Alkoholizmus v rodine

juliajulieta
13. apr 2016

Ahojte, mám 52 ročného otca. Je alkoholik. Neustále vyhľadáva možnosť vypiť si. Buď si kúpi a skryje alebo si nájde chodníček ako sa k tomu dostať. Mamka je z toho úplne zrútená a my už celá rodina nevieme ako naňho, aby sa dal liečiť alebo aby s tým prestal. Je dobrý človek ale alkohol z neho robí .......Ma niekto skúsenosti? Ako by ste situáciu riešili vy? Rozvod nie je riešenie. Chceme mu pomôcť, no dobrovoľne nechce. ďakujem za reakcie.

mihula
13. apr 2016

@juliajulieta ked dobrovolne nechce,asi ziadna rada neexistuje.Ale predsa,podat navrh na rozvod.Ved na rozvod sa caka aj pol roka a ak sa otec spamata,vzdy sa da ziadost stiahnut.

jamelia
13. apr 2016

@juliajulieta mali sme doma podobne. Otec bol zavisly na alkohole. Chvilu sa drzal, nepil nic. Potom zasa prislo obdobie, ze pil, az kym mu nebolo tak zle, ze si pytal pomoc. Bolo to tiez tazke. Nerobil bordel, nevyvadzal, skor sa niekam utiahol a nechcel ist domov. Takto odisiel na par dni a nevedeli sme, kde je, ci este zije, ako mu je, ci sa mu nieco nestalo. Velakrat sme ho hladali. Az to skoncilo tak, ze mu zlyhalo srdiecko a su tomu 2 mesiace, co zomrel. Tento rok by mal 60 rokov. Nikdy si nepriznal, ze ma problem s alkoholom. Viackrat sa preliecoval v nemocnici, bol aj na protialkoholickom, ale po par mesiacoch to zasa prislo. Je to naozaj tazke, pretoze je svojpravny, nemozete za neho rozhodovat vy, musi k tomu dospiet sam. Moj otec sa chcel liecit, boli aj stavy, kedy prosil o pomoc, lebo mu bolo velmi zle. Vzdy sme stali pri nom. Je to choroba, je tazke s tym bojovat. Ked nepije, musi si to stale odriekat, ako keby si mala chut na sladke, ale nesmies si dat. Len toto je ovela silnejsie. Drzim vam palce, az vam to dobre skonci. My sme to stastie zial nemali a je mi to velmi luto.

pribinak
13. apr 2016

A kde berie prachy, lebo alkohol urcite nie je lacná zalezitost

misel0806
13. apr 2016

Pokial on nedostane rozum a neprestane stym od sam seba tak sa mozte aj na hlavu postavit.. Ak je svojpravny nemozte ho nutit do nicoho.. Treba mu pomoct sam sa stoho nedostane.....

mihula
13. apr 2016

@pribinak myslim si,ze v tomto pripade je to jedno a neriesi to situaciu.A keby nemal na alko,tak si pozicia,nieco preda,moznosti je vela

101lucia
13. apr 2016

@juliajulieta musi sa chciet liecit sam, inak to nema vyznam. Mozno by pomohlo keby ste mu dali nejaku podmienku a spamatal by sa...no ak niekto chce pit tak pit bude a najhorsie je na tom to ze tym neublizuje iba sebe ale aj vsetkym okolo seba.

@pribinak alkoholik si vzdy najde cestu ako sa k alkoholu dostat. Moj svokor si doma pali vlastne, pije doma a terorizuje tak vsetkych naokolo. Do krcmy ide raz za pol roka a vsetci si myslia ze aky dobry chlap ze nechodi do krcmy.

pribinak
13. apr 2016

Neviem, naši maju doma suseda, ktiry pije a dost
Suseda oveľa vsetkych naokolo, aby mu nenalievali a aby mu nepožičiavali peniaze
Detto bola v praci a vysvetľovala šéfovi ako sa veci maju
Bola to sice hanba ako hrom, obzvlášť na dedine, ALE malo to svoj význam

kadri
13. apr 2016

@juliajulieta spojte sa s nejakym centrom/klubom, v kazdom okresnom meste take su, kde sa stretavaju abstinujuci alkoholici a poradte sa. precitaj si cosi o spoluzavislosti a co mozete urobit vy ako rodina, aby ste alkoholika nepodporovali v jeho zavislosti

http://www.zivotbezzavislosti.sk/index.php?opti...

juliajulieta
autor
13. apr 2016

@mihula Hmm toto je najhoršie, že si to nechce priznať a nikto s ním nepohne. :(

juliajulieta
autor
13. apr 2016

@jamelia ďakujem ti za reakciu, ty mi asi najlepšie rozumieš. Je to ťažké takto žiť. On je veľmi kľudná povaha nič ho nerozhodi. Zarába veľmi dobre v Nemecku. Keď je v robote nemá problém existovať bez alkoholu. Tiež má svoje obdobia. Niekedy príde z práce a je všetko v poriadku a niekedy sa utápa v alkoholu. Tomu jednému nevieme pochopiť ako to dokáže niekedy fungovať v pohode a niekedy sa utápať. Aj ja sa bojím toho, že mu nedokážeme pomôcť a nedopadne to dobre. Je mi ľúto, že to u vás takto dopadlo. :(

juliajulieta
autor
13. apr 2016

@101lucia myslím, že skôr by dal na niekoho cudzieho ako na rodinu. Podľa mňa sa hanbí a nechc si priznať, že je na tom zle. Na ňom vidno, že je mu zle ale neprizna to len polihuje pri telke :(

juliajulieta
autor
13. apr 2016

@kadri ďakujem za pomoc. Snažíme sa mu pomôcť všeliako ale najhoršie je to, že máme susedov a známych, ktorý si s návštevou vypijú. Samozrejme ho zo slušnosti ponúknu a on nevie povedať nie. Stránku si určite pozriem. Zaujíma ma to ako sa dá pomôcť. Ešte raz vďaka. 🙂

stormie
13. apr 2016

Moj mm by ti vedel rozpravat o svojom otcovi - alkoholik odkedy si pamata, velmi malo spomienok ma na otca triezveho. Nebil ich ani nerobil inak 'zle' dokonca aj peniaze rodine daval, z tohto hladiska sa mali dobre, len pil ... Cela rodina sa x rokov snazila mu pomoct. Nepomohli prosby ani vyhrazky, nepomohol ani rozvod a vystahovanie zo spolocnej domacnosti, nepomohlo ani to ze ho svokra zobrala na milost a svojho uz ex znova k sebe nastahovala.... Nepomohlo nic, lebo jednoducho nechcel. Tak aj skoncil - celkove zlyhanie organizmu... V nemocni napojeny na hadickach a jedine co si pytal bol alkohol .... Ja som to nechapala, som mm prosila nech nad nim v najhorsom nemavne len rukou, ze mozno toto je ten moment kedy sa spamata, potom som to pochopila a ver ze co ti pisem je pravda, ktora sice boli ale je to tak - ked nechce nemas ako pomoct. Mm si z nejakeho moralneho hladiska splnil 'povinnost' do nemocnice ho siel pozriet (byvali sme v zahranici ked tamskoncil) a rozlucit sa lebo vedel ze vela casu mu neostava (a odletel s cistim svedomim spat) ...

juliajulieta
autor
13. apr 2016

@stormie Smutný príbeh. Určite to tiež nemal v živote ľahké. Ešte skúsim s ním nejako pohovoriť, no je mi to trápne dávať otcovi rady. Mal by byť on ten, kto pomôže keď je najhoršie. Niekedy si aj prajem aby sa dostal do nemocnice a uvedomil si, že je veľmi nebezpečné takto piť. Len človek v takom stave si neuvedomuje nič. žije proste len pre seba a robí všetko preto aby ten alkohol mal.

stormie
13. apr 2016

@juliajulieta mm otec si to neuvedomil ani v nemocnici.... Mozno by pomohlo ho zamestnat niecim inym, mat ho 24 hodinpod 'kontrolou' samozrejme nenapadne, aby on nemal pocit ze ho strazite a zamedzit moznosti dostat sa k alkoholu

juliajulieta
autor
13. apr 2016

@stormie je to tažké......on si aj pri práci niekde chodníček aby mohol vypiť. Sused mu príde pomôcť, Ten tiež rád vypije....mama je v robote ja v škole alebo tiež v robote a nemá ho mať kto pod dohľadom. Už nič iné neostáva en s ním rozprávať a rozprávať a keď to nepomôže tak sa asi vzdám. Lebo skôr sa utrápi rodina ako on :(

sardinka335
13. apr 2016

@stormie ako zamedzíš dospelemu svoj pravnemu človeku kontakt s alkoholom? Ak chce tak si da, kupi. Ja si myslím ze si tak mlade dievča berie na svoje plecia zodpovednost, ktora jej neprislucha. Aj ja som to robila, chodili sme do centra.....ale to musi chciet ten dotyčny, darmo bude s nim chodit ako pes...raz nepojde a potom sa opije. Ja so uz tieto snahy všetky prestala robit...načo? aj ta sila pomahat vam vydrží len nejaky čas a potom zistite ze je to zbytočne a len sa vyčerpate - ja som sa rozhodla rešpektovat, nenadavat, nebrat si veci osobne ked je ,,v nalade,,mohla som sa x krat odvratiť, ignorovat, nadavat....nie, prijimam toho človeka takeho aky je, len mam to jednoduchšie v tom ze tam uz nebyvam. Ked zistim ze ma pod čapicou tak sa usmievam a ideme domov...prideme ked bude ,,dobre,,. Ale tak aby to nevyznelo tak beznadejne ved nech skusi sa poradit v nejakom centre zavislosti čo sa da robit, ako vplyvat na alkoholika, ako sa vysporiadavat s touto situáciou a ake su realne moznosti.

mrskova
13. apr 2016

@juliajulieta no pokial sam nechce , vy s nim nepohnete.. moja mamka abstinuje 7 rok.. predtym to bola hroza, nebudem opisovat.. predtym mala par mesacne snahy abstinovat, ale ako sama hovori, stale to robila " pod tlakom, pre niekoho" . A potom prisiel zlom, sama na seba zavolala pohotovost, sla na psychiatriu, a zacala abstinovat. Proste musi chciet sam. Dnes je to super babka .. Moj syn ma to, co ja som nemala, a viem ze to mamku hneva najviac.

felycity
14. apr 2016

asi ťa nepoteším, ale jediné riešenie aké existuje je, že sa mama rozvedie, žiaľ ak majú spoločný byt, tak mu musí nájsť náhradné ubytovanie, je to začarovaný kolobeh, niekedy sa dá, že ak by ste ho dokázali presvedčiť ísť aspoň na ambulantnú liečbu, ale pokiaľ on nechce tak asi s tým nič neurobíte, ak mama už nevládze tak jedine rozchod, ale... je tu to ale ako je náhradné ubytovanie, či si viete ako deti predstaviť, že ak by aj býval sám tak asi by časom o všetko prišiel... píšem z vlastnej skúsenosti, otec vysokoškolský vzdelaný človek, povedzme , že pomerne úspešný... skrytý alkoholik, nechodí po krčmách, kúpi si, doma schová a opije sa pod obraz boží.. mama ako dr. vybavila aj ambulantnú liečbu, ale nič z toho...strážiť sa ho nedá, zvykli sme mu schovať kľúče, aby už nemal príležitosť a pretrhli sme mu reťaz, ale čo z toho, mesiac - dva vydrží a opäť, mohli sme prosiť, plakať, volať rzp... nepomohlo ☹, istým spôsobom mi je ho ľúto, stratil pomaly všetko a je sám...viem, že to znie divne, mama ho nemôže ani cítiť, ale ja ako dcéra, istým spôsobom som nahnevaná, istým spôsobom viem, že je nešťastný, ale neviem ako by sme to vyriešili.., kde nie je vôľa žiaľ nie je ani cesta

juliajulieta
autor
14. apr 2016

@mrskova vidim, že alkohol panuje v rodinách. Je to smutné, že kvôli alkoholu je v rodine napätie a smútok. Úprimne závidím, že boj ste vyhrali a mamka si uvedomila, že nemá zmysle trápiť sa pre iných. To je najhoršie, že má výčitky svedomia, no hlavné je, že teraz je zdravá a v pohode.

juliajulieta
autor
14. apr 2016

@felycity rozvodom sa nič nevyrieši. Nemáme kam ísť a on by sa utrápil ešte viac. Mama ho nedokáže nechať. Je to možno do času, kto vie. Uvidíme čo čas prinesie. Keď fakt nechce sám nič sa nedá robiť, len si na to všetko zvyknúť. žiaľ.

felycity
14. apr 2016

@juliajulieta však toto ☹, je to začarovaný kruh, kde sú všetci nešťastný, možno skúsiť ísť naň ho nejako emocionálne, ukázať, že život je krásny, ale on niekoho robí nešťastným, každý je iná povaha, aj ked neverím veľmi tomu...

meusicka
14. apr 2016

@juliajulieta ahoj, pokial si on sam neprizna ze ma problem a neda si sam pomoct, tak s nim zial nepohnete. je uz na vas ci to budete dalej znasat alebo sa tvoja mama rozhodne pre rozvod. my sme to mali v rodine. este kym ten dotycny chodil do prace tak to nejan aj slo, ale potom nastupom do dochodku sa uspesne prepil do hrobu za 2 roky. alkoholizmus je svina, je to choroba ktora nici nie len toho co pije aj vsetkych naokolo.
ked si neda povedat, treba dat od neho ruky prec.
este by to bola moznost, pokial by sa dal zbavit svojpravnmosti.... moja znama tak urobila po tom, co sa jej muz z alkoholu zrutil a ukazalo sa ze mu vypinaju casti mozgu ked sa naleje. pobudol aj v ustave trocha a potom uz len ho strazit aby nepil. teraz to ide, ale chce to vela odvahy vobec sa do toho pustit.
a vobe4c by som neriesilo, ktoco povie a ze je dobry clovek, lebo dobry clovek by svojej rodine neublizoval. vy nie ste ziadne obete. na mna tiez pozerali jak na vraha ked som odmietla dat vnucku na ruky.... zial ale treba si stat za svojim a nepustit.
a co som este chela... ta dotycna, co ostala vdovou, neplace ani polovicu toho co plakala ked este jej muz zil. je z nej vyrovnana zena. aj ked je sama. takze moze tvoja mamka si este par rokov volit trapenie, lebo lesie to nebude, alebo sa moze uz teraz rozhodnut a urobit krok vpred.

janickacrazy
14. apr 2016

@juliajulieta prečo tak veľmi zavrhuješ ten rozvod? ved to je jediná vec, ktorá ho može prinútiť k nejakej akcii, ked on vie, že tvoja mama ho má stále rada a nechce sa s ním rozviesť, tak jasné, že kašle nato, ved načo by sa snažil? možno keby ozaj ten návrh na rozvod podala, tak by sa zľakol, že o vás príde a možno by sa aj na to liečenie nechal nahovoriť a ked ani to s ním nepohne, tak potom už asi nič, podľa mňa to z a pokus stojí

julajlatvar
15. apr 2016

Rozvod určite nie je riešenie, nechápem, prečo to všetci tak strašne presadzujete...Trápila by sa aj mama, nielen otec. Otec je určite citlivý a keď nemá chuť sa o tom baviť, rozvod ho nezlomí k lepšiemu ale k horšiemu..@juliajulieta ste veriaca rodina? modlite sa, inak s ním nič nepohne... budem sa modliť aj ja + držím palce (môjmu bratovi pomohlo spoločenstvo a modlitba - ale sám veľmi chcel...)

mihula
15. apr 2016

@julajlatvar nic s nim nepohne,si napisala.Ale kostol a modlidba ano.No neviem,uz vacsiu blbost som nepocula.Ale modli sa,urcite to pomoze

janickacrazy
15. apr 2016

@julajlatvar rozvod nie je riešenie, ale možno hrozba rozvodu by preňho bola ten povestný zlom, kedy by sa dal presvedčiť na liečenie a ak nie je veriaci, tak modlenie mu asi nepomože

juliajulieta
autor
18. apr 2016

@julajlatvar dakujem velmi pekne, sme veriaca rodina a modlime sa 🙂 uvidime co cas ukaze snad pride k rozumu alebo ten hore s nim poriadne zatoci....

juliajulieta
autor
18. apr 2016

@mihula on sa bude asi tazko modlit ked je naliaty v alkohole. @julajlatvar myslela modlitby rodiny a nie jeho. ej brat velmi chcel preto sa z toho dostal. Len nas otec nechce. To je ten problem.

mihula
18. apr 2016

@juliajulieta myslis si,ze keby sa otec zacal modlit,tak prestane pit?To akože ozaj?