Ako slušne odmietnuť veci pre bábätko od známych?

14. júl 2022

Zdravím, už som zúfalá. Ako mám vysvetliť rodine a kamarátkam že od nich nepotrebujeme žiadne veci pri bábätko. Trochu to rozpíšem. Pred kamarátkami spomeniem že máme vyhliadnuté to a to a že ideme objednať tak že nemám objednávať lebo oni to doma majú a že nám to dajú zadarmo. Svokra že my s mužom sa nemáme o nič starať lebo ona nám donesie všetko po švagrinej. Pred 2 týždňami nám bez opýtanie švagriná priniesla nosič a že ona ho domov neberie že už je náš. Kamarátky mi nosia kopu oblečenia a zbytočností a ešte sú urazené keď poviem že nám to netreba lebo my už máme kúpené. Dnes má už nazlostila kamarátka lebo kým som nebola doma tak priniesla prebaľovací pult že jej to doma zavadzia. Takže super, už mám kopu zbytočností ktoré teraz zavádzajú mne. To sa naozaj nedá nikomu vysvetliť že nechceme veci z druhej ruky ale chceme si všetko kúpiť sami? 🤷🤷🤷

heidy222
15. júl 2022

@julish No, bohuzial nechapu Ludia, ze znizit konzum a spomalit oteplovanie by Bol pre deti lepsi darcek ako nove neozmolkovane oblecenie 😢

gabika128
15. júl 2022

@margaretka mne osobne sa veľa krát stalo, že darované veci boli v hroznom stave, zatuchnute, zodrate,deravé, ani handra by z toho už nebola. A nebolo to jedno tričko, boli to igelitky, vrecia plne pre mňa zbytočných veci. ak aj boli niektoré veci v poriadku, tak boli veľkostne také, čo by som 5-7 rokov v skriniach musela skladovať. Bože a tenisiek a topánok, ďalšie plné igelitky...😂 ja proste nerozumiem načo niekto tlači druhým svoj vlastný bordel, ktorého sa nevie inak zbaviť. Ak autorka chce za svoje vlastné peniaze mat nové veci, ktoré sa jej páčia, tak je to jej vec. 🤷‍♀️

bielavila
15. júl 2022

Ja by som to urobila tak, zr vsetky nevyziadane veci by som vzala so sebou na najblizsiu nsvstevu k doticnej kamoske a hned vo dverach jej to vratila do ruk, ze vdaka, pozrela som si co si my nabalila, ale netreba, vraciam ti😂 mna by drblo keby mi niekto domov navlaci veci

evlyb
16. júl 2022

Darovanému koňovi na zuby nepozeraj.. ako sa vraví.... Takže ak sa ti nepáči, posuň to aj ty ďalej, oni nemajú čo riešiť s vecami ktoré ti dali, to je len a len tvoja vec.... Ja by som kľudne darovala alebo aj predala za zlomok ceny a radšej si kúpila čo sa mi páči a neriešila druhých...
Tiež si trošku potrpim na estetike a niektoré čudá čo malý dostane tak iba zatváram oči, ale vravím si je to darček ok, no ak s tým mám problém podarujem/predám... A čo je na tom 😊 neriešme čo si iní myslia a bude nám hej 😊

michala11111
16. júl 2022

Úprimne nechápem ani autorku, ani ostatných čo nosia veci. Rodine a spol. Poviem nie, veď to nie je ťažké...a keď sa niekto urazí jeho problém, prípadne sa odrazí 😁 mne tak priniesla švagriná 20rocne veci tak som ich vyhodila....a nechápem ani tých čo dávajú, ja keď dávam po deťoch vždy sa opýtam že nech sa neurazia, že triedil veci či chcú ak áno prinesiem ak nie dávam do zberného dvora...

evlyb
17. júl 2022

@michala11111 tiež sme dostali 20 ročné zatuchnute a zafajčene veci 🤦 v sekáči nájdem sto krát lepšie a dokonca aj voňavšie za minimálne sumu 🙄 ... Nech sa niektorí nehnevaju ale ja by som sa hanbila niekomu darovať taký humáč 🙈

zuzanalila20
17. júl 2022

@julish Myslím, že zbytočne generalizuješ. Aj moje dieťa nosí aj veci kompletne vyrobené v Európe, ale nie je to moja priorita, a tak nemá 100% garderóby GOTS, to je fakt.
Tiež sa dá nakupovať proste rozumne. Radšej dám veľa peňazí za zimný overal, ktorý je kvalitný a šitý tak, že si ho iste oblečie aj ďalšie moje dieťa/deti, a aj po 5 sezónach bude stále bez hanby darovateľný ďalej. Väčšina overalov, ktoré som dostala ja (i keď isto z lásky a s dobrým úmyslom) sú slušne povedané nepoužiteľné, takže autorku chápem.
Každopádne, moja pointa bola, že ak ti záleží na ekológii, je efektívnejšie napísať list europoslancom s prosbou, aby EÚ tlačila na zníženie ťažby uhlia v Číne. Expresívne povedané buzerovať mamičky na MK nepomôže. Ja už som sa stretla aj s takou expertkou, ktorá ma nazvala hlúpou, keďže uprednostňujem zaplatiť viac za autorskú vec z Európy ako za "rovnakú" z Wishu 😃 To je proste mentalita.

nnnuuunnn
17. júl 2022

Najhoršie je, keď ľudia darujú odpad, ktorého je im ľúto sa zbaviť a ešte si myslia aku láskavosť dotyčnej spravili a ze by sa im mohla prípadne aj revanzovat.

julish
17. júl 2022

@zuzanalila20 myslím, že sa dá naraz robiť na viacerych frontoch a človek, ktorý si neuvedomuje negatíva vlastnej spotreby ťažko bude uvažovať na úrovni systému. Tvoj príspevok je zaujímavý, ale zaraďujem ho do klasiky whataboutizmu

zuzanalila20
20. júl 2022

@julish V tom prípade si asi zámerne prehliadla stať o mojej vlastnej mimochodom dlhoročnej snahe a proste si chceš rýpnuť. Celkom pomáha zmieriť sa s tým, že niektorých ľudí proste nepresvedčíš, a takýmto štýlom komunikácie otravuješ vzduch aj tým ľuďom, čo sa snažia aspoň trochu.

lenkalea7
26. júl 2022

Bože toto som istý čas riešila aj ja..no už keď sa nedá po peknom musíš pritvrdiť a vysvetliť im že si chceš veci zabezpečiť podľa vlastných predstáv.

evaachesa
26. júl 2022

Tak áno, v tomto prípade je jasná komunikácia to najdôležitejšie. Ja som to bohužiaľ pochopila zle keď mi kamoška darovala asi 4 veľké vrecia oblečenia od novorodenca cca po 1 rok. Ja som sa veru potešila a všetko som si odkladala pre druhé dieťa. Samozrejme som dostala aj nejaké veci od švagrinej a niečo som dokúpila cez bazár. Všetko spolu som potriedila do vriec podľa veľkostí. Po cca 2 rokoch sa kamoška ozvala že tie veci by chcela posunúť ďalej keď náš už z toho vyrástol. Skoro ma na mieste porazilo. 😤 Následne som strávila asi týždeň vytrieďovaním jej vecí a posielaním fotiek, lebo nebola som si ístá čo bolo od nej a čo od švagrinej. Keby som toto vedela, nikdy tie veci nevezmem. Zabila som tým 2-násobným triedením kopu času.🤨