Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

zuzkat1
31. okt 2013

@cecil36 Ano ja to chapem..ty si nepochopila... Uz asi milionkrat som napisala ze kazdemu vyhovuje nieco ine. A k prikladu ktory si dala som sa vyjadrila ze napriek tomu ze si myslim ze zena sa ma doma starat,v pripade autistu alebo aj ineho postihnutia by Som aj ja ocakavala pomoc,nakolko je to ovela tazsie vsetko zvladat.

ivankamot
31. okt 2013

Suhlasim s dievcatami, ktore tu napisali, ze pomoc muza v domacnosti je normalna a prirodzena vec. Maloktory chlap dnes po navrate z prace ide makat na pole alebo rubat drevo. Tak preco by matka na materskej nemala pravo na trochu oddychu? nie je to ani tak fyzicky, ako psychicky vycerpavajuce, socialna izolacia ani nehovorim.
vela sa tu bavite o tom, ci ma zena strcit veceru rovno pred nos..... u nas to funguje tak, ze ak sa cez vikend vari a jeme vsetci spolu, tak prirodzene nakladam vsetkym. Ale cez tyzden, ked zrovna nieco robim, nepokladam za normalne pustit vsetko z ruk a utekat obsluzit pana domu. ved je to smiesne. vecera je nachystana v chladnicke a co nevie pouzivat mikrovlnku? takisto mu nechystam ranajky, lebo vstavame kazdy v inom case.

maminuska
31. okt 2013

@ella555 nijak 😀 . Ale mám prístup k jeho účtu a teda mám tu možnosť a to mne uplne stačí .
@zuzkat1 ani nemusíš lebo chceš systém z minulých storočí , ale z toho si si vybrala len to aby bola žena doma ale žiadne mínusy si nespomenula 🙂 .
Určité veci nedomýšlaš.

ivankamot
31. okt 2013

@broken_arrow tvoje prispevky su cudne, chaoticke, neznasanlive.... od chvile, ked mas milenku, nemas pravo na servis od manzelky. ak sa bojis poziadat milenku, alebo ti odmieta zehlit a prat, ries si to sam alebo vypomocou. vyplakavat, ze ti zena nezehli a potom priznat, ze si u milenky..... to si ako spinave veci nosis k manzelke do domu? ak ti toto nepride chore......
presne ako pise @kveta, tvoje prispevky su plne nenavisti a pomstychtivosti, ty nevies prehltnut, ze ti manzelka nevychadza v ustrety, lebo ved ty vsetko platis...... pomyslel si niekedy, kolko roboty je v takom dome? alebo ti manzelka vsetku pracu nechava? ked je tvoj dom? sedi tam cely tyzden a prstom nepohne? a pritom sa stara o tvoje deti.
Ak si myslis, ze tvoj postoj je normaly, tak sa spamataj! existuje odbornik, ktory by ti mohol pomoct - psychiater.

zuzkat1
31. okt 2013

@sissmiss uz si nepamat kazde slovo kt.som napisala.no zhrniem to.ja ked dojdem z roboty (mame hypo treba 2platy) idem von s malou,nakupime urobim veceru,popracem nachystam ju do postele. Manzel studuje popri robote tak chodi neskoro domov. Vikendy sme same.upratujem ked nie je doma aby sme cas co sme spolu vyuzili normalne a nie na vysavanie. Nevadi mi ze sa staram o malu a byt sama.nemusi to kazdemu vyhovovat no mne to vyhovuje. Ak nejaky muz chce nech upratuje,ale ak upratuje preto ze to chce zena tak tam uz vidim papucu.

ella555
31. okt 2013

Ale podla mna tu nejde o to aby bola zena doma stale, teda cely zivot, jednoducho ked su deti male potrebuju tej opatery viac, rozvoz na kruzky, opateru pocas prazdnin, chorob, vtedy je podla mna vyhodne, ak sa jeden z partnerov vzda docasne kariery a ostane doma, ved deti rychlo odrastu, dochodok v nedohladne a prace si zena uzije este dost. Samozrejme normalny muz toto oceni a samozrejme je podmienka, aby partner dobre zarabal a zvladol to utiahnut. Ale su aj pripady zien, kt. sa za kazdu cenu zenu do prace, pritom im uniknu tie najdolezitejsie roky zivota ich deti. Osobne si tiez myslim, ze v urcitom obdobi zivota ma byt zena hlavne zenou a matkou.

mima4
31. okt 2013

@zuzkat1
ak mozem, este by som sa ta chcela spytat. Ked v podstate ste s manzelom zastancami klasickeho modelu: zena - domacnost, deti a muz - praca, peniaze. Prečo teda ty robis muzsku pracu..teda chodis do zamestnania? Preco manzel si neplni svoju ulohu muza v rodine a nezabezpeci rodinu finance tak, aby si ty nemusel chodit do prace? Ved to vyplyva z toho ze je to muz. Ak v kompetencii zeny ma byt domacnost, deti atd.... a muz to nemusi riesit, tak by mal zarobit tolko, aby jeho zena nemusela vykonavat tzv. muzske prace - chodenie do zamestnania.

zuzkat1
31. okt 2013

@maminuska minusy? V robote ked robi nech je rovnako ohodnotena.volit nechodim. Porody neviem ako s tym suvisia... Atd. Nechcem rezim minulych storoci ale ani sa mi nepaci ked zena chce byt chlapom. Nikdy by som veducej pozicie napr.v politike nechcela zenu.

mima4
31. okt 2013

@ella555
ty si kedy sla do prace po porode?

zuzana76
31. okt 2013

@ella555 ja to vnimam podobne, bola som doma 6,5 roka, teraz pracujem uz

mima4
31. okt 2013

@zuzkat1
co sa tyka politiky, vies preco dnes su zeny v takom postaveni v akom su? preco su takto diskriminovane? preco nie je dostatok skolok a jasli?
Prave preto, ze v tej politike je minimum zien.

zuzkat1
31. okt 2013

@mima4 nezaraba malo ak na to narazas🙂 ale nezaraba ani tisice. A mne nerobi domacnost problem ani pri praci.chceme si dopriat a aj nasetrit.. takze preto.

mima4
31. okt 2013

@zuzkat1
ale prečo robiš niečo, čo ma robit on? Ked chce byt skutocnym chlapom v tradicnom ponimani, nech sa o teba postara, aby ste dokazali si aj dopriat, aj nasetrit a aby si ty nemusela chodit do prace - čo z teba robi chlapa.

ella555
31. okt 2013

@mima4 Na co ti to je? Po prvej po 2,5 roku do prace a teraz po druhej MD som zatial doma, manzel medzitym zaraba tak, ze sa do prace nemusim ponahlat, mienim ostat, kym deti nebudu samostatne, praxe mam dost.

zuzkat1
31. okt 2013

@mima4 ja nemam o zenach taku skvelu mienku ako ty. Obavam sa ze keby ich tam bolo viac bolo by nam este horsie.

zuzanockamt
31. okt 2013

@zuzkat1 keby ich tam bolo viac, tak by to vyzeralo podobne ako tu 😀 😀 😀

zuzkat1
31. okt 2013

@mima4 mohol by zarabat viac-inde,ale jeho bavi co robi.a nemyslim si ze ma robit s odporom pre peniaze.nech robi rad,za menej.

mima4
31. okt 2013

@ella555 tak o čom hovoriš teda, ked si nešla do prace skor ale si bola relativne dost dlho doma a teraz si este stale doma?
Ako ty mozes vediet, co komu uteka a čo nie? Mam pocit ze vacsine ludi tu uteka mozog, a absolutne prirodzene!! 😀 😀
Je tu kopec mamiciek, ktore pracuju a maju deti mladsie ako 3 roky a uzivaju si svoje deti aj nadalej a mozno ovela intenzivnejsie ako ty!

zuzkat1
31. okt 2013

@zuzanockamt presne tak.🙂

maznacik007
31. okt 2013

manzel mi s detmi nepomaha pocas pracovneho tyzdna, kedze stravi v praci a na ceste 11 hodin, ked pride a prezlecie sa dam mu veceru a snazim sa aby mal aspon pol hodku bez deti skakajucich na neho aby si vydychol, vtedy sa spolu rozpravame co bolo cez den a tak (dlhe roky sme robili spolu vo firmach a teda casto so mnou prebera pracovne veci, robim mu analyzy, podklady a tak)
potom sa venuje detom ale len venuje nema okolo nich ziadne povinnosti. Cez vikend robi okolo domu, prip. este aj do prace, podla potreby, chodime s detmi na vylety a tak ... nema problem povysavat, poumyvat, ozehlit ked treba.
ja som doma, ked sme robili obaja tak to bolo na maslu. preto sme sa rozhodli tak ze ja som doma (zavazili aj teda maleho zdravotne problemy)

adkoalauri
31. okt 2013

@broken_arrow otázka je, či by nám to chýbalo 😀

zuzkat1
31. okt 2013

@mima4 len ci si aj tie deti uzivaju to ze su bez matky...

mima4
31. okt 2013

@zuzkat1 áno, ale v dosledku toho, ze robi "za menej", ty robis zo seba muza, lebo pri tradicnom deleni uloh, ktoreho sa ty zastavas, muz ma zodpovednost za financie, muz chodi do prace a zaraba.

Neberem ti to, len jeden moj postrech... kedze mi v tomto pripominas svokru... sorry 😀 inak je ona fajn 😉 Brutalna delba... kde domacnost a deti IBA zene... muz ma iba pracu... ale pritom zena chodi do prace tiez..

maminuska
31. okt 2013

@ella555 práve ide o to , ženy ktoré sú doma - teda ozvala s iba jedna - a potom
@zuzkat1 by chceli byt doma a takto to vidia správne.
Ja som napríklad bola doma s mojimi dvoma prvými detmi na čistej materskej - s najstaršou 3 roky a so synom 2 roky, potom som začala podnikať a prišlo tretie dieta. Kedže mám taký druh práce , kedy nie je možné presunut výkon na niekoho tretieho a musí sa vykonávat osobne , pracujem ďalej od jej narodenia, najprv doma a potom v kancelárii , plus si riadim svojich ľudí .
Teraz sa to zopakuje znova a nemám žiadne výčitky svedomia, pretože momentálne moja najmladšia je krásne , zdravé a veľmi inteligentné dievčatko, kojené vyše roka. Necítim sa onič horšia matka ako tie čo su doma tri roky 🙂 . Počas tohto obdobia čo som nestihla urobit v domácnosti ja alebo manžel , tak sme si to jednoducho zaplatili a hotovo .
Žiadny stres.

mima4
31. okt 2013

@zuzkat1 pozri sa..poznam vela domacnosti, velmi vela (ale je to ich vec, respektujem to), kde su zeny doma, pustia detom doobeda TV, venuju sa ony svojim veciam.. poobede spanok a potom s nimi idu vonka, kedy idu vonka s detmi aj mamky ci tatovia, co sa vratili uz z prace...
To ako clovek naraba s casom je vecou jeho priorit, myslim s volnym casom.

adkoalauri
31. okt 2013

@aurorag ešte dobré, že sú aj takí muži, ktorí si to uvedomujú a veľká škoda, že nie je z nich oveľa viac 😉

maminuska
31. okt 2013

@zuzkat1 jako s tým suvisí rodenie detí ? Nuž v minulých storočiach nebola antikoncepcia a teda žena rodila a rodila. A to bola jej hlavná náplň, tým sa potvrdzovala jej uloha ženy.

zuzkat1
31. okt 2013

@mima4 ja tu od zaciatku pisem ze to by bolo idealne keby zeny mohli ostat doma,ale ze aj ked sa to nie vzdy da aj tak by mali mat na starosti domacnost. A ja podla tohto aj fungujem.

adkoalauri
31. okt 2013

@zuzkat1 ja tiež neodsudzujem nikoho, ja som prečítala všetky jeho i jej príspevky a na základe toho som reagovala tak, ako som reagovala, popr. som napísala také veci, ktoré u nás fungujú ináč - a to sme ešte - klop-klop - normálne fungujúca rodina.

zuzkat1
31. okt 2013

@mima4 suhlasim.je to vec priorit.