Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

farmacka
1. nov 2013

a ked sa budeme k muzom spravat ako k detom, tak si tie deti z nich vychovame a potom uz len mozeme zasnut nad ich neschopnostou a nerozhodnostou.. to, ako to vo vztahu vyzera je vzdy zasluha oboch.. normalny muz neziada, aby sa manzelka chovala k nemu ako matka a zdrava zena tuto rolu nikdy neprijme..

mima4
1. nov 2013

@zuzkat1
Na jednej strane si pisala, ze prve tri roky zivota su najdolezitejsie v zivote dietata (niečo v takom zmysle), a ze preto musis byt doma s dietatkom, na druhej strane mas nazor, ze tvoj manzel okrem prace (co ty odmietas ist u dietata ktore ma menej ako tri roky) nech v pohode stiha este aj chodit do skoly a studovat... Realne prepasie "najdolezitejsie" roky zivota dietata a ty to beres maximalne v klude... aj toto je dvojaky meter na rodica - otca. Rodic - matka nesmie nic, lebo ma jedine "poslanie", ale rodic otec si vybuduje vztah az neskor s dietatom 😉 a to ako ty tvrdis, tie formujuce roky si ho nebudoval. Takze tymto sama hovoris len to, ze tri roky doma su skor zalezitostou tuzby zeny neist pracovat, uzivat si este to ze je doma (pokial je pravdaze domacky typ zeny) a nie nevyhnutnostou, ked schvalujes, ze pan manzel si bude budovat vztah s dietatom az "potom" 🙂

@bubelko
co sa tyka sklbovania rodiny a inych veci (studia, kariery, konickov,..) na slovensku na zaklade rodovych stereotypov sa to od muzov neocakava. Malokto sa pohorsi nad chlapom, co pride z roboty vecer o osmej, ci popri praci este studuje...a to aby riesil domacnost a hlavne deti - to uz by sa kazdy len na to pousmial...co vobec od neho chces 😀 Kym od zeny sa ocakava, ze ZABUDNE na vsetko, co nesuvisi priamo s rodinou 😉

farmacka
1. nov 2013

@zuzana76 noooo, to je dobra otazka 🙂 nad tym som nerozmyslala 🙂 ja som to zobrala len tak vseobecne, ze je to chore z principu.. a casom sa na to doplati.. ked si urobis dieta z manzela, tak budes mat pri sebe iba dieta, nie rovnocenneho partnera a su chvile v zivote a je ich nemalo, ked ho budes potrebovat.. pravdaze sa tak zit da, su zeny co ziju s alkoholikmi a gemblermi a suknickarmi a despotmi cely zivot a ziju.. len je to chory vztah... a toto je bohuzial nieco podobne, aj ked sa to na prvy pohlad nezda..

mima4
1. nov 2013

@farmacka

ale z mnohych manzeliek sa tie matky stavaju - vo vztahu k partnerovi myslim 😉
Mne ked svokra zabila, ze zena je zodpovedna za to, ako muz vyzera..mala som jej sto chuti povedat... "no tak dohovorim vasmu muzovi...aby nieco s tymi vasimi kilami na vyse niečo urobil" 😀 ale to by ma zabila 😀

svetlusska
1. nov 2013

@heny22 mojmu manzelovi stacilo ked prisiel o robotu a bol dlhsie doma kedze v nasom regione s pracou nula bodov a hned zistil ze byt doma s dietatom nie je med lizat. teraz si uz robotu nasiel a uz sa nevie dockat kedy si na chvilu oddychne. tiez predtym bral vsetko ako samozrejmost. teraz uz bez problemov zvlada vsetko co ja teda okrem kojenia. nedala som mu totiz na vyber kedze bol doma tak preco by som mala vsetko robit sama? a argumentovala som tym ved je to aj tvoje dieta nielen moje. za dva dni co som na neho nechala celkovu starostlivost o maleho bol hotovy, kedze predtym mal mudre reci tak nech si vyskusa....

zuzana76
1. nov 2013

@farmacka ja si myslim,ze v tych 50-tych 60-tych rokoch bola vacsina takych manzelstiev, aj moja babka to mala tak, bola doma, az ked mali deti, moj otec a jeho sestra nad 10 rokvo, tak isla do prace a tiez bola ta, co sa starala o deti, muza a nikdy nefrflala a dedko bol uzasny

farmacka
1. nov 2013

@mima4 zasa je kopec slobodnych mamiciek a rozvedenych a na dieta su celkom same.. este stale je na tom zuzkat1 storaz lepsie 🙂 nie vzdy sa da vsetko v zivote zariadit podla predstav, matky pracujuce vo firmach nastupuju po roku do prace, co rozhodne nie je ideal pre dieta..zuzkat1 ma studujuceho manzela - podla mna je to ovela mensia tragedia 🙂 co sa tyka dietata, pokial ma fungujucu matku, tak ten otec tam nemusi byt 100percentny, hlavne ze tam je 🙂

farmacka
1. nov 2013

@mima4 tie kila, to sa mi paci, aj ja mam 5 momentalne po materskej navyse 🙂 ja viem, ze su take vztahy, ale rozhodne nie su dobre.. a co sa tyka svokrinych nazorov, tie by mala rozoberat s kamaratkami a nie neveste kafrat do zivota 😀

mima4
1. nov 2013

@zuzana76 ak mozem dovolim si reagovat na tvoju otazku, pravdaze nechcem pisat vseobecne a Zuzkinu rodinu nepoznam, takze budem pisat na zaklade toho, co osobne poznam.
Vacsina z tych zien nie su spokojne (pisem o zenach co maju na starosti komplet domacnost, deti plus chodenie do prace), su extremne vycerpane, vzdali sa vsetkeho, po rokoch to pravdaze pripominaju celej rodine, ake obety priniesli, ich muzi sa realizuju aj v konickoch, absolutne nemusia riesit veci suvisiace s rodinou, starostlivostou o deti... a hlavne tieto zeny dost neznasaju zeny, ktore ziju inym sposobom zivota, ktore si rady dopraju, ktore si delia prace doma s muzmi... a ked ich ti muzi este miluju jak blazni... tak toto je pre ne totalne nepochopitelne 😀

farmacka
1. nov 2013

@zuzana76 zasa to, ze sa zena stara vylucne o domacnost neznamena, ze muz sa nemusi pripojit 🙂 takze podla mna moze byt zena vylucne v domacnosti, preco nie, ak jej to vyhovuje a muz ich uzivi, ale nemalo by to sklznut do vztahu, ze manzel je dalsim dietatom v rodine, nic okrem svojej prace nevie urobit a nemusi 🙂 obskakuju sa len miminka, uz male deti nutime, aby si zacali upratovat hracky a hadam je dospely muz na nizsej urovni ako trojrocne dieta? to uz kam sme dospeli???

zuzana76
1. nov 2013

@mima4 ved to, ani ja ju nepoznam, ale poznala som rodinu mojej babky a bolo to celkovo take idilicke, proste ja si nepomozem, mne sa to paci, ked sa zena o muza aj zaujima, ze mu napr urobi desiatu, a pod. proste take detaily, a uplne rovnaka podla rozpravania svokry, bola aj rodina jej mamy, teda babky mojho manzela

zuzana76
1. nov 2013

@farmacka v starsich rodinach to tak bolo, ako vravim, napr dedko doma absolutne nic nerobil, nevaril, neumyval riady, nic neupratoval, on sa staral o dvor, choval zajace a mal na starosti vinohrad, dokonca ani ja ako uz 12 rocna som nesmela u babky umyvat riad, lebo ona to urobi anjlepsie, mohla som to urobit, az ked mala nad 80 rokov a dedko nebol ziadne nemehlo, ale mal na starosti proste to svoje

farmacka
1. nov 2013

na druhej strane predstava, ze starostlivost je 50 na 50 - to nikdy nebude..mne manzel pomaha so vsetkym a stale..ale..mame tri deti, pre mna to bolo 3krat 3 roky na materskej..mimo prace, takze pravdaze som s karierou v 40-tke asi tam, kde bezdetne 25 rocne.. 🙂 . dakto sa pre tie deti takpovediac obetovat musel a neda sa robit kariera aj travit dni s detmi 🙂 takze asi vzdy bude rola zeny a muza nie rovnaka, ved o to ani nejde, aby sme muzov nahradili vo vsetkom a oni nas tiez..

farmacka
1. nov 2013

@mima4 vsak to by malo byt protipravne, ze jeden taha vsetko vo vztahu a druhy skoro nic 🙂 😀

sisaka
1. nov 2013

vo vztahu to sice moze fungovat, aj ked zena urobi z muza dalsie dieta. Ale je to choreeeee a to ma nik nepresvedci o opaku. Na jednej strane robite z muzov panov tvorstva, hlavy rodiny a na druhej strane sa k nim spravate ako k detom. Toto moze vydrzat len chlap, ktory bol v takom duchu vychovany. Fuuj az ma pot oblieva pri predstave, ze by som sa do takeho zalubila.
MOja svokra zrovna nepatri medzi mojich najoblubenejsich ludi, ale dakujem jej z celeho srdca, za to, ako vychovala muza. Pri 3 chalanoch jej nic ine neostavalo len ich viest k pomoci v domacnosti a to svokor bol o takmer 20 rokov starsi, clovek by si myslel, ze stara skola, ale prd... aj ten pochopil, ze v byte sa nemoze hrat na chlapa, co robi cely den okolo domu a statku a tym padom je jeho uloha v rodine splnena. Svokor robieval bezne nakupy, cez vikendy varieval, ak bolo treba upratal, umyl riady. Takto boli deti vychovane a preto je muzovi aj jeho bratom cudzie spravat sa ako neschopne babatka a nechat sa obskakovat.

farmacka
1. nov 2013

@zuzana76 ale to je ine, lebo v minulosti zeny robili v domacnosti a muzi okolo domu, co bolo tak zhruba narovnako vela prace, takze mali tie prace, co bolo treba porobit iba podelene..len dnes su vacinou obaja zamestnani a ked ma zena tahat domacnost sama a muz nie, to nie je to iste ako kedysi 😉

mima4
1. nov 2013

@farmacka no povinnostou zeny nie je ostat doma 3 roky 😉 To je len slovensky zvyk, nic viac. Vo svete je materska o par mesiaocov doma, ked nie tyzdnov, takze toto je len nas slovensky zvyk. Pravdaze 3 roky doma je jednoznacne vyhodne pre zenu co by mala robit pracu, ktora ju nebavi, nema k nej vztah, zaraba smiesne peniaze.... ale pokial zena sa chce realizovat aj v normalnej kariere (nemyslim tym vrcholove pozicie kde 12 hodin 7 dni v tyzdni makas a si rozcestovana po europe), da sa to. Pravdaze na to je potrebny rovnoceny mudry partner, ktory nema problem, ze ma ambicoznu zenu.

sisaka
1. nov 2013

@farmacka ja neviem, ja ti mam pocit, ze toto sa darmo snazime tu vysvetlit, ze ano kedysi bola ina delba prace, ale my zijeme teraz a ina doba si vyzaduje inu delbu prace. Tahat vsetko sama, len preto, ze som zena, no dakujem pekne, to sa mozem potom Rovno vykaslat na manzela, vsak to ani nie je rovnocenny partner, to je len dieta navyse, vlastne horsie ako dieta, kedze moje deti si po sebe upratuju, musia doma pomahat, dcera uz aj vari .... mat doma neschopaka, ktory bude cakat so zalozenymi rukami, kym ho obsluzim, ci sa bude z gauca pozerat ako ja kmitam... dakujem neprosim, jedno vsak neviem pochopit, ako niekoho moze takato pozicia tesit- bud je zena masochistka, alebo sa snazi vpasovat do role martyra.... 😝

farmacka
1. nov 2013

@zuzana76 ved jasne, ze sa treba o vlastneho muza zaujimat a davat mu to patricne aj najavo, vsak inak si najde na to inu 🙂 len tam je niekde hranica - urobit pre druheho nieco z lasky a prehlasit ho za nesvojpravneho a nedovolit mu ani spinavy tanier odlozit zo stola 🙂

farmacka
1. nov 2013

@sisaka ano, si to vystihla..dnes je ina doba a ta priniesla nove delenie roli..nic viac a nic menej..ziaden zazrak 🙂

mima4
1. nov 2013

@zuzana76
ale ten dedko robil vonka, drel na vinohrade, okolo zvierat...cize robil v domacnosti, ale dnes vacsina rodin zije bud v bytoch, ale mestskym sposobom zivota v domoch... a nejedna zena aj tu na kona vypisuje, jak jej trulo zalezie pred telku/PC a ona aj po praci kmita dalej pri detoch a pomaly chce aby ho este nachovala 😉

Inak, ja vo vseobecnosti nemam rada pojem "pomaha mi s detmi a domacnostou", pokial pracuju obaja (u deti, aj ked zena nepracuje).
Vsak domacnost mame spolocnu, alebo nie? A on sa SPOLUPODIELA na vlastnej domacnosti. To je ako keby som byvala v podnajme s kamoskou a po nej zbierala spinave ponozky, umyvala po nej riad...a ked si ho po sebe umyje, tak sa potesim, ako my s tym pomohla 😀
A deti... tu sa neda "pomahat"... dieta potrebuje oboch rodicov... 🙂

farmacka
1. nov 2013

@sisaka a presne, je to zena masochistka, preto tvrdim, ze potom vztah je chory..tym sa mysli chora zena si najde choreho muza.. 😒

zuzana76
1. nov 2013

@farmacka
@sisaka
@mima4 no ja som riesila nieco podobne nedavno, myslela som na to, ze by ma celkom bavilo byt aj doma ako zena v domacnosti, ako bola moja babka, povedzme, ale nie v sucasnosti, ale tych par desatroci dozadu, hoci som vtedy nezila, ale citim sa nostalgicky, ked si pozeram stare fotografie a dnesnu dobu nemam rada, teraz uz pracujem a som zase spokojna v praci, ale nevnimam to ako nejaku hrozu, byt doma a starat sa o domacnost, to je vsetko, ja chapem, aj vasim argumentom @sisaka neboj sa

farmacka
1. nov 2013

@mima4 zena robi chybu, ze to bez slova toleruje.. kazdy sme svojim sposobom lenivi, a ked date druhemu najavo, ze on nic nemusi, drviva vacsina sa tomu prisposobi..podla mna to nie je hrozny muz a chuda zena, je to hlupak a hlupana, kazdy si je strojcom svojho stastia 😉

zuzana76
1. nov 2013

@mima4 ma stam pravopisnu chybu - mi s tym pomohla, sorry za opravu, ucitelka sa nezaprie

farmacka
1. nov 2013

@zuzana76 jasne, ze mozes byt zena v domacnosti, len treba dat pozor, aby to nesklzlo do toho, ze jedina co doma bude robit si ty, lebo si zena v domacnosti..tak ako ked je zena na MD, tak to rozhodne neznamena, ze vsak ona ma dost casu za cely den postarat sa o dieta a o domacnost a robit to od rana do noci..

zuzana76
1. nov 2013

@farmacka no ja som uz v praci, v domacnosti urcite nebudem, pretoze to nie je regulerne povolanie a to by som sa citila zle, ze sa akoze poflakujem

mima4
1. nov 2013

@zuzkat1
@zuzana76
@farmacka
@sissmiss
@zuzkaanicka
@michaelkanr
@sisaka
@bubelko
baby, ja som tak davnejsie na urcite veci, o ktorych sa aj tu debatuje napisala svoj sukromny pohlad aj sem https://www.modrykonik.sk/blog/mima4/article/su-chlapi-deti-alebo-zeny-sa-potrebuju-s-koxyro/ takze ak mate chut si to precitat, mozte... je to tam tak komplexnejsie 🙂

zuzana76
1. nov 2013

@mima4 ja som to uz u teba citala

mima4
1. nov 2013

@zuzana76

toto citujem ta "v domacnosti urcite nebudem, pretoze to nie je regulerne povolanie a to by som sa citila zle, ze sa akoze poflakujem " je zmyslanie, ktore ti vnucuje dnesna doba, kde hodnota veci, prace je uvadzana v peniazoch, ale ver, ze praca v domacnosti je velmi cenna a normalna praca, hlavne, ked zena aj nieco si dopestuje... ale co sa tyka praci pri detoch... cas s detmi musi travit aj muz, inak deti nemaju muzsky vzor.

Kazdopadne, moj nazor je taky, ze treba mysliet aj na take veci ako:
- ak by manzel tazko ochorel, dokazem uzivit ja rodinu? mam na to sposobo, zdroje?
- nedajboze, ak by zomrel... detto
- a co ked by ma opustil (aj to prinasa zivot)... viem sa postarat o seba, pripadne aj deti?