Ako sa rieši rozvod?

4ocka
12. nov 2018

ahojte,
moc sa mi do toho nechce ale chcem vediet ake su postupy, riesenia, moznosti..

som s muzom 10 rokov v manzelstve, mame dve malolete deti(9,8r), byvame v byte kt som mala pred manzelstvom, mame uver celkom velky, zalozeny moj byt.. obaja pracujeme, milujeme deti, no ja sa chcem dat rozviest, proste stacilo. odcudzenie, ziadny sex od jula, predtym max 1x v mesiaci za posledny rok-dva. pri detoch sa viac menej len striedame.
ako by sa takato situacia riesila pred sudom??
muselo by byt take to pojednavanie ako v sudnej sieni, ze svedkovia, socialka atd? a ako by sa delil majetok? pocas manzelstva sme nadobudli len spolocny uver, 2 auta muz mal mat cas dedicstva ale vzdal sa ho v prospech brata, a spolocne veci v domacnosti co sme kupili.
musel by byt sud aj ked by obaja suhlasili, deti by boli kludne v striedavej, popripade o dohode?
uver, vsetky naklady by som si platila sama, musela by som muza vyplatit z niecoho za 10 rokov splacania uveru, starania sa o domacnost?
a ked by nechcel odist z mojho bytu ako to potom riesit.

zachranit manzelstvo uz nejde, keby sa niekto pytal 😑

pribinak
12. nov 2018

Nemusia byt svedkovia, ani socialka. To je v TV, aby to bolo zaujimave pre divákov.
Das navrh na sud, dohodnete sa na výživnom, môžete si dat, ze chcete striedavku, alebo ak mate normslne vzťahy nemusíte mat styk upravený vobec.
Pojednávanie v sieni aspon jedno byt musi, obaja budete súhlasiť s rozvodom a s tym ako je to napisane (deti, styk, ci vyzivne) tak nemusi byt dalsie pojednávanie

23lenka
12. nov 2018

no napr mne pri rozvode sedela zenska co zastupovala nasu maloletu dceru....cize sedala som na sude ja a ona hned vedla mna naproti moj ex manzel...sud prebiehal tak ze na vsetkom sme boli dohodnuti vopred...aj to kto dieta dostane...a kolko kto komu bude prispievat....nas sud prebehol rychlo lebo sme tam neriesili majetkove vysporiadanie cca do 30min aj s prestavkou sme sli domov...majetkove sme riesili mimo sud iba s pravnikom a vsetko sme si zmluvne osetrili...jeden si nechal auto druhy byt ...co bolo z bytu mi ex vyplatil kolko som chcela...ptm jemu ostala hypo..mali sme aj maly uver ktory do dnes platime spolu ...

deti95060810
12. nov 2018

vysporiadanie BSM môže byť ako ďalší samostatný súd....niekedy býva aj tak, že najskôr je súd - rozvod a kto bude mať deti plus výška alimentov....
a potom keď je doriešená otázka rozvodu, príde na rad rozdelenie spoločného majetku....

janulka2811
12. nov 2018

Ak sa muz dohodne a ste v priatelskom vztahu,daj si vsetko spisat pravnikovy overit osetrit a iba podas.

krisabs
1. dec 2018

v prvom rade je potrebné podať návrh na rozvod manželstva, ak sa viete dohodnúť na starostlivosti o deti po rozvode je najlepšie spísať rodičovskú dohodz, ktorá musí byť schválená súdom, v tejto si dohodnete komu sa deti zveria, aký bude styk rodičov s deťmi a výška výživného. K návrhu na rozvod musíš priložiť rodné listy, sobášny list, tabuľku nákladov na maloleté deti, rodičoskú (podpísanú) dohodu, ak ste sa dohodli. Keďže pokiaľ viem sa vo vašom prípade jedná o maloleté deti, vždy tam bude prítomný pracovník zo sociálky. Ešte som sa na pojendávaní nestretla s tým, že by nebol, ale ak sa dohodnete vy dvaja ako rodičia - ona do toho zasahovať nebude a uvedie len, že s vašou dohodou súhlasí.

v takomto prípade súd rozhodne spravidla na prvom pojednávaní. Ty teda podáš návrh na rozvod, zaplatí sa návrhový poplatok, návrh sa doručí na vyjadrenie druhému manželovi a súd vytýči termín pojednávania. Na tomto vypočuje obe strany, teda či trváte na rozvode manželstva a pod., súd sa bude pýtať na vaše vzdelanie, príjem a akým spôsobom je zabezpečovaná terajšia starostlivosť o deti a pod..

vyporiadnie bezpodielového spoluvlatsníctva manželov sa rieši až ďalšou samostnanou žalobou.