite výnimočná osoba 😊

autor
20. aug 2020

@lia_nka jeej, dakujem , si zlata.

lulula12
20. aug 2020

Zameraj sa na nieco ine, na niekoho koho mas rada, alebo na nieco co rada robis. Potom ti bude celkovo lahsie 🙂

letta88
20. aug 2020

Ak ste veriaca, tak ist na spoveď

lucyluv
20. aug 2020

Možno blbosť, ale ja som raz skúsila napísať na papier, čoho som sa chcela zbavit a som to spálila. A potom ten popol som ešte vitazoslavne spláchla do zachoda :D a ono to fungovalo, neviem či náhoda, samu ma to prekvapilo 🙂 za pokus to stojí 🙂

sunny8
20. aug 2020

Keď máš v sebe veľa lásky nemáš času nenávidieť. Je to veľmi zlá schopnosť .. zničí to len a len teba .. neviem čo také sa stalo že dokážeš vôbec nenávidieť ... Neviem .. mne naublizovalo x ľudí a najkrutejsimi spôsobmi ale nikdy som necítila nenávisť

sonnenshein
20. aug 2020

Opakom lasky nie je nenavist, ale lahostajnost, lebo az tedy ten clovek na Teba prestane mat dosah. Nenavistou trestas len sama seba.

ivca88
20. aug 2020

Ja si myslim že dosť záleží od toho, čo sa stalo.
Veď píšeš anonymne, tak konkretizuj či to je svokra ktorá sa s tebou pohádala, alebo nejaký ujo ktorý ťa zabil alebo co.
Lebo takto to môže byť úplne banálna vec a zbytočne sa tým tazis, alebo to môže byť niečo naozaj závažné, čo by si zasluzilo aj odbornej pomoci

katty2012
20. aug 2020

skus si este raz prebrat to, preco ho nenavidis. mozes v tom najst kus pravdy, kus svojej bolesti, zranenia a s tym nasledne pracuj. ked toto nespracujes, neda sa to vsetko, co sa medzi vami stalo preskocit a hned preladit z nenavisti na lasku

fazulka21
20. aug 2020

Nenávisť škodí len tebe samej 👍 , Zlo vždy plodí len ďalšie zlo, nedaj sa znechutiť 🙂 hlavu hore

autor
20. aug 2020

@ivca88 ano je to svokra :D mozno to bude zniet banalne, ale ja sa proste cez to neviem preniest. pred par rokmi som isla byvat ku svokre, teda k mojmu priatelovi, bola som mlada, takze vela veci som si brala osobne, ako ma ponizovala, ja som upratala kym bola v robote, a ked sa vratila, upratala zas, vravela ako nic neviem, upratovat,varit, ked bola chora zastavila si ma na chodbe a doslova ma zdrbala prečo som jej neuvarila polievku,ona velmi rada pila vino, nevedela kedy ma dost, zacalo to poharikom a skoncilo to pri vypitych dvoch litroch, a to neklamem, a "musela" som pit s nou, boli sme zavrety v izbe ( ja a priatel) a vkuse sme museli mat otvorene dvere a volala ma nech si s nou idem zapalit alebo na to vino, ano bola som sprosta ze som nevedela povedat nie, ale mala som uzkosti a socialnu fobiu a doslova ma nicilo ze som nemala ani pat minut kludu, vkuse hovorila ako vie ako na jej syna ( myslim tym psychicke vydieranie, aby bolo po jej ), ked sme sa po pol roku odstahovali, ja som k nej odmietala chodit, vzdy som si nasla vyhovorku, raz som bola v praci, raz chora, chodil tam len priatel, a vzdy prisiel nahnevany co zas o mne hovorila, ako mu hovorila ake su moje rovesnicky krajsie atd... ona zije s novym partnerom,cize nie s otcom mojho uz manzela, a on sa k nemu spraval hrozne, ako keby bol navyse, a tym ze ja som ta bola tak vzdy som si vsetko odniesla ja... ja verim ze takto to neznie tak zle, ale mne sa ten clovek strasne sprotivil, nastastie muz je na mojej strasne a chape ma,tiez sa mu nepacilo ako sa svokra k nam chovala, ani sme ju nezavolali na nasu svadbu, ked som jej potom povedala podvedala ze manipulujem jej syna, ale ja som mu nic nemusela hovorit, on sam vide ako sa sprava... ona ma dalsie dve deti, jedno male, resp vtedy bolo male, starala som sa o neho , bravala som ho z/do skolky, mala som ho ucit citat a pisat , ich vychova bola dat mu tablet alebo posadit pred tv...stale sa nam montovala do zivota, potom ked sme sa odstahovali, stretli sme ju v obchode, uplne nam cumela do kosika co kupujeme, a este mi napadlo,ked som mala 14 rokov, bola som s jej synom par mesiacov a videla ma v plavkach, podotykam ze som vtedy mala nejakych 55 kg bola som stihla , akurat mam postavu ze viac tuku mam na stehnach a zadku, mi hovorila ze aku mam celulitidu , ze ona do 30ky nevedela co to je, pritom som skoro ziadnu nemala, ale proste 14 rocnej to hovorit mi pride odveci, alebo vzdy mala problem s tym ako sa malujem, ako sa obliekam,ked prisla po nocnej, buchla susedovi auto, bola z toho nervozna tak si hned otvorila vino, a zacala mi hovorit ze takto sa obocie nemaluje a take...proste pre vas to budu pravdepoddobne uplne malickosti a zdrbte ma aj vy ze co riesim , ale ked sa ku mne takto spravala niekolko rokov tak sa mi sprotivila

autor
20. aug 2020

a toto bol len jeden z dovodov preco nebola na nasej svadbe, manzelovi bol len otec a mne len mama....

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskooo1987
20. aug 2020

Ak pociťuješ zbytočnú nenávisť, ak si veriaca, skús kňaza, normálne sa porozpravat(niektorí, najmä evanjelický sú veľmi nápomocný) ak nie si, tak skús psychoterapiu...

Ta nenávisť je zbytočná a škodí len tebe lebo sa vnútorne zožieras.

autor
20. aug 2020

@ahoj0 tak to aj robime, casom sme sa odstahovali cca 200km, a ked ideme do nasho rodneho mesta ja idem za svojou mamou , manzel zas za svojou....

autor
20. aug 2020

@miskooo1987 dakujem za odpoved, no v podstate som veriaca, len nie som ani krestan ani katolik,,to za knazom asi nemozem, ci ? prepac absolutne sa do toho nevyznam, ani do kostola nechodim...a zas prist za knazom a hovorit mu ze neznasam svokru len preto co mi hovorila, mi pride take ..neviem, deju sa aj horsie veci

miskooo1987
20. aug 2020

Ja som totálny ateista, ale viem že niektorým taký rozhovor pomohol. Napríklad bratovi, ktorý je ku podivu veriaci, mal nejaké problémy, napísal na lokálnu evanjelickí faru, 2 krát sa tam porozprával s farárkou a bolo vidieť ako mu to pomohlo... aj konvertoval

lavender273
20. aug 2020

Tvoja svokra to nema v hlave poriadku. Ale ze vobec. Ty si bola mlada a malo asertivna. Nebrala by som si k srdcu jej reci,. a takej osobe ani nevysvetlis svoj uhol pohladu, ze ako ti ublizila. Najlepsie co si mohla urobit je odstrihnut ju. Tak ako baby radia, chod sa porozpravat s fararom, alebo psychologickou. Mozno pomoze vyrozpravat sa. Ako mne osobne by taka osoba nestala zato, nie na ukor zdravia!

autor
20. aug 2020

@lavender273 dakujem, potesila si ma, lebo pravdupovediac som si myslela ze to nemam v hlave v poriadku ja, ze som sa na nu nahnevala za "len reči", no mas pravdu, nevysvetlim,ona je taka ze len ona ma pravdu a ona je najlepsia na svete... mna to mrzi aj voci manzelovi, sice vie aka je ale aj tak citim ze mu to nie je najprijemnejsie ze su taketo vztahy...sice mi xkrat uz povedal ze on ma na nu svoj nazor, ze zije uplne iny zivotny styl ako my, ze ju nepocuva atd ale ked tam za nou ide mam stale taky paranoidny pocit ze co zas na mna hovorila, pritom odkedy sme sa odstahovali do ineho mesta ma vraj uz ani neriesi... ano ja som nebola vobec asertivna , bola som tam a cusala som ... teraz by sa take uz ani nestalo :D dakujem ti velmi pekne

lija22
20. aug 2020

ahoj. s niektorymi ludmi proste neladime. isto chapes ako to myslim. jednoducho su oni aj my uplne inde. a ked treba spolu fungovat nepojde to. bodka. tvoja svokra by aj mne liezla na nervy a nechcela by som ju vidavat ani omylom. to uz si vyriesila, nestretavare sa. teraz prijmi fakt, ze ste natolko rozdielne, ze neviete najst spolocnu harmoniu. totosa teda nezmeni, ona sa nezmeni, ty sa nezmenis. prijimas ju taka aka je.a skus sa viac odosobnit od minulosti. nenavist by mohla odplavat do zabudnutia ;)
mne svokra zle nerobila ale nemam ju rada, bechodim tam vobec nikdy a moj muz velmi mudro pochopil, ze netreba jeho rodicov predo mnou spominat ani s nimi telefonovat ( tosom nezakazala, on sam neviem ako s nimi komunikuje, ale nikdy nie predomnou) a to je dalsia vec, zide z oci, zide z mysle, ani sa o nej nebavte

autor
20. aug 2020

@lija22 dakujem za nazor , naozaj si to velmi vazim

lija22
20. aug 2020

ked som pisala tebe, pisala som aj sebe. s tou nenavistou je to ozaj oriesok, velmi tazko odpustit. drzim nam palce, nech ide prec tato zbytocna emocia. clovek ma predsa kopu inych starosti, nieto este sa rozculovat nad hovadinami ;)

autor
20. aug 2020

@lija22 no , to mas pravdu 🙂 dakujem ti a aj ja nam drzim palce 🙂

whatever1
20. aug 2020

Tvoja svokra sa pre teba stala "toxickou osobou" . (Vygoogli si co to znamena). Musíš ju vypustit zo svojej mysle, prestať nad ňou rozmýšľať. Cím viac budeš na ňu mysliet tým viac ta bude zozierať. Nemusíš na ňu myslieť, nemusíš k nej chodiť, nemusíš s nou komunikovať keď nechceš. Mne pomohlo si uvedomiť ze jediný kto sa zoziera som ja, že tej druhej osobe je to úplne jedno a, že si vlastne ubližujem sama sebe. Tak ako si tvoja svokra mávne nad tebou a tvojimi pocitmi rukou, tak to isté správ aj ty, uvidíš ze sa to dá. Pretože ona ozaj nestojí za to aby si sa kvôli nej trápila.

whatever1
20. aug 2020

A ešte dodám-najviac sa jej "pomstis" tým ze ti bude ukradnuta.

autor
21. aug 2020

@whatever1 dakujem ti 🙂

acrobaleno
21. aug 2020

Takáto nenávisť je kotraproduktívna, nič s tým nedosiahneš. Na takých ľudí ako je tvoja svokra netreba reagovať. Hádka, dohováranie a pekné jednanie nepomôže. Tam jedine treba ignorovať, to je najväčší trest pre nich. Mám to odskúšané a funguje to. Skús sa o tom porozprávať s terapeutom, keď si nevieš rady.