Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

ella555
1. nov 2013

@sissmiss Vsak nemusia tie dva mesiace byt len pri mori, aj na Slovensku su pekne miesta 🙂

reisi
1. nov 2013

@sissmiss pointa bola len v tom, ze zena v domacnosti nie je vzdy pani sediaca na pripecku ,ako som tu nasla uvedene. A som v okruhu ludi, kde to proste funguje ako som uviedla, su to fakty nic viac nic menej. More som uviedla nie z rozmaznanosti ale more v istych diagnozach robi zazraky, takze niekedy je to nutnost na ukor x-veci.

sissmiss
1. nov 2013

@ella555 ja som citovala autorku prispevku ze ona, samozrejme, chce byt v lete s detmi pri mori dva mesiace. A ze kde ziju tie chudata zeny v domacnosti. Lebo ona pozna len tie co chodia kontrolovat nehnutelnosti do zahranicia.

sissmiss
1. nov 2013

@reisi kolko zien v domacnosti si dovoli ist v lete s detmi na dva mesiace k moru? Ze ty zijes v nejakej spolocnosti kde to je povazovane za standard neznamena ze pre zvysnych 6mil na sk je to tiez samozrejme. Ze existuje na sk vacsina ludi ktori nechodia kontrolovat nehnutelnosti do zahranicia je proste fakt, ze vacsina zien v domacnosti nema manzela ktory prehadzuje peniazky vidlami a plati jej veskery luxus aby sa v tej domacnosti nenarobila ale len chodila po akciach a kavickach je tiez fakt. Takze kludne sa mozeme bavit o nejakej malej skupinke ludi v obrovskej spolocnosti ale aku to ma vypovednu hodnotu? Ale ok. Takze tieto zeny v domacnosti ziju z coho kedze nepracuju? Staraju sa o chod domacnosti alebo upratovanie ma na starosti niekto iny? Maju deti o ktore sa staraju? Zrejme mas tych prikladov nespocetne takze kludne spust, ja som zvedava, lebo sice par takych exemplarov poznam, ale zrejme sa mylim ze su to znudene panicky ktore nemaju extra vzdelanie na poziciu ktora by ich zaujimala ale zato maju manzela ktory vsetko plati. Upratovanie robi niekto iny, ony sa staraju o to aby farba vankusov ladila s gaucom a koza pred krbom bola vacsia a drahsia ako u kamaratky. Chodia buzerovat vsetkych poskytovatelov sluzieb, su lakome a nemaju inu zabavu nez ohovarat a chvalit sa kde vsade boli lebo nic ine nevedia.

zuzkat1
1. nov 2013

Ja mam pocit ze vy vsetky mate pocit ze ja a ine zeny zmyslajuce ako ja,to robia preto lebo si myslia ze tak manzel ostane na veky vekov s nimi. Ja si to nemyslim.pokojne ma moze opustit dnes zajtra o rok ci 10rokov. Nic nezabezpeci stastie na veky vekov. No my sme takto spokojni a funguje to a dokonca si ma vazi a vzdy sa pyta na moj nazor na vsetko

reisi
1. nov 2013

@sissmiss tu islo o moj uhol pohladu kedze su tu ine extremne pohlady , pridala som ten moj. Proste uz vcera som nakukla do tejto temy a velmi ma zaujali niektore prispevky, tak dnes som sa zapojila zlahka. 😉 Pre mna je velmi inspirativna napr. @maminuska, kvoli nej som sa tu zastavila a mozno sa zas za par dni zastavim. 😉 kludne moze byt tvoj uhol pohladu ten spravny a jediny. Ja sa urcite nedam vtiahnut do virtualnej ani inej hadky.

zuzkat1
1. nov 2013

@michaelkanr ked ma cas tak sa dcere venuje-hra sa s nou aj s nou ide von. V ramci moznosti je to ok.
urcite by som vedela vymenit ziarovku ale nemusim. A V pivnici ani neviem co mame.
@sissmiss na prvom mieste je u mna dieta. Urcite nie ja.

zuzkat1
1. nov 2013

@valy nesoferujem.

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 nie, nemyslim si, ze to robis preto, lebo si myslis, ze muz pri tebe takto ostane vecne. aj ked ti to zelam.
po pravde, doteraz som nepochopila, ako ti to moze vyhovovat. tie domace prace a vsetko, ked chodis tiez do prace ako tvoj manzel. nechapem, ako ti moze vyhovovat, ze je tak malo doma, ze sa vam v podstate nevenuje a ze sa chodi ucit domov k rodicom. ano, robi tu skolu akoze pre vas, ale hlavne pre seba. aky vzor budu mat deti doma? len taky, ze matka kmitala od rana do vecera a otec? aka je u vas uloha muza ako otca a partnera?

beriem, ked je zena doma na materskej, ze preberie tu domacnost - je doma. ale deti? to fakt nechapem a myslim, ze uz sme mali viacero debat na tuto temu, tak to tu nebudem rozpisovat. a to bola aj povodna otazka zakladatelky, ako pomaha manzel s detmi. v tom som asi nekompromisna, lebo deti su spolocne, nie moje, ale nase. a tam by sa partner, bez ohladu na to, kolko ma prace, ucenia sa, atd, podielat mal. ved su aj zeny co studuju vs popri detoch, a tie sa co, tiez chodia ucit k mamicke aby mali od deti klud?

sissmiss
1. nov 2013

@reisi 😅 povedat pretoze existuje jeden zo 100tisic ktory to ma biele tak tych 100.tisic to nemoze mat preto cierne je skreslene. Tu nejde o to mat pravdu. Na absolutne vsetko existuje nejaka vynimka. Pol slovenska ma problem vyzit ale to neznamena ze tu nie je par ludi co riesi aka farba kobercekov v jachte bude tento rok in. Nemam patent na pravdu ale drazdi ma ked si tu svoju niekto prezentuje ako jedinu spravnu pre vsetkych. Laaka ma hladat povod nasho spravania a ist hlbsie do seba a zbavovat sa nanosov a stereotypov ktore som prijala len preto ze sa to tak robi. Ja som v tejto debate kvoli sebe. Je elegantne prist, splechnut, a blahosklonne odist. Tomu sa nemozem rovnat, ale aj tym si ma obohatila. Zase si budem opakovat ze s tym co nechce diskutovat si nemam ani pohlad vymenit.

zuzkat1
1. nov 2013

@bubelko mne sa uz nechce dokola pisat to iste.co ti mam na to povedat noveho?

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 nemusis odpovedat nic, ja som ti len napisala, ze verim tomu, ze to nerobis preto, aby muz s tebou vydrzal naveky. akuart, ze tvoje myslienkove pochody co sa tohoto tyka nechapem. that's all 😉

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 nemusis odpovedat nic, ja som ti len napisala, ze verim tomu, ze to nerobis preto, aby muz s tebou vydrzal naveky. akurat, ze tvoje myslienkove pochody, co sa tohoto tyka, nechapem. that's all 😉

bubelko
1. nov 2013

sorry, ze je to tam dva krat, nejako mi to tu v pc zblblo 😉 @zuzkat1

michaelkanr
1. nov 2013

@bubelko
uplne s tebou suhlasim, najma tou castou o detoch, tam to cele pokrivkava.

zuzkat1
1. nov 2013

@bubelko tak predsa dodam,ze u nas to bolo tiez tak ze mama doma vsetko robila,s tym rozdielom,ze jej to vadi.ja som nikdy nechapala preco sa stazuje. A ked mm dostuduje bude podstatne viac doma... A potom to malej vynahradi. Bude mat cas na to aby sa s nou hral atd.

zuzkat1
1. nov 2013

@michaelkanr
@bubelko akoze nechapem.suhlasila som nech ide na vs tak snad mu teraz nebudem branit.nestuduje jednoduchu skolu. Ja budem rada ked ju dokonci. Ze bude mat aj viac moznosti. A to ze je s malou menej nie je super ale nie je to ani katastrofa.

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 viem si zivo predstavit, preco to tvojej mame vadi. ale preco to tak je skutocne, by nam vedela povedat len ona. spytala si sa jej niekedy na to? ja by som to urobila 😉
a co sa toho vynahradzania tyka - ver mi, ze nevynahradi. ani jej a hlavne ani sebe, pretoze cas nevrati 😉

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 nikto nepise, ze mu mas branit. ale ked isiel studovat, tak vedel do coho ide, vedel, ze to bude tazke - to mu nikto neberie. ale - ma rodinu. ked to dokaze sklbit zena studujuca vs popri rodine bez toho, aby odchadzala od nej, s dovodom, ze sa musi ucit, tak by to mal dokazat aj muz. a nie jednoducho nechat vsetko na manzelku s vysvetlenim - draha, musim sa ist ucit a kedze nase dieta je zive/krici/rusi/atd. idem k nasim, paaa.
keby sa s tebou daco stalo - zlomis si nohu, skoncis dlhodobo v nemocnici, tak co? prestane so skolou, odvezie malu k svokre ci k vasim a bude pokracovat rovnako?

sisaka
1. nov 2013

@bubelko si ma predbehla, ja az zasnem nad tou naivitou - ze to dietatu neskor vynahradi .... Toto je jedna z mala veci, ktore sa vynahradit nedaju 😔

zuzkat1
1. nov 2013

@bubelko keby robil v kancliku tak by sa mohol ucit v noci ale nema taku bezpecnu pracu. A neviem preco stale riesime co by bolo keby. Naisto ti viem povedat len tolko ze k svokre len cez moju mrtvolu🙂

zuzkaanicka
1. nov 2013

@zuzkat1, naozaj nie je dolezite riesit to, co by bolo, keby bolo, dolezitejsie je, uvedomit si to, co Ti pise @bubelko a sice, ze cas nevratis a dietatu sa toto uz neda nikdy vynahradit.

zuzana76
1. nov 2013

zda sa mi zvlastne ako sa tu navazate do zuzky, ja na tom nevidim tiez nic zle, povedala,ze v ramci mzonosti sa manzel ich malej venuje, ja ked sa ucim, tak tiez na 3-5 hodin poslem deti k starym rodicom, inak by to bolo nemyslitelne, tiez som este v zivote nemenila ziarovku, no a teraz mame ulohy rozdelene nasledovne, mazel vari veceru a ja umyvam kupelku, v pivnici som tiez nebola uz poriadne davno.

sissmiss
1. nov 2013

@zuzkat1 ked mal moj ex akoze financne problemy a ja som tahala vsetko tak psychologicka mu v poradni povedala ze aj ked bude prispievat len 20e na domacnost ale nech daco prispieva (ludom platil stovky eur, pretelefonoval majland ale si zvykol ze ja to zvadnem a tak mi netreba davat ziadne prachy) tak sa oduval ze on nebude. Ona mi to odovodnila tak ze ak si zvykne na system ze nemusi, aj ked by sa ta trocha dala, tak potom aj ked budu podmienky tak nebude davat lebo predsa ked som to zvladla predtym tak to zvladnem a preco by si on rusil svoj standard na ktory si zvykol.... ktory je ale nadstandardny. Preto je dost nebezpecne robit vsetko zanho ak je to tak ako pises ze to mas naplanovane tak ze on to potom vynahradi. Aj ked sa to technicky proste neda, lebo cas sa vratit nejde, ale ak aj planuje sa potom viac venovat, tento sucasny system mu moze ublizit v tom ze zlenivie tak, ze nebude chciet opustit svoju poziciu.

sissmiss
1. nov 2013

@zuzana76 citala si posledne strany kde prave Zuzka rezolutne vyhlasovala ze nie sme zenami ked sa nestarame o manzela lebo to je uloha zeny dana historicky?

zuzana76
1. nov 2013

@sissmiss len zhruba, viem o com je debata, ja chapem aj vas, ale chapem aj ju, lebo som podobny typ ako ona, v podstate sa mi paci, ked sa manzelka o manzela "stara" aj takym sposobom,ze mu urobi desiatu do prace atd...ak jej to robi radost, su zeny, ktore su najradsej, ked su v pozicii matky aj voci svojmu partnerovi a nevidim na tom nic zle, pokial to vyhovuje obom

zuzana76
1. nov 2013

@valy nesoferujem a asi ani nebudem, mam panicky strach, v podstate som nikdy nejako extra nesoferovala, hoci nedavo som mala svetlu chvilku, ze som zase sadla za volant, muz ma praveze posmeluje nech to skusim, ale bojim sa, nesoferovala som ani pred manzelstvom nejako velmi casto, celkovo ma premavka stresuje a je mi pri cestovani zle

sissmiss
1. nov 2013

@zuzana76 jasneee, ked to vyhovuje im, nech si to robia, ale prave tato Zuzka napisala ze ak sa zena nestara o manzela a rodinu tak nie je zena. Ze to je jej uloha. Dalsia predtym napisala doslovne ze zeny by nemali pracovat pretoze beru pracu muzom a ti potom zarabaju menej a tak nikto nie je spokojny a ze zeny vsetky by mali byt doma a to je uloha zeny a kazda ktora chce pracovat je hnusna muzatka a karieristka, ktora je hruba a chladna necita. Ja manzelovi desiatu nerobim lebo chodi na cafe a kolacik si da k tomu a nie je typ zeby si nosil so sebou jedlo v sacku, (co ja zase som, radsej si vezmem z domu svoje zdrave ako daco pofiderne kupovat) ale ak ma obcas napadne hodit mu do tasky keksik, tak je rad, ale ak by som mu miesavala kakavko tak by mi zdrhol. Povazuje za vysostne urazlive robit z niekoho neschopneho. Ak by chcel desiatu spravi si ju sam alebo by som mu ju obcas rada spravila kedze som doma. Ale ak by to odomna vyzadoval a ja vstanem snad skor ako on len kvoli jeho desiate 😅 asi nie. Ak to tak ale niekto ma, jeho vec. Len je dolezite upozornit ze ak ta zena to planuje robit len docasne, nemala by to prilis dlho robit zanho lebo ho jednoducho strasne pokazi. Malokto je potom ochotny vzdat sa tej starostlivosti. (Mne osobne by napriklad vadilo spravanie mojho muza ku mne ako k matke, resp. moj mamickovsky pristup k nemu, ja som radsej rovnocenny partner, nez hore ci dole)

farmacka
1. nov 2013

mamickovsky pristup k manzelovi rozhodne nie je zdravy..to nie je o tom, ci to niekomu vyhovuje alebo nie.. kazdy by mal zastavat taku ulohu, aka mu prinalezi.. ked som partnerka a nie jeho matka, tak vztah ma byt partnersky, vsetko ine je chore.. pravdaze aj take su vztahy, ale urcite je to chyba, o tom nieto pochyb..

zuzana76
1. nov 2013

@farmacka myslis, ze taka rodina nemoze byt stastna?