Ako zvládnuť, keď svokra varí lepšie ako varím ja?
Neviem ci to tu niekto tiez zaziva ale dnes som mala taky moment ze som sa skoro rozplakala pri umyvani riadu Moja svokra nam cez vikend navarila obed – klasika vyvar pecene masko zemiaky a moj muz s detmi sa pri stole uplne rozplyvali ake je to prave domace ako od babky a ze takto chuti ozajstne jedlo. Ano viem ze vari dobre A aj rada A ze ma skusenosti Ale ked to pocujem dookola a este aj deti zahlasia ze u babky chuti lepsie niekde vo mne sa to zlomi Snazim sa Varim kazdy den Skusam nove recepty aby nebolo stale to iste Ale nikto to tak neoceni ako to svokrickine
mam sa urazit prestat sa snazit alebo to jednoducho nechat?
Stručné zhrnutie
- Porovnávanie domáceho varenia so svokrinými receptami často vedie k pocitu nedocenenia a riešeniami sú pýtať si recepty, variť spolu alebo požiadať partnera, aby ocenil každodennú prácu v kuchyni.
- Generačné rozdiely v chuti vznikajú z dlhoročnej praxe a techník ako dlhé varenie na miernom plameni alebo používanie domácich záhradných surovín; v diskusii sa spomínal napríklad vývar varený 8 hodín a pečenie dlhšie pri 100 °C.
- Praktické odporúčania z diskusie zahŕňajú: vypýtať si od svokry tipy a postupy, asistovať jej pri varení, zapojiť deti (11‑ročná už môže pomôcť) a v prípade potreby otvorene komunikovať s manželom o tom, že určitá formulácia („takto chutí ozajstné jedlo“) zraňuje.
Q: Ako požiadať svokru, aby ma naučila jej recepty a triky?
A: Požiadajte ju priamo o recepty a aby ste pri nej mohla asistovať pri varení, opakujte postup niekoľkokrát za rok a zapisujte si „grify“, ktoré používa.
Q: Ako povedať manželovi, že ma obťažuje veta „takto chutí ozajstné jedlo“?
A: Vysvetlite mu kľudne, že vás to zranilo, použite konkrétny príklad (napr. porovnanie s kresbou) a požiadajte ho, aby pri rodine viac oceňoval váš každodenný vklad; diskusia odporúčala hovoriť najprv len s manželom, potom s deťmi.
Q: Pomôže, keď prestanem variť na protest, aby rodina ocenila moju prácu?
A: Niektoré príspevky odporúčali demonštratívnu prestávku (napr. prestávka varenia na dva týždne), iné to považovali za prehnané; výsledok závisí od dynamiky rodiny a je to sporné riešenie.
Q: Ako zapojiť deti do varenia a od akého veku?
A: Diskusia uviedla, že 11‑ročná môže robiť veľa úloh v kuchyni; navrhujú dohodnúť spoločný jedálniček, rozdeliť zodpovednosti a učiť deti pripravovať jednoduché činnosti pravidelne.
Q: Prečo sa recept od svokry nechytí úplne rovnako, aj keď dodržím postup?
A: V diskusii bolo uvedené, že rozdiel spôsobuje dlhé varenie na miernom plameni, roky skúseností, používanie domácich záhradných surovín a technické detaily (napr. vývar varený 8 hodín alebo pečenie pri 100 °C vs 180 °C).
Q: Ako zlepšiť dochutenie jedál, keď skúšam nové recepty?
A: Pýtajte sa na spätnú väzbu od partnera a detí, všímajte si, čo im chutí (klasika vs moderné recepty), a skúšajte dochucovanie podľa svokry vrátane ingrediencií spomenutých v diskusii (Vegeta, bujón).
Závery z diskusie
Zhoda
- Pýtať si recepty a variť spolu so skúsenou kuchárkou je opakovaný praktický návrh ako zlepšiť chuť vlastných jedál.
- Generačné rozdiely vznikajú z dlhoročnej praxe a techník (dlhé varenie na miernom plameni, používanie záhradných surovín), preto výsledok často chutí inak aj pri rovnakom postupe.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že dotknúť sa to nemá a treba to brať s humorom; iné príspevky označujú poznámku „takto chutí ozajstné jedlo“ za zraňujúcu a odporúčajú konfrontovať partnera.
- Niektorí odporúčajú prestať variť alebo variť menej ako forma komunikácie, zatiaľ čo iní považujú takúto reakciu za prehnanú a kontraproduktívnu.
Otvorené otázky
- Zmení rodinné správanie otvorý rozhovor s manželom a deťmi o potrebe ocenenia každodennej práce v kuchyni?
- Bude svokra ochotná učiť a opakovane ukazovať svoje postupy tak, aby ich mohol naučiť niekto iný?
- Dokáže pravidelná prax a spätná väzba skutočne doviesť chuť vlastných jedál na úroveň „ako od babky“?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
Vegeta, bujón, glutaman, bešamel, zápražka, variť na miernom plameni dlho, vývar varený 8 hodín, pečenie pri 100 °C namiesto 180 °C, pýtať si recept, asistovať pri varení, zapojiť deti do prípravy jedla, demonštratívna prestávka v varení (prestane variť na dva týždne), dochucovanie podľa skúsených kuchárok, používanie záhradných surovín
Miesta a osoby
žiadne
Neziarli,buď rada,že navarí a časom získaš skúsenosti aj ty. Zase neverím,že by tvojej rodine od teba nič nechutilo.
Urazit sa urcite nie, popros svokru nech Ti da tipy. Pises, ze skusas nove recepty … mozno tvoja rodina viac oceni domacu klasiku ako nejake ultra moderne recepty eko-bio-raw. … a mozno staci len inac dochutit.
Ano uraz sa, to je riesenie...
Podla mna 80% ludi na tejto zemi vari lepsie ako ja. Mam sa zabit? 🙈
Ak máš so svokrou dobrý vzťah choď za ňou, povedz jej uprimne čo ťa trápi - ona bude rada keď ti bude vedieť pomôcť a doma to ocenia...Ja neviem prečo presuvaš chybu inde a chceš sa uraziť.Ved to je tvoj problém, tak si ho vyrieš a nie ešte sa uraziť....
Aj moja svokra vari niektore jedla lepsie nez ja,a? Pytala som sa jej na postup,skusila a nevyslo mi 🫣 tak na tie jedla chodime k nej....
🤣 vážne? alebo len hľadáš dôvod prečo "nemať rada" svokru? Moja dcéra mi veľakrát povedala, že pani kuchárka v škôlke varí lepšie ako ja a že sa mám naučiť tak variť....no skočím z mosta? 🤣 asi nie...smejem sa na tom...
Veď to je super že babka je top kuchárka.
Aj moja svokra vari lepšie ako ja a aj vie piecť. Čo by malo byť na tim urazajuce? Ja sa tesim, že je v tom taká dobrá
Nie každý človek to má v génoch.
aj moja to obcas hovori, nerobim paniku z toho, podla mna babky to ''proste vedia''
nehovoriac o prababke, ktora mega dobre varila. a ja som sa ucila tak, ze som si pytala recepty a skusala doma...a skusala a skusala...
Uraziť? No dobre by bolo naučiť sa lepšie variť. Často je to o dochuteni. Aj mne sa stane, že mi niečo nové nevyjde podľa predstáv. A možno ma tvoja rodina radšej obyčajnú klasiku ako stále nové recepty.
😁 kto kedy kde povedal, ze kazdy z nas musi byt najlepsi a neprekonatelny vo vsetkom? Moja rada - ak chvalia svokrine (akekolvek) jedlo, su uprimni a neboja sa vyjadrit nazor! To ako to beries ty je daky chory vzorec, ktori mame mnohi v hlave, ze ak pochvalia nspr. jedlo druhych, je to automaticky proti nam…. Odosobni sa od toho a miesto toho “co robit” sa s nimi napapaj a povedz: wau, toto je vazne vyborne 🙂 nic viac, nic menej.
Ja sama viem,že nech sa snažím ako snažím,nikdy mi moje jedlo-uplne rovnaký recept,postup,nechutí ako keď žila mamka,či babka. A keď manžel spomenie,čo varila jeho mamka,nenapadlo mi žiarliť. Jednak bola vraj vychýrená kuchárka a cukrárka a druhá vec,existuje niečo( čo mám aj ja)spomienkovy optimizmus. Jednoducho jedlo od mamy,je jedlo od mamy. Keby to bol rovno chlieb s maslom.
@autorka chute si každá rodina vypestuje sama,každý si niečo z partnerov prinesie a potom sa to dolaďuje. Porozmýšľaj,čo deti zjedia,čo majú radi,niekedy naozaj tie jedla musíme trošku upraviť. A vôbec to nie je nikoho chýba. Veď takto vznikajú nové recepty,že sa obmieňajú.
Deti od teba určite majú jedla,kt.im nikdy chutiť inde nebudú tak isto ako od teba. Hlavu hore.
Ako ženy, netvrdte že by sa vás nedotklo ak by niekto zahlásil "takto chuti ozajstné jedlo" .. kde je problém autorke uznat, že je normálne že sa jej to dotklo? Také poznámky by sa aj mňa..
Moje deti napríklad tvrdia že varim najlepšie ja.. ale nikdy toto u babky nepovedali, vždy ju pochvália a nepovedia, že mama vari lepšie, lebo aj jej jedlo je výborné - len vari proste inak ako ja..
Ja si tiež uvedomujem že moja svokra vari super.. najmä pečie tak ako ja asi ani nikdy vedieť nebudem.. a robí úplne iné veci ako ja.. keby mi muž zahlási že "takto chuti ozajstné jedlo" tiež ma to nasere.. človek sa snaží, vari do nemlatom ako debil a nakoniec to nikto neocení?
Autorka, chápem že to štve.. normálne by som sa porozprávala s mužom a aj s deťmi že sa ťa to dotklo.. dala aj príklad - nech si deti predstavia, že ti nakreslia obrázok najkrajšie ako vedia a potom ich sesternica príde s obrázkom a ty zahlásis - takto vyzerá najkrajšia kresba.. nejde o to či lepšie vari alebo nie - ale o to ocenenie.. je super že svokra vari rada a výborne, ale to neznamená, že ty varíš zle - len inak.. a to by si mali uvedomiť stravnici, že chváliť sa dá aj tak aby druhého neurazili..
Ako ženy, netvrdte že by sa vás nedotklo ak by niekto zahlásil "takto chuti ozajstné jedlo" .. kde je problém autorke uznat, že je normálne že sa jej to dotklo? Také poznámky by sa aj mňa..
Moje deti napríklad tvrdia že varim najlepšie ja.. ale nikdy toto u babky nepovedali, vždy ju pochvália a nepovedia, že mama vari lepšie, lebo aj jej jedlo je výborné - len vari proste inak ako ja..
Ja si tiež uvedomujem že moja svokra vari super.. najmä pečie tak ako ja asi ani nikdy vedieť nebudem.. a robí úplne iné veci ako ja.. keby mi muž zahlási že "takto chuti ozajstné jedlo" tiež ma to nasere.. človek sa snaží, vari do nemlatom ako debil a nakoniec to nikto neocení?
Autorka, chápem že to štve.. normálne by som sa porozprávala s mužom a aj s deťmi že sa ťa to dotklo.. dala aj príklad - nech si deti predstavia, že ti nakreslia obrázok najkrajšie ako vedia a potom ich sesternica príde s obrázkom a ty zahlásis - takto vyzerá najkrajšia kresba.. nejde o to či lepšie vari alebo nie - ale o to ocenenie.. je super že svokra vari rada a výborne, ale to neznamená, že ty varíš zle - len inak.. a to by si mali uvedomiť stravnici, že chváliť sa dá aj tak aby druhého neurazili..
@jana_eyre_2 nie,mna sa to fakt nedotklo. Beriem,ze niekoho moze,ale takmer sa rozplakat?
@jana_eyre_2 nie,mna sa to fakt nedotklo. Beriem,ze niekoho moze,ale takmer sa rozplakat?
@petulda333 no a? Každý prežíva dotknutie inak.. možno ty by si sa zase rozplakala pri niečom čo autorka ani náhodou..
@petulda333 no a? Každý prežíva dotknutie inak.. možno ty by si sa zase rozplakala pri niečom čo autorka ani náhodou..
@jana_eyre_2 tak mne to pride cudne
@jana_eyre_2 tak mne to pride cudne
@petulda333 ale to je jedno, my tu nie sme na to aby sme pozsudzovali prežívanie inych ľudí..
Chodte na navstevu trochu skorej a pomoz jej pri vareni. Postup opakuj aj niekolko krat za rok a mozno vychytas teiky aby aj tvoje jedlo bolo chutnejsie
@petulda333 ale to je jedno, my tu nie sme na to aby sme pozsudzovali prežívanie inych ľudí..
@jana_eyre_2 nie sme,ale mozme jej ukazat iny pohlad a ,ze netreba pre vsetko revat a brat si k srdcu
@jana_eyre_2 nie sme,ale mozme jej ukazat iny pohlad a ,ze netreba pre vsetko revat a brat si k srdcu
@petulda333 nevieme či "reve pre všetko" píše o jednej svojej skúsenosti..
Ako ženy, netvrdte že by sa vás nedotklo ak by niekto zahlásil "takto chuti ozajstné jedlo" .. kde je problém autorke uznat, že je normálne že sa jej to dotklo? Také poznámky by sa aj mňa..
Moje deti napríklad tvrdia že varim najlepšie ja.. ale nikdy toto u babky nepovedali, vždy ju pochvália a nepovedia, že mama vari lepšie, lebo aj jej jedlo je výborné - len vari proste inak ako ja..
Ja si tiež uvedomujem že moja svokra vari super.. najmä pečie tak ako ja asi ani nikdy vedieť nebudem.. a robí úplne iné veci ako ja.. keby mi muž zahlási že "takto chuti ozajstné jedlo" tiež ma to nasere.. človek sa snaží, vari do nemlatom ako debil a nakoniec to nikto neocení?
Autorka, chápem že to štve.. normálne by som sa porozprávala s mužom a aj s deťmi že sa ťa to dotklo.. dala aj príklad - nech si deti predstavia, že ti nakreslia obrázok najkrajšie ako vedia a potom ich sesternica príde s obrázkom a ty zahlásis - takto vyzerá najkrajšia kresba.. nejde o to či lepšie vari alebo nie - ale o to ocenenie.. je super že svokra vari rada a výborne, ale to neznamená, že ty varíš zle - len inak.. a to by si mali uvedomiť stravnici, že chváliť sa dá aj tak aby druhého neurazili..
@jana_eyre_2 k vete takto ma chudiť ozajstné jedlo - kde spomenula autorka ze im doma nechutí od nej? to ze pre niekoho je klasická kuchyna starých mám ozajstne jedlo este neznamena ze ju neocenuju...mozno im nevyhovuje moderna strava ale z ucty k autorke to doma vzdy zjedia a nefrflu stale ci sa mylim ?
Ano mohli to povedať aj jemnenšie ale nehladala by som za tymto dramu..Ine by bolo keby autorka doma varila a jej deti s muzom by chodili jedavat svokre a ona vyhadzuje..Naco si zbytocne vytvarat nejake dramy, ked mozno ani neexistuju...vkuse hladat nejaku pricinu, porovnavacky atd atd..Tak to povedali a co ? Zajtra bude iny utorok kvoli tomu ? Pokial sa doma stravuju a nefrflu zbytocne to riesit.,
U nás vari lepšie svokra, babka, aj moja teta...mne to teda vôbec nevadí, keď už mi s tým moc idú na nervy pošlem ich ísť sa najesť tam a mam to bez roboty 😂
@jana_eyre_2 k vete takto ma chudiť ozajstné jedlo - kde spomenula autorka ze im doma nechutí od nej? to ze pre niekoho je klasická kuchyna starých mám ozajstne jedlo este neznamena ze ju neocenuju...mozno im nevyhovuje moderna strava ale z ucty k autorke to doma vzdy zjedia a nefrflu stale ci sa mylim ?
Ano mohli to povedať aj jemnenšie ale nehladala by som za tymto dramu..Ine by bolo keby autorka doma varila a jej deti s muzom by chodili jedavat svokre a ona vyhadzuje..Naco si zbytocne vytvarat nejake dramy, ked mozno ani neexistuju...vkuse hladat nejaku pricinu, porovnavacky atd atd..Tak to povedali a co ? Zajtra bude iny utorok kvoli tomu ? Pokial sa doma stravuju a nefrflu zbytocne to riesit.,
@klara1205 no veď ona píše o Tom, že ju nikto tak neocení - to si si nevšimla? Vy ste tu vždy všetky také pevné ženy, vás sa tu nikdy nič nedotkne, vždy je všetko ružové a len tí ostatní sú čudni lebo priznajú že ich sa niečo dotklo, čo vás by sa nie.. 🤷🏻♀️
inac, je nepisany zakon, ze u babky je jedlo vzdy lepsie ako doma - lebo nie je kazdy den 🙂 moja mamicka varila tiez lepsie ako ja a ked mojim detom nieco moje nechutilo, povedala som, ze varila stara mama....a uz to bolo fajneeee. Plakat a trapit sa pre nieco take naozaj netreba 🙂
Autorka, zamrzí aj nasetie to. Treba to riešiť s muzom, to naozajstné jedlo. Vysvetli mu to, nejaká úcta voci tebe. Nech si váži aj jedlo od teba, pochvali aby išiel detom príkladom. Neurazaj sa, mama môjho ex uzasne varila aj piekla. Ani by ma nehlo uraziť sa, tesila som sa z jej koláčov ako
male deti ko. Aj moja mama vari veľmi di re aj ocino. Ale ta jeho mama robila aj kadejaké torty, zákusky. To bola doslova podávaná aj pre oči co ona vytvárala!
O mbe ale ex tiez hovoril, že dobre varím. Kolko krat povedal, moja mama tomu robi takto. Tak s úsmevom, nie kriticky. A veru som sa jej kolkokrat opytala co ako robi aj recept mi napísala, aj ukázala ako niektoré veci robi. Ted ked som unavená nich bola.
Načo sa urážať, ona nám niečo nabalil, aj moja mama. Boli sme radi, nie aby som sa ukázala. Moja mama tiez urobi veľa jedál lepšie, ze môj muž mi to aj povie.
Ob je v tomto špecialista, ten preferuje idealne tie mäsové vyvary, ktoré sa varia tak 8 hodin 😁
Povedala som, nech si ich varím sam. Ešte aj zo svieckovej urobi nuklearnu vedú.
Keď bol s detmi sam a ja v porodnici, povedala som nech mi navari toho vyvaru 8hodinoveho.
Ze ci som sa zbláznila!? Ved je doma s 2 malymi detmi! Poprosila som ho aby tie slová napísal, dal zaramovat a povinné pravidelne cital! 😂
Svokra ma dlhoročnú prax a ziadne male dermti uz.
Ty sa možno privelmi snažíš. Dohodnite sa na klasike a sem tam niečo iné, co sa vám páči.
Ako ženy, netvrdte že by sa vás nedotklo ak by niekto zahlásil "takto chuti ozajstné jedlo" .. kde je problém autorke uznat, že je normálne že sa jej to dotklo? Také poznámky by sa aj mňa..
Moje deti napríklad tvrdia že varim najlepšie ja.. ale nikdy toto u babky nepovedali, vždy ju pochvália a nepovedia, že mama vari lepšie, lebo aj jej jedlo je výborné - len vari proste inak ako ja..
Ja si tiež uvedomujem že moja svokra vari super.. najmä pečie tak ako ja asi ani nikdy vedieť nebudem.. a robí úplne iné veci ako ja.. keby mi muž zahlási že "takto chuti ozajstné jedlo" tiež ma to nasere.. človek sa snaží, vari do nemlatom ako debil a nakoniec to nikto neocení?
Autorka, chápem že to štve.. normálne by som sa porozprávala s mužom a aj s deťmi že sa ťa to dotklo.. dala aj príklad - nech si deti predstavia, že ti nakreslia obrázok najkrajšie ako vedia a potom ich sesternica príde s obrázkom a ty zahlásis - takto vyzerá najkrajšia kresba.. nejde o to či lepšie vari alebo nie - ale o to ocenenie.. je super že svokra vari rada a výborne, ale to neznamená, že ty varíš zle - len inak.. a to by si mali uvedomiť stravnici, že chváliť sa dá aj tak aby druhého neurazili..
@jana_eyre_2 toto je presne to, co si treba doriesit v hlave. Nie je to o jedle. Ked im chuti, maju sa tvarit ze nie? Ucis ich pritakavat tak, ako sa hodi. Kto povedal ze babka nemoze varit lepsie? A preco by to malo urazit dotycnu? Ved aj ty, ak ides do restiky a chuti ti, pochvalis… ci aj tam “su su su” maminka vari najlepsie? Sorry ale to nie je o jedle ale o tom, ze asi si ako dieta nebyvala docenena a teraz to takto pretvaras do vasej reality…
Aj moja svokra vari lepsie ako ja....este aj mne u nej viac chuti....a je mi to uuuplne jedno. Ved nech.
Ano uraz sa, to je riesenie...
Podla mna 80% ludi na tejto zemi vari lepsie ako ja. Mam sa zabit? 🙈
@colsami nie, urazit 😁

Máš zajst za svokrou a poprosit ju, nech ti dá nejake tip, nech ta naučí dobre varit. Je možné, že robíš blbé zbytocne chyby, o ktorych ani nevieš.