Bývanie v byte

sobicatko
27. jún 2016

dobrý deň,

píšem ohľadne jednej veci s ktorou sa neviem vyrovnať. Som vydatá už nejaký ten rok. Po istom čase sme pre niektoré problémy s rodičmi kúpili byt. No tu nastal obrovský problém a množstvo hádok s manželom. Dôvod: neviem sa prispôsobiť bývať v byte. Celý život som žila v dome, mala svoju záhradku, pestovala som, išla som na dvor kedy som chcela. Žila som v menšom mestečku (5 000 obyvateľov). Presťahovali sme sa do mesta, a tu začali problémy, neviem si zvyknúť už je to dosť dlho, ale neviem si zvyknúť v byte a v meste...som permanentne podráždená, vadia mi ľudia, neviem sa tam zrelaxovať, nemám záujmy, niekedy mám pocit, že som sa opustila. prídem domov (snažím sa čo najneskôršie) a chytá ma depko-úzkosť. Nemám tam čo robiť, nudím sa tam, je mi tam teplo a mám stres z toľkých ľudí po kope. S mm sa preto hádame. On je čisto panelákový tvor, ale ja to už nezvládam. Strašne som sa zmenila, stále len plačem, neviem si nájsť nijaký normálny záujem...neviem sa tam na nič sústrediť, nič ma nebaví - ani variť, prať, žehliť...občas len sedím a mám pocit, aby som sa nerozplakala. Nehovoriac o tom, že už nevládzem z dochádzaním do práce...Predtým som mala do práce 10 minutiek verejnou dopravou..teraz je to nočná mora s prestupmi, či v aute v kolónach...mňa to strašne stresuje...roozmýšľam, aj nad rozvodom...nevidím budúcnosť s manželom...on na dedinu nechce ísť, len do mesta a ja tam nemôžem ani sekundu..mám pocit, že len trpím...a neviem dokedyto vydržím, sľúbil mi, že teda možno pôjde do domu...ale nie na dedinu ale do veľkého mesta, kde nemáme šancu s našich príjmov kúpiť pozemok...☹ som z toho zúfalá, nikdy by som nepovedala, že toto bude pre mňa problém, ale stratila som moje najcennejšie koníčky, záujmy, môj život na záhrade a som strašne zúfalá...ďakujem za podporu a akúkoľvek cennú radu ☹

waitinka7
27. jún 2016

@sobicatko Ak teda dobre rozumiem, vy bývate v byte spolu s tvojimi rodičmi? Nie je možnosť sa osamostatniť, kúpiť domček niekde v blízkosti mesta a urobiť tak kompromis? Proste ani nie dedina niekde zapadnutá prachom a tiež nie mesto.

natalym
27. jún 2016

To nie je o dome alebo byte. To je o Tebe. 😉
Balkón nemáte?

sobicatko
autor
27. jún 2016

@waitinka7 nie bývame sami, nedala som tam čiarky...my sme si kúpili byt, lebo sa nedalo bývať kvôli problémom s rodičmi a muž trval na bývaní v meste a tam sme dom nemohli kúpiť kvôli cene ☹ takže bývame sami dvaja v byte v meste. deti zatiaľ nemáme.

sobicatko
autor
27. jún 2016

@waitinka7 kompromis neprichádza zo strany manžela...žiadna menšia dedinka..plne občiansky vybavená z jeho strany neprichádza do úvahy...trvá na tom..a mám pocit, že nevníma, že ja už nezvládam situáciu

vespertine
27. jún 2016

Teraz je celkom v mode permakultura a spolocny prenajom a starostlivost o zahradu. Skus vygooglit, ci nieco take nenajdes v mieste svojho bydliska. Pripadne si sama prenajat malu zahradku, tieto veci nezvyknu byt finance narocne, nemusis nic kupovat, po praci ci cez vikendy mozes ist do zahrady, pripadne sa stretavat s komunitou, ktora sa tomu venuje...mozno by ti to pomohlo, aspon by si zistila, ci je to ozaj len tou zahradkou..

sobicatko
autor
27. jún 2016

@vespertine na prenájom záhradky nemám peniaze.....ledva pokryjem byt v ktorom nechcem bývať...no rozmýšľam, či to nemôže byť aj v mužovi, že je taký tvrdohlavý a nechce spraviť kompromis s bývaním

natalym
27. jún 2016

@sobicatko Všetci sú zlí? ☹

limoncino
27. jún 2016

Trochu ťa chápem, pretože som tiež človek z domu z dediny a malej. Potom sme bývali v meste, v byte, v podnájme a mňa pravidelne chytali "depresie" na jar, keď začalo byť teplo, všetko kvitlo, a ja som musela sedieť v byte, s deťmi maximálne na ihrisko, kde som trpela, lebo som neznášala kolektív matiek zahľadených len do kakania svojich detí. Teraz bývame teda v dome a keby som sa mala vrátiť niekam do bytu, hotovo.
Neviem, v akom meste bývaš, ale myslím si, že by nemal byť až taký problém záhradku si prenajať, môžeš tam tráviť voľný čas, odporúčam kontaktovať zväz záhradkárov, oni majú prehľad o voľných záhradkách, a napríklad v našej dedine sa platí iba 8 eurový kolok a podpisuje sa zmluva, na 3 roky, či viac a môžeš si pestovať do aleluja, bez ďalších poplatkov.

limoncino
27. jún 2016
sobicatko
autor
27. jún 2016

@natalym nerozumiem tvojej otázke...ak bola provokačná, tak nesleduj túto tému, prišla som si pre radu a nie uštipačné poznámky...na to som už veľká...Ďakujem

blackcrystal
27. jún 2016

@sobicatko ked manzel vidi ako tam neskutocne trpis (ved ty mas z toho doslova depresie) a odmieta sa prisposobit tak mu asi na tebe moc nezalezi... 😢 ☹ ☹
Na tvojom mieste by som sa s nim rozisla pokym nemate deti (s nimi sa toto bude riesit uz ovela horsie, uz to nebude len o tom, ze ty nemas zaluby ale deti budu musiet byt stale ticho, susedia sa budu neustale stazovat na dupot, plac, nebudes ich mat kam pustit hrat sa bez toho aby si nebola nonstop v strehu ci ich nezrazi auto...). Podla mna, kazdy normalny rodinne zalozeny muz chce raz pre svoju rodinu dom. Je divne, ze ten tvoj muz to odmieta. Chapem, ze niekomu vyhovuje zit v byte ked je mlady a chodieva vecer von s kamosmi ale ked jeden z vas nie je taky typ a uz ste sa vzali tak by mal ten druhy pomaly prepnut na rodinny zivot...

natalym
27. jún 2016

@sobicatko Nie len veľmi dobre poznám tieto pocity, lebo AJ JA som si tým prešla, všetci boli zlí, všetkých som riešila naokolo, len nie seba. Takže ak si prišla po radu tak Ti práve radím. 😉

sobicatko
autor
27. jún 2016

@limoncino ďakujem za tvoj komentár...ak by to bola taká cena - bolo by to super 🙂
povzbudilo ma to

vespertine
27. jún 2016

@sobicatko pozeram, ze zrejme zijes v Trnave...len tak namatkovo som nasla jednu komunitnu zahradu, mozes sa tam ist pozriet, je dost mozne, ze sa za to nic neplati. http://www.trnava.sk/sk/aktualita/realizaciu-pr...

limoncino
27. jún 2016

@sobicatko väčšinou sú to totižto obecné pozemky, nie súkromné. Skús, mne to tak pani stále núka už asi tretí rok po sebe, aj som to chcela zobrať, lenže akurát na tom pozemku nebola studňa a ja nebudem vodu ťahať z potoka, alebo ťahať z domu bandasky predsa. Ja mám dvor, ale chcela som mať úžitkovú inde, no nevyslo.

sobicatko
autor
27. jún 2016

@blackcrystal vieš, niekedy to ľutujem...ale mám ho rada, len mám pocit, že to už nezvládam a niekedy mám depky...že tam v tom byte zostarnem...na dom nemáme peniaze..muž zarobí menej než ja...nič nerobí naviac...ja aj doučujem, nad rámec robím...on sa stále vyhovára, že je unavený...☹ ja tiež, ale snažím sa, mňa to dosť motivuje...len niekedy mám pocit, že to robím len ja...že len ja sa snažím...

jonnie
27. jún 2016

@sobicatko Niekto mozno da do prenajmu zahradu len tak, aby nespustla. Lenze to musis trosku spoznat ludi. Ja som zila cely zivot na dedine v dome, a teraz som celkom spokojna v byte. Niezeby mi kadeco nevadio - ale napr. prechadzky s dietatom na dedine....samy traktor, pilenie, spinava cesta...teda taka typicka dedina myslim - a tu mam kde aspon ist. Na dedine kazdy zvedavy - kam idem, co robim, co oblecene...tu my vyhovuje anonymita. Zahrada mi nechyba, mozno na stare kolena, a ked chcem, na balkone si mozem posadit, co sa mi paci. Mozno aj pred bytovkou by susedia uvitali....🙂 Vsemozne hladas, ako sa neda byvat. Tiez by som mozno casom dom, ale nie na typickej dedine, kde by ma svokra nevysetrovala, preco nemam to a to posadene...ale peniaze nepustia, ak mam kupit staru budu a prerabat. Nik nemoze ovplyvnit tvoj stav, iba ty. nemozes vinu hadzat na nejaku vec, problem. Sama si to musis vnutri prezit. Drzim palce, aby si sa vedela tesit.

margarita
27. jún 2016

@sobicatko
myslim, ze natalym ma dost pravdu.
z toho, co pises, je jasne, ze si nestastna, ale otazka je, ci]
vymenis svojho manzela za nejakeho debila, ale hlavne, ze budete spolu byvat na dedine ??
😉

ja som cely zivot byvala v panelaku, v Ba, ani som o dome neuvazovala, nechybal mi.
po svadbe sme 9 rokov striedali najmy bytov po celej Blave a az tesne pred porodom 3.dietatka sme konecne skoncili vo vlastnom....dome v Ba.

a fakt mi nevadilo, kde vsade sme byvali, aj ked okolie bolo dost priserne miestami, ale islo o to, ze som chcela byt s muzom, a aj pod mostom by som s nim bola stastna...cize suhlasim s nazorom, ze mas asi problem v tom vztahu a vinis za to byt.
ale byt je v tom nevinne, tak sa zda.

sobicatko
autor
27. jún 2016

@vespertine super, ďakujem, pôjdem sa tam pozrieť...🙂 ja mám dosť veľký balkón s kvetmi - pestujem cez muškáty, hortenzie, azalky, ...len ..stala sa taká vec, že nám cez leto do odvolania opravujú fasádu...a to je koniec pre mňa...☹

blackcrystal
27. jún 2016

@sobicatko ak zarobis viac a tympadom davas viac peniazi na byvanie, tak nie je prave 2krat fer aby si typ byvania vybral tvoj muž... 😒

ajuska80
27. jún 2016

@sobicatko Veľmi dobre Vám rozumiem, aj keď u mňa je to presne naopak.

Manžel vždy túžil po dome a záhrade, tak sme sa presťahovali na dedinu (lebo sme si dom v meste nemohli dovoliť). Potom sa to na mňa celé zvalilo - najmä údržba celého domu (zvonku aj zvnútra), starostlivosť o nemalú záhradu, predzáhradku, susedské (ne)vzťahy... Kým som chodila do práce, tak som sa desila víkendov, lebo tie sa zúžili na drinu. Už žiadne výlety, kino, divadlo... Keď sa nám narodili deti, cítila som sa ako v pasci - sama, odrezaná od sveta v cudzom prostredí. Nebyť internetu, asi sa za tých 8 rokov na materskej zvlčím... No a teraz som zase totálne vyšťavená, pretože deti majú školy, škôlky, koníčky, záujmy v meste a domov sa chodíme len vyspať. Zlom však nastal v mojom vnímaní celej situácie, akosi som sa s tým zmierila...

Možno to znie úplne naopak, ale princíp je rovnaký. Obe máme pocit, že žijeme na mieste, ktoré nám je cudzie, a že tam nepatríme...

Ak Vám chýba práca vonku, možno by to vyriešila malá záhrada, aké bývajú pri väčších mestách. Tiež by ste mohli pestovať izbové kvetiny, alebo si spraviť nádherný balkón s posedením. Možno by ste mohli zveľadiť priestor pred bytovkou (po dohode so susedmi).

Držím palce, aby ste našli spôsob, ako byť spokojná. Skúste sa tiež zamyslieť, ako to vníma manžel. Okolo domu je veľmi veľa práce, ak je pracovne vyťažený a manuálna práca ho nenapĺňa, potom by bol dom nad jeho sily. Pri dome buď máte veľa peňazí a zaplatíte niekoho, kto bude okolo neho pracovať, alebo to musíte spraviť sami.

sobicatko
autor
27. jún 2016

@limoncino skúsim to pozrieť 😀 aspoň budem mať kde bývať 😀
a to dokonca mám aj psa...lebo keď som sa presťahovala do mesta, tak som pociťovala dosť úzkosť a samotu...

sobicatko
autor
27. jún 2016

@ajuska80 presne ste to vystihla...úplne mi píšete z duše, len máme iný problém..Totiž ja mám dosť náročnú prácu a viem sa zrelaxovať v záhrade...chodím hlavne k našim..tam sa nadriem ako kôň ale som spokojná...nie som ten typ kaviarničkový, rada majstrujem, tvorím, sedím v záhrade dlhé hodiny a hrám sa so psom...vlastne som nikdy nebývala na pravej dedine...skôr 5000 cové mesto s plne vybavenou infraštruktúrou...
teraz mám aj kvetiny aj balkón, ale balkón mi robotníci necitlivo zničili...a pár dní dozadu som sa s nimi pochytila (ľudia s bytovky)...a už to došlo do štádia, kedy sa už nechcem vrátiť...do bytu..kde na mňa všetko padá...a padá...a padá...

sobicatko
autor
27. jún 2016

@blackcrystal to áno, ale on si postaví hlavu a už to ide...skrátka on žil v meste a má voči ľudom z dediny obrovský predsudok akí sú to humusáci..☹a falošníci...ale to isté má aj v meste...nech sa pozrie čo mi spravili jeho susedia s balkónom ☹

lili2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalym
27. jún 2016

V našom byte mám toľko roboty, že rok by si tam mala čo robiť. Teraz aktuálne nám treba v jednej izbe strhať staré tapety a natierať zárubne. Hm? Ja neznášam také roboty, radšej zaplatím niekomu, ale toto nikto nechce robiť. 😀

sobicatko
autor
27. jún 2016

@lili2015 ja sa práveže vyhýbam bývania v byte..mám pocit, že nemám domov...že nemám kam ísť..a najradšej som asi v aute..skúšala som aj psa..máme nádhernú fenku adoptovanú...robí mi veľkú radosť...som na ňu dosť naviazaná, tiež pestujem cherry rajčiny, jahody...mám ruže...len ja mám skôr problém, že nie som moc sociálna a na mňa to padá, keď idem po schodoch a id viacerí ľudia..vtedy som veeeľmi nesvoja..aj pred bytovkou...keď je veľa ľudí...mňa to stresuje...neviem to popísať..možno je to fóbia, alebo čo...ale ja som totálny introvert a toto mi zasahuje aj do súkromia

myjusiatko
27. jún 2016

Pre radost, moj balkon. 🙂 hladaj proste to pekne, skus tu zahradku ako radia baby. A na susedov kasli, balkonik si das zase dokopy. 🙂

sobicatko
autor
27. jún 2016

@myjusiatko juj, takú ružu mám aj ja, ale cyklámenovú..vieš ako ma tie fotky potešili? mne teraz zostali oči pre plač, nemôžem ani na balkón..☹ úplne ma to potešilo, ako to vidím 🙂

ajuska80
27. jún 2016

@sobicatko Skúste si predstaviť, že by ste sa presťahovali do domu na dedinu. Na začiatku by Vás stálo veľa námahy to tam zveľadiť podľa seba. Verte mi, bývať na "stavenisku" je otrava. Potom prídu detičky a tej práce pribudne. Ak manžela nebaví pracovať okolo domu a v záhrade, bude to celé na Vás. MM by aj pomohol, ale on pracuje hlavou a je dosť... ako to jemne povedať... proste nešikovný. Keďže ja to chcem mať všetko tip-top, tak som otrokom vlastného domu a už ma to nebaví. Všade mám ďaleko a veľa času strávim v aute, aj keď z duše nenávidím šoférovanie.