Ako ste riešili zlý vzťah s partnerovou matkou?
Ahojte, s partnerovou matkou sme mali vzdy taky neutralny vztah vedela som od zaciatku ze je zavisla na svojich detoch a ze doteraz neprezila ze jej synacik odisiel z domu a ze bola stale falosna a vzdy si omne myslela svoje .. no vcera po hadke s mojim partnerom mi vykricala najhorsie mozne veci aj na moju rodinu a nemala nato pravo ani najmensi dôvod. Tym padom ta zena premna skoncila a bude to premna uz len osoba co porodila môjho partnera. Velmi sa mi znechutila a prekvapila ma tymto primitivnym sedlackym vystupom ale aj ked som mladsia a mam mat uctu, ja som chybu neurobila a nemienim sa ani ospravedlnovat ani pchat jej do riti..a to sa este rozhodnem ci vobec nejake ospravedlnenie prijmem ja.. chcem sa ale opytat, ženy ktore ste toto zažili takyto nahly zvrat a hlavne ste boli pred porodom.. ako ste riesili navštevy a ako to vlastne funguje cely vas vztah s muzom ked sa nenavidite s jeho matkou..mam ocakavat ze to bude casom tak zle ze ten vztah proste stroskota?.
Stručné zhrnutie
- Konflikty so svokrou pred pôrodom často eskalujú, keď sa svokra mieša do súkromných hádok páru; v diskusii navrhovali riešenia ako nastavenie hraníc, priame rozhovory s partnerom a minimalizovanie návštev.
- Konkrétne taktiky uvádzané v diskusii zahŕňali dovoliť partnerovi navštíviť matku bez partnerky, povoliť krátke návštevy v pôrodnici (napr. 10 minút „cez sklo“), alebo po pôrode počkať v aute a nevpúšťať návštevy počas šestonedelia.
- Výsledok závisí od postavenia partnera a dlhodobej stratégie dvojice; niektoré páry obmedzili alebo prerušili kontakt so svokrou, iné dosiahli postupné zmiernenie napätia ustúpením alebo kompromismi.
Q: Ako riešiť návštevy svokry v pôrodnici po pôrode?
A: V diskusii niektoré ženy odporúčali krátku návštevu v pôrodnici napr. 10 minút cez sklo, iné navrhovali, aby partner prišiel k novorodencovi bez partnerky alebo aby žena pri čerstvom odchode počkala v aute (autorka spomínala plán počkať hodinu) a návštevy odložila do šestonedelia.
Q: Ako nastaviť hranice so svokrou počas tehotenstva?
A: Odporúčané kroky zahŕňajú jasne dohodnúť pravidlá s partnerom (napr. nechávať partnera, aby ju navštevoval bez partnerky), neutralitu pri komunikácii, minimalizovanie návštev a postupné udržiavanie odstupu alebo ignorovanie neželaných zásahov.
Q: Mal by si partner vybrať medzi partnerkou a matkou?
A: V diskusii sa uvádza, že partner by mal podporiť partnerku a zároveň udržiavať vzťah s matkou; niektoré príspevky varovali, že v extrémnych prípadoch si muž bude musieť rozhodnúť, s kým chce žiť.
Q: Ako zabrániť, aby svokra podkopávala rodičovské pravidlá (oblečenie, spánok, sladkosti)?
A: Navrhovalo sa dohodnúť s partnerom konkrétne pravidlá návštev (napr. zákaz zásahov do spánkového režimu, zákaz dávania sladkostí, zákaz vyberania dieťaťa z rúk) a vyžiadať od svokry ich rešpektovanie pri každej návšteve.
Q: Je rozumné vyhýbať sa stretnutiam so svokrou po narodení dieťaťa?
A: Niektoré ženy v diskusii uviedli, že úplné vyhýbanie sa pomohlo udržať pokoj a stabilitu (napr. obmedzené návštevy raz za rok), iné upozorňovali, že dieťa bude mať úžitok z kontaktu s babkou, takže odporúčali obmedzený a kontrolovaný kontakt.
Q: Môže zlý vzťah so svokrou viesť k rozpadu vzťahu?
A: Diskusia ukazuje rozdielne skúsenosti: niektoré páry sa rozišli, pretože partner stál na strane matky, zatiaľ čo iné páry konflikt riešili tým, že partner nastavil hranice alebo dvojica znížila kontakty; odpoveď závisí od konkrétneho správania partnera a schopnosti páru komunikovať.
Závery z diskusie
Zhoda
- Potrebné je nastaviť hranice a dohodnúť pravidlá návštev vopred medzi partnermi.
- Partnerova ochota riešiť konflikt a postaviť sa za partnerku zásadne ovplyvňuje výsledok situácie.
- Minimalizovanie návštev a udržiavanie neutrálnej komunikácie sú bežne odporúčané taktiky.
Sporné názory
- Niektoré príspevky odporúčajú povoliť krátku návštevu v pôrodnici (napr. 10 minút cez sklo), zatiaľ čo iné podporujú úplné odloženie návštevy alebo čakanie v aute po pôrode.
- Jedna skupina radila ignorovanie a odstup, druhá skupina zdôrazňovala diplomaciu, toleranciu a menšie ústupky pre zachovanie rodinného pokoja.
- Niektorí tvrdia, že partner by sa mal rozhodnúť medzi partnerkou a matkou, iní tvrdia, že ideálne je podporovať oboje bez radikálneho výberu.
Otvorené otázky
- Ako rýchlo prijať udobrienie po urážkach svokry bez straty dôstojnosti a vlastných hraníc?
- Ako nastaviť praktické pravidlá pre návštevy a výchovu, ktoré bude svokra v skutočnosti rešpektovať?
- Kedy a ako má partner zasiahnuť, ak svokra naďalej zasahuje do vzťahu alebo výchovy dieťaťa?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
šestonedeli, návšteva v pôrodnici cez sklo 10 minút, čakanie v aute po pôrode, minimalizovanie návštev, nastavenie hraníc, ignorovanie, dovoleniť partnerovi navštíviť mamu bez partnerky
Miesta a osoby
žiadne
závisieť bude aj od teba...ak budeš nadávať a mať sprosté poznámky na svokru tak sa to môže zhoršovať....Ale ak budeš neutrálna, svokru ani nespomenieš, s mm budeš vychádzať super, dovolíš mu aby išiel navštíviť mamu aj bez teba - tak si myslím že sa to postupne dá do poriadku....Nemusí to byť už nejaké vrúcne, ale aspoň také neutrálne....😉
@sissy27 rumazga ze je furt v strede a ze nevie co ma robit ze stale ho dostaneme do takejto situacie a on je segiň v strede bezbranny
No chudáčik 🙄 tak veľa šťastia. A on nemá žiadny názor na to, či ti jeho mama vynadala oprávnene alebo nie? Alebo tomu niečo predchádzalo, čo si nám tu “zabudla” napísať a vlastne si nie ste nič dlžné? 🤔 lebo keď “stále ho dostanete do takej situácie” tak sa mi zdá, že je tam toho viac ako jedna hádka...
Vzťah s chlapom čo rumadzga kvôli matke a partnerke a nepostaví sa na žiadnu stranu skôr r či neskôr skončí.. podľa mňa. Mňa by už dorazilo to,.že ona sa stará do vasich hádok. Ako prečo? Ako sa tam vôbec ocitla. Treba si uvedomiť že ona je mama jeho a nie tvoja, čiže bude vždy na jeho strane... Ak stále chces aby vám to fungovalo, cez to sa budeš musieť preniesť a neriešiť.
@gelifil nie nebyvame, ale vravim ze je zavisla na nom takze musi vediet o vsetkom. A vlastne ja som na vine vsetkym jeho stresom lebo ja som tehotna a on je na vsetko sam.chudacik...
@sissy27 ja som mu to vsetko citala co mi napisala lebo ta sprava plus moja povaha plus tehotenske hormony plus rozrusenie z celeho dna ma doviedla ktomu ze som.sa pobalila a vtedy som mu vsetko precitala co mi ona pisala a vravel mi ze jej vynadal ale tak bohvie kde je pravda
@taskataska pretoze urobila z mojej rodiny neschopnych zobrakov a povysovala sa.. ja som jej vzivote na rodinu nic nepovedala a to ze sa hadam s jej synom ktory je sice rodina ale nemoze to porovnavat ja snim zijem cakam jeho dieta a su to nase veci aj kebyze ho mlatim hlava nehlava kazdy den.. nemoze si ona dovolit na moju rodinu nieco povedat naco ich dotoho vobec pletie
Musí vedieť o všetkom? No zrejme nie len mamička je závislá na synáčikovi, ale aj synáčik na mamičke, keď jej všetko vyklopí...
No ja to mam podobne, akurat ze svokra mi intrigovaka za chrbtom a vsetky tie hnusobstva tlacila do hlavy mojmu partnerovi ( ze moj otec je bezdomovec, lebo byva v podnajme, ze partnera vyjedam a vyciciavam ho a ako by usetril keby zil sam, pritom som bola zamestnana, varila mu, nakupovala...) toto vsetko mu hovorila skor ako sme sa stretli, cize ma nepoznala, potom mala poznamky k mojmu vyzoru atd. Ako som otehotnela uplne otocila. Pochopila asi, ze spolu zostaneme. Ja ju uprimne neznasam aj ked sa to lepsi v poslednom case. Partner na mna nalieha ze sa mam povzniest atd, hoci nikdy sa mi neospravedlnila. Zo zaciatku ked nas zacala navstevovat koli nasmu synovi ani nezdravila. Iba mi maleho doslova vytrhla z ruk. Neznasala som ze ho vobec drzi na rukach atd. Mala som z toho proste zly pocit.. Lebo podla mna si ho nezasluzi. Keby jej to vyslo, rozostvala by nas, a maly by sa nenarodil... Snazila som sa vysvetlit svagrinej s ktorou si celkom rozumiem, preco mi svokra vadi, nech ma aspon pozdravi ked je u nas atd.. a teda lepsi sa to, hoci pomali..
neries. Drz si odstup. Moja svokra je taka ista ako tvoja. Doslova miluje svojich synov a keby mohla tak ma vsetkych troch pri peci. Co s tym? Nic. Udrzuj priatelske vztahy ale samozrejme si drz odstup aby si to k tebe nemohla dovolit. Vekom sa jej spravanie urcite nezlepsi.
Som vo velmi podobnej situacii ako ty, ja som sa pohadala s celou muzovou rodinou, sestra, mama, babka a teda prdli mi nervy riadne. Teraz vobec neviem co bude, ale viem co mam v plane. Ja sa s nimi jnoducho uz stretavat nebudem, ani ich riesit. Muz ked chce nech tam ide aj s malym, dobre viem, ze bude robit vsetko inak ako ja, ze maleho bude davat spavat skor aj na silu, ze potom bude spat menej, ze mu bude davat jest co nema, ze mu bude pchat kinderka a podkopavat moju vychovu ako to robila doteraz, aj ked sme boli akoze “kamosky”. Toto musim prekusnut, nezabranim tomu, nechcem maleho oberat o babku. Ma to aj vyhodu, ze ja zatial mozem ist na wellness, alebo do kina, proste mat cas len sama pre seba. Reci vsak neprestanu nikdy. Moj muz to akceptuje vie aka je jeho rodina, ale mrzi ho to.
A ako by ste riesili to, keby chcela prist za malym uz do porodnice? Lebo toto bude urcite tiez jedna velka hadka este predpokladam ze v kontrakciach a snim budem hadat otom ze nech jej ani nepise ze rodim ze si nezelam aby chodila.. proste ona je ta posledna ktoru budem chciet vidiet po porode naozaj .. po sestonedeli moze priatel ist knim ja pockam v aute hodinku.
Dievcata vy ste vsetky pred pôrodom hrdinky, nepotrebujete nic a nikoho ale potom tu budete plakat ako vam svokra nepomoze, nezabavi, nema zaujem. Ja mam tiez svokru nic moc ale niektore veci sa zbytocne hrotia. No bohuzial otehotnela si s mamičkinym synacikom a to nejde len tak zmenit. A ak je tvoja svokra typ, ze vycíti uz z telefónu, ze je zle tak proste ona to z toho chlapa dostane. Mna by este zaujimalo, ze preco do toho zaplietla tvoju rodinu. Nie je to tak, ze ona sa moze aj pokrájať, pomahat po všetkých stránkach a nema uctu u teba a tvoja rodina kašle na vsetko a vzdy budu najlepsi? Lebo vtedy vznikajú trenice.... ked jedna stránka pomaha ako vie a druha sa vezie. A ta je paradoxne najlepšia.
No ono to su pretrvavajuce problemy ohladom financii o ktorych vedia vsetci takze on ani nemusi nic hovorit staci ze pride tam na kavu a ona uz vie a uz vyzveda
Do pôrodnice nech príde - podľa mňa ideálne, lebo dieťa uvidí len cez sklo, ty 10 min snáď vydržíš a potom sa ospravedlníš s tým, že si unavená, ubolená a potrebuješ si ľahnúť ale ďakuješ za návštevu a vážiš si, že prišla. Pri troške snahy vám to pomôže k obnoveniu akých-takých vzťahov.
@vendulka80 no tak to vôbec okrem toho ze som sa u nich par krat najedla na navsteve a zdedila ponej par nosenych tehotenskych veci som.odnich vzivote nic nedostala a hlavne ani NEZIADALA. Takze take slova ako "oni ma zivia" a ako "to co mam unich nemam ani doma " boli absolutne mimo. Moj partner nieje z tych ktory si necha pomoct. Nikdy neprijme pomoc od nikoho ani ho nenapadne sa opytat nech je hocijako zle vsetko vyriesi sam.
Pozri si len partnerka...nie si manzelka,pre svokru si len nechcem poved co ...bohuzial....preto nema asi voci tebe ziadnu uctu....a chlapec ta bude musiet rozhodnut s kym chce zit...ci s tebou alebo s mamou a hlavne im dokazatsvadbou,ze ty si hodna zit s nim...ju budes ale musiet znasat na navstevach a tak...inak nic nemusis sa s nou ani bavit..ale je to urcite tazke...
S priatelom som teraz vsetko preberala poslala som mu celu konverzaciu , uznal ze ona spravila chybu a nemala dovod mi to napisat take veci a isiel sa snou porozpravat. Ale urcite mamicka vyroni slzicku ze to ja som navine a nie ona a on sa zase poserie ztoho takze nic to nezmeni 😂
@derdia no lenze ked uz teraz su problemy tak vaham ci vobec niekedy manzelka budem chciet byt 👍
@vendulka80 a zaplietla dotoho moju rodinu lebo som jej zo zaciatku doverovala mali sme kamaratsky vztah a vela sme sa rozpravali o mojom zivote pred tym aj o mpjej rodine a ona si ztoho spravila svoj zaver
Tak potom to treba ignorovať. Lebo to su take typy ľudí. Moja svokra mi tiez podaruje totálnu debilinu a tvári sa ako keby mi dala smaragdy. A vyžaduje nekonečnú vďačnosť. Lenze som sa uz naucila ignorovať to, prijať a vyhodiť. A mam pokoj. Lebo čím viac sa ty budes proti nej stavat, tym viac bude ona štvať proti tebe celu rodinu. Babo jej ukaz na 5 sekúnd na 2.den po pôrode a odchod. To myslim zvladnes.

no a synáčik sa k tomu stavia ako?