Bývanie s priateľom

13. nov 2020

Ahojte. S priateľom sa chceme spolu nasťahovať. Od mojej mami sme dostali ja a sestra 3 izbák, ona sa zriekla svojej časti. Chcem odkupiť sestrinu polku a rekonštruovať. Byt ma byť na mojom mene. Schvalili by mi aj hypo, bola som sa informovať. Ide o to ze priatel nesuhlasi. Navrhla som, že by sme platili pol na pol. hypoteku plati ja a on najom a o režie sa podelíme. Bolo by to presne 50 - 50. Jemu sa nepači to aby bola hypo na mojom mene a aj byt. Ze on má platiť do luftu peniaze za nieco co ani nieje jeho... Ja som mu povedala ze neplati do luftu, lebo ho bude uzivať, byvať, pouzivať elektrinu, plyn vodu atd..Sme spolu len 2 a pol roka, on ma este podiel z garzonky a z bytu (mama este zije) a ja uz nemam nič. Mám len tento byt ako dar od mami a nehodlam sa nič prepisovať na jeho meno. Ked zistime ze nam to nefunguje alebo sa hocico stane tak on ma oberie o polku bytu? nemame ani dieťa, ani sme neni zosobášení.. Nesuhlasim s tym aby bol byt aj jeho. Keby sme spolu dlhsie, mame dieťa a funguje nam to aj v spoločnom tak by som to asi aj podnikla, ale takto v ziadnom pripade. Dnes ma prist z tyzdnovky domov a mame o tomto pokecať ale ja mu k tomuto neviem povedať nič. Bud bude zatial byt na mojom mene alebo si vezme hypoteku on a kupime novy byt. A to si moze pripraviť min. o 30-40,000 Eur viac ako teraz. Ako by ste to riesili? su nejake sposoby ako mať hypoteku spoločne ale byt by bol na mojom mene? ja ho nechcem obrať ale taktiez sa nechcem dostat na ulicu keby sa to medzi nami v buducnosti pokašle.

makova333
14. nov 2020

@janetinka27 ma podiel na garzonke kde zije sam, takze predpokladam, ze ho nezivia surodenci a tu garzonku si sam aj plati. A potom ma podiel na inom byte (tam zije mama, takze naklady si hradi sama). Jedine co platia kazdy spoluvlastnik sam za seba je dan z nehnutelnosti mestu. Takze chalan plati najomne v garzonke, reziu v garzonke (lebo tam byva) plus dan z nehnutelnosti na garzonke aj byte v pomernej casti k podielu. A este fesanda chce, aby platil najomne jej ked chodi na tyzdnovky. Sprostejsieho treba hladat, tento to nebude.

dilino
14. nov 2020

A byt už máš zo sestrou na papieri že je váš na polku či je to vždy ešte na maminom mene.Ked je to byt na maminom mene môže vám to darovať tebe a sestre ale aj nemusi.Ja čo nemám na papieri nieje moje ale niekoho druhého.Rozdiel je mať že mám to na paperi alebo to ešte len budem mať.To sú dve odlišne veci.

janetinka27
14. nov 2020

@makova333 ak budu spolu byvat u nej,potom on zrejme bude tu garzonku musiet vyriesit. ak je tam viac vladtnikov,ale byva tam on,plati si on.e ak sa odtial odstahuje,tak uz to platenie neostane iba na nom. vez ohladu na to,co ma on,reagova som na to,co budu spolocne uzivat.ak budu spolocne byvat v jej byte a on bude platit iba polovicu nakladov,potom ona bude znasat ovela vacsiu zataz. a on bude mat za 90e mesacne byvanie.ale kazdy z nas predsa musi platit aj za to,co uziva. ze on ma cast garzonky,to je jeho problem.ako je hypoteka problem autorky. moj nazor vychadza z toho,co budu uzivat realne.a to su aj energie,aj zariadenie.ale to je len moj nazor v tejto diskusii,takze nemusi byt spravny. ona moze vrazit do rekonstrukcie 25.000 e,rekonstrukcia vydrzi trebars 20 rokov.,on si bude uzivat "luxus"u nej bez toho aby nan prispel.

sara005
14. nov 2020

Necitala som celu diskusiu, lebo je megadlha, tak mozno napisem nieco, co tu uz bolo. Existuje este jedno riesenie, pokial o byt nechces prist, no zaroven sa nechces vadit s priatelom. Zober si hypo, z ktorej vyplatis segru a urobis najnutnejsiu rekonstrukciu a daj byt do podnajmu. A s frajerom si skuste spolocne byvanie zatial v nejakom mensom (1-2 izbovom podnajme). Podnajomnici by ti mali v podstate tu mesacnu sumu hypoteky vykryt a ty budes mat naklady iba na sharovany podnajom s priatelom. Ak vam to bude klapat, tak mozete prehodnotit co dalej a ak nebude, mozes sa zbalit a o svoj byt neprides.

sara005
14. nov 2020

A este som citala niekde v diskusii, ze ta napadlo riesenie predat byt a ze dostanes 35 tisic a budes ich mat na ucte. To nieje podla mna idealne riesenie, akoze lepsie ako dratom do oka, aj to je super dar, lenze tie peniaze budu na ucte iba stracat na hodnote a ked si o par rokov budes chciet kupit napr znova trojizbak, tak ta suma ti ani zdaleka nepokryje polku hodnoty bytu. Teda netusim odkial si a ako vo vasom meste idu ceny realit hore, ale v ba to za par rokov islo hore neskutocne. Keby som mala na ucte polovicu hodnoty nasho bytu napr spred 5-6 rokov a isla by som za to teraz kupit taky isty byt, tak by som bola rada, ak by mi ta suma zaplatila tretinu bytu.

makova333
15. nov 2020

@janetinka27 a ked si vsimnes, preto sa on stahovat k nej nechce.

adabise683
16. nov 2020

Nečitala som celú diskusiu ... ale máš nejaký návrh aj od priateľa ? Že teda ako by si to on predstavoval ? Prepísať polku bytu neho určite nie ... ale zase ak by ste sa dohodli na spoločnej hypotéke na hodnoty polky byt resp. na sumu polovice hodnoty bytu a prerábky ... myslím, že časť bytu by mal dostať, keďže záväzok splácať bude mať aj on ... cca 1/4 by bola fér dohoda podľa mňa ...
Ak to nie je až také vážne medzi vami, radšej by som na tvojom mieste vzala do pojnájmu niekoho iného (aby ti v pohode vyšiel príjem na splácanie) a časom by ste videli s priateľom, či budete chcieť riešiť niečo spoločné ... alebo teda toho podnájomníka by ste mohli istý čas mať aj kebyže sa k tebe priateľ nastahuje (po prerábke) a v pripade spoločnej hypotéky budete časť splácať nájomným od 3.osoby ... priatel by prispel tym padom menej a možno by ste aj ušetrili čosi .... ak by si sama nedokázala splácať, určite do žiadnej hypotéky nechoď ... dobre si to prerátaj, či by ti to pri maximálnom šetrení vyšlo nejakú dobu, ak by podnájomníci vypadli (nech už by to bol ktokoľvek) ..aby sa ti nestalo, že vyplatíš sestru a nakoniec prídeš o celý byt ...držím palce !!!

sparkling
16. nov 2020

A tak si vezmi hypo len 35000, vyplat sestru, a bud tam daj podnajomnikov do neprerobeneho, ti budu splacat tvoju hypo a aj byt ti ostane. A priatel nech zoberie svoju hypo na prerobeny byt (pri jeho plate mu hypo daju) a tam mozete byvat spolu a on bech plati svoju hypo, ty naklady. A hotovo

autor
18. nov 2020

Nakoniec sa to vyvršilo po diskusii s mamou. Pomaly ael isto začina prichadzat na to, ze ak ja odkupim polku bytu, tak je uz len a len moja. Ona byva u priatela a podla vsetkeho to nemaju ruzove a chce sa mať kde vratiť. Takze dohoda je taka, ze kazda z nas bude vlastniť 1/3 bytu. Byt dame do podnajmu, zisk z podnajmu nam delí na 2 časti so sestrou a s priatelom si hladame novy byt. Tym padom nam ostane zábezpeka, keby nam to s priatelom nevyjde stale sa mam kde vratiť a tak isto aj mama a sestra. Pozerala som ale byty... to je katastrofa kolko pytaju.

autor
18. nov 2020

zaujimave ake konšiparce teorie tu vznikli na ukor mojho vztahu s priatelom. Nepytala som si analyzu nasho vztahu ale riesenie situácie a nie nejake konšpiracie ako ho chcem vyuziť iba na to aby mi platil a dalsie teorie ako v hlbke srdca s nim ani nechcem ziť. Do tohto je Vas co? pytala som sa na uplne ine veci.. takze si vyprosim taketo bludy. Ostatným ludom - Ďakujem, velmi ste mi pomohli!! velmi si vazim kazdu normalnu odpoved.

lienka.7
18. nov 2020

Nic si z toho nerob... mozno je toto najlepsie riesenie. 👌 nech uz to bolo akokolvek, reakcia tvojho priatela nebola ok. Ja by som sa na takehoto cloveka nemohla spolahnut. Cloveka, ktory ked zaraba viac, nie je ochotny pomoct (nepisem v ziadnom pripade o sponzorovani!).
A neurobila si nic zle, clovek ma mysliet v prvom rade na seba! Keby si tu napisala, ze si polku bytu dala frajerovi, a teraz mas co robit? Ver ze by ti tu vypisovali, ze co si to vlastne urobila 🙈🙊

katkami123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkami123
18. nov 2020

Len písala si, že ten byt vlastníš ty so sestrou. To na vás prepísal otec alebo matka? Teraz píšeš, ze ste sa dohodli, že každá z vás bude mať tretinu bytu. A tvoj otec býva kde? Mama po rozvode získala byt a ten prepísala Ba svoje dcéry či ako to máte? Kto ma list vlastníctva? Lebo potom je cela téma zbytocne založená ak ho nemáš ty, ale mama a máte medzi sebou iba nejaké ústne dohody.