icon

Chystám sa urobiť chybu?

avatar
mey8
8. dec 2017

Ahojte, riešim momentálne takú dilemu, idú Vianoce, a vzhľadom k tomu mám otázniky v hlave...Ide totiž o to, že so ženou čo ma porodila sa nerozprávam od feb. tohto roka, totálne ju ignorujem, aj keď prídem na SVK a do rodičovského domu tak sa rozprávam len s otcom, a súrodencami....a teraz otázka, ostať silná a ignorovať naďalej, alebo jej niečo kúpiť na Vianoce??? Vec sa má tak, že medzi nami je priepasť a ja som na jednej strane tej priepasti ona na druhej a ani jedna z nás nemá záujem ,,postaviť most"....a ja som bohužiaľ už v takom štádiu, že k nej absolútne nič necítim, pre mňa ona neexistuje, ale sú tu tie otázniky.....Budem asi sviňa že???
PS: prosím nesúďte hneď moje konanie.....

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 27. jún 2026 · 108 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V prípade dlhodobého rodinného konfliktu mnoho odporúčaní v diskusii bolo obrátiť sa na psychológa alebo skúsiť regresnú terapiu ako cestu k spracovaniu krízy a osobnému uzdraveniu.
  • Konzervatívny prístup odporúča nerobiť dary zo slušnosti; namiesto toho odporúčali symbolické riešenia ako potraviny, domáci zákusok, úryvok z knihy alebo spoločný darček pre rodičov.
  • Praktické riešenia z diskusie zahŕňali stretnutie na neutrálnej pôde (napr. hotel alebo iné miesto mimo rodičovského domu) alebo úplné zachovanie hraníc a vyhýbanie sa návšteve v domácom prostredí.


Q: Mám kúpiť Vianočný darček rodičovi, s ktorým mám narušený vzťah?
A: Väčšina rád v diskusii bola: nekupovať darček zo slušnosti; namiesto toho ponúkali symbolické alternatívy ako potraviny, domáci zákusok, domáci koláč alebo úryvok z knihy.

Q: Ako zvládnuť stretnutie s otcom, keď nechcem byť v dome matky?
A: Viacerí odporúčali stretnutie na neutrálnej pôde, napr. v hoteli alebo inde mimo rodičovského domu, alebo pozvať otca na miesto mimo domu, aby sa predišlo konfrontácii v prítomnosti matky.

Q: Kde hľadať odbornú pomoc pri rodinnom konflikte a pri spracovaní traumy?
A: V diskusii odporúčali psychológa a zmieňovali regresnú terapiu ako konkrétnu metódu; ako online podporu bol citovaný fórum Modrý koník (https://www.modrykonik.sk).

Q: Čo robiť, ak mi rodič povedal veľmi kruté veci (napr. že si zaslúžim chorobu)?
A: Diskusia uviedla, že takéto výroky sú patologické a odporúča sa prioritizovať vlastné psychické zdravie, vyhľadať psychológa, zvážiť terapiu a udržať hranice vrátane obmedzenia kontaktu.

Q: Má zmysel odpustiť, ak rodič opakovane ubližoval?
A: V diskusii boli dva pristupy: niektorí radili odpustenie pre vlastné dobro a duchovné praktiky (modlitba), iní trvali, že odpustenie nemusí znamenať obnovenie kontaktu a hranice sú oprávnené.

Q: Ako riešiť Vianoce, keď nechcem byť v jednom dome s osobou, ktorú ignorujem?
A: Odporúčania boli: zostať tam, kde ste (neísť do domu), stretnúť sa s príbuznými na neutrálnej pôde, alebo priniesť spoločný darček pre rodičov, aby sa minimalizoval osobný kontakt.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Odporúčanie vyhľadať odbornú pomoc (psychológ, regresná terapia) pri dlhodobom a hlbokom rodinnom konflikte.
  • Odporúčanie nekupovať darčeky "zo slušnosti" a uprednostniť symbolické alebo spoločné riešenia (potraviny, domáci zákusok, úryvok z knihy, spoločný darček).
  • Praktické riešenie stretnutí počas sviatkov: stretnutie na neutrálnej pôde (hotel, iné miesto mimo rodičovského domu) alebo vynechať návštevu v dome.


Sporné názory

  • Niektorí odporúčali využiť Vianoce ako príležitosť na zmierenie a kúpiť darček alebo obnoviť kontakt, zatiaľ čo iní trvali na zachovaní hraníc a úplnom vynechaní darčekov a návštev.
  • Niektorí tvrdili, že odpustenie je nevyhnutné pre osobné uzdravenie, zatiaľ čo iní poukazovali, že odpustenie nemusí viesť k obnove vzťahu a že odstup je legitímnou ochranou zdravia.


Otvorené otázky

  • Ako bezpečne vyhodnotiť, či je možné zmierenie po opakovanom psychickom alebo fyzickom ubližovaní?
  • Kedy je odpustenie terapeuticky prospešné a kedy je na mieste zachovať trvalé hranice bez obnovenia kontaktu?
  • Ako najlepšie zorganizovať rodinné stretnutie počas sviatkov tak, aby sa minimalizovalo emocionálne poškodenie zainteresovaných osôb?


Spomenuté značky a firmy

Modrý koník, Milujem Slovensko

Spomenuté produkty a metódy

psychológ, regresná terapia, modlitba, kartička s modlitbou, úryvok z knihy, domáci zákusok, domáci koláč, potraviny, spoločný darček, stretnutie na neutrálnej pôde (hotel), syndróm CAN, odpustenie

Miesta a osoby

Slovensko

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@fadama Nie, chvála Bohu, aj keď tá moja nie je o nič lepšia....:( ale tá pani, je silný kaliber....a myslím si tak ako aj niektorý, čo jej to tam písali, že je to troll....

avatar
danielahamar
8. dec 2017

ak sa môžem opýtať, čo hovorí otec na Váš vzťah? Na koho strane stojí?

avatar
sense
8. dec 2017

darcek kupujem tym , kt chcem potesit a spravit radost im aj sebe tym ze ich obdarujem, darceky zo slusnosti nekupujem a nekupujem ani preto ze sa to patri alebo len preto ze su vianoce....a ak niekto pre mna neexistuje tak nevidim dovod kupovat darcek...

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@danielahamar Ocino sa to snažil riešiť,volal mi a presviedčal ma, aby som to s ňou skúsila, ale keď som jej volala tak mi vynadala,takže som to vzdala a po rozhovore so psychológom, som si uvedomila, že ak ju nezačnem ignorovať a nepostavím si čínsky múr okolo seba (voči tomu čo robí,)tak budem len trpieť...No ale keď sme sa s ocinom stretli osamote, a vysvetlila som mu čo sa stalo, tak pochopil, že nám ublížila a že to nemala robiť, ale vzhľadom k tomu, a vtedy sa mi priznal, že on jej tiež dohováral a snažil sa jej vysvetliť, že takto ostane sama, žiaľ nezabralo....:(

avatar
danielahamar
8. dec 2017

@mey8 tiež sme dohovárili nášmu otcovi a nakoniec ostal sám, lebo si nedal povedať, a čím ďalej tým viac si to už asi uvedomuje, lebo to nie len mesiac, alebo rok....takže viem čo prežívaš ako vzťah dieťa-rodič

avatar
180519816
8. dec 2017

Ahoj nie si svina, ja ta chapem su hranice ked uz sa neda ci cez sviatky alebo vôbec s niekym nic neriešiť proste dovi dopo porozprávame viac nemusim....
Ci nadobudnete niekedy je ked pride ta spravna chvíľa ale urcite pride drzim palce.. Nemusis kupovat darceky skor nakúpila potraviny alebo zákusok domaci koláč ....alebo nejaka vecera pre rodicov od teba a mas spoločný darcek... Ved uz si poradis zelam ti to krasne Vianoce prajeme..

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@danielahamar vieš, ono to bolí, netvrdím, že som úplne vyrovnaná, a žeby som občas nepocítila hnev, bolesť, trpkosť....najmä keď vidím, že niektorý rodičia a deti spolu vychádzajú....:( takže ak prežívate niečo obdobné, tak držím fakt palce, a posielam silné objatie....:( lebo viem, že to nie je len to pozlátko, kt.niektorý vidia, sú to aj hlboké rany, kt. bolia a nikdy sa úplne nezahoja,:( aspoň u mňa je to tak....

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@180519816 ďakujem veľmi pekne😉

avatar
mandala77
8. dec 2017

@mey8 vzťah medzi vami je zlý od Tvojho detstva?

avatar
danielahamar
8. dec 2017

@mey8 ja verím, že sa to dá do poriadku, ako tak, ale už bude neskoro..... ale ja osobne som začala chrániť aj svoje deti, tu už nešlo len o mňa

avatar
sandey
8. dec 2017

@mey8 a co take ti vyviedla tvoja matka? To som aa nikde nedocitala... podla mna ignorovat osobu ktora ta porodila, starala sa cely zivot o teba... to by musel byt sakra vazny dovod...

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@mandala77 no po pravde ani nie, alebo skôr mali sme obdobia, keď ma bila, za známky a učenie, ale potom boli zas obdobia kedy som sa jej zdôverovala, a o všetkom som jej porozprávala, potom zas obdobie ,,ponorka" a tak sa to ťahalo ďalej, ale čím som bola staršia tak som si uvedomovala koľko neprávosti mi spôsobila, .... a potom som odišla do zahraničia, a šlo to už len dolu vodou,....:(

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@danielahamar no ja si tiež myslím, že u nás sa to dá tiež do poriadku, ako tak, ale tiež bude neskoro, .....vieš ona mne davala za vinu veľa vecí, a keď som sa jej ospravedlnila fakt za všetko,(formou správy) mi pri tom slzy tiekli, už som to proste nezvládala a bolelo ma čo sa medzi nami stalo, tak mi odpísala, že to nie je úprimné....:( a aj napriek tomu som jej zas dala šancu, prišla som, rozprávali sme sa....ale to čo povystrájala potom, to som už nedala,.....to sa už fakt nedalo inak...a keby som ju nezačala ignorovať tak neviem či by som tu ešte bola....:( Takže verím, že aj vaše rozhodnutie nerozprávať sa s otcom muselo byť ťažké a bolestivé, ale viem, že k tomuto sa uchýli človek, až vtedy keď už nemá inú možnosť....:(

avatar
deti95060810
8. dec 2017

ak by som mala byť niekde takto na Vianoce tak by som ani domov nešla....načo. rozduchávať vášne? zostala by som kde som doteraz, mala by som pocit že kazím sviatky .... môj názor

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@sandey Ono to aj je veľmi vážny dôvod, ale vzhľadom k tomu, že som sa naučila o nej nehovoriť v zlom,(a trvalo mi to niekoľko mesiacov) tak to už moc nerozoberám, len zo psychológom, ale ver či nie je veľa detí, ako aj rodičov čo sa spolu vôbec nerozprávajú....:(

avatar
mandala77
8. dec 2017

@mey8 ale z toho, čo píšeš, nebol ani dobrý. Za vzťah sú vždy zodpovední rodičia, nie deti. A deti často ten vzťah chcú napraviť. Usilujú sa o nemožné. Opakované sklamania a napriek tomu si vždy myslia, že tento krát to bude iné. Nebude.

Prednedávnom som čítala pekný článok na túto tému, možno Ti niečo pomôže ozrejmiť: https://psychologie.cz/zaklad-vsech-vztahu/
Túto citlivú tému radšej rieš so psychológom, ako na koníku. To je odpoveď na otázku, či sa chystáš urobiť chybu.

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

ďakujem vám však veľmi krásne, veľmi ste mi pomohli....otázniky zmizli, ..🙂 Ď.

avatar
adalmba
8. dec 2017

pre mna moja mama tiez nezije nic jej nedam nic necakam vie to snazi sa o napravu nepomaha...

avatar
emilia25
8. dec 2017

@mey8 skus regresnu terapiu a potom pochopis vsetko aj seba.

avatar
katharines
8. dec 2017

@mey8 mila mey8, ak sa matka k tebe takto spravala (len ty vies ako), asi ani ona nezazila vo svojom detstve so svojou matkou alebo otcom vela dobreho. Problem je ten, ze neodpustenie vedie presne k takemuto spravaniu dalej a dalej ako kliatba. Obcas je potrebne sa odstrihnut, zvlast ak je tam skutocne nieco zle, ale odpustenie z tvojej strany je potrebne pre tvoje vlastne dobro. A ak si veriaca, tak aj modlitba za daneho cloveka.

avatar
zuzana76
8. dec 2017

@emilia25 ja som to citala a mne sa nezda,ze matka jej pisala odporne veci, vravela jej, ze nema zavidiet bratrancovi dieta co caka a ze na mene nezalezi. S tym ja teda uplne suhlasim a suhlasim aj s tym, ze ju nepodporila v blicovani, akoze fakt nechapem, co je na tej zene take odporne a zle, podla mna je dcera precitlivena a svoj smutok pretavuje do nenavisti

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@katharines ďakujem krásne, v tom máš pravdu, ale ako si už postrehla tak ja k nej necítim nenávisť, horšie je to, že necítim nič, už sa na ňu ani nehnevám, len si ju nechcem pustiť k telu, pretože viem kam by to viedlo.....už som to skúsila x krát a cez x rôznych spôsobov....:( žiaľ nič nepomohlo....:((

avatar
katharines
8. dec 2017

@mey8 si jej povedala ako to vnimas, a ako ta jej spravanie zranilo? Doraz je na slove spravanie, pretoze ludia zvyknu hovorit napr. "Hnevas ma", alebo "si taka a taka" co je zranujuca formulacia, pri kt. sa ludia uzavru skor ako zacne komunikacia.

avatar
emilia25
8. dec 2017

@zuzana76 ten zaciatok nebol taky strasny ako ten koniec tie posledne strany to bolo hnusne.

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@katharines samozrejme, že som jej povedala, že mi ublížila, žiaľ komunikácia s ňou je márna, keďže vždy začne útočiť...:( preto som sa vzdala a začala ju ignorovať, a na moje veľké prekvapenie v tom momente začala ignorovať aj ona mňa....(akoby sme sa rozhodli v tom istom čase)...

avatar
katharines
8. dec 2017

@mey8 tak este su dalsie taktiky: povedala ti dovod preco urobila co urobila? Aky mala dovod? Ak nevie skus popisat ty - napr. "bala si sa", .... Dalsia vec ak niekto krici, tak ostat v klude a len popisat co vidis napr. "Kricis a si rozculena, ... vnimam to ako utoky, kt. Ma zranuju......" vacsoniu by sa ludia mali trocha ukludnit. Vdy lepsie ako povedat "nekric....", co ma opacny ucinok. Iste si uz vsetko mozne vyskusala, avsak su komplikovani ludia, na ktorych sa treba nachystat ako na skusku na VS a vyzbrojit sa taktikami. Este si predstav, ze dnes by zomrela. Co by si citila? Nebolo by ti luto, ze ostalo medzi vami nieco nevypovedane?

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@katharines vieš, ja toto všetko riešim so psychológom, fakt som sa na to skúsila pozrieť rôznymi spôsobmi, a dokonca som sa na to pozrela z jej strany, trvalo to fakt dlho, kým som sa dostala do tohto stavu....a naučilo ma to jedno: na každý vzťah sú potrebný dvaja....:(

avatar
katharines
8. dec 2017

@mey8 to mas pravdu. Tak stale ostava ta modlitba 😀. Snad sa aj jej srdce roztopi. Vela stastia.

avatar
mey8
autor
8. dec 2017

@katharines Veď ešteže máme na každý deň ten neobmedzený počet modlitieb..🙂 ďakujem krásne....🙂

avatar
alana1
9. dec 2017

neziv v sebe nenavist, odpustenie pomoze hlavne tebe.....