Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

maminuska
31. okt 2013

@jabadaba kašli na neho , drvivá vačšina žien ho už odignorovala s jeho primitívnymi pripomienkami , takže netreba to riešiť a netreba to živiť, uschne to samé , tak ako on sám postupne.

maminuska
31. okt 2013

@jabadaba myslím že už raz si vysvetlovala o čo je feminizmus a pýtal sa ťa na to jeden slušný mládenec , myslím mirat, tam si to veľmi pekne napísala ( teda dufam ty ak sa nemýlim )

jabadaba
31. okt 2013

@maminuska ano, ja som to Miratovi vysvetlovala. Vsak to je nekuskutocne co za bludy su o feminizme sirene verejnostou...az je cloveku slabo. Potom, ze su tu zeny na tom ako su. Fakt skoda reci.

sisaka
31. okt 2013

@zuzkat1 citujem ta: " Lebo byt zenou nie je len o tom ze dobre vyzeram ale aj o starostlivosti o rodinu a manzela."
Ty vole, to je hlaska dna. Byt zenou znamena starat sa o manzela ..... Take este nebolo aby som ja okolo zdraveho chlapa behala, asi nie som zena. Idem povedat muzovi, ze si chlapa zobral 😀
Tento hlod predbehol aj tvoj predchadzajuci o tom, ako lupes manzelovi pomaranc. Dufam, ze mu ho aj krajas na kusocky, aby sa pri jedle nezadrhol

jabadaba
31. okt 2013

@broken_arrow mame si najst vlastnu cestu? No tak to nechajte na nas laskavo. Lebo zatial to je tak, ze nam diktujete ktorou cestou sa vydat. Zi a nechaj zit nepoznas? Ak ano, tak nechaj zeny zit a dychat tak ako to ich robi stastnymi!

zuzanockamt
31. okt 2013

@sisaka ty nevarievas spolocne obedy, vecere? ... varite si kazdy zvlast? ... aj peries a zehlis len svoje oblecenie? ... lebo aj to je starostlivost o rodinu a manzela

jabadaba
31. okt 2013

@zuzanockamt zas vidime len cierno bielo? Varit muzovi, teda celej rodine veceru je fajn, ak ta rodina neocakava, ze zena aj sprace zo stola a obsluzi kazdeho clena rodinky, vydrhne riadiky a zvysok napapkanej familie sa rozvali na gauc. Kym zena naplna svoje poslanie a skacka ako stepna koza v kuchyni. Lebo toto je dost bezny model fungovania v nasej zemepisnej sirke. Aj moja svokra takto dokazuje aka je ona zena! 😝

maminuska
31. okt 2013

@sisaka ja som práve dotelefonovala teraz s manželom . "Idem preč s malou , v ľadničke máš večeru " Počkáš na mňa alebo si ju ohreješ sám ?" Čo som retard ? 😀 bola jeho odpoveď, presne taká ako tu niekto písal 😀.

Normálne som sa musela zasmiať.

sisaka
31. okt 2013

@zuzanockamt vari, upratuje, perie ten, kto je prave doma. Moj muz robi zvacsa od rana do vecera PO-Pia pricom sa prisposobuje mojej praci, kedze ja robim na 3 smeny (vratane nocnej) + vratane vikendov.
Starame sa o nase deti, obidvaja sme dospeli, zdravi, svojpravni nepotrebujeme, aby sa o nas niekto staral.

sisaka
31. okt 2013

@maminuska tak u nas sa o jedle vacsinou ani nebavime. Otvorime chladnicku a pozrieme co je v nej, ak mal niekto cas varit - super, ak nie vyberieme nieco z mraziaku, pripadne uvarime, ci zjeme, co chladnicka da .....
Sodoma gomora

zuzanockamt
31. okt 2013

@jabadaba
@sisaka ok, dievcata ... pochopili sme sa 😀 😀 😀

jabadaba
31. okt 2013

@zuzanockamt 😀 to mi odlahlo.

maminuska
31. okt 2013

@sisaka môj muž je zlatý , naozaj ho mám rada, je nenáročný a zje čo navarím ale ak mu nepoviem že je to v ľadničke , tak on to bude hľadať na šporáku alebo aj otvorí tu ľadničku a zatvorí že tam nič nie je 😀. Tunelové videnie 😀.
A ked to tam "akože nevidí" , tak si natrie rožok s maslom bez problémov a mastí ten 😀 . Ked mu poviem že to má v ľadničke, tak to tam proste hľadá " lebo však niekde to musí byť " 😀

maznacik007
31. okt 2013

dievcata tak u nas muz varit nevie ... ja nechapem ako je to mozne ... ale nevie... (v stave nudze da do rury pizu z mrazaku, alebo spagety urobi, este tak rezne zvladne. ale asi k vareniu treba aj istu davku fantazie a ta u neho absentuje.

takze varim len ja ...ale zasa nema problem spratat riad nalozit vylozit umyvacku, digestor cisti len on ... proste hocico urobi len varit nie. samozrejme take pripravne prace k vareniu, supanie zeleniny a pod. to spravi ..
ale zasa ked sa mi nechce varit tak nas vezme von na jedlo.

ja si myslim ze cele je to o kompromisoch ... ja akceptujem jeho danosti a obmedzenia a on zasa tie moje...

😉

sante81
31. okt 2013

@jabadaba tvoj príspevok 16:26 u mna platí do bodky, som doma 5 rokov, a dalsie 2 pred sebou, nezvyknem sa zapájat do takychto diskusii, ale čítala som aj pred rokom diskusiu násho don chuana. mna nepresvedčil, v ničom, mam 9 ročny vztah - 2 deti, a mám teda čo robit aby som udrzala svoje emocie, chlapa v práci, na všetko sama, mame dom, hypotéku, muz zarába a na mna zostalo skoro všetko. kosit odmietam. keby sa deti dali zavriet do skrine na jeden cely den, sla by som niekam preč, zresetovat hlavu, lebo mam pocit ze mi z toho ze sa starám LEN o deti a LEN o domácnost, za chvilu prepne

jabadaba
31. okt 2013

@sante81 skoda reci, mnohi si myslia, ze niet dovodu, aby zena na materskej bola psychicky unavena. Vsak nema z coho...potom je zahada preco kopec zien konci na antidepresivach. To bude asi z tej nudy a tolkych precitanych knih kym deticky hajaju. 😠

Vobec sa Ti nedivim, ja mam tiez obcas potrebu vyniest sa volakde na inu obeznu drahu a resetovat sa po svojom. Ticho, teplo, tekutiny...to by bodlo. 😀

ella555
31. okt 2013

@mima4 Ty nemas deti a nievies co to je, ked decko ma v noci horucky a ty musis riesit kam ho pichnes, aby si mohla rano do prace, mne teda nejake vypadky v praci netolerovali. Tak isto prazdniny, babky zamestnane atd, ano poznam vela mamiciek, kde choroby deti riesi cela rodina od surodencov, rodicov, skratka vsetci pomahaju, aby strazili, ked je dieta chore. Ja toto nepokladam za normalny zivot a nesplna to moju predstavu rodicovstva, preto budem s detmi doma, kym budu sebestacne. Ja viem o com hovorim, na rozdiel od teba.

farmacka
31. okt 2013

@sante81 kazdy den sa musis zaoberat chvilu niecim, co ta bavi a netyka sa rodiny, daco, co ta zaujima, ziadna domacnost, ziadne povinnosti, kazdy den mat chvilu iba pre seba.. ja som bola 6 rokov v kuse na materskej a do tretice este tri roky s najmladsim, podla mna sa inak fungovat neda, ak sa MD nema mamicke sprotivit..

ella555
31. okt 2013

@jabadaba Podla mna je chyba v tom, ze vela zien nema svoje konicky a ine zaujmy ako dieta, ja som sice na materskej dlho, ale mala som aj konicky aj kamaratky a vypadnem z domu kludne na vikend. Teraz sa tie konicky prisposobuju detom, ale tiez je to zmena z toho stereotypu. Treba si najst cas aj pre seba.

zuzkat1
31. okt 2013

@adkoalauri v poriadku.zelam vsetko dobre a zdrave babo.
Ja som po 2 potratoch.zatial vsetko ok.

zuzkat1
31. okt 2013

@sisaka odkedy mam malu tak si ho supe sam😉

zuzkat1
31. okt 2013

@jabadaba od cias jaskyn🙂ked muz lovil a zena udrziavala ohen😀😀😀
A nie zenskost nie je len o surovani hrncov.ale aj o tom.podla mna. Ja tak zijem a nikoho ineho nenutim tak nechapem co vam vadi.

jklara
31. okt 2013

ježíííš toto je super diskusia, prečítala som len 3 strany dozadu. My sme s manželom spolu 11 rokov, máme dvoch synov, jeden má 10 a druhý má 3 mesiace 😀. Odkedy spolu bývame, tak upratujeme tak "kolektívne" - podelíme si, kto čo, jeden vysáva, druhý umýva, prach utieram ja, niekedy upratuje iba on sám a niekedy iba ja sama - a nie vždy nám to vyjde na sobotu, keď v sobotu máme niečo v pláne, tak upratujeme v týždni, no vždy si určíme kedy. Variť môj expert vie iba trocha, väčšinou mi pomôže, keď mu dám inštrukcie 😀, pohostenie pre návštevy takmer vždy robíme spolu. Všetko sa dá, keď sa chce. Prvú materskú som si veľmi neužila, to som ešte študovala na VŠ, keď mal starší syn 5 mesiacov, nastúpila som na denné štúdium 2 ročník, a to som musela chodiť na intrák, tak si manžel zvykol, že sa musí o drobca starať, no nebol na to sám, bývame so svokrovcami, tak mu mama vždy pomohla. Robí na smeny 12 hod, tak je niekedy aj 2 -3 dni doma, potom zas 2 dni nie je, robí ale väčšinou každý druhý deň, a keď je doma, tak robí väčšinou údržbu okolo domu, auta, traktora, kosenie, prípadne fušky, alebo chodí pomáhať niečo našim a mojej krstnej. Lepšie povedané, robí údržbu ešte na 2 domoch a jednom byte okrem toho nášho... takže času veľa nemá. A to si ešte začal robiť vysokú školu pre zmenu teraz on... tak ja som s jeho pomocou spokojná, aj keď tiež má občas blbé reči, že čo som robila celý deň ap.

sissmiss
31. okt 2013

@zuzkat1 ale ty si pisala ze to robi zenu zenou. Ze zena je toto a toto nie je zena. To je vynasanie sudov. Nie prezentacia svojho nazoru na svoj zivot. Keby som napisala ze zena je zenou len ked ma dlhe krasne vlasy (ako ja) neni to trosku vadne? A co zeny ktore maju kratke vlasy? Nie su zenami? A co zeny ktore nemaju ziadne vlasy kvoli chorobe? Proste nemozes ak mas trosku sudnosti v sebe vynasat taketo sudy a najskor si ich podlozit argumentami ktore su derave ako reseto a ked ti niekto nastavi zrkadlo tak sa zduvas a ze ty nikoho nenutis aby bol taky a taky, ale zase ako male decko, ty to povazujes za idealne. No povazuj.

zuzkat1
31. okt 2013

@sissmiss ja sa zduvam?😀 zaujimave🙂 len ma uz unavuje pisat dokola to iste.lebo uz xkrat som pisala ze to ako zijem ja nemusi kazdemu vyhovovat a ze to su moje nazory nie zakon,tak ako tamto su zas vase nazory.

sissmiss
31. okt 2013

@zuzkat1 pisala si ze ty si nepamatas co vsetko si sem popisala. Precitaj si to. Ked si nepamatas. A mozno budes prekvapena ze pises napriklad ze zena ma robit toto a toto a ked to nerobi nie je to zena. A muz ked robi toto a toto tak je to chore. A podobne.

zuzkat1
31. okt 2013

@sissmiss pisala som ze si nepamam kazde jedno slovo.podstatu viem... Ale ak to vravis ty tak urcite je to pravda😉

digysa
31. okt 2013

@maminuska Mom muz je presne taky isty..on NIC nevidi v chladnicke...pokial to nie je na sporaku alebo tanier pred nim, tak si vzdy urobi sendvic.... fakt zaujimave....
ja som uz zacala pisat odkazy a lepim to rovno na nadoby, aby to nasiel..... 😅

jabadaba
31. okt 2013

@zuzkat1 ja som myslela, ze od dob jaskyn sme sa kapanek pohli dalej...Podla takejto logiky mozme teda zenam zamedzit pristup ku vzdelaniu pretoze tomu tak bolo v stredoveku predsa. Zrusme volebne pravo, to tiez nebolo. Treba si uvedomit, ze casy kedy zeny makusili kozky zubami a kedy ich chlapi z jaskyne za vlasy do krikov vliekli su davno prec a nema zmysel sa na ne odvolavat.

Ak teba osobne naplna robit iste veci a nepotrebujes a necakas ziadnu pomoc pri ich zdolavani, potom fajn. To vsak neplati univerzalne pre vsetky zeny do radu a je teda absolutny nezmysel, priam az drzost (neber osobne) to takto celospolocensky podsuvat. Ja osobne nemam orgazmus pri pohlade na hrbu riadu ci zehlicku. Ani nemam vnutorny pocit, ze to je moja a jedine moja psia povinnost. Som snad geneticky paskvil?

jabadaba
31. okt 2013

@zuzkat1 ehm, noooo... len Ty z tych svojich nazorov vyvodzujes vseobecne zavery. Ako pisala sissmiss. 🙂

Idem si pustit spravy ako spravny chlap. Manzel sa hra s detmi. To by kromanonci cucali...