Ako sa mám naučiť mať rada maďarčinu?

slecnamarplova
21. aug 2014

Ide o jazyk rodiny mojho mm, teda po madarsky bude hovorit aj moj malinky, co je pre neho iba dobre. Poradte mi ale prosim ako mam namotivovat samu seba, aby som sa po madarsky naucila aj ja, ked mne sa ten jazyk moc nepaci :-P a prosim nebite ma. Kocky, mate niekto skusenost s tym ako ste zapadli v madarsky hovoriacom prostredi, ako vam prestalo vadit, ze na vase dieta rozpravaju iba madarsky, popripade ste sa naucili nieco aj vy? Vopred dakujem 🙂

tova
21. aug 2014

naco by si sa mala ucit? rozpravaj so synom len sk. Aj na verejnosti ked sa vam niekto prihovori madarsky jednoducho povedz nerozumiem. Moj muz rozprava s detmi aj po taliansky ja neviem tal. ani jedno slovo, naopak ja rozpravam s detmi aj sk a on si nas nevsima, ak ho potrebujeme zapojit do debaty rozpravame anglicky.

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@tova ahoj, dakujem za nazor 😉 a nevadi ti, ze bezne pocas dna nevies o com sa bavia, na com sa smeju tato a dieta lebo nerozumies po taliansky? Ani by ti nevadilo, ze nic nerozumies ked si na nejakej akcii ci len navsteve u jeho rodiny? Inak taliancina je pekny jazyk 🙂

tova
21. aug 2014

nie, zvykli sme. Na oslave z jeho strany rodiny sice vsetci sa bavia taliansky, ale vedia aj anj, ked nieco chcem, poviem po anj a odpovedia, ked sa mi zda debata zaujimava, spytam sa o com sa bavia a zacnu po anj, alebo aspon jeden dobrovolnik 🙂 na vianoce mal rodinu kt. nevie anj. tak sa bavili so mnou rukamy, nohamy a debatili aj 5 min. a ja s usmevom som nerozumela ani slovo , a sa zda ze im to ani nevadilo, chceli sa len vyrozpravat🙂 s detmi po sk rozpravm ked som sama pocas dna, s mojou rodinou, ked pride muz z prace tak anj.

stanislavao
21. aug 2014

@slecnamarplova no mne osobne by vadilo, keby som nerozumela nic. naucit sa cudzi jazyk neni take zlozite, ked ste s nim denno-denne v kontakte a urcite sa ho naucte. ked aj zo zaciatku nebudete rozumiet, o pol roka uz budete. s detmi hovorte po slovesnky a taktiez vas muz nech sa uci po slovensky. a ako sa bavite s muzom vy? on vie po slovensky?

krissy1
21. aug 2014

Uc sa postupne so synom 😉

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@stanislavao on po slovensky vie, ja ale neviem po madarsky

stanislavao
21. aug 2014

@slecnamarplova tak ale ked on vie po slovensky, tak predsa doma budete hovorit po slovensky. aj on s detmi. a casom sa naucite aj madarsky, ak budete v madarskej rodine.

bonaqa2013
21. aug 2014

moj brat mal manž. z okolia Slov. Nového Mesta. Rozprávali tam všetci po maďarsky. Časom sa aj on naučil, ale rozprávať nechcel. S dcérou sa rozprával po sk, a manž. po maďarsky. Čo sa mi nepáčilo bolo, že švagriná sa rozprávala s dcérou po maďarsky aj u nás, kde vobec nikdo ani moji rodičia nevedia po maďarsky. Ale po 20 rokoch manž. brat od manž. odišiel. Dovod neviem.

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@bonaqa2013 kolko mu trvalo kym sa naucil po madarsky? Mne sa tiez nepaci pokial hovoria po madarsky pred niekym kto nevie ani slovo a pritom oni po slovensky vedia :-\ ale nic s tym nenarobim

liz_lemon
21. aug 2014

@slecnamarplova madarcina je vraj lahky jazyk, ale hovoria takou madarcinou, ako Madari v Madarsku? lebo tu na Slovensku vacsinou hovoria takou nespisovnou, ze pomaly ani v Madarsku im nerozumeju

bonaqa2013
21. aug 2014

@slecnamarplova vobec neviem, myslím že dosť rýchlo rozumel, ale nerozprával. Či nechcel, alebo nevedel... Brat býva v KE - 200km od nás. A rodičia ho dosť odhovárali od nevesty. No a samozrejme on sa svokre nepáčil vobec. Už len tým že bol Sk. moja exšvagriná mala aj brata, ktorý si zobral manž. Sk, a tiež po asi 10 roč. manž. sa rozviedli a on si našiel maďarku.

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@bonaqa2013 fiha, to museli byt "silni" madari 😀

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@liz_lemon mne sa lahka nezda 😀

ivett1
21. aug 2014

@slecnamarplova ahoj, aj môj mm vie po maďarsky a pochádza z maďarskej rodiny ... ale vedia čo to aj po slovensky...doma sa rozprávame po slovensky, keďže žijeme na Slovensku ...ak by sme žili v Maďarsku, tak by som uvažovala o tom, že nech sa s deťmi rozpráva on len po maďarsky a ja len po slovensky ...a ja tiež neviem rozprávať po maďarsky🙂 pár výrazov som síce pochytila, aj sem-tam niečo už vyrozumiem z rozhovoru, ale ...žeby ma to nejak trápilo? ...väčšinou, keď prídeme na návštevu k svokrovcom, tak sa snažia hovoriť po slovensky ...(bývajú tu v Bratislave, nie na "maďaroch"🙂...) ...
my skôr deti učíme angličtinu a nemčinu😉 ...časom pridáme možno španielčinu...uvidíme
PS: keby som bola nútená, akože teaz nie som, tak sa určite naučím "mondókovať" ...😉

vreckovka2
21. aug 2014

@slecnamarplova u nás to máme tak, že starí rodičia sú maďarsky hovoriaci a ich deti tiež viac po maďarsky hovorili, ale všetky chodili do slovenskej školy. Všetky ich deti si vzali za manželov a manželku Slovákov, alebo Čechov, ktorí nevedeli po maďarsky ani ceknúť 😀 A myslím, že si časom zvykli. My ako vnúčatá všetky vieme aj po maďarsky. A je to super. Vzyerá to u nás na rodinných stertnutiach tak, že sa mieša slovenčina s maďarčinou a plus čeština. Starí rodičia sa naučili lepšie po slovensky a priženení sa naučili čo to po maďarsky. Občas to už funguje tak, že si vzájomne rozumujú, ale každý hovorí tým svojim jazykom.. Tatino na babku po slovensky a ona mu odpovedá po maďarsky. Čomu nerozumie, tak mu preloží do slovenčiny...Môj priateľ nevie po maďarsky vôbec, babke chvíľu trvá kým sa občas prepne do módu, že by mala po slovensky hovoriť, ale tak nevadí 🙂. aspoň sa aj on naučí aspoň rozumieť. Nejaké slová už pochytil a vždy sa ma pýta na nové slovíčka.

@liz_lemon nie, maďarčina nie je až taký ľahký jazyk. Ja som v nej vyrastala, ale ujo, čo sa priženil a ovláda cudzie jazyky, tak vždy vraví, že maďarčina je pre neho ťažká. Ale azse učila som maďarku po slovensky a tá bola zo slovenčiny uplne zhrozená 🙂.

mejjus
21. aug 2014

pochádzam z maďarskej rodiny, otec aj mamka hovoria po maďarsky , ale otcova sestra aj brat majú slov.partnerov....keď som bola malá a chodila na prázdniny k starkej (vedla nich bývala teta , otcova švagrina ) tak som vetšinu času strávila u nich so sesternicami ..oni vedeli aj po maď aj po slov . ..ale teta , ktorá má už teraz 60 najprv ani nerozumela , no neskoršie keď aj rozumela, hovoriť nikdy nechcela po maďarsky...je to tak do dnes 🙂 všetko rozumie, no necíti sa na to aby aj hovorila..podla mňa je to úplne v pohode 🙂 pomali aj ty porozumieš , a hovoriť nemusíš, to je úplne normálne .. 🙂

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@vreckovka2 dakujem za pohlad na vec od vnucky, na ktoru stari rodicia hovorili po madarsky. Ktory jazyk povazujes, za svoj hlavny, ak sa mozem opytat?

meusicka
21. aug 2014

Ahoj , ja pochadzam z dedinky na hranici takze hovorime doma tak i tak. Je to pre nas uplna normalka. Mame v dedine aj pary kde jedna polovicka hovori slovensky ale mozem povedat ze casom sa to na kazdeho nalepi. A mozem ti povedat ze pokial aj len troska a lamane je to stale lepsie ako sa oduvat a odmietat. Nemusis madarcinu mat rada ale urcite si ludia vedia cenit ak sa snazis. Mam znamu ktora pochadza z Brazilie a hovori portugalsky. Ked prisla na slovensko nehovorila slovensky ale casom sa naucila i ked kazdemu tykala a pod. Ale ludia ju brali a cenili si jej snahu. Zakazdym zahlasila ze ona nehovori plynule slovensky ale robi co moze 😉 pre dietatko je kazdy jeden jazyk prinosom. Skuste si zohnat nejake pesnicky pre deti, mozno aj mate a ked sa bude tvoje dietatko ucit tak sa budes spolu s nim. A este jedna vec je tvoj partner a jeho podpora. Poznam magora ktory sa svojej zene smial ked ona nieco zle povedala, preto hoci rozumie vsetkemu , madarsky hovorit nechce kedze mala hned na zaciatku zlu skusenost. Prihovori sa jedine ked vie, ze ta dotycna stara osoba nevie po slovensky. Ale to je dnes uz zriedkave , lebo aj starsi vedia.
Mne osobne by vadilo byt v spolocnosti kde nerozumiem nikomu. Momentalne tiez zijem v zahranici a hoci hovorim plynule nemecky, ked na seba spustia svojim dialektom, som stratena a je to neprijemne.
Moj svagor tiez nevie madarsky ale moju poziadal aby sa ich malej prihovarala madarsky aby sa naucila i tak, kedze jeho babka madarsky vedela a on vnima ako stratu to, ze jeho uz nenaucili.
A potom na tom tiez nie je nic zle ak na seba upozornis ked sa pozabudnu a hovoria okolo teba madarsky a ty nerozumies. Naozaj to netreba brat , ze to clovek robi naschval ( pokial teda nejde o ciru zlomyselnost 😔 ) ale casto sa aj my pozabudneme ked je tu svagor. Ale potom znova prepneme na slovencinu 🙂
Mozes si kupit aj nejaku knizku a ucit sa madarcinu tak, aspon predides tomu aby si si osvojila nespisovne vyrazy. A tak pojdes lekciu za lekciou. Ja ti drzim palce lebo osobne si myslim ze to je kravina aby nieco ako jazyk oddelovalo ludi a rodiny. Mate sa s manzelom radi tak sa podrzte navzajom a nech ti aj on pomaha. Moze zacat najkrasimy slovami v kazdom jazyku. Vyznavanim lasky 😉

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@meusicka dakujem ti za tvoje pismenka 🙂 velmi pekne si to napisala, naozaj sa musim aj ja trosku viacej snazit, nielen sa oduvat, ze nic nerozumiem 😀

vreckovka2
21. aug 2014

@slecnamarplova No hlavný jazyk je slovenský..S rodičmi sme sa rozprávali po slovenky, lebo tatino v tom čase ako sme boli malý nerozumel.

meusicka
21. aug 2014

@slecnamarplova vies madarcina nie je lahky jazyk ale zase niekedy sa cloveku moze este zist aby si vedela pripadne nejakym expertom zobrat vietor z plachiet 😉 muz ti urcite pomoze. Tu u nas v dedine zije jedna pani slovenka, ktora prekvapivo radsej hovori lamanou madarcinou aj ked sa jej rovno prihovoris slovensky 😀 ona si ten jazyk vyslovene oblubila 😉

zuzka_julka
21. aug 2014

Ahoj,ja som sa po madarsky naucila vedla manzela,najprv mi madarcina vadila,ale postupom casu sa tento predsudok prelomil.Teraz ako mame dceru,manzel rozprava po madarsky a ja po slovensky.Pre dieta je to najlepsie,ona uz vie rozpoznat jazyk.Trvalo mi asi 6rokov,aby som sa naucila na tolko po madarky,aby ma manzel nepredal 🙂 Ale v obchode,alebo na ulici rozpravam po slovensky.Nie je to take zle,ako sa to prezentuje v mediach.

mawka
21. aug 2014

@slecnamarplova heh, moj ex mal plany ako nase deti budu vychovavane bilingvalne v najmadarskejsom meste na slovensku 😀 dopadlo to tak, ze vedia akurat pozdravit v madarcine a spytat sa ako mas a ze ako sa volaju. moj ex s nimi nikdy nehovoril madarsky a len po slovensky, co je ale skoda no. ja som prisla "na madare" bez madarciny komplet, nikdy som nemala problem s nikym /jedine svokra ma nutila do madarciny/, ale nikdy som sa ju neucila, ani som sa ju naucit nechcela tak, aby som ju aj pouzivala. Ovladam slovicka, to sa prirodzene nalepi, pochopim, o com ini rozpravaju, ale mne proste osobne madarcina nie je prirodzena. ale zase napriklad nemam problem, ak ju pocujem. mne je uplne jedno, ked sa pri mne niekto rozprava madarsky, neprekaza mi to. ani madari ako ludia. praveze keby som mala porovnat rozne miesta, kde som bola, zila, tak na juhu slovenska mi prisli ludia najprijemnejsi a velmi pohostinni. a proste bolo tam pekne 🙂 je to zvlastne no, jazyk mi k srdcu neprirastol, ale madari ci uz u nas alebo v madarsku velmi. su to take uzasne temperamentne natury, skutocne pohostinni, maju nadhernu kulturu aj hudbu, ale jazyk, ten mi nejde "od huby" jak sa povie 😀 musela som sa na sebe vzdy smiat ako komicky to vyznelo, ked som ja sa snazila madarsky rozpravat. takyto blok mam aj pri francuzstine. preto som sa do nej nikdy nepustila 😅

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@mawka inak sranda ako ma clovek bloky 😀 😀

jalucija
21. aug 2014

@slecnamarplova mne sa prestala madarcina bridit ked som spoznala aka krasna je Budapest 😉
Ber to tak, ze mas tu najlepsiu prilezitost naucite sa novu rec, pomaly, nenasilne. Ved to je plus aj v profesijnom zivote.

guinevre
21. aug 2014

@slecnamarplova Madarcina je "tazky" jazyk, preto, ze nepatri do indo-europskej rodiny jazykov. Na priklad, Slovanskym jazykom su blizsie aj nejake jazyky v Indii, ako Madarcina. Ale, mne sa Madarcina paci, vlastne, mne sa kazdy jazyk paci 🙂 Skus sa netlacit do toho, ze MUSIS sa naucit. Najprv urob male krocky, opytaj sa ako sa po Madarsky povie to, a hento (bezne kazdodenne predmety, slovka ktore kazdodenne pouzivame, zaklady). Casom sa to zlepsi, ale len ak budes sa aktivne zaujimat o jazyk. Ked tie nejake zakladne slovka budes vediet spoznat, mozes si kupit nejake knihy pre deti, tam su vety jednoduche, vacinou slovka z kazdodenneho zivota, to zvladnes a budes sa tesit, ze tomu rozumies 🙂 Potom uz mozes prejst na dalsi level, a skusit kratke clanky z novin, na internete...

hucko44
21. aug 2014

@slecnamarplova: Nemlehek kelemetlen beszélés ezen nyelven 🙂

Kto nemôže mať rád tento "KOZÍ JAZYK" 🙂 Ja rozumiem všetko a dohovorím sa úplne v pohode (pochádzam z pohraničnej oblasti). Ber to ako srandu. Stále je to krajší jazyk, ako nemčina. Po nemecky znie aj VYZNANIE LÁSKY, ako VYHLÁSENIE VOJNY.
PS: To ešte neznamená, že sa mi tiež nemčina nepáči 😉

mawka
21. aug 2014

@slecnamarplova tak ja som mala neskutocny. ale hlavne som sa proste na sebe strasne musela rehotat. napriklad moja mama ma taky blok pri anglictine, ze sa citi ako krava, ktora volaco prezuva 😀 tak radsej studovala nemcinu. fakt, ono ten jazyk musi aj sadnut. bud sa ho ucit prirodzene od malicka alebo si clovek nejak musi vybrat. alebo prekonat. len toto viem, ze uz by musela byt krajna a vynimocna situacia, aby som bola totalne dokopana sa proste odblokovat a jazyk naucit. ale kedze u nas aj madari vedia po slovensky - a vedia, tak som nejako nebola nutena. mne sa proste nestalo, ze by mi na juhu niekto nerozumel. zacali sice madarsky, ale ked poculi slovencinu, prepli a v pohode. aj tak myslim, ze tie rozbroje robia vsetko len politici. lebo fakt ze sa madari ani slovaci netlcu na ulici a dohovori sa tam clovek v oboch jazykoch uplne normalne.

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

Haha to o nemeckom vyznani lasky je sranda 😀 😀

xevulax
21. aug 2014

Ahoj, my mame to iste. Muz rozprava s detmi iba madarsky, ja slovesky a pozeraju anglicke rozpaavky. Starsia akurat zacina rozpravat a uz povedala nieco aj madarsky aj anglicky alenvsetko vravi slovensky. Ale muzovi rozumie ked jej nieco hovoi. Ja po madarsky som sa za 4 roky nenaucila nic. Iba co casto opakuje rozumiem ked sa nieco pyta alebo hovori dcerke to rozumiem. Ked prideme k svokrovcom tam levaju madarsky svokra velmi slovensky nechce a svokor pokeca so mnou aj slovesky, ale medzi sebou len madarsky takze ked sme tam nerozumiem nic. Co iz ja si vaavim, ze kazdy jazyk je pre deti dobry mozno casom pridem na vyssiu uroven ze budem viac rozumiet. Ja sa zdy pytam ze co poedal ked keca s detmi a ked sa to opakuje tak potom viem co hovori 🙂 pre mna osobne je madrcina velmi tazky jazyk, nemam cas sediet na zadku a icit sa ju tak to nechavam volne plynut.