Ako ste povedali partnerovi, že dieťaťu chcete dať priezvisko po sebe a nie po ňom?

27. máj 2021

Ahojte, ako ste povedali partnerovi že chcete dať priezvisko po sebe a nie po ňom ? Pripadne ako reagovali? Neviem ako mu to povedať, neviem ako bude reagovať a dosť sa bojím hádky. A bojím sa vlastne že všetci budú proti mne zato, cítim sa ako keby som žila v minulom storočí, každému komu som to zatiaľ povedala sa na mňa pozeral ako keby som padla na hlavu.

bykaterina
27. máj 2021

no ked si ta zoberie bude mat jeho meno.. je to dost o hubu vysvetlovat kto si co si u DR., v skole atd.. alebi inde na uradoch. tym ze bude mat tvoje priszvisko sa predsa nic nemeni pre neho. Ja by som tiez nedela. Ak nema prachy na svadbu moze urobit o 2svedkoch

lorin29
27. máj 2021

Tak zvyčajne sa dáva po otcovi ak nieste ešte manželia 🙂ja osobne dám po partnerovi.. Jediný dôvod skrz ktorý by som nedala tak to taky žeby som si nebola partnerom istá do budúcnosti.

elizabet173
27. máj 2021

ty to nemusíš predsa riešiť so všetkými, ak sa budú pýtať, prečo dieťa nemá priezvisko po otcovi, tak povieš, že vtedy, keď aj ty budeš mať priezvisko po ňom. A priateľovi by som povedala to isté, väčšinu vecí rieši s dieťaťom matka a cíti sa trápne, ak napr. sestrička u lekára, učiteľka ju oslovuje menom dieťaťa, takže dieťa bude mať meno po tebe, po otcovi potom, keď budete mať rovnaké priezvisko všetci. Nikdy by som nedala dieťaťu meno po otcovi, ak by nemal záujem si ma zobrať za manželku.

bykaterina
27. máj 2021

@lorin29 zvycajne sa ludia sobasia aby chlap ukazal ze ma gule sa o rodinu postarat a nie ze ty budes iba chodiaca maternica a upratovacka s inym priezviskom ..

ckocka
27. máj 2021

Zvyčajne sa otec rodiny so ženou ktorá mu porodila dieťa ožení.

bykaterina
27. máj 2021

@ckocka naco by sa zenil po porode 😀 vsak uz dieta ma jeho priezvisko

simca06022011
27. máj 2021

Nikdy nikde som nemusela vysvetlovat kto som co som, aj ked mam ine priezvisko ako dcera.
ALE na narazky okolia by som sa vykaslaal, ked si ta vezme budete mat rovnake priezviska,a ko pisu zeny 🙂 Vobec sa nemusis citit divne...

@ckocka no zvycajne nie, skor občas... niektorí pred 2.-3. dietatom... a niektori nikdy :D

letfenixa
27. máj 2021

A prečo to vôbec niekomu rozprávaš? V prvom rade to máš mať vyriešené s partnerom.

simsalabim
27. máj 2021

@lorin29 ak ste si ako partneri isti do buducnosti, nie je jediny dovod, preco neuzavriet manzelstvo 🤷‍♀️
Autorka - vsetkym povedz, ze dieta ma rovnake priezvisko ako ty preto, lebo ty si matka.

elizabet173
27. máj 2021

@bykaterina zrejme to bolo myslené tak, že svadba je skôr ako dieťa, ale ak nie, tak to často končí tak, ako píšeš, na čo by sa ženil, keď má všetky výhody ženatého?

avery95
27. máj 2021

Moja kamarátka mala v pláne dať dcére meno po svojom vtedajšom snúbencovi. Dlho sme ju odhovárali, až sa nám to podarilo. Našťastie. Vykašľal sa na ne veľmi rýchlo. Nechcem tým, samozrejme, povedať, že sa to môže stať aj tebe...ale on má v prvom rade chcieť, aby si aj ty mala jeho priezvisko. A ostatným nemáš čo vysvetľovať, je to len a len tvoja vec, aké priezvisko dáš svojmu dieťaťu.

sense
27. máj 2021

Nemusis nikomi nic vysvetlovat. Prepac ale co to mate za vztah ked sa mu bojis nieco povedat? Taketo veci ste mali mat vydiskutovane predtym. Mu povedz ze par minut na urade vam zaruci spolocne meno pre vsetkych....pretoze ty chces tiezbsby sa volalo dieta ako ty...

lorin29
27. máj 2021

Ach 100 ľudí 100 chutí... Veď aj tak každý spraví podľa seba...

bykaterina
27. máj 2021

@elizabet173 no mozno tak myslene len napisala ,, Zvyčajne sa otec rodiny so ženou ktorá mu porodila dieťa ožení.,, cize mu porodila dieta cize po funuse ako sa hovori

elizabet173
27. máj 2021

@bykaterina áno, ja nerozumiem tomu, že autorka témy sa bojí partnerovi niečo povedať. Veď by mal byť jej najbližším človekom na svete.

kulumulu123
27. máj 2021

Úplne normálne bud svadba a meno mame všetci rovnaké nie je čo riešiť alebo keď mu za tento detail v živote nestojíte tak meno bude po matke a ďalej o tom nediskutujem..... V prípade rozchodu keď dáš meno po otcovi tak budeš potrebovať jeho súhlas na zmenu priezviska a vtedy si bývali partneri dokážu robiť pekne naprieky... Ak ide o rodný list môže tam byt zapísaný aj keď je meno po matke to viem na 100%....

44janica44
27. máj 2021

Tiež by som dala po sebe ... Môj manžel nemá rád svadby a podobne zalezitosti. to sme si vyjasnili už keď sme riešili či chceme deti a tak... povedala som že deti ktoré porodim ja sa budú volať ako ja a je mi jedno aké v tom čase budem mať priezvisko. A aj ma o ruku požiadal čo bol pre mňa šok, keďže som to nečakala aj si ma zobral dávno predtým ako som otehotnela.Koľko je takých žien čo dali meno po otcovi a už vôbec nie sú spolu dokonca poznám takú čo dala meno po mužovi a aj ho dala pokrstiť ako evanjelika pritom ona katolíčka a rozišli sa, ju do nebol schopný zobrať ani po takmer 10 rokoch ale zato jej nasledovnícku požiadal o ruku po pol roku. Keď ma muž gule na to aby žene urobil dieťa tak by mal mať toľko chochmesu že si ju aj zoberie a keď si ju zobrať nechce tak netlacit aby bolo meno po ňom. Koniec koncov po svadbe sa rovnako ako žene mení priezvisko aj dieťaťu čiže žiadny problém to nie je. A nie je to nezvyčajne keď má dieťa meno po matke skôr sa vždy čudujem keď dajú meno po otcovi.

yvfkfk
27. máj 2021

Ak nebudete spolu neni na tom nic divne podla mna. Divne su tie "moderne" mena co dnes davaju. Svojim vlastnym priezviskom na vlastnom dietati nemozes nic pokazit.

elizabet173
27. máj 2021

inak fakt nechápem, na čo to okoliu vešiaš na nos, aké priezvisko bude mať tvoje dieťa

jvlo
27. máj 2021

Dieťa sa ma volať ako jeho matka. A otec môže akurát tak zariadiť, aby sa matka dieťaťa volala ako on.

klip0
27. máj 2021

V žiadnom pripade by odomna muz nemohol vyzadovat aby sa dieta volalo inak ako JA, jeho matka. Ak sa chce volat rovnako ako dieťa, bud nech si ma zoberie, alebo nech sa da premenovať. Nie moj problem.. Mal ma poziadat o ruku a vziat si ma. A nie mat len poziadavky akoby to urobil. A celkovo pri rodine je ovela vyhodnejsie nanzelstvo ako len partnerstvo
(aj ked toto cele sa mna netyka, my sme mali najskor svadbu, az potom sa zacali pokusat o dieta)
Takze skor by som riesila ako on chce vzniest namietku ze sa dieta nema volat ako jeho matka. Kde by vobec k takemu niečomu došiel

ancovicka21a
27. máj 2021

Ja som mu rovno povedala,ze ak neplánuje so mnou svadbu,tak mala bude mat priezvisko po mne..ci sa mu to páčilo alebo nie 😂 pretože som odmietala mat ine priezvisko ako moje dieťa..ale nakoniec som ho aj na chvilu mala keďže kvoli lockdownu bolo vsetko zavreté a nevedeli sme si vyskúšať obrúčky..no hneď ako sa dalo,tak sme sa zobrali..

autor
27. máj 2021

Povedala som to iba pár členom mojej rodiny v rámci bežného rozhovoru, takže to vyslovene nevešiam nikomu na nos, len som nečakala že ich to tak zaskočí. A ja teda neviem ako bude reagovať, možno s tým taký problém mať nebude, ale tak ktovie. Dokážeme sa pohádať kvôli banalitám.

dskjhfdlkdjhl
27. máj 2021

A ako to mate so svadbou? Planujete ju, alebo ste sa obaja zhodli, ze svadbu nechcete? Lebo toto je podstatne. Ak ma byt svadba po porode a obaja s tym suhlasite, tak asi nema zmysel davat priezvisko po Tebe. Ale ak sa svadba neplanuje, tak by som chcela mat priezvisko s dietatom zhodne.

elizabet173
27. máj 2021

fúú, tak o to viac by som trvala na tom, aby dieťa malo priezvisko po mne, keď sa už teraz dokážete pohádať na banalitách.

hviera81
27. máj 2021

@dskjhfdlkdjhl asi tak, nevyjadrila si sa, preco je to tak ako je, a preco trvas na svojom mene. ci ta poziadal o ruku atd...
nase bude mat po otcovi meno, cize bude ine od mojho, nevidim v tom ziadny problem.

tenerifka
27. máj 2021

tu v Spain ma zena po sobasi stale svoje dievcenske priezviska (dve), a spolocne deti maju prve priezvisko po jednom a druhe po druhom rodicovi. Moja vnucka ma prve priezvisko po svojej matke(mojej dcere) a druhe po jej muzovi (zakon to povoluje, aj ked sa vacsinou dava prve po muzovi). Dovod bol ten, ze ona dceru vynosila, porodila....okrem toho, jej priezvisko je pekne a nezvycajne, muzovo priezvisko je z tych najrozsirenejsich v krajine. Muz (otec dietata) s tym nemal najmensi problem

kristinka92
27. máj 2021

podľa mna je to úplne v poriadku aby malo meno po tebe...ja nad tým tiež rozmýšľam, nechce sa mi u každého vysvetľovať prečo mám iné priezvisko ako dieta, stačí že u gynekológa sa ma pýtali či je moje priezvisko za slobodna alebo som vydatá, toto bude určite ešte veľakrát aj v pôrodnici, u pediatra, v škôlke...ak s tým partner nesúhlasí, tak vie čo robiť preto, aby to tak nebolo...

ckocka
27. máj 2021

To že nemanželské dieťa dostane priezvisko otca a tým ho muž uzná za vlastné je zvyk z čias, kedy neexistovali testy DNA. Dnes to naozaj nie je potrebné.

petronelka47
27. máj 2021

Kebyže môžem vrátiť čas tak dieťaťu dám svoje priezvisko.