Chystám sa urobiť chybu?
Ahojte, riešim momentálne takú dilemu, idú Vianoce, a vzhľadom k tomu mám otázniky v hlave...Ide totiž o to, že so ženou čo ma porodila sa nerozprávam od feb. tohto roka, totálne ju ignorujem, aj keď prídem na SVK a do rodičovského domu tak sa rozprávam len s otcom, a súrodencami....a teraz otázka, ostať silná a ignorovať naďalej, alebo jej niečo kúpiť na Vianoce??? Vec sa má tak, že medzi nami je priepasť a ja som na jednej strane tej priepasti ona na druhej a ani jedna z nás nemá záujem ,,postaviť most"....a ja som bohužiaľ už v takom štádiu, že k nej absolútne nič necítim, pre mňa ona neexistuje, ale sú tu tie otázniky.....Budem asi sviňa že???
PS: prosím nesúďte hneď moje konanie.....
Stručné zhrnutie
- V prípade dlhodobého rodinného konfliktu mnoho odporúčaní v diskusii bolo obrátiť sa na psychológa alebo skúsiť regresnú terapiu ako cestu k spracovaniu krízy a osobnému uzdraveniu.
- Konzervatívny prístup odporúča nerobiť dary zo slušnosti; namiesto toho odporúčali symbolické riešenia ako potraviny, domáci zákusok, úryvok z knihy alebo spoločný darček pre rodičov.
- Praktické riešenia z diskusie zahŕňali stretnutie na neutrálnej pôde (napr. hotel alebo iné miesto mimo rodičovského domu) alebo úplné zachovanie hraníc a vyhýbanie sa návšteve v domácom prostredí.
Q: Mám kúpiť Vianočný darček rodičovi, s ktorým mám narušený vzťah?
A: Väčšina rád v diskusii bola: nekupovať darček zo slušnosti; namiesto toho ponúkali symbolické alternatívy ako potraviny, domáci zákusok, domáci koláč alebo úryvok z knihy.
Q: Ako zvládnuť stretnutie s otcom, keď nechcem byť v dome matky?
A: Viacerí odporúčali stretnutie na neutrálnej pôde, napr. v hoteli alebo inde mimo rodičovského domu, alebo pozvať otca na miesto mimo domu, aby sa predišlo konfrontácii v prítomnosti matky.
Q: Kde hľadať odbornú pomoc pri rodinnom konflikte a pri spracovaní traumy?
A: V diskusii odporúčali psychológa a zmieňovali regresnú terapiu ako konkrétnu metódu; ako online podporu bol citovaný fórum Modrý koník (https://www.modrykonik.sk).
Q: Čo robiť, ak mi rodič povedal veľmi kruté veci (napr. že si zaslúžim chorobu)?
A: Diskusia uviedla, že takéto výroky sú patologické a odporúča sa prioritizovať vlastné psychické zdravie, vyhľadať psychológa, zvážiť terapiu a udržať hranice vrátane obmedzenia kontaktu.
Q: Má zmysel odpustiť, ak rodič opakovane ubližoval?
A: V diskusii boli dva pristupy: niektorí radili odpustenie pre vlastné dobro a duchovné praktiky (modlitba), iní trvali, že odpustenie nemusí znamenať obnovenie kontaktu a hranice sú oprávnené.
Q: Ako riešiť Vianoce, keď nechcem byť v jednom dome s osobou, ktorú ignorujem?
A: Odporúčania boli: zostať tam, kde ste (neísť do domu), stretnúť sa s príbuznými na neutrálnej pôde, alebo priniesť spoločný darček pre rodičov, aby sa minimalizoval osobný kontakt.
Závery z diskusie
Zhoda
- Odporúčanie vyhľadať odbornú pomoc (psychológ, regresná terapia) pri dlhodobom a hlbokom rodinnom konflikte.
- Odporúčanie nekupovať darčeky "zo slušnosti" a uprednostniť symbolické alebo spoločné riešenia (potraviny, domáci zákusok, úryvok z knihy, spoločný darček).
- Praktické riešenie stretnutí počas sviatkov: stretnutie na neutrálnej pôde (hotel, iné miesto mimo rodičovského domu) alebo vynechať návštevu v dome.
Sporné názory
- Niektorí odporúčali využiť Vianoce ako príležitosť na zmierenie a kúpiť darček alebo obnoviť kontakt, zatiaľ čo iní trvali na zachovaní hraníc a úplnom vynechaní darčekov a návštev.
- Niektorí tvrdili, že odpustenie je nevyhnutné pre osobné uzdravenie, zatiaľ čo iní poukazovali, že odpustenie nemusí viesť k obnove vzťahu a že odstup je legitímnou ochranou zdravia.
Otvorené otázky
- Ako bezpečne vyhodnotiť, či je možné zmierenie po opakovanom psychickom alebo fyzickom ubližovaní?
- Kedy je odpustenie terapeuticky prospešné a kedy je na mieste zachovať trvalé hranice bez obnovenia kontaktu?
- Ako najlepšie zorganizovať rodinné stretnutie počas sviatkov tak, aby sa minimalizovalo emocionálne poškodenie zainteresovaných osôb?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, Milujem Slovensko
Spomenuté produkty a metódy
psychológ, regresná terapia, modlitba, kartička s modlitbou, úryvok z knihy, domáci zákusok, domáci koláč, potraviny, spoločný darček, stretnutie na neutrálnej pôde (hotel), syndróm CAN, odpustenie
Miesta a osoby
Slovensko
@oli18 neviem, ale asi je to syndrómom tohto koníka, že každý si tu niečo namýšľa, v hlave zostavuj nezmyselne scenáre, a potom prídu typy (to určite nie je pravda, ty to píšeš v mene inej osoby)....Neviem asi to bude týmto životným štýlom: ,,Nikomu neverím, a určite to bude inak ako to tá osoba opisuje/hovorí....." Ja neviem súdite podľa seba??? to už človek nemôže ani pochybovať a zo svojími pochybnosťami sa zdôveriť ľuďom? a vyžiadať si radu, bez toho aby sa to zaobišlo bez kritizovania a irónie?? a môžem vám dať slovo, že to píšem ako dcéra a nie matka...stačí sa ísť pozrieť na môj profil a docvakne...
Ako sa hovori potrebuje riadne spadnut na hubu na dno chytit sa slamky odraziť sa vykročiť tou správnou nohou clovek sa spamätá.... musi to hlavne chciet zo srdca matka a dcera dieta ved to je nekonečné puto.,,,pomocnú ruku dam ale spravanie iba nie ako k mame skor jej ukazat ze to zmysel ma a ze sa to dalo aj inak a bolo by to omnoho lepsie ....my ti mozme radiť ale ty to vidis citis inak ked uz to sama vidis ze to proste nejde a ked to tak cítiš a nechces to menit lebo ono to nejde nemas preco to robit v hlave nevidíš moznosti že sa to zmeni nie len s tvojej strany tak by som to uzavrela ze mozno sa ozaj spamätá a pride sama...drzkam palce a bud sama sebou mama je mama a ked pocujem od mojej dcérky ty si najlepsia mamina na celom svete a ja som zas hrdá na moje deticky aj keď mam syna postihnutého viem ze ma potrebuju aj hnevajú ale som mama ktora sa snazi riesit vsetko aj za otca.... Ahoj.... 🙂.👍
@oli18 matka by si mala hľadať cestu k dieťaťu, nie naopak. Za vzťah je zodpovedná v prvom rade matka, nie dieťa. A ona ten vzťah vytvára. Ak vzťah nie je, dieťa za to zodpovedné byť nemôže a ani nie je. A v dospelosti je vzťah matka dcéra taký, akým ho matka vytvorila, čo v niektorých prípadoch znamená žiadny, alebo problémový.
@oli18 Sú rodičia, ktorí svoje vlastné deti sexuálne zneužívajú, psychopatickí rodičia, ktorí nemajú žiadny súcit a ani svedomie a dokážu psychicky zničiť svoje deti aj v dospelosti a veľa skutočne zlých ľudí, ktorí sa aj hlásia k viere a sú veľmi zlí rodičia. Prečo by sa mala dcéra stretávať s rodičom, ktorý ju v detstve iba deptal, znásilňoval, bil, želal im smrť a pod? Veď aj v manželstve je dovolená odluka, tak prečo rodič môže všetko?
strucne : nekupila by som . po tom, co som si zbezne presla tuto, aj tu druhu diskusiu, nekupila. nie je dovod.
@mey8 ak chces nieco darovat daruj, nemusi to byt velmi drahe, ale symbolicke. Spravna je prva myslienka, tie spekulacie su zbytocne. Dar hovori o tvojom dobrom srdci, nie o srdci obdarovaneho. Vianoce su prave o darovani tím, ktori si to nijako nezasluzili. Boh nám dáva svojho Syna, lebo nás miluje, a nie za to, že sme boli dobrí. Podobne dávame darceky detom, lebo ich máme radi, nie za to, aki su oni poslusni, ci neposlusni. A svojim rodicom- ci a ako svoje rodicovstvo zvladli.
Mozno mas fakt mizernu matku, co uz? Mozno je psych. Chora, potrebuje psychologa, lieky, vyliecit rany z detstva, z manzelstva, ktovie... Za to ty mozes byt normalna. Spravaj sa normalne, ako ti srdce kaze. Co bolo bolo, teraz skusme najst, to podstatne.... Prajem vam srdecne, laskyplne vzajomne objatie.
@mey8 ja som vás neodsudila ja som napisala svoj vlastný nazor ja nikoho nesúdim nevydim dôvod aby som mala ja niekoho súdiť som tu napisala ako ostátne svoj názor to je všetko žiadne súdenie nikoho ale ked je konflikt a problém vždy si dvaja nesu nejaký podiel viny ak som sa vás dotkla prepáčte bol to môj názor nič proti vám.
Posudzovať ťa nemôže nikto, to čo cítiš poznáš iba ty, pokiaľ ti to tak vyhovuje ,tak to v podstate nemusíš riešiť ,lenže není som si istá ,či je to naozaj tak, lebo sem tam sa očividne niečo postaví pred tvoje ego a už dochádzajú pochybnosti (napríklad,či jej niečo kúpiť na Vianoce)...nikto ti tu neporadí podľa mňa,lebo ty stojíš v tej situácii a musíš urobiť ,tak ako to naozaj cítiš ,je to taký malý boj a čo si zvolis je na tebe...ak sa bojíš ,že urobíš chybu,tak sa zamysli,či naozaj chyba vôbec existuje....
Uf to je sila: na jednej strane komenty "nekupuj nic" (ostan si stat za svojim), na druhej "udobrite sa" (vydiskutujte). Ako si ma clovek vybrat? Mala by som v tom este vacsi zmätok.
@sisaka no, nie, ona len povedala , ze to nie je ONA, ze nepise obe temy ta ista osoba.. to som ja pochopila.... a bola by to az prilis velka nahoda, casy od februara, zahranicie a vsetko.. Je to urcite jej mama,este aj podla toho ako sa k nej chovala, to zranovanie jej.... ale to je jedno...
@katrin21 No už som to tu síce písala, že tu tento syndróm koníkovsky, vymýšľať si nezmyselné scenáre, spájať tu ľudí do rodinných zväzkov a hádzať typy o ničom, to je také ozaj čisto koníkovské, a najmä ženské, však?? (ale však čo som čakala ženy sú vo vymýšľaní a domýšľaní si vlastných záverov obdivuhodné tvory:D) a aj keď niekto kategoricky niečo odmietne, tak to nieje dostačujúce vzhľadom k tomu, že žijeme v banánovej republike, kde poslanci klamú= klame každý????
ale vzhľadom k tomu, že dilema je už vyriešená tak sa už nemám k čomu vyjadriť...🙂 tie čo mi pomohli tie vedia🙂 a zo ♥ vám ĎAKUJEM🙂
@mey8 nuz, ja vacsinou tymi paranoiami a prehladom vo vsetkych diskusiach netrpim, tym padom ich nespajam.. ale ked to tu baby dali, precitala som si co pises ty, co ta druha a akosi , chtiac nechtiac, je tam privela nahodnych zhod... kde je pravda, vies len ty,alebo aj nie ... mama sa tu nemusi priznat, aj ked zahadne, ze v tom istom case by riesila nieco na MK, tak ako aj ty,.. hm... tak sa necuduj, ze clovek si mysli svoje 🙂 kazdopadne , ako som pisala, nekupovala by som jej nic.
Ďakujem za tvoj názor, 🙂 a ako som ja na druhej strane napísala (tam som kategoricky odmietla, žeby tá pani bola mojou mamou) a ak si teda obe diskusie čítala, (čo ja nie, keďže už len úvodný výlev tej pani mi dal zabrať) tak by si pochopila, že ja tu riešim iné, veci, kt. sa týkali môjho zdravia, a toho ako moja ,,mama" v tej dobe reagovala a ako ublížila môjmu mužovi a mne, takže iba toľko k tomu, avšak tiež som písala, že vzťah s ňou tu nechcem riešiť lebo ho dokážem vyriešiť len ja a ona, nikto tu na celom MK prípadne nikto na celej zemi...(čo mi iste dáš za pravdu) a na SVK žije okolo 5,5mil.ľúdi a niekoľko xy Slovákov žije v zahraničí, ....takže keď si to spojíš je to xy osudov a príbehov.....🙂
a ako som tam už spomínala chcela som len vyriešiť svoju dilemu, možno sa vyžalovať a trocha si vyliať ♥ kedže je ten čas predvianočný....:( lenže zvrtlo sa to k takým scenárom, že som ostalá normálne vydesená ako niektoré ženy tu spájajú osudy neznámich ľudí....a viac menej aj sklamaná, lebo miesto vyžalovania svojich problémov som narazila na ostrú ,,kosu" a riešili sa totálne nezmysly, a pritom sa toho chytilo toľko ľudí, že som si povedala toto nemá zmysel:(......a práve preto som vďačná tým čo mi napísali cez SS, lebo tý mi fakt pomohli....🙂
@mey8 Ak by si jej chcela niečo dať pod stromček, tak úryvok textu z knihy, alebo báseň alebo kartičku s modlitbou z kostola. Niečo o láske, prírode, o živote... Ak máš niečo rozčítané tak úryvok toho čo sa ti páčilo.
@mey8 "ženy sú vo vymýšľaní....", citujem tvoje slová, ale veď aj ty si žena, takže tvoj príspevok môže byť tebou vymyslený. Ja len nechápem, prečo si to tu riešila, ak navštevuješ psychológa. To som sa ťa vyššie pýtala, ale neodpovedala si. Nakoniec si konštatovala, že ti tu niektoré príspevky pomohli. Žeby predsa len ženy na MK radili lepšie, ako psychológ? 🙂

@ebi88 Súhlasím s tebou, sú, žiaľ, aj takí rodičia. Dúfam len, že ich nie je mnoho. Ja som mala na mysli normálnu matku a normálnu dcéru, akých je väčšina.