Ako zvládnuť prácu aj rodinu?

kiwinka21
3. máj 2017

Pekný deň mamičky, prišla som sa s vami poradiť , ako zvládate prácu, rodinu, domácnosť, možno aj nejaký voľny čas ☺ Už som pracovala na smeny, kde sa mi páčilo, že bolo voľno počas týždňa, takže som bez problémov niečo upratala, nakúpila, vybavila, aj čas na kavu sa našiel. Ale veľké mínus boli pracovné víkendy a sviatky, keď mi nemal kto postrazit deti. Potom som robila pondelok až piatok, víkendy a sviatky voľno. To bolo veľké plus, nemusela som volať svokru, tiež ešte pracuje tak nemá vždy čas. Ale mínus, ráno odniesť deti, šup do roboty, odtiaľ rýchlo pre deti, prídeme domov, úlohy, potom dva krát do týždňa sú krúžky, večer navariť, (deti si zo zdravotných dôvodov nosia vlastnú stravu, takže variť musím ) a k tomu sa dostanem možno okolo ôsmej a o jedenástej padnem mŕtva 😆 manžel pracuje na štyri smeny, ale ten je viac v práci ako doma. Hlavne, keď má obednu tak som sama. A vlastne sa cítim pod takým tlakom - jezisi, rýchlo sa ísť učít, nestihnem krúžok, ešte si pomyslím, že večer musím variť a rýchlo práčku vyvesat, nákupy stíham len tak tak. Baby, ako to zvládate? Robím len zbytočnú paniku? Lebo už ma to naozaj štve, že mám pocit, že nič nestiham a doma bordel. Deti chodia do školy, prvý a tretí ročník. Svokra tiež pracuje, takže z praktických dôvodov by som najradšej pracovala pondelok až piatok. Len ako sa nezblázniť 😆 dakujem za prečítanie.

anabeth
3. máj 2017

@kiwinka21 niekedy stačí vyrozprávať sa 🙂, k tomu milujúci muž, zdravé deti ❤

monciky
3. máj 2017

@kiwinka21
presne tak, musis byt v pohode

celasapremenim
3. máj 2017

@kiwinka21 mas o kus tazsie v tom, ze sa ti nevrati v normalnom case manzel domov, kedze pracuje aj v ine casy, ako pises.....on nevie riesit nejake vhodnejsie povolanie do rodiny?
ale inak uplne bezne, co pises, takto nejak vsetky fungujeme jednoducho
mala som obdobie, z roboty pre deti do dvoch skol, kedze nebolo kde parkovat, skutocne nebolo kde, tak mhd, v najhorsom pripade taxi, aby som to stihla, tiez kruzky, aj 3x tyzdenne, na prvom stupni teda aj obe tasky som ja vliekla plus nakup aspon zakladny kolkokrat....ist sa vybehat, skola a domacnost.... no bestnota ...full time uvazok....
toto je problem so slovenskom, ze tu nie je normalne mat polovicny pracovny uvazok s tym, ze normalne zarobis a nikto ta nevykoristuje, resp. niektore maju a musia aj tak pracu dorabat este ...v noci pomaly, lebo ved kedy inokedy...doma, lebo ich nalozia, ale plat nic, akurat vacsi stres
to by sa nam zislo, keby tu bolo slusne mozne
ale bohuzial nie je

celasapremenim
3. máj 2017

este som chcela, ze ked uz su na druhom stupni, chodia same domov, tak sa to o hodny kus uvolni pre zenu, neboj....ale svoj cas nemas
tiez nemame ziadnu pomoc k detom

lobic
3. máj 2017

@kiwinka21 kolotoc, do ktoreho sa raz dostane kazda z nas. Je to kolotoc, ktory nema konca. Ale da sa to zvladnut. Len jasne, ze to obcas na cloveka dolahne. Tiez vidim teraz, ze je to ine ako to bolo u nas dajme tomu pred desiatimi rokmi. Mala som cas na vsetko, na domacnost, na pracu, na muza, na seba, na kamosky. Teraz je to uplne vsetko inak, ale teraz su moje priority muz a Anka. To, ze nemam vsetko doma tip top tym som sa uz prestala trapit 🙂

iveta7677
3. máj 2017

@kiwinka21 súhlasím s tebou, aj ja mám veľakrát takéto pocity. Tiež pracujem odkedy syn nastúpil do škôlky, lebo peniaze potrebujeme. On je väčší, samostatný, ale aj tak sa treba naňho pozrieť. Som v práci zhruba od siedmej niekedy do pol piatej do piatej ,domov prídem najskôr o piatej. Už z roboty idem domov unavená. Ja mám taký systém, že cez víkend spravím väčšie upratovanie, všetko vyperiem aj vyžehlím. V nedeľu navarím a potom varím ešte 2 -3 x za týždeň, nie každý deň. Každý deň idem cestou z práce do obchodu. Vonku okolo domu veľmi nerobím, ale robí manžel keď má čas /pokosí trávu atď/. Ešte popritom chodím 2x do týždňa na zumbu a cvičím doma. Ale každý večer padnem do postele unavená. A súhlasím s ostatnými babami, že nemusíme mať doma vždy všetko tip top, lebo by sme sa zbláznili. 🙂

eliska13
3. máj 2017

@dominika6 ulohy kruzky nezmenim obeduju doma.Kruzok konci neskoro nemozem to odlozit.Veci do pracky hodim pred kruzkom, kym pride je hotovo.Varim doobeda pred robotou a ten jeden den pozmyvam bezny zivot, prach neratam do nejakej prace.My vela sportujeme, chodime na turistiku, k znamym, ak treba vybehneme do Hornbachu ci nieco kupit na oblecenie ja nechcem cez vikend ani tie 3,4 hod nieco robit🙂)ved to len spracem ranajky a mozem zacat robit polievku a obed, muz zvykne v sobotu doobeda kosit.Vies mozno zena, ktora cez tyzden nevari stravuju sa v skole, robote si tu sobotu vychutna, ze navari napecie ja nie som ten typ.Mne je luto, ze cez tyzden nie je cas na aktivity a preto chcem mat klud a robit co chcem

eliska13
3. máj 2017

@iveta7677 kedy stihas chodit cvicit, ked prides o 17 a este varievas aj, ked nie kazdy den?ja skor vybehnem na korcule bicykel nemozem sa viazat na pevny termin cvicenia zial..moj muz nikdy nevie kedy pride

mihula
3. máj 2017

@snehuuulienka opýtaj sa svojej maminy,ako to robila ona

iveta7677
3. máj 2017

@eliska13 cvičiť chodievam 2x do týždňa. Manžel robí na smeny. Nejako to vždy zosúladím.

siska53
3. máj 2017

@kiwinka21 no..to by aj mna zaujimalo,lebo sa mi to nejak nedari.. Mam skolkarov sice este..ale vzhladom na to,ze byvam aj dlhsie a maly ma kruzok 2x do tyzdna v takom case,ze ho nestiham odviest,tak musia nasi..esteze mozu vacsinou.. A ked aj mozem,nez to obeham,je pol siestej,ak sa ide aj na nakup..co sa ide takmetrvzdy

eliska13
3. máj 2017

@siska53 co dokazete stale kupovat?ja to obdivujdm kazdy den chodit do obchodu.Ja mam maso v mrazaku, rozky chlieb tiez, ovocie kupujem priebezne nakup vacsi raz tyzdenne odkedy nechodim do obchodu denne velmi sa mi znizili vydavky to som vzdy kupila casopis zuvacky dzus potom mi nieco padlo do oka....

anabeth
4. máj 2017

@eliska13 preeesne aj ja tak s tým nakupovaním a berie to čas, naplánuješ si kupiť dve veci, a stojíš v rade 20 minút, by ma porazilo
u nás v pondelok podvečer velikánsky nákup, veľa ide do mrazáku a potom vo štvrtok zeleninu, chlieb a koniec
neznášam variť, ked nič doma nemám a musím špekulovať, zas ma to len stojí čas

januska11
4. máj 2017

@eliska13 no ja vždy kupujem čerstvé pečivo... Mrazák máme malý, takže len mäso a zeleninku tam dávame...

misena741
4. máj 2017

@kiwinka21 ahoj presne moj pripad rano vstavam o 5,30, zalozim ohen, urobim malemu ranajky, desiat, idem do roboty, pracujem do 14 hod.idem na nakup, potom pre maleho.asi o 15 hod pridem domov, nachystam obed, zacnem sa s malym ucit.chystam veci an dalsie varenie, umyvam riad, zametam, umyvam zem, plnim pracku, prip. zehlim, hram sa s malym, vysypem smeti, zacinam chystat večeru, umyjem riad, zbalim maleho do skoly, nachystam veci na zajtrajsi den.okupem maleho, precitam rozpravky, pohram sa a som mrtva.Niekedy chodim aj do druhej prace potom robim 36, a doma des.
Maly nerobi nic, len rozkazuje,
Stary nerobi nic, len buzeruje.
Ak mam cas letim do servisu, stk, opravy...
uz sa normalne tesim na pobyt na psychiatrii🙂

snehuuulienka
4. máj 2017

@sardinka336 ano moj syn je prvacik,a treba sa mu velmi vela venovat,matika ukazkova,so SJ uz je vacsi problem,pisanie,citanie musim byt pri nom,to je jasne....
-ulohy v druzine nepisu,takze ked pride domov kym sa poumyva,prezlecie,naje uz je aj 17:30....a to mame co robit,aby sme postihali ulohy do 19:30
-neviem podla mna su velmi velke naroky na tie male deti,kolkokrat sa chce hrat ale nema ulohy,takze tak

snehuuulienka
4. máj 2017

@misena741 aj mojmu prvacikovi ide rozkazovanie na 1😊horsie je to uz s pocuvanim😯mm tiez dojde z prace,naje sa a prve co ho napadne je lahnut si na gauc s dialkovym v ruke,nenapadne ho,ze sa treba aj ucit s malym....verim mu je unaveny z prace,ked vstava skoro,ale tak mame to podelene,on zaraba,ja vse ostatne okolo domacnosti a maleho.....takze obdivujem Ta,si super zena😀

snehuuulienka
4. máj 2017

@kiwinka21 samozrejme,ze nam chyba druhy prijem,ale ved prvacik nebude cely zivot,a praca bola a bude,mm by sa mu nevenoval tolko a ja nemam rada povrchnost,chcem aby si ulohy robil zodpovedne...poistenie mi plati upsvar som nezamestnana

mijo53
4. máj 2017

@misena741 prečítala som všetky príspevky a ten tvoj ma asi najviac zaujal. Veľa robíš za iných. Naučiť malého nech nerozkazuje, starého nech nebuzeruje. Malý musí byť minimálne prváčik, keď už sa s ním učíš, jednoduchšie raňajky si môže urobiť aj sám napr. rohlík a jogurt, mlieko a cereálie, zložitejšie mu príprav, osprchovať sa musí vedieť sám, kúpeš ho každý deň? aj to by už mohol zvládnuť pokiaľ nemá nejaké zdravotné problémy, poznám dieťa, čo nemá ani 5 rokov a samo sa kvalitne osprchuje, ani do vane nedokáže vojsť, nájde si spôsob - dá si k vani schodík, musíš delegovať práce, starý nech ide do servisu, STK ap., čo robí keď príde domov? či robí na týždňovky alebo aj dlhšie?

januska11
4. máj 2017

A viete čo mi vadí na dnešnej dobe? Za mojich čias som poobede vyšla na dvor a hneď tam boli kamarátky a hrali sme sa na ceste alebo u nás, u nich na dvore... Teraz deti vyjdu na dvor, nikde nikto... Len potom otravuje, zavolaj Anetke... Aďke... Miške... no a ja nerada otravujem druhé maminy, že aby poslali svoje deti ku nám sa hrať... Neviem, je to také na hlavu... Všetci dakde doma zalezení na xboxoch a tabletoch....

svetkaadamko
4. máj 2017

Idem odpovedať na otázku, niektoré komentáre radšej ani nečítam.
Ja zvládam rodinu podľa mňa celkom normálne - ráno vychystám seba a syna, on ide do školy, ja do práce na 7-mu, v práci som do cca 15:45, idem po syna do družiny a normálne ideme domov, syn stíha ísť aj von s kamarátmi, aj sa naučiť, ja medzitým upratať, ak treba, navariť. Manžel chodí na 2 týždne preč, takže ho nemám doma. A keď je doma, tak urobí program synovi. Ja nechápem, čo toľko tie ženy riešia, že nič nestíhajú, stále sa niekam ponáhľajú, a potom deti vyrastú, ani nevedia ako a život preliaty pomedzi prsty. Paráda.

januska11
4. máj 2017

no ja som napríklad vypustila upratovanie cez týždeň... akurát večer čo poskladám prádlo a požehlím pri telke, ale moc nežehlím, iba deťom tričká a také veci čo treba... A keď mám čas, tak radšej vybehnem s deťmi na bicykloch, korčuliach, hráme na dvore futbal a vybíjanú... Na upratovanie je sobota... A vyvárať cez týždeň tiež nebudem, keď máme teplé jedlo v robote a deti v škole. Zas nerobte zo seba otrokov... Ale nerátam do varenia rýchle večere - napr. hemendex, lečo... to nepovažujem za varenie.

veronikaszabova
4. máj 2017

@snehuuulienka preboha, co sa ucite 2h??
Mam syna prvaka, ulohy mu trvaju max pol hodinu. Aj to je asi vela. A pritom ma same 1.
Neviem si predstavit, co robite 2h...

namornicka
4. máj 2017

@snehuuulienka to je masaker aby sa prváčik učil každý deň 2 hodiny. Jasné, že prvákom sa treba venovať aby sa správne rozbehli, ale toto je podľa mňa moc.

misena741
4. máj 2017

@mijo53 maly ma 10, je tretiak, bez mamy sa ani nepohne. stary robi do 14 hod. potom je, cvici, surfuje na pC, cita si, spi, surfuje, je, pozera telku, je a ide spat.

vienala
4. máj 2017

Dievcata, ja by som chcela poukazat na tri, pre mna dost podstatne skutocnosti.
Po prve, zavisi to od poctu deti. Ak je jedno dieta, ide to, dalo by sa povedat, takmer uplne v pohode. Teda aspon u mna to tak bolo, ani som nepocitila, ze som nastupila do prace. Zvysujucim sa poctom deti, pripadne v kombinacii absencie starych rodicov a retazovymi materskymi to je uz coraz tazsie. Casto je velmi tazke najst si pracovne miesto, ja nepoznam jednu moju znamu, ktora by si takto nasla dobru pracu bez znamosti. Ok, praca sa najde, ale povedzme si uprimne, ze mimo Ba len vo vyrobe. Pokial viem, uz aj do lokalnych obchodikov, okrem velkych retazcov, je mozne najst si pracu len po znamosti. Do malych firmiciek ci na urady taktiez, tam uz ked sa vie, ze niekto odchadza, uz je tam niekto pripraveny. Do velkych firiem tiez po znamosti, alebo musi mat ziadatel fakt dobry zivotopis a predat sa na pohovore, no treba pocitat s tym, ze konkurencia je velka.
Po druhe je rozdiel, ci sa mamicka vracia na svoje povodne miesto, alebo ma nove. Ak ma stastie a nasla si dobre nove miesto, tak to ide, je vo vacsej pohode a tym padom lepsie zosuladi pracu a rodinu. Ak sa vracia do povodnej, tak je to prepych v dnesnej dobe, zvacsa v statnej sprave a skolstve moze byt mamicka doma aj 6 rokov a vrati sa na svoje pohodlne miestocko este aj s toleranciou Ocr, tak to sa zosuladuje rodina a praca takmer idealne. Smolu ma ta, co mamicku zastupovala, ak aj bola nahodou lepsia, je to jedno, musi odist. Alebo sa moze mamicka vratit aj do sukromnej sfery, ale to zvacsa plati nie po x rokoch na materskej, musi byt flexibilna, mozno do max 2 rokov na Rd. Tak som sa aj ja vracala po druhej Rd s tym, ze bud nastupim, alebo zoberu druheho, ale ja uz potom nebudem mat miesto. No ale prace plno, to ze mam deti nebolo podstatne, takze uz aj to zosuladenie prace a rodiny bolo horsie
Po tretie, ale to som uz spominala, je dolezite, kde mamicka byva. V Ba viem, ze moze byt mamicka aj dlhsie doma a praca sa najde, dokonca aj na znizeny uvazok. Normalne som neverila, ze sesternica si nasla pracu po 6 rokoch doma, takmer bez praxe a dokonca na 6 hodin v uctovnej firme. Iste mohla to byt nahoda a stastie. To sa tiez potom hlada work life balance inak ako u mamicky na smeny, alebo u mamicky co maka u sukromnika za minimalnu mzdu 10 hodin denne.
Viem, ze mi mnohe mozu oponovat. Ale treba si uprimne povedat, ze to zladenie rodiny a prace ide lahsie, ked je clovek spokojny s tym, co robi a ako bonus ma chapaveho sefa. Tie, co vravite, ze to zvladate v pohode, ruku na srdce a uprimne si priznajte, ze je to mozno aj preto, ze ste boli v spravnom case na spravnom mieste a robota je fajn. Ja som to tak mala po prvom a viem, ze i ked som mala silny zivotopis, bolo v tom aj kus stastia, ze som nasla fajn zamestnanie - i ked teraz to zamestnanie uz nie je fajn, no ale to sa vo firmach stava. Mamicka frustrovana z prace, kde je len preto, aby nieco mala, vystavia ju uplne a s placom chodi domov uz urcite tak bravurne nebude dosahovat rovnovahu v praci rodine.
Takze, tie ktore to mate, tak si to vazte a dakujte osudu, ze ste z tej stastnejsej mensiny. Inak, ja som troj-mama a viem to trochu porovnat, nakolko po kazdom dietati som nastupila do prace a bolo to stale tazsie. Mamicka inak musi byt velmi flexibilna, ja som pred par mesiacmi prisla o velmi dobru moznost, ktora sa mi ponukala. Nakolko najmladsi mal zdravotne problemy a nemala som pomoc v rodine, kazdy hovoril, ze je este maly, tak som nenastupila. Teraz by som to urcite riesila opatrovatelkou. No je to uz prec, v nasom malom meste je takych ponuk malo, tak musim tvrdo bojovat, aby som nasla dobre miesto.

kiwinka21
autor
4. máj 2017

@vienala to máš pravdu, aj s tou prácou, ale sak sme na Slovensku

kiwinka21
autor
4. máj 2017

No môj chlap tiež nebol nadšený, keď som ho zapojila do domácnosti, aspoň tú umývačku, ustlat a s deckami popratat niečo, to mi stačí, ak takto pomôže 😊 ale keď sa "hecne " tak aj uvarí, a varí fakt dobre. Učiť sa, to radšej robím ja, on na to nemá nervy, ale niekedy sa tomu nevyhne.
@snehuuulienka Prepáč, ale ja by som to nedala, byt nezamestnaná, asi by ma trafil šľak, a keď tak by som dieťa nebrala tak neskoro z družiny.
@misena741 vieš čo, u mňa by teda nerozkazoval 😆 nechceš pomôcť, fajn. Následky budú ☺ no mňa keby starý poslal na STK, to by mali chlapci zo mňa aspoň srandu a starý by sa usulal od smiechu 😆😆

kiwinka21
autor
4. máj 2017

@misena741 inak, to ti závidím pracovnú dobu do 14.00 😆

snehuuulienka
4. máj 2017

@eliska13 aj u nas sa vsetko robi samo.😂ale staci,ze nema nieco vyprate alebo ozehlene,a uz je ohen na streche