Cirkevná nulita - skúsenosti

tojada
3. jún 2014

Ahojte, už sa sapridala do iného fora s podobnou témou, ale nedostala som odpoveď. S priateľom sme veriaci, chceli by sme sa sobášiť v kostole, ale onje rozvedený a rieši nulitu. Máte s týmn niekto skúsenosť alebo poznáte niekoho, kto riešil nulitu? Poradíte?

prasiatko30
4. jún 2014

ja poznam v nasom okoli najmenej troch ludi co dosiahli cirkevnu nulitu - dvaja z nich sa uz dokonca znovu ozenili/vydali a to dokonca v kostole - a boli to vselijake pripady - s detmi, bezdetni, po 10r manzelstva, dva mesiace po svadbe - postup ktory sa prevadzkuje tu je - clovek ktory chce nulitu sa bud kontaktuje na svojho knaza a ten ho odporuci ist na biskupsky urad, alebo ides priamo na biskupsky urad, kde maju zoznam advokatov, ktori su opravneni viest cirkevnu nulitu - predostries advokatovi svoje dovody a ten vypracuje ziadost o nulitu, riadne podlozi vase dovody a navrhne svedkov a odosle na cirkevny sud - ten bud povie ze ten dovod je dostatocny alebo nie. ak je dovod uznany tak sa bude viest sudne pojednavanie a predvolavaju sa svedkovia ktorych navrhnes. - sa mi vidi ze najdlhsi takyto proces trval tak do dvoch rokov. obycajne ludia uvadzaju ako dovod "la inmadurez afectiva" - citova nezrelost - cize ak tvoj priatel sa bral velmi mlady tak kludne moze uviest tento dovod.

digysa
4. jún 2014

Moj manzel tiez dosiahol nulitu sobasu. Mal na to velmi vazny dovod, preto nam to trvalo rekornde kratko. A pritom sa to robilo cez dvoch fararov- jeden v USA a druhy na Slovensku. Obaja boli velmi mili, pomocni a zaroven brali vsetko vazne a dosledne.

moonlight1210
5. jún 2014

mna by zaujimalo ako je to potom s detmi z takýchto znulovaných manzelstiev.
manzelstvo sa poklada za nieco ako kedysi existujuce, ale ukoncene (akoby predchadzajuci partner umrel) a teda deti sa stále pokladaju za manzelske?
alebo s manzelstvo berie za nikdy neexistujuce a deti sa stavaju automaticky nemanzelskymi?

jalucija
5. jún 2014

@moonlight1210 to by aj mna zaujimalo.

habibi78
5. jún 2014

Podla mna ked v čase narodenia dieťaťa manželstvo trvalo, dieta je a bude manželské

hucko44
23. jún 2014

@katy2:
Poslal som Ti srdiečko na znak zmierenia pred viac, ako 2 týždňami. Ani ďakujem, ani nič, žiadna odozva, reakcia. Neboj sa, beriem to tak, že sem nechodíš. Vôbec si nemyslím, že ma stále nenávidíš a máš vieru len na jazyku. Mám rád Tvojho boha, len nemám rád Tvoju cirkev.

oravese
27. jún 2014

@hucko44 myslim ze by ste sa mali dat liecit, to co pisete je demagogia.

hucko44
28. jún 2014

@oravese ano. Som demagog a dogmatik a len ja mam pravdu a sexualne napatie uvolnujem na 8 rocnych chlapcoch.

katy2
25. aug 2014

@hucko44 dakujem ti za srdiecko 🙂 od zaciatku juna az do vcera vecera som bola off.... ale srdiecko ma velmi potesilo a znak zmierenia prijimam 😉 Inak ta kucharska capica ti velmi svedci, musim preluskat tvoj profil a albumy, zda sa, ze naberiem inspiracie 🙂

moncsi1208
25. aug 2014

@tojada ahoj,my sme s druhom rovedeni,ked ma chcel poziadat o ruku,tak som mu vtipne oznacila,ze chcem mat obrad zase v kostole,predstav si,chcel zacat riesit,ale dostal taku odpoved-jedna pribuzna je v dobrom vztahu s fararom,ktory je inac super clovek-ze kym sa anuluje prve manzelstvo spolu s natahovackami,moze trvat aj 5rokov.po vahani sme sa toho vzdali a rozhodli sme sa o obrad v mestskom urade alebo buduce leto,kedi ideme na vylet do tatier v starom smokovci tiez urobia.usetrime na veceri-budeme tam ti,ktori aj tak chodievame spolu na vylet,cize sestra a jej rodina mojho brata,ziadne nechcene hnusne opite stryka a nadavanie na to,ze ta-ktora ostala hladna,aka bola oslava,atd,kebo kritizovat potom vie kazdy.fotky si dame urobit v krasnom prostredi,aj tak budem mat biele saty....a este nieco,to som povedala aj mojmu drahemu,ze chcem nase obrucky dat pozehnat,z toho nepovolim.ked budeme mat obrad v mestskom urade,tak tiez oslava s rodinou,tak to vyjde na 40osob-ved koho nepozves?to bude vas den ,treba to vyriesit tak,aby ste na to spominali s peknymi myslienkami.my sme to vyriesili kompromisne.riesime detaily,ako kytica,saty a podobne blbosti.saty si usijem sama,robime rozpocet,aby kazdy bol spokojny.dufam,ze sa nam podari.prajem vam vela trpezlivosti

hucko44
25. aug 2014

@katy2 dúfam, že nájdeš inšpiráciu 🙂 - dnes pridávam konfitované kačacie stehná.
Všetky moje recepty nájdeš na jednom mieste tu: http://www.sefkuchari.sk/index.php?a=uu&uu=12
Ak môžem upriamiť Tvoju pozornosť na jeden konkrétny - jednoduchý, rýchly, excelentný, tak vyskúšaj ten na samom spodku (cibuľačka)

Posledné slová na tému svetonázoru:
Necháp ma zle, nemám nič proti viere - tá je dôležitá pre človeka. Ja mám námietky len voči cirky (akejkoľvek, ktorú poznám). Mám kamarátov, kňazov, ktorí sú super a poznám jedného ÚPLNESUPER, ale ten sa nehodil do filozofie cirkvi a tak ho poslali do teplých krajín (doslova). Takže debatu o viere môžeme ukončiť s tým, že je dôležitá a potrebná a všetko okolo toho (cirkevná mašinéria) je len zbytočnosť, mocenský nástroj, ....
BOH JE VIERA A DIABOL JE CIRKEV. (Česť výnimkám)

tojada
autor
25. aug 2014

@moncsi1208 Díky za odpoveď. Inak moja teta Monika sa natodila 12.8. Nemáš aj ty tento dátum?

moncsi1208
25. aug 2014

@tojada ale ano,dokonca mam jednu znamu,ktora je o 11r.starsia a narodila sa ten isty den v mesiaci,dokonca mame rovnaky odbor vyucenu,len ona v cesku 😀 😀 som rada,ze aspon v chlapoch nemame rovnaky vkus.... 😀

moncsi1208
25. aug 2014

@tojada ako ste na tom?podarilo sa nieco vymysliet?

mala_hobitka
25. aug 2014

Dvaja maju cirkevny sobas, neskor sa rozvedu a podari sa im tento sobas anulovat napriek tomu ze manzelstvo bolo naplnene a istu dobu bez problemov fungovalo.
a teraz logicka mierne provokujuca otazka: Nestanu sa tym tito dvaja smilnikmi? A pripadne deti nemanzelskymi?
Zrejme ano. To je v poriadku? Je to fer? Voci byvalemu manzelovi/manzelke? Voci detom? Aby buduci novomanzelia mali kryty chrbat? Nie je to sobecké?

terezka1947
25. aug 2014

@mala_hobitka prepac,ale klikla som si aj tu....a ak chces vysvetlenie,mozem sa pokusit...ak je to len tvoje zamyslenie...tak nebudem 😉

mala_hobitka
25. aug 2014

@terezka1947 praveze ja si rada precitam vysvetlenie lebo cirkevnej nulite celkom nerozumiem
🙂

terezka1947
25. aug 2014

@mala_hobitka napisem neskor... teraz nestiham,,idem sa venovat malemu chrustikovi,lebo uz dosiel domov 😉

tojada
autor
25. aug 2014

@moncsi1208 Nie, zatiaľ len čakáme, čo bude ďalej.

moncsi1208
25. aug 2014

@tojada ja by som to neriesila,ale vy to viete najviac,co a ako chcete.hlavne aj hucko44ma v urcitom zmysle pravdu,co sa tyka peniazoch v cirkvi.oni si bez problemov vypytaju od teba peniaze za uplne vsetko,ale ty o tom nedostanes ziadne potvrdenie-konkretny pripad :sestrernice mojho exu sa chcela vydavat.katolicky farar si vypytal po500sk za kazdu vec,ktoru vykonal-prepacte-za krst,prve prijimanie a birmovanie(ale to moze urobit len biskup...),dokonca aj za sobas-teda 2000sk zarobil za hodinu....ona je totiz na inej viere pokrstena....no,prosim pekne,pekna hodinova mzda....nedavno mali svadbu v susednej dedine,kde sa ozenil pravnik a tamojsi farar s rozhorcenim zacal debatovat na omse o tom,aky je hnusny clovek ten zenich,ze len 50€dal do obalky za sobas....aj to je slusna hodinova mzda...za tie peniaze,co si vypytaju za obrad,radsej dam do oslavy.obrucky aj tak budeme mat pozehnane,ked sa nam narodi mimino,tak ten isty farar ho pokrsti,ked uz musim platit,tak za kolky,ale o tom aspon dostanem potvrdenku.hoci cirkevny sobas je aj mne blizsie,lebo som vertiaca,chodim aj do kostola,dokonca na prijimani svojho syna brala vsetko,ako sa to patri a ked som bola na spovedi,tak mlady farar ani sa nerozhorcil nad tym,ze som rozvedena.dostala som pozehnanie za buducnost,aby som mala moznost na lepsi a krajsi zivot.ale drzim svoju zasadu,ze do zivota zeny nech sa nestara taky chlap,kto nevie co to znamena mat rodinu,starosti o deti dokonca potrat....to je ale poriadna omacka,ze?to je vzorovy pripad,ze cest vynimkam...lebo na vysokej skole neucia zivot...prajem ti pekny den...

natalienka12
25. aug 2014

@tojada Nedá mi nevyjadriť svoj názor. Ak je tvoj partner silne veriaci, prečo sa rozviedol? Ak si ty veriaca, prečo si chceš vziať rozvedeného? To ti pripadá normálne? Tvoj partner sľuboval pred oltárom vernosť až kým ho smrť nerozdelí inej žene a táto žena bude jeho ženou pred Bohom až do smrti. Cirkevné právo rozvod nepozná, pozná iba vyhlásenie manželstva za neplatné a len z dôvodov, ktoré sú uvedené v kánonickom kódexe. A tieto dôvody, napr. neschopnosť sexuálneho aktu, zatajená psychická choroba a pod. tvoj partner určite nespĺňa. To, že sa tvoj partner rozviedol ako ti iste tvrdil a tvrdí, nie vlastnou vinou (jasné, to tvrdí každý chlap) tak to podľa kánonického práva nie je dôvod na vyhlásenie manželstva za neplatné. Ak si niekedy bola na cirkevnom sobáši, tak iste vieš ako kňaz posväcuje manželstvo "čo boh spojil, človek nech nerozlučuje"
Takže ak si veriaca, tak si vyber slobodného partnera a nie ženatého z pohľadu cirkevného práva. Alebo si to urovnaj v hlave a riaď sa svojím rozumom a srdcom a nie kánonickým kódexom. Držím palce. 🙂

tojada
autor
25. aug 2014

@natalienka12 Nerozviedol sa on, ale jeho žena. Našla si solventnejšieho. A teraz jemanželkou ešte niekoho ďalšieho - úradne. A ja sama neviem, čo ešte bude ďalej.

terezka1947
25. aug 2014

@mala_hobitka takze...ked sa bavime o detoch-je to obdobna situacia ako pri "svetskom" rozvode...deti nemaju byt preco nemanzelske-hodila by som ti tu aj paragrafy,ale tie ta asi zaujimat nebudu 😉
co sa samotneho "rozvodu"tyka....pisem rozvod v uvodzovkach,lebo cirkevne manzelstvo ako take je nemozne rozviest
ak sa riesi nieco s manzelstvom,riesi sa manzelsky suhlas-ci bol platne dany...ci bol skutocny...ak nebol (a nejakym setrenim sa zisti,ze nebol)manzelstvo vlastne uzavrete nebolo,kedze suhlas=to ANO nebolo skutocne
je vela situacii,kedy si ludia nieco dolezite ZAMERNE zamlcia,ci uz nejaku vaznu chorobu,co trebars znemozni mat deti..alebo su do svadby donuteni,ci trpia nejakou psychickou poruchov,kt.sa druhemu partnerovi ukaze az po svadbe(napr.kadejake sexualne deviacie,psyhicky teror,manipulacia chorobna ziarlivost,kedejake zavislosti,atd,atd...tych veci je vela)
casto je nepravdivo udavane,ze manzel-manzelka musi trpiet kadejakeho nasilnika,manipulatora,atd....lebo sa vydavala v kostole....ale nie je to tak celkom pravda-aj Cirkev sa stara o rodinu a nema zeny za nieco menejcenne,za odpad a nenechava ludi v manzelstvach trpiet IBA tak
tato tema je ozaj velmi siroka a ma vela roznych skuliniek....tak ako svetsky zakon,aj cirkevny zakon je dost rozsiahl...a je aj spravodlivy-aj ked je pravda,ze je tu to pravo tazsie vymozitelne a niekedy aj dokazovania trvaju dlhsie...ale opakujem,nie je to tak,ze ked si uz v manzelstve-trp....ci si uz na vine,ci nie si...

natalienka12
26. aug 2014

@tojada Ale prosim ta, to samozrejme kazdy chlap tvrdi ze rozviedla sa zena. Aj on bol na vine urcite a teraz by sa zrazu chcel sobasit v kostole. Smiesne

vld
26. aug 2014

@oravese viem, reagujem s pomrne velkym casovym odstupom, ale precital som si to az teraz. No a fakt by ma velmi zaujimalo v com bol @hucko44 demagogicky...
Skutocne by som rad vedel co znamena demagogia v chapani veriaceho cloveka. Lebo zatial mi je z tej hlasky len do smiechu. Ale ktovie? Mozno mi das vysvetlenie, ktore ma zaklincuje...

mala_hobitka
28. aug 2014

@terezka1947 dakujem 🙂

butterfly99
6. mar 2016

@digysa kolko vam prosim ta trvala ta nulita?

maculo
7. mar 2016

@hucko44 Ty máš maximálne degradovaný čiernobiely neobjektívny hyperbolizujúci sebafiltrujúci primitívny a negatívno-naivný názor ... prečítať to bol celkom psychický výkon (čítal som síce len tvoj prvý príspevok a viac už radšej teraz na večer ani nechcem)... a vidím, že je to už riadne staré, tak snáď si si to už v hlave trochu usporiadal

darina77
8. mar 2016

mam dceru z manželstva uzatvoreného v kostole, som rozvedena ale nikdy by som nepožiadala o anulitu, lebo by som tym dceru automaticky urobila dietatom nemanželskym. je niečo uplne ine ked bezdetn požiada o anulitu