Ako sa mám naučiť mať rada maďarčinu?

slecnamarplova
21. aug 2014

Ide o jazyk rodiny mojho mm, teda po madarsky bude hovorit aj moj malinky, co je pre neho iba dobre. Poradte mi ale prosim ako mam namotivovat samu seba, aby som sa po madarsky naucila aj ja, ked mne sa ten jazyk moc nepaci :-P a prosim nebite ma. Kocky, mate niekto skusenost s tym ako ste zapadli v madarsky hovoriacom prostredi, ako vam prestalo vadit, ze na vase dieta rozpravaju iba madarsky, popripade ste sa naucili nieco aj vy? Vopred dakujem 🙂

tilly
21. aug 2014

@slecnamarplova 8 rokov som zila v samorine a cim dalej, tym viac mi bola madarcina nesympaticka, to sa nenaucis mat rada... to sa neda 😝 nemam nic proti madarom ani madarcine, ale ked stale okolo teba niekto kvaka v madarcine a ty nic nerozumies a oni ani neberu ohlady, to je na nervy

meusicka
21. aug 2014

@hucko44 no daj pokoj ja tam medzi nimi zijem a ked povedia este spisovne tak dajme tomu ale kde som ja tam povie iba I LIABA DI 😀

Ja si mylsim ze pokial sa bavia medzi sebou slusny ludia tak niet co riesit.

misaelka
21. aug 2014

ja ked pocujem madarcinu tak sa mi nozik vo vrecku otvara (pardon, moj sukromny nazor :D )

hucko44
21. aug 2014

@mawka máš pravdu, my sme boli v 1999 na zatmení slnka v DÉG-u (Maďarsko). Boli sme ubytovaní v stanoch v nejakom areáli bez obchodov. Dostali sme chuť na vajíčka a tak som sa vybral do dediny a pozeral som, kto má vo dvore sliepky - že si kúpime. Našiel som v jednom dvore veľa sliepok a tak som zazvonil a zmutovanou maďarčinou som sa predstavil, povedal som, kto som, odkiaľ som a načo som tam a že by som chcel kúpiť pre seba a pre kamarátov nejaké vajíčka na praženicu. Babka bola tak dojatá mojou maďarčinou (a že som zo Slovenska), že mi dala plnú prepravku (30 ks) vajíčok a ešte dve igelitky zeleniny úplne GRATIS 🙂

Ano, problémy robia len politici a následne VYHOLENÉ OVCE BEZ NÁZORU.

horana
21. aug 2014

@slecnamarplova Mne sa madarcina tiez nepaci a mam voci nej predsudky (hoci voci madarom nie, sama nechapem preco voci jazyku 😒 ). Ale keby to bol jazyk mojho mm asi by som sa namotivovala tym ze ho lubim a teda aj to co k nemu patri, co je aj jazyk ktorym hovori ako jeho sucast.

hucko44
21. aug 2014

@meusicka No, hovorová nemčina je ešte oproti HODE DEUTSCH lepšia. Je to také úprimnejšie a jemnejšie.
JO, DAS IS ZUPA 🙂

lauricka
21. aug 2014

vobec sa s tym netrap, to su somariny. Moja teta, ked sa vydala, bola v rovnakej situacii. Vobec sa netrapila s tym, ze by sa to mala ucit. Stale byvaju na Slovensku, aj ked tam, kde su, ludia zvacsa pouzivaju madarcinu. Ale aj slovencinu. Jej muz a deti hovoria madarsky, ale ona ani po desatrociach nie. Jednoducho to neriesi. Ale...rozumie velmi vela. To sa na Teba nalepi. A mozno by po tych rokoch aj nieco povedala, keby musela, ale myslim, ze nepotrebuje 😉 . Nechaj to plynut a uvidis sama, ako sa veci budu vyvijat a aj Tvoj vztah k madarcine. Chce to cas. Akurat, a to je pravda, ako pise Tilly, sa musis pripravit na to, ze zo zaciatku rozumiet nebudes a oni ohlady neberu. Ano, ale, ked ho lubis, zvladnes 🙂

meusicka
21. aug 2014

@hucko44 to je pravda akurat ked sa kuknes ako hovoria vo Vorarlbergu, tak sa poskladas 😀 tak ak sa bavia Hochdeutsch tak sa uz navzajom doberaju 😉 no co, naucime sa daco nove, a ja somrada ze na moje dieta sa neskutocne rychlo lepi a nielen spina 😉

lubina
21. aug 2014

@slecnamarplova ak tam budes zit naucis sa. Ja mam mm holandana, rec som nevedela vobec, hovorime spolu anglicky.Ale ako prisli deti a oni hovoria holandsky perfektne, tak som sa aj ja cosi naucila. Hlavne z TV, detske rozpravky su super na ucenie, kedze hovoria pomaly a zrozumitelne. Nase deti su trojazycne, hovoria perfektne slovensky , zijeme teraz na SK, aj holandsky, kedze muz a jeho rodina su holandania amuz vie po slovensky iba par slov a kedze je s mm hovorime anglicky, tak viedia uz aj anglicky, ale to chodia aj nakurz, aby sa naucili, kedze to n ie je rodna rec ani moja ani mm.Neboj, casom zacnes rozumiet ludom na ulici, ak si este aj sama obcas pozries nejaku knihu pre samoukov, tak sa to da. Ja uz aj hovorim holandsky, kedze deti sa obcas v holandstine aj hraju 😀 . Naucis sa to prijat, ved ked si sa vydavala vedela si, ze jeho rodina hovoria inou recou....chce to len trochu chciet a o syna by som sa vobec nebala, dieta sa nauci viac jazykov bez problemov, vidim to doma a nase su z toho nadsene, ako vedia hovorit aj ked ideme ku svokrovcom do NL, aj tu a aj so svagrom a svagrinou z KAnady...neboj, to pojde

mawka
21. aug 2014

@hucko44 ja, ja, genau. kurnik, bavorakom tiez velmi nehovori hoch deutsch, ale rozhodne je im lepsie rozumiet. ted aosobne ked porovnam rakusku nemcinu v takom stajersku a nemecku nemcinu v bavorsku, tak stale lepsie rozumiem bavorom. lebo ta rakuska starerska je ua bla bla haom, nerozumiem ani prd. ale aspon v bavorsku su ludia natolko uvedomeli, ze ked pocuju, ze nie som ich, prepinaju do hoch deutsch. toto sa mi v rakusku nikdy nestalo. si sli svojim dialektom a dovidenia. akurat vo viedni ma jedna opravovala, ze oni nemaju puderzucker ale staubzucker, ze som v AT a nie v DE. takze STAUBZUCKER 😀 😀 kks, ako keby to nebolo jedno 😀 tieto ich zabomysie vojny a viedenska nadradenost..ach jo 😉

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

Zatial ma vsetci motivujete 😉

lili91
21. aug 2014

@slecnamarplova nazov tejto temy ma celkom pobavil 🙂 ja byvam od narodenia v novych zamkoch, mam 32 rokov a stale sa tu kvoli madarcine citim akoby som zila v zahranici 😀 nezvykla som si na ten jazyk a ani si nemyslim, ze si zvyknem. ak prides na to ako sa to da, daj mi vediet 🙂

jolinka
21. aug 2014

ahoj, ja som slovenka a vzala som si muza ktory vie plynulo bez prizvuku po slovensky ale rodna rec je madarcina.
nebyvame ale "na madaroch" odkial on pochadza, ale v Kosiciach, ktore kedysi boli viac madarsky hovoriace ale tych ludi co rozpravaju po madarsky ubuda, hlavne vymiera starsia generacia a mladi ked si zoberu slovaka ci slovenku deti castokrat uz po mad. nevedia, hlavne ked je mama slovenka.

Manzelova mama je priamo z Madarska, tu sa vydala a doteraz slovencinu katastrofalne lame, mala problem porozumiet slovenskym vyrazom ktore pouzivali nase deti ako 3rocne. Napriek tomu dala svoje po madarsky hovoriace deti {nechodili ani do skolky} do slovenskych skol.

My sme to urobili naopak, kedze zijeme v prevazne slov. prostredi ,dali sme nase slov. hovoriace deti do mad. skoly. Co z nimi hovoril po madarsky muz im nestacilo na plynule rozpravanie.

Co sa tyka mna...pamatam ze som na vyske mala k madarcne a k madarom odpor...vdaka mnohym spoluziakom, ktorym doslova robilo dobre predo mnou sa rozpravat po madarsky a vkuse sa rehotat aj ked vedeli ze ja ani zarvat ☹ ☹ a ked som ich prosila aby mi nieco prelozili tak vacsinou nadute odpovedali, ze to sa neda prelozit, ze slovencina na to nema vyrazy, a celkove som pocuvala kecy, ako je ich jazyk lepsi bohatsi 😝 😝 Ich blba pycha pochadzala z toho ze hlavne nevedeli dobre po slovensky a vyrazy ktore nepoznali si mysleli ze ani slovencina nema...len ich "bohata" madarcina. 😝 😝 😝 to bolo inak v Nitre...

Potom som si vzala svojho muza, tu v KE mam mozno stastie na normalnych milych madarov, casto krat sa medzi nimi citim lepsie ako medzi slovakmi 😉 z jazyka som za 11 rokov uz vela pochytila aj ked sa cielene neucim, casto sa pristihnem ze rozumiem celym vetam z toho co hovoria deti, muz ci z rozpravky daco.. Nehovorim po madarsky aj ked by som chcela, lebo deti su zvyknute ze ja s nimo po slovensky a ked daco poviem po mad. uz sa smeju, ze smiesne rozpravam 😅

betunka39
21. aug 2014

Nuž, asi nikdy. ak nebudeš chcieť. Moja sesternica mala manžela, žila s ním 7 rokov, nikdy sa tu reč nenaučila. Je dosť ťažka. ja sice žijemuplne inde, nemame take problemy, ale chodia k nám do prace šoferi od Madarov, a tí su zlati. Vedia čo to aj po loovensky ,ako oni hovoria, ale vždy sa dorozumieme a nasmejeme. No a moja njamladšia si našla na internete pesničku "Mokuška"- veverička to je ais. Už skoro vie text, a spieva to dookola, hoci my madarsky nevieme. Ja som sa napr. doteraz nenaučila rozpravať nareščim ,kde byvam ,rusnackym, rozumiem všetko, ale bariera je to, aby som sa nepomýlila,tak adšej tak nerozpravam.

slecnamarplova
autor
21. aug 2014

@lili91 ak na to pridem, rada sa s tebou, i ostatnymi podelim 😀

jolinka
21. aug 2014

@betunka39 som si spomenula ako som sa kvoli detom naucila par madarskych pesniciek...doslova foneticky, takmer som nevedela o com spievam...

aj spominanu Mokusku {ano, je to vevericka 😀 😀 😀} , Ha en cica volnek, Egyczer volt egy kemence... a kedysi som vedela aj cely Otcenas po madarsky ale uz mi vypadava text... 😉

maja031
21. aug 2014

ja zijem "na madaroch" 😀 ako mala som problemy na zaciatku lebo som nerozumela, casto sa mi stavalo /hlavne na domovych poradach/ ze bolo 10 ludi co vedelo madarsky a 4 co madarsky nevedeli a porada aj ked zacala po slovensky skoncila v madarcine. potom sa nas pytali ze co si o tom myslime 😀 a my ze co si mozme mysliet ked nerozumieme 😀 ale inak to som si vsimla ze to skorej ludia taki jednoduchsi alebo ti co mali problem vobec po slovensky hovorit tak rozpravali v nasej pritomnosti po madarsky. poznam kopec ludi co su vzdelani, mili a ohladuplni a ti vzdy automaticky prepinaju do slovenciny ked je v blizkosti niekto kto po madarsky nevie. a ked je niekto cisty madar tak sa snazime rukami nohami 😀 a vzdy sme sa nejako dohodli. ja ovladam po madarsky nemtudom a nemirtem a tomu potom rozumeju vsetci a potom prepiname sa do posunkovej reci 😀 inak su ti ludi mili, zlati, ochotni, dobre sa nam tu zije 🙂

barunka
21. aug 2014

takto... môj otec pochádza z Martina a po maďarsky nevedel ani "ceknúť" a vzal si za ženu moju mamu, ktorá naopak nevedela takmer vôbec po slovensky 😀 😀 ale dohodli sa, otec vie teraz po maďarsky, mama vie perfektne po slovensky 😀 😀 mňa ako dieťa nikto nenútil učiť sa po maďarsky, skôr trvali na slovenčine, však žijeme na slovensku, tak aby som nemala problém. Bývali sme v BA a ja som si aj tak vzala chlapa "maďara"... staršia dcéra po maďarsky nerozpráva, ale rozumie... Menší to má zatiaľ na háku.... Ja po maďarsky viem, ale s deťmi hovorím len po slovensky. Manžel viac menej tiež... Svokrovci sa to museli naučiť akceptovať 😀 😀 😀

jolinka
21. aug 2014

@slecnamarplova na ucenie madarciny je dobra rozpravka "Bogyo es baboca' su na youtube videa 😉 jednoduche zrozumitelne vety peknou madarcinou, dej je jasny z videa...

emma_932
21. aug 2014

@slecnamarplova no, je tu tema v madarcine, mozes sa pridat 😉 😝 ani moj mm sa nenaucil, ja som maleho neucila, ale moji rodicia ho naucili madarsky. ale hovoria /aj ja/ narecim, chapes, teplaky, parky, kalkulacka 😀 tak som zacala ucit synatora pekne spisovne a ide mu to. mne je madarcina na nic, kedze nehovorim spisovne, ale maly vie po slovensky, po madarsky aj anglicky. hadam, to nejako vyuzije...
ale ked ta mad. nebavi, neuc sa, nenut sa do toho. nevidim dovod. tvoj manzel a jeho rodina vedia hadam aj po slovensky, napr. my sa rozpravame po slovensky ak je u nas mm.... teda ked sme vsetci u nasich...

emma_932
21. aug 2014

bogyo a baboca miluje aj moj syn, uz ich vieme naspamat 😀

tortelinka
21. aug 2014

@slecnamarplova no, neviem či sa dá mať rád nejaký jazyk, ale naučiť sa dá....my sme sa presťahovali do Maďarska, nemala som na výber, naučila som sa, nie dobre, ale dohodnem sa, rozumiem 😉

zitaje
21. aug 2014

@jolinka
@slecnamarplova
celkovo sa cudzie jazyky vyborne ucia cez rozpravky, cim jednoduchsie, tym lepsie 🙂 a hlavne sa treba snazit aj rozpravat, len davaj pozor, aby si sa nerozpravala po madarsky s malym, nech mu nekazis madarcinu 😅 najdi si na debaty niekoho ineho, ale s malym pekne po slovensky.
Inak ked sa zacnes ucit s dietatom, bud pripravena na to, ze ta veeeeeelmi skoro predbehne 😅 😉

ajkuska
21. aug 2014

po maďarský hovorí resp. hovoril aj môj manžel a jeho rodina, mala som aj obdobie keď som sa ju snažila naučiť, mala som požičanú knihu maďarčina pre samoukov 🙂 ale že dosť mi to nešlo, tak ako mi nešli ani iné jazyky. Posledný rok ako sa snažím čítať rôzne knihy v cudzích jazykoch zamerané na rozvoj reči (hlavne v angličtine) a sťahujem rôzne cudzojazyčné aplikácie pre deti, alebo rôzne pracovné zošity pre deti, aby som synovi pomohla s rozprávaním, tak som zrazu po toľkých rokoch zrazu začala rozumieť aj maďarčine, z ničoho nič.

jolinka
21. aug 2014

@emma_932 moj muz sa zase vytesuje, ze nase deti maju krajsiu a spisovnejsiu madarcinu ako on, tym ze chodia do madarskej skoly v Kosiciach {mmch skola ma velmi dobre meno, este aj decka z Madarska tu dochadzaju}, tak tam preberaju literaturu, pisu slohy, maju ucitelov aj priamo z Madarska...

a ja zase dbam aby si zachovali peknu slovencinu, maju spustu knih v oboch jazykoch, tak si citame, dcery aj same... 😉

mirkita
21. aug 2014

@slecnamarplova mna by motivovalo sa naucit hoci aj madarcinu kvoli rozsireniu pracovnych obzorov 😉 😉 a uz samotny fakt ze sa ju ucim, cize budem vediet nieco nove plus doma mam muza co so mnou bude hovorit a opravovat ma...lepsi kurz nie je 🙂 moj maly sa uci v skolke po madarsky, som len rada...teda nik z nasej rodiny vobec nevie madarsky, ale prenho len dobre ze bude vediet nieco naviac... 🙂

emma_932
21. aug 2014

@jolinka ved aj ja sa snazim, hovorit s nim spisovne, aj ked sa citim ako opica 😅 ale staci mu den u nasich bezo mna a dovi dopo, ze "mogyunk Szoncre" aaaaaaach jaj

emma_932
21. aug 2014

@mirkita to iste mu hovori jeden kamarat - inak Slovak zijuci v CR. je to manazer vo vysokej funkcii a tiez mu neda pokoj, ale mm ho zakazdym posle kade lahsie. ale ked zoberies, jazykove kurzy su dobre drahe a on by sa mohol naucit zadara cudzi jazyk. ale nechce, tak to neriesim...

ajkuska
21. aug 2014

k môjmu komentu mi tu manžel ešte doplnil, že preto som zrazu začala rozumieť maďarčine, lebo som veľmi zvedavá a chcela som rozumieť o čom sa bavia do telefónu 🙂

jolinka
21. aug 2014

@emma_932 je mozne ze ked bude starsi, bude oddelovat spisovnu a kuchynsku madarcinu, tak ako ja oddelujem spisovnu slovencinu od vychodnarskeho narecia {naucili sme sa pri babke}