Budem sama s dieťaťom

24. mar 2021

Velmi som zvazovala, ci sem napisat alebo nie. Ale nemam sa komu zdoverit. S priatelom sme boli spolu 4 roky, vsetko bolo ok, planovali sme buducnost, cestovali sme, uzivali si zivot a hlavne ROZUMELI SME SI. A potom po case sme chceli uz aj babatko. Kupili sme si byt a zacali sme makat. Teraz som v 7. mesiaci 🙂 Lenze pred mesiacom som priatelovi povedala, ze by som chcela rodit v BA, kde byvaju aj moji rodicia ( ja som s priatelom zila v NR) a byt u nich take 2-3 mes. po porode, lebo som prvorodicka a mamka sa mi ponukla, ze mi s babom pomoze. Moj priatel zareagoval tak, ze sk to spravim, to “decko” ho uz nezaujima a v BA mozem kludne ostat navzdy. A este to zaklincoval tym, ze sk sa mala nebude volat tak, ako navrhuje on (Kristina), tak uz ho mala nezaujima. Podotykam, ze tie 4 roky sme mali uplne normalny vztah, takmer bez hadok. Ja som sa na neho nahnevala a odisla som. Ale byt slobodna mama, to si neviem predstavit. A neviem ci som nemala s nim ostat a prepacit mu.

hopsadobrandejsa
24. mar 2021

@dominika1988 Uplny suhlas....

Muz bude sam doma chodit do prace a platit ucty a zena bude u svokrovcov na materskej.

Ak autorka chcela dieta vychovavat sama u rodicov a muza nechat sameho doma, trebalo ist do spermobanky a po porode k rodicom a nie hladat si muza ktoremu chce odopriet vlastne dieta.

I'm speechless....wow 🙄

zuzuliatko18
24. mar 2021

Prveho synceka som porodila takmer pred rokom, na zaciatku korony. Prve dva mesiace sme boli s musim Sami doma a hoci by som uvitala, keby niektoprisiel oprat alebo navarit, kym sa dam dokopy po porode, Dali sme to. Teraz mame dohodnute many na par tyzdnov na vypomoc, podla potreby, pretoze k tomu malemu rocnemu nam v Lete pribudnut dvojicky a pred tym make respekt. Ale many pridu Ku nam, navarit a policy s domacnostou. Dlzka bude zavisiet od toho, aky budem mat porod a ako budem vladat. Nnecchcem SA tymto chvalit, proste bola taka situacia a nebolo velmi na vyber. Takze neboj, Sami spolu to zvladnete. Muz robil co mohol - miesal mlieko, chystal kupel, upratuje byt. Maly ho zboznuje a vydrzia Sami doma aj bezo mna.

klarka56
24. mar 2021

Podľa mňa chyba na oboch stranách. Možno chce byť pri pôrode, podieľať sa na starostlivosti v prvých dňoch, zoznámiť sa s bábätkom a len mu sucho oznámiť, že budeš v BA rodiť a následne niekoľko mesiacov ho asi nepotešilo, obzvlášť, keď má možno v NR nejaké záväzky, prácu a musí tam ostať.
Na druhej strane, takýmto spôsobom si presadzovať meno je detinské. A tiež ultimátum, že sa už ani s bábom nemusíš vracať detto.
Za mňa sila...

21oktober
24. mar 2021

@simca06022011 ja také ženy napríklad nepoznám , dnes to % mladých žien ktoré potrebujú pomoc matky, svokry, sesternice atď je ďaleko ďaleko vyššie ako moja generácia , to znamená 40+. Ani ja , ani moja sestra, ani moje kamarátky , ani zo širokého okolia nemal matku pri sebe , možno im navarila a doniesla ale nikto sa k mame nesťahoval a ani jej pomoc nepotreboval na dva tri mesiace. A mali sme deti aj kolikové aj urevané ,aj nám grckali , mnohé z nás ešte aj látkové plienky . Takže áno, myslím že mnohé mladé ženy sú už tak zmagorené z toho čo čítajú a nesamostatné že potrebujú k všetkému rodičov. Odísť od otca svojho dieťaťa keď sa narodí je sebecké a veľmi nezrelé . Všetky z nás čo sú matky raz boli prvorodičky , mnohé z nás to normálne prežili a konali na základe intuicie. príroda to tak jednoducho zariadila .

jaskolka
24. mar 2021

Tiež musím súhlasiť s ostatnými zienkami, 3 mesiace sa zbaliť a ísť k mame, lebo si prvorodicka, je dosť... Divne minimálne. Kopu z nás bolo prvorodicky a zvládli sme to aj bez mamy a podobne. Naučíš sa, spolu sa naučíte. Teda s partnerom myslím. Alebo ak skutočne umieras od strachu, tak mama nech príde k vám, ale tiež nepreháňaj to s jej prítomnosťou, raz aj tak budeš musieť ostať sama s bábätkom. To s menom je zase cudne od neho, že tak vystraja, o mene hadam obaja sa máte dohodnúť. Ale je možné, že tak reaguje v zlosti kvôli tomu, že sa chceš zbaliť na 3 mesiace inde

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hviera81
24. mar 2021

ja sa idem tiez zosrat z toho, ako to bude, ci to zvladnem, atd. k mame by som nesla, ani keby mi platila :D proste taky ten konfort DOMA, toto je môj domov, u mamy uz nie je moj domov. a ci pride sem pomoct? ja neviem, dlhsie ako den-dva by mi to prislo rusive.

danim
24. mar 2021

@hopsadobrandejsa a autorka sa v závere opýta, či ma ostať s nim a prepacit mu. Ďalšia zena v diskusii, že muž by mal prísť s kyticou. Ako haloooo... nie náhodou naopak?

Hroti sa tam termín - slobodná matka🙈 to pre take čosi sú schopne zeny rozbiť rodinu a pokaziť život dieťaťu od narodenia?

jarnajar
24. mar 2021

@21oktober Moja mama, keď porodila, tak k nej prišla na dva týždne najstaršia sestra, lebo mamu už nemali a sestra to považovala za svoju svätú povinnosť zastúpiť takto ich mamu. Bolo to normálne. Moja svokra do pol roka prvé dieťa ani nekúpala, bála sa a robila to jej mama. To skôr dnes mladé rodiny žijú xy km od rodičov a na všetko sú sami.

jarnajar
24. mar 2021

Autorka, správate sa obaja nezrelo. S dieťaťom sa zžijete ako rodina, máte sa v prvom rade zohrať vy ako trojica. Máš byť doma s mužom. No a reakcia tvojho partnera je pravdaže otrasná a tiež veľmi nezrelá.

hopsadobrandejsa
24. mar 2021

@dominika1988

Pre vela zien je to ulahcenie ked mama pride pomoct a ja si myslim, ze je to aj celkom rozumna poziadavka. Ak by ma zena poziadala ci moze dojst svokra na tyzden pomahat s dietatom tak by som nenamietal. Tyzden zas nie je ziadna dlha doba. Zbehne jak voda v podstate.

Ja osobne by som bol sokovany ak by mi zena zahlasila, ze berie dieta k rodicom na niekolko mesiacov hned po porode. Nie som ziadna babovka, ale klamal by som ak by som povedal, ze by mi z toho mozno aj nebolo do placu.

Odchod k rodicom s detmi riesia pary ktore maju partnersku krizu, nasilie v domacnosti, alkohol alebo riesia rozvod a nie pary kde autorka tvrdi, ze doteraz mali v podstate bezproblemovy vztah.

Ja neviem co by som povedal rodicom. Asi by som ich dal na cakaciu listinu nech pockaju 3 mesiace kym sa zena vrati od svokrovcov aby vobec mohli vidiet svoje vnuca....🤐

duduska25
24. mar 2021

Napisem to velmi kruto asi. Naco si chcela dieta, ked sa on nevies postarat? Tvoj partner ma byt ten, kto bude pri prvom kupani, uspavani, kto ho ma pestovat a nie tvoja mama. Totalne ho chces odstavit. Nikto mu tie prve tyzdne s dcerkou uz nevrati. Sama si vyhrotila situaciu. Uz sa treba zobudit a uvedomit si, ze domov nie je u mamy ale s partnerom s ktorym budes mat rodinu. On je treraz cislo jeden. Prepac za odpoved, ale toto by ma nastvalo.

aurorastone
24. mar 2021

@martinuska tiež si myslím, ze to zvládnu spolu, nemusí byt 3 mesiace u rodičov.... len k tým technológiám som chcela, nie všetci to musia mat, ani ja napr nemám ani sušičku ani umývačku ani robo vysávač a dokonca s našom "meste" nieje ani dovoz potravín ale dá sa žiť bez toho, tiež nemusí človek chodiť do tesca každý den

mandarinka555
24. mar 2021

Vôbec nereaguješ na komentáre...asi si veľmi sklamaná, že reakcie nie sú podľa tvojho očakávania....a čo mu vlastne máš akože prepáčiť ?

hopsadobrandejsa
24. mar 2021

@danim Ja osobne by som chcel vidiet reakciu jej rodicov. Ja si myslim, ze kazdy rodic chce pomoct hlavne s prvym vnucatom, ale ja osobne by som sa dcery opytal ci to diskutovala s muzom a ci jej to pride v poriadku.

Pravdupovediac, muzovi ktoremu by neprekazalo nevidiet svoje dieta 3 mesiace zrejme velmi velky zaujem o neho aj tak nema.

Ake kvety? A zaco?😅......Mozno tak maximalne na hrob ked budu pochovavat manzelstvo.

Ved skusme dat opacne garde. Muz berie dieta k svokrovcom ( hoc len na mesiac ). a zena ostava doma sa po porode. Pride mi to celkom rozumne. Predsa len sa bavime o 1 mesiaci a nie o troch.

21oktober
24. mar 2021

@jarnajar tak aj som asi s príliš drsného kraja . Ja netvrdím že vtedy sa to nedialo ale skôr že to bolo v ďaleko menšom percentuálnom zastúpení ako dnes . Nepoznám žiadnu svätú povinnosť pomôcť a nasťahovať sa k sestre, matke , alebo opačne, ja skôr poznám možnosť pomocť , ale určite nie na 2-3 mesiace s tým že odstavím otca od dieťaťa.

via88
24. mar 2021

Tak ty si mimo, ved na pomoc mas muza, ti nenapadlo, ze by chcel byt tiez s dietatom? Ho chces obrat o tie najkrajsie chvile? Kks, necudujem sa mu a s tym menom, to uz bol chudak asi v amoku.

jarnajar
24. mar 2021

@21oktober kraj nekraj, píšem o príkladoch z dvoch opačných koncov Slovenska 🙂 zdá sa mi, že rodiny boli zomknutejšie, no možno je to len subjektívny pohľad. No zaujímavé, že často aj tu počuť, že súčasné matky si chcú robiť všetko po svojom a na dobré rady babičiek sa ofučia. Tak ako to je? Ale áno, poznám aj ja ženy, čo sa nechajú obskakovať, no určite to nie je "dnes". Vždy bolo. A k autorkinej situácii - aj tie moje rodinné príklady boli o tom, že skúsenejšia žena prišla pomôcť, nie že mať sa odtrepe s dieťaťom na x mesiacov z domu.

ivana11155
24. mar 2021

No nebol to dobrý nápad uprednostniť rodičov pred priateľom. Dieťa čakáš s ním. Hlavne vy dvaja ste rodina, vy dvaja sa musíte zabehnúť pri starostlivosti o dieťa a nie ty s maminou. Tým, že si odišla si sa zachovala ako malé decko. To ako priateľ reagoval s tým menom "Kristína" tak už bol asi na komplet vytoceny. Zjavne si život s bábätkom predstavoval v trojici a nie že on bude sám, "na vedľajšej kolaji" v BA a ty s babom u mamy v NR. Mamina môže dojsť, je to brutal blízko, z NR ľudia dochádzajú na dennej báze do BA do práce. A ďalšia vec, keď uvidí co to obnasa, prebdete noci atď.on bude musieť vstávať do práce, možno ťa aj veľmi rád odvezie na 2 týždne k mame.

erickatt
24. mar 2021

Ja som tak sla po prvom porode k mame , aj s muzom. Doteraz banujem. Manzelstvo sa nam takmer vtedy rozpadlo, starala sa aj do 💩. Doslova. A detto svokra. Nakoniec sme sa rozviedli ale byt to teraz idem s drobcom.k mužovi. Vy ste rodina. Muz si zobere tyzfen volno a potom môže prist na týždeň mama a zas na tyzden svokra. TYZDEN!!!. nie viac.

luccija
24. mar 2021

@simca06022011 nie to som písala na margo tvojej svokry, že veľa ľudí spraví chrobáka a starajte sa

any_soj
24. mar 2021

Len dodám ostatným komentárom... Vieš, on sa môže cítiť vylúčený z toho celého. Že ty si tehotná, ty máš vaše dieťa v sebe, a nevidíš problém v tom, že by si ho na 3 mesiace po pôrode nechala bez vás. Ak máte mimo toho ako píšeš dobrý vzťah, myslím, že to je vplyvom stresu a hormónov - u teba aj u neho. Je dôležité, aby si on ako otec budoval vzťah k dieťaťu. A ty mu s tým môžeš buď pomôcť alebou v tom brániť. Možno sa cítil ako otec ohrozený alebo ako partner odmietnutý (ak ti chce byť nablízku po pôrode) a tak reagoval prehnane. Rovnako aj ty. Ak s podmienkou mena vyrukoval až potom, tak je to podľa mňa len zúfalý pokus mať nejaký pocit, že v tom celom má nejakú dôležitú úlohu aj on. Ale možno sa mylim a on je despota - len to nesedí s tým opisom vášho vzťahu.

gladys_07
24. mar 2021

Vsade sa pise o synoch mamickaroch, a pritom zien co nevedia odstrihnut pupocnu snuru,je podla mna OVELA viac. To je dako tolerovane.

A Kristina je velmi pekne meno. Ha.

danim
24. mar 2021

@hopsadobrandejsa oni nie sú manzelia... a aj keď je to 4r vzťah... vždy je tam cítiť, že priateľ... proste ine ako manžel. A dieta - ešte len pochopia, že to je ten najvacsi záväzok.

duduska25
24. mar 2021

@gladys_07 tiez mi autorka pride trosku rozmaznany "mamasek".

judar
24. mar 2021

Prepac ale to si az tak neschopna ze uz dopredu sa chces odpratat na 2-3 mesiace aj s deckom?...ani sa nedivim ze tak zareagoval ze na 2-3 mesiace sa aj s novorodencom odpratat k maminke a k tatinkovi na 24hod full servis a poradenstvom je choree a je to preslap jak hovado voci otcovi dietata a taktiez taketo nieco dokaze znicit vybudovany vztah a je to od teba dost sebecke starostlivost biologickeho otca vymenit za starostlivost od tvojich rodicov...ja byt na tvojom mieste tak by ma chlap uprimne asi s klincovackou na stenu zavesil od hnevu

xjakubikovak
24. mar 2021

@danim stojím si za tým že chlap by sa mal ospravedlniť za to že ich spoločné dieťa nazval "to decko" a aj za to že ak sa dieťa nebude volať tak ako on chce tak o dieťa nemá záujem.

matildam
24. mar 2021

Ak veľmi chcete mať pôrod v BA, priateľ si snáď môže vziať na nejakých pár dní voľno a byť k dispozícii... Neodopierajte mu vlastné dieťa na 3 mesiace. Už teraz sa musí veľmi trápiť, v dôsledku čoho zrejme tak škaredo skratovo zareagoval...
Po pôrode som nemala mamu, kt.by mi pomáhala, manžel okrem toho bol často pracovne mimo... Bola som úplne sama, s dieťaťom so silným refluxom, cvičili sme aj Vojtovu metódu, o pokojných začiatkoch ani reč. Ale dali sme to. Bez pomoci mamy... Otca to dieťa potrebuje viac ako vy vašu mamu. Môj názor...

martinuska
24. mar 2021

@aurorastone nemyslela som to tak, ze vsetko musi mat. Ani ja nemam vsetky😄, ale vela veci z toho sa nachadza v domacnosti. A vo vacsom meste aj ta donaska kadecoho sa najde.

aurorastone
24. mar 2021

@martinuska tak tak, ale my ženy sme šikovné takže zvládneme to aj bez toho 💪