Ako sa naučiť novým zvykom?

17. aug 2020

Ahojte, už dlhšie ma trápia niektoré zlozvyky. Mám už vlastnú domácnosť, no “doma” ma nenaučili robiť bežné veci pravidelne. U nás sa napríklad nedbalo na umývanie zubov, niekedy sme si umývali 2x denne, niektorý deň 1x alebo aj vôbec. Nikto ma k tomu ako dieťa neviedol. Tak isto umývanie rúk po príchode z vonku - doma sme si vôbec neumyvali ruky keď som prišla zo záhrady a tak. Nenaučili ma upratovať, neukázali mi to, niektoré veci vôbec neviem ako sa robia. Veci okolo upratovania musím často krát googliť, aby som vedela ako na to. Nevadilo mi to ako dieťaťu, lebo všetci sme to doma tak robili. Teraz mi to však veľmi vadí... snažím sa to zmeniť, ale vôbec mi to nejde. Som z toho smutná. Vždy sa snažím spomenúť si, že večer si treba umyť zuby, no niekedy mi to príde na rozum až v posteli a už z nej nevyliezam, lebo buď zobudím bábätko alebo sa preberiem tak, že som do 4-5 rána hore. Tak isto ruky - často krát si spomeniem, ale niekedy nie a potom sa cítim zle, že som špinavými rukami chytila nejaké hračky alebo aj malého. Potom si síce bežím ruky umyť, ale blbý pocit už zostane.
Nie som nejaká špina, len to neviem robiť automaticky, vôbec neviem ako sa to mám naučiť. Neviete čo by pomohlo?

dskjhfdlkdjhl
17. aug 2020

Jedine trening, nic ine a ak som dobre pochopila, mas dieta, tak pekne spolu, nech nie je na tom v dospelosti ako Ty.

danieli
17. aug 2020

Vsetko naraz nepojde, sprav si rozpis, prvy tyzden 2 nove veci, dalsi tyzden dalsie a tak dalej az kym neupevnis vsetky zelane zvyky, a ako na to? nalep si papieriky, napr po prichode domov umyt ruky, tak rovno na zem kde davas topanky si nalep papierik so symbolom ruk, k tanieru na veceru nalep papierik so zubnou kefkou az ho uvidis bud vec rovno urob alebo papierik nos v ruke, az kym to neurobis, nasledne si to opat nachstaj, same to jasne nepojde, ale da sa to a neskor uz len vyzujes topanky a poletis umyvat ruky...

zuank
17. aug 2020

Hlavne na seba netlac...snaz sa sama seba pochvalit aj za drobnost...hlavne je ze si to uvedomujes a chces to zmenit... chces to cas a stane sa to zvykom uvidis...tesim sa s teba 🙂

pseudomonas87
17. aug 2020

No jedine sa do toho dokopať a Kazdy deň opakovat. Casom to určite pôjde!

autor
17. aug 2020

@dskjhfdlkdjhl práve pre to, že už mám dieťa to chcem zmeniť. Syn je ten dôvod prečo ma to trápi. Nechcem aby dopadol ako ja, fakt je to ťažké niekedy...

autor
17. aug 2020

@danieli lístky môžem skúsiť, skúšala som nastaviť si budík na mobile aspoň na tie zuby, ale to nefungovalo, lebo som nevedela trafiť rovnaký čas kedy som mala “voľno” 😕

marca12
17. aug 2020

To je super,ze sama od seba chces zmenit svoje zvyky. Kolki tak ziju a nevadi im to. Ruky sa naucis umyvat treningom az sa z toho stane zvyk. Vzdy ked prides zvonku si umy ruky a priebezne aj cez den. Ja som na ruky monk. Umyvam si stale a po vsetkom. Pred jedlom,po jedle,ak chytam peniaze,ked pridem zvonku,ak zjem.cokoladu,keksik a podobne. Zuby mam ritual umyt si po sprche,to je super aj kvokl tomu,ze uz vecer nejes. Nechce sa mi znova si ich umyvat. Upratovat sa tiez naucis. Hlavne vsetko priebezne odkladat,co chytis,musis dat na svoje moesto. Vysavat,umyvat podlahy urcite vies,prach utriet tiez. Ja to robim priebezne. Nerobim navalove upratovanie ako volakedy,ze celu sobotu sa len upratuje. Jeden den utriem prach v spalni to je otazka 3 minut. Prejdem zrkadla v dome,to je tiez par minut. Dalsi den trrbats obyvacka a tak.

sunny8
17. aug 2020

Naozaj sa necítiš zle keď prídeš z vonku alebo keď dovysávaš a neumyjes si ruky ? Veď ten pocit ... To ti nikto nemusí hovoriť že ich máš umyť.

1xenia1
17. aug 2020

Na zuby skús elektrickú kefku. Pre seba aj prw syna - je to zábava, zuby sú lepšie umyté možno ťa to nakopne. Chce to cvik. Keď si tak vezmem to ako dbám na zubnú hygienu ja tak na ňu nedbá doma nikto. Kefka, zubná niť, škrabka na jazyk, medzizubné kefky. A naučila som sa to sama od seba. Ani by som bez toho nezaspala. Dobrou motiváciou môže byť aj prezretie cenníkov za zubárske ošetrenia :D

moonlight1210
17. aug 2020

Sebadisciplina a udelenie si trestu, ak to porusis.
To znamena, ze aj ked zabudnes a uz sa ti nechce (alebo nie je cas), tak sa just vratit a aj za cenu strat to urobit.
Prave preto, ze nabuduce si tymto hlbsie zapises do pamate: nezabudni na to a to! Urob to hned, neodkladaj to!

Takze aj ked budes do piatej rano hore a druhy den rozbita ako ciganske hracky, prave preto to urob.
Kazdy jeden raz, ked si to benevolentne odpustis a este si to ospravedlnis, sa vracias o dva kroky spat k starym zvykom.
Urobis krok vpred k zmene a dva naspat. Pohodlnost je navykova a lahko sa do nej sklzne. Neskutocne lahko.

Pamataj aj na to, ze ked sa budes kontrolovat a dbat na pravidelnost, cca po mesiaci pride kriza a nutkanie ubrat na snahe. Povedat si: dnes sa mi nechce, dnes vynecham, no a co, ved je to len jeden raz.

Je to zradne. Si naspat pri starom, ani nevies ako.

Takze treba to prave v taky moment just prekonat a zas sa prinutit. Postupne sa z toho stane navyk, ktory budes robit automaticky a budes sa citit nesvoja, ak by si ho nemohla urobit (napr. si umyt niekde tie zuby, lebo nie je voda, atd.).

autor
17. aug 2020

@sunny8 nie vôbec sa necítim zle 😞 proste mi to vôbec nepríde ani na um. Proste sa vyzujem, vyzlečiem syna a idem ho prebaliť, ideme sa rovno hrať alebo mu hneď chystám jedlo, záleží čo treba... vôbec mi nedôjde, že som niečo vynechala. Často krát si na to spomeniem, keď už robím tú druhú činnosť... napríklad dnes v strede jedla a potom neviem - ísť si umyť teraz v polke jedla alebo už dojem a umyjem potom, keď už aj tak som všetko ochytala špinavými rukami? Môj mozog to vôbec nevie vyhodnotiť, nikdy mi nikto nepovedal ako - nemám vzor 😞 som z toho na nervy
@1xenia1 nechala som u zubára 800€ a nepomohlo, proste sa cítim ako debil, chvíľu to funguje a po pár týždňoch som tam kde pred tým, zas všetky tie zlozvyky. Kúpila som si aj elektrickú kefku, tak isto mi to vydržalo pár týždňov a už mám zas problém dokopať sa k tomu. Najhoršie je, že muž je rovnaký u nich si pre istotu chlapi neumyvaju zuby vôbec, žiadny chlapi v celej rodine 🙈
@moonlight1210 to čo píšeš je čistá pravda 😞 vraciam sa vždy späť a začína sa ťažko a zas padnem späť do tej lenivosti. Mám to takto s veľa vecami, 3 týždne ok fungujem a potom bum 😞 a muž je v tomto rovnaký, ten mi ešte povie už nevstávaj, umyješ si zuby ráno, alebo však dnes nemusíš cvičiť, dnes nerob hento a tamto...

tripetta
17. aug 2020

Čo tak kúpiť si zubnú pastu (kľudne aj detskú) s nejakou príjemnou chuťou, napr. jahodovou? Neviem ako iní, ale ja sa vždy na úmývanie zubov priam teším keď si vybavím tú príjemnú chuť v ústach. Plus k tomu ústnu vodu s fajn príchuťou. Tak isto ruky, kúp si mydlo s obľúbenou vôňou a ani nebudeš vedieť ako a stane sa z pravidelného umývania rutina.

moonlight1210
17. aug 2020

Prave preto to just prekonaj. Povedz aj muzovi: nie, idem radsej teraz hned.

A priklady tiahnu.
Moje deti sa nedali moc naucit umyvat zuby pripominanim, ci vyhananim z postele. Ale ked videli nas, ako aj zivajuc si pred odchodom do postele ideme este umyt zuby, zacali chodit aj oni same.
Tvoj muz a deti sa namotaju sami tiez.

tripetta
17. aug 2020

@1xenia1 Ceny u zubára sú najlepšia motivácia 😅 to je pravda!

danieli
17. aug 2020

Drzim palce, deti su nielen skveli motivatori, ale aj odmena, ja si napriklad zuby cistim vzdy s detmi, ja mam potom o starost menej a takisto umyvam s nimi ruky, tvarim sa, ze milujem vonu nasho mydla a nahanam ich po dome, ze kto ma tie vonave rucicky, ze to si prosim ovonat, rehoceme sa z toho teraz uz spolu lebo uz su vacsi a chapu, ze je to oblb, ale ruky umyvaju ja tiez, zvyk je na svete a ked ma chceli ako mensi rozveselit nosili mi pod nos umyte rucicky, kadejake moznosti su, hlavne zvesela

1xenia1
17. aug 2020

Žiaľ tak neviem ako ti pomôcť. Musíš si sama vstúpiť do svedomia. Zuby má človek iba jedny, podľa stavu chrupu si veľa ľudí o druhom človeku urobí názor. Však keď sa niekto nevie postarať o zuby tak ako zodpovedný asi je? Ja keď ráno vrátanem prvé čo idem tak si vyčistím pleť a umyjem zuby lebo s tou pachuťou v ústach by som nemohla žiť. Držím palce k úspešnej zmene

nnnuuunnn
17. aug 2020

Urob si zoznam úloh kľudne tie iste na každý deň alebo niečo si vyhrať v 1 deň v týždni, napr.zehlenie iba v stredu, zuby si daj ráno aj večer a pred spaním si to skontroluj, alebo párkrát za deň. Vykonanú úlohu odškrtávaj. Postupne uvidis čo máš koľko odškrtnute. Za nevykonane úlohy si môžeš dať trest, napr. hodina s trénerom vo fitku, objednať sa na dentálnu hygienu, navarit nové jedlo, upratať skrinku, hodinu zbierania odpadkov vonku...?

autor
17. aug 2020

@tripetta to tiež môžem vyskúšať. Nemám rada silnú mentolovú príchuť, vždy sa len teším ako to vypľujem a rýchlo skončím. Našla som jednu, ktorá má takú neutrálnu chuť, ale zas že by som sa na to tešila, to nie 😀 skúsim niečo voňavejšie
@moonlight1210 preto, že vidím, ako príklad tiahne som sem napísala, lebo sa cítim bezradne. Syn je ešte maličký, má cez 1 rok, no vidím, že po mne opakuje, chcela by som mu byť príkladom a nejako mi to nejde a trápi ma to... aj keď sa chvíľu snažím, ide to a po čase zas upadnem do zlozvyku. Taký nešťastný kolotoč.
@1xenia1 aj tak ti ďakujem za tvoj komentár, každá jedna veta mi tu pomáha otvoriť oči správnym smerom... asi mám pocit, že nie som na to sama 🌷

katty2012
17. aug 2020

u nas to bolo presne naopak. ucili ma to vkuse a pri vsetkom. zuby po kazdom jedle, ruky po vsetkom co robim, co chytim. stale sa kontrolujem a vedome to zastavujem. spociatku hrozny pocit, teraz uz v pohode, ale ta myslienka "nerob to" sa objavi stale, cize nemam to zautomatizovane. napis si listok, maj ho doma pri umyvadle, pri kefke, na nocnom stoliku, na chladnicke... proste si to musis stale pripominat

1xenia1
17. aug 2020

Ešte mi napadlo. Môžeš skúsiť zubnú pastu biela perla majú super chuť (kúpiš v dm) alebo marvis tie majú prichuti od výmyslu sveta (kúpiš na notine) takto sa na to umyvanie zubov možno aj budeš tešiť.

ada1981
17. aug 2020

Prides domov, vyzujes sa a prve si umyjes ruky... nemozes zabudnut, proste to bude Tvoja povinnost..zatvor vsetky dvere ked ides von, nechaj otvorene len tie kupelnove a rovno tam vpochoduj. Ked sa vecer sprchujes, automaticky potom si umyvaj zuby. Vzdy, bez vynimky. Po par tyzdnov uz ani nezaspis, ak to tak nebude.
Co sa tyka povinnosti, zacni planovat. Napr v nedelu vecer si napis zoznam, co kedy treba urobit (priblizne) a kazde rano si ho aktualizuj a co urobis v priebehu dna, si odskrtni..domace prace, povinnosti, co musis vybavit..Dolezite je, ze to chces zmenit, drzim palce, urcite to zvladnes

gabika128
17. aug 2020

Skús zubnú pastu Signál White Coco, je s príchuťou kokosu a je super. Ruky si po príchode domov vždy umývam spolu s malým, keďže vonku všetko chytá, inak som to dovtedy nerobila úplne pravidelne.

malabrunetka
17. aug 2020

Uuuuuuplne akoby som čítala o sebe :O tie zuby a ruky úplne ako u nás doma. Toto ma rodičia nenaučili ale pritom v domácnosti sme mali čisto tip top. U mňa platí jedine rovnako opakujúce sa udalosti. Odkedy mám deti a vedia chodiť tak vždy po príchode do bytu kričím už vo dverách že umývame si ruky. Už to robia automaticky ale ja to stále opakujem (aj pre seba aby som nezabudla). Pred spaním máme rituál - obliecť sa do pyžama, dať lieky, vypisat sa, umyť zuby a spať. Keď sa mi niekedy nechcelo tak deti samé mi povedia že zabudli sme zúbky umyť 🙂 ale moje zuby ach... Ráno automaticky po raňajkách idem umyť zuby. Proste povlak cítim a je mi nepríjemný. Ale večer je boj. Vždy pri telke tlačím nejaké jedlo, občas zaspím a už mi nenapadne v polospánku si ísť umyť zuby. A keď nezaspím pri telke ale idem do postele tiež si spomeniem na zuby ale viem, že by som už nezaspala.

qetka
17. aug 2020

s tymi zubami to nie je uplne tak, ze kto si cisti, nema problem. Ja som doma klamala - nechcelo sa mi vecer umyvat zuby a mama vzdy kontrolovala kefku, ci je mokra. Tak som ju namocila a bolo 🤦‍♀️ ... Truba, co ti poviem. Ale zuby mam perfektne. Mam jeden jediny kaz. Moj muz, ten si umyje zuby vzdy, aj ked sa opil a prisiel domov rano, nejde spat bez umytych zubov. Tak som sa od neho naucila, ze ani ja nie. Jeden jediny krat co som s nim som si vecer neumyla - a to ked som bola na dakej zurke a padla som do postele oblecena.
A teda u nas v poslednej dobe idu tie farebne Ciraprox pasty - maju pradne prichute 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ketrint
17. aug 2020

Viesco? Pre deti sa zvykne robit taky rozpis cinnosti aby chapali priebeh dna a povinnosti. Predstav si to ako na magnetickej podlozke zoradene cinnosti na dany den - obrazky, kt.dieta rozumie (tiez na magnetickom papieri, takze vies pouzivat a prehadzovat stale tie iste)... Samozrejme je to prisposobene veku dietata, vytvara/prisposobuje si to predsa rodic, tak vie posudit, kolko toho uz dieta zvlada...
Tak mu (a sebe 😉 ale pokojne sa schovaj za dieta) priprav nieco taketo... A das napr vstavanie, umyt zubky, ranajky, spratat postel, hrat sa, ist von, umyt ruky, blablabla a tak... Ten symbol umytia ruk si tam vedome davaj pocas planovania, hlavou rozmyslaj kedy sa umyvaju ruky, ked to zatial nemas automaticky... Budes to mat na ociach a pocas dna viackrat skontrolujes, potom to preberies, urcite, ved to prave nauci aj deti... Budete s dietatom spolu chodit k nastenke/chladnicke (podla toho kde to das), ukazete si obrazok co sa ide robit a pojdete to spravit. Bude aj on potom chapat co treba a ako, a obom sa vam to zautomatizuje. Urcite skusim pohladat ten hotovy planovac, videla som to viackrat ponukat, je to super vec, ale mojej malej to netreba, ta je velmi zodpovedna a disciplinovana... Drzte sa, pojde to. Hlavne je uzasne, ze si na to prisla a hlavou si to uvedomujes a chces to riesit! Co je fakt super, ze ten problem vidis.
Napis mi pripadne do spravy, nech Ti viem potom poslat konkretne planovace ak sa mi to podari dohladat (ale urobim vsetko pre to).

ljzozv
18. aug 2020

@fidka79 niekto je lenivy a humusak(podla teba) a niekto je monk.
Neviem co je lepsie alebo horsie.
Nepise, ze sa neumyva niekolko dni az tyzdnov, len ze nema zautomatizovane umytie ruk po kazdej cinnosti.
A mne pride neuctive takto hodnotit ludi ako si to urobila ty.
Po par jej prispevkoch si ju dala hrdinsky dole jednom vetou. Je ti lepsie? Mas z toho lepsi pocit? 🤔

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
emiliamilka
18. aug 2020

Ja osobne mám tiež úplne inú hygienu ako ostatný v rodine a hlavne manžel.. zuby vždy ráno a večer (večer po sprche :D aspoň sa potom neprežieram ) ruky skoro stále umývam, prídem z vonku - idem jesť - bola som na balkóne - malému chystám jedlo - pred prebalovanim (ak bol pokakany tak hneď ako ho umyjem si umyjem ruky a potom pokračujem ) atď... Niekde doma by som mala mať aj takú motivačnú knižku ako sa zbaviť zlozvykov (ak nájdem tak pošlem) ... Všetko je len o vôli s tým denníkom u zubára to nie je zle .. nalep si to kľudne na chladničku s tým že čo všetko by si mohla mať za daný zákrok.. trebárs (netuším aké sú ceny tak len niečo trepnem ) vytrhnutie zuba 30€ = dobrá manikúra + káva a koláčik alebo nové oblečenie pre malého a hračky ... S upratovaním tak to si trebárs určí deň na väčšie upratovanie (u nás v piatok pranie prádla , sobota upratovanie a umývanie wc a kúpeľne, každá druhá nedeľa výmena posteľnej bielizne atď.... Vraj na získanie nového zvuku treba 21 dní a myslím že pri 90 dňoch je to už životný štýl či tak nejak.. tak keď sa ti všetko postupne nie všetko naraz 🙂

ljzozv
18. aug 2020

@fidka79 ja nepovažujem za úplne normálne umývať si po každej činnosti ruky, to mi už príde ako Monk. Rýchlo vlhčenú vreckovku si prosím , chytila som kľučku, pomooooc.
Všetko s mierou si myslím, že je dobré .
Ani nepreháňať absolútnu sterilitu a ani nepreháňať žiadne umývanie..
Zdravý stred.