Ako vysvetliť vypočítavým svokrovcom nedorozumenie?
Idem si po radu,ako im to vysvetliť lebo stalo sa nedorozumenie a neviem kto sa má hanbiť !? Svokor ma požiadal či snim nepojdem ja do mesta lebo nevie čo má kúpiť pod stromček vnúčatám mojej 2 ročnej 🙂 a nevlasnemu synovi deťom takže tiež vnúčatám 14 a 12 rocnym . Tak ja ochotne som išla . A po ceste v aute mi povie že chcel by mojej dcére kúpiť niečo drahšie lepšie ale že máme sa zložiť 😂 ja som bola ticho od úžasu . Išli sme do obchodu vybrala som nie drahé veci mojej dcére a takisto tým dvom on vybral sebe tričká a svokre pyžamo a ja som mala zaplatiť to čo on chce dať vnúčatám 😂tak som dala dole veci a som vzala len2 veci . O čo mu ide ? Veď ja darčeky mam už nakúpené pre kazdeho prečo to urobil že ja mám prispieť myslel že mne urobí dobre ??? Ja som svojmu kúpila sama za svoje od nikoho nepýtam prispieť povedala som to mužovi on zase jemu tak az z práce mi volá že on nevie už čo robí,, podľa mňa on len nepočítal že to poviem niekomu ach jaj som ja hluuupa???? Preháňam ?
Stručné zhrnutie
- Pri nedorozumení ohľadom platenia vianočných darčekov sa odporúča jasne povedať, že už máte darčeky a vyčlenenú sumu ste minuli, takže nebudete prispievať na ďalšie nákupy.
- Riešením je zapojiť manžela a požiadať ho, aby to osobne vyriešil so svokrom, prípadne povedať vetu typu "takto sme sa nedohodli a toto bolo prvý a posledný raz".
- Praktické taktiky zahŕňajú odmietnuť platiť, nechať veci pri pokladni, požiadať svokra, nech dá peniaze do obálky ako príspevok na konkrétny účel, alebo kúpiť len symbolické darčeky.
Najčastejšie otázky
Q: Ako slušne povedať svokrovi, že nebudem platiť jeho darčeky?
A: Povedzte niečo v zmysle "zdalo sa mi to nedorozumenie, nechajme to tak" alebo "mala som vyčlenenú sumu na darčeky a už som ju minula", a nechajte manžela, aby situáciu riešil s otcom.
Q: Čo mám urobiť priamo v obchode, keď očakáva, že zaplatím?
A: Pri pokladni spýtajte sa priamo "budeš platiť ty?" alebo nechajte vybrané veci pri pokladni predávačke s vysvetlením, že ste ich nechceli takto kúpiť.
Q: Ako nastaviť pravidlá darčekovania pri spoločnom bývaní?
A: Dohodnite vyčlenenú sumu na darčeky pre každého a komunikujte ju nahlas; alternatívou je spoločný príspevok do obálky s poznámkou (napr. "príspevok na bicykel/denný tábor") alebo len symbolické darčeky od svokrovcov.
Q: Čo robiť, ak svokor tvrdí, že na to nemá peniaze, ale chce drahší darček?
A: Navrhnite, aby si svokor nekupoval nič, ak na to nemá, alebo aby dal jasnú sumu do obálky ako príspevok na konkrétny cieľ.
Q: Ako zabrániť opakovaniu, že ma bude svokor žiadať o úhradu?
A: Povedzte jednou vetou "takto sme sa nedohodli a toto bolo prvý a posledný krát", nechoďte na nákupy so svokrom bez peňaženky a nechajte manžela, aby nastavil hranice s otcom.
Q: Ako mám reagovať, ak sa cítim trápne a zaskočená?
A: Môžete povedať, že sa o tom porozprávate neskôr a požadovať súkromný rozhovor s manželom prítomným, alebo využiť vetu "ja už mám darčeky a nechcem za nikoho platiť" ako pripravenú krátku reakciu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nepreháňať; väčšina komentujúcich považuje požiadavku, aby nevesta platila svokrove darčeky, za nevhodnú a vypočítavú.
- Vhodné je riešiť podobné veci za prítomnosti manžela a stanoviť jasné hranice (napr. vyčlenená suma, jedenkrát a dosť).
Sporné názory
- Niektorí hovoria, že išlo o nedorozumenie — svokor chcel len pomoc s výberom; iní tvrdia, že šlo o úmyselné vypočítavé správanie a svokor chcel, aby nevesta zaplatila.
Otvorené otázky
- Ako nastaviť dlhodobé pravidlá spoločného hospodárenia pri spolubývaní, aby sa predišlo podobným nedorozumeniam?
- Ako najefektívnejšie formulovať odmietnutie bez vyvolania väčšieho konfliktu v rodine?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
tričká, pyžamo, detská linka, farbičky, nechať veci pri pokladni, vložiť peniaze do obálky ako príspevok, vyčlenená suma na darčeky, odmietnuť platiť, povedať že nemáš peniaze (prípadne "mám len 5 €"), spoločné kupovanie darčekov, symbolické darčeky
Miesta a osoby
Čechy, Tomáš, Katka
@18101995 ak ta bude nútiť do rozhovoru tak mu môžeš povedať ze ste mali vyclenenu sumu na darčeky ktorú ste už vyčerpali. Takze nevidis dovod este sa skladat na dalsie darceky. Keďže si na materskej, nemas na rozhadzovanie a bolo to pre teba necakane, nerátala si s tým, keďže ty už darčeky máš.
@18101995 lebo títo starí pani považujú kupovanie darčekov za ženskú robotu .
Stačí si prečítať diskusiu spred hodiny "Žiaden darcek" väčšina zien tam píše ze ich otcovia nikdy nič nekupovali, robila to mama. Mamy kupovali darčeky aj sebe aby si mali vobec pod stromčekom co rozbalit ...ú nás to tiež tak bolo.
Druhá možnosť ze si myslel ze nebudeš piskovat lebo chceš byt dobrá nevesta a všetko zacvakas .
Ale ja ho nepoznám tak neviem.
oni vas vyhodili z domu do bytu a vy ste tam potom isli znovu byvat ?
a samozrejme ze su to nemala platit trapne sa ma citit svokor tak proste odloz darceky pre neho a svokru a nedaj im tiez resp az podla toho ci oni daju
a nech si to riesi s nim tvoj muz ziadny rozhovor mimo neho
@mamina7070 tak ja mám náplane im odbalit nezaslúžia si nič keď ľutuju oni deťom tak oni nemusia mať nič
Normálne by som sa ho opýtala ako to teda myslel, nech mi to vysvetlí, lebo že ty tomu nerozumieš. Normálne mu povedz, že to že ťa zavolal do mesta, že si chápala ako pomoc pri vyberaní a nie že ideš ty nakupovať, keďže ty už darčeky máš. Máš dobre prefikaneho svokra 🤥🤥
@mamina7070 áno vyhodili nás rok sme boli v nájmu aj sme platili pozícku čo sme si tam prerabali spodok a nemalu sumu 500 pôžičku a najom 700 a ešte chodil.stary že za zmetie im prišlo 70 e tak chodil zobrať... My sme sa tu vrátili len kvôli tomu že mi to platíme a máme tu svoje veci nový nábytok mala všetko čiže tak kvôli financiám aby sme neplatili 2 bývania
@18101995 teraz budeš v rodine za zlú ty... stačilo povedať že nemáš peniaze, prípadne so sebou peniaze, prípadne že máš len 5 eur, hocičo....
Keď príde muž domov normálne by som svokra zavolala hore nech si vyriešite čo to malo znamenať.
On ťa zavolal ako pomoc (on ich šiel kupovať), vedel že vy darček už máte....je úplne jasné že keď chcel niečo kúpiť mal si to aj zaplatiť.
Normálne jasne by som sa ho spýtala čo to malo znamenať a prečo by som mala darčeky pre jeho vnúčatá platiť ja.
@18101995 Dobrý o*ebavac ten tvoj svokor. Chcem kúpiť darček tak mi prispej? Čo sa s koňom zrazil? Každý nech kupuje také dary na aké má. Keď chce prispieť na niečo drahšie nech dá peniaze do obalky a po dohode s rodičmi napíše že je to príspevok na bicykel/denný tábor a podobne.

@18101995 a to teraz urobil prvy rok? Doteraz kupovali oni?