Čo ďalej so starým otcom alkoholikom?

sinda11
2. júl 2019

Ahojte potrebujem poradiť. Starý otec je ťažký alkoholik,jasne hra divadlo pred cudzími,že on nepije a pod. Už raz padol volali sme záchranku pozreli ho a nechali tak. Včera opitý padol a rozbil si hlavu, zašili mu to a poslali domov. Všetci sme z tejto situácie zúfalí nakoľko sa s ním nedá ani po dobrom ani po zlom. Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Navyše chodí aj opitý na aute s druhými kľúčmi. Za každú radu vopred dakujem

mondolina
2. júl 2019

Je svojprávny, chápem, že sa oňho bojíte, ale sám je zodpovedný za svoje chovanie. Ak pije celý život tak teraz neprestane.

katulik123
2. júl 2019

@mondolina ak chodí na aute. Už nejde len o neho. Ale v jeho rukách auto je smrtiaca zbraň....

queen_mary
2. júl 2019

Tiez si myslim, ze je svojpravny. Myslim, ze je nejaka obkluka ako ho poslat na liecenie, urcite ti baby poradia. A urcite by som mu zobrala vsetky kluce od auta

bozzie
2. júl 2019

Musel by sam chciet ist na liecenie, inak ho nemozete nijako donutit, pokial sa nieco nestane a nebude mu privolana zachranka, ak ho odvezu a zistia mu alkohol v krvx, tak ho na tu psychiatriu zavru, nechaju tri dni vyabstakovat a a odporucia mu liecbu, ale zase bude na nom ci povie ano alebo nie.

simsalabim
2. júl 2019

@sinda11 ak vies, ze soferuje opity, nahlasila by som ho policajtom - auto, znacku, kam isiel. Mozno mu to pomoze sa trochu spamatat, ked pride o vodicak.

nika898
2. júl 2019

@sinda11 zial tazko ho uz presvedcite. Pokial chodi na aute zobrat uplne vsetky kluce a pripadne ked budete vediet ze siel autom opity a aj kam jednoducho zavolat policajtov. Tam ide o zivot aj inych ludi a nie len dospelych ale aj deti. Mozno by mu to aj pomohlo a dostal by lekciu.

mondolina
2. júl 2019

@katulik123
Tak nech naňho zavolajú policajtov keď si tak sadne do auta. Ale to neurobia, čím ho vlastne podporujú.

michellemary
2. júl 2019

Baby majú pravdu, žiaľ, dospelého, svojprávneho človeka ísť na liečenie nedonútite, ak sám nechce, je to problém...

daniel69
2. júl 2019

Ak má nad 75, a pestuje vrcholové pitie, v zásade má veľa vecí, ako sa vraví, na saláme, takže aj keď príde o vodičák, veľa to s ním nespraví. Bude šoférovať aj bez vodičáku, akonáhle sa dostane ku kľúčom. Aj keby ste ho presvedčili na detox, percento úspešnosti alkoholikov v seniorskom veku je mizivé, nakoľko sa spravidla jedná o celoživotné pitie. Aj keď to bude znieť kruto, starý otec sa buď prepije k nejakej ultimátnej diagnóze, alebo sa mu stane úraz/smrť pod vplyvom alkoholu. Výrazne komplikujúca okolnosť je, ak dotyčný býva sám bez manželky. Osamelých pijanov v dedkovskom veku sú plné dediny, a vlastne aj mestá...

Ak je však výrazne mladší, treba to skúsiť silami celej rodiny, lebo má ešte teoreticky veľa života pred sebou. Posadiť sa s ním, argumentovať .... čím vyšší má intelekt, tým väčšie šance sú v zásade na nejaký, aspoň čiastkový, úspech.

sinda11
autor
2. júl 2019

@daniel69 má 77 rokov a jediné tých policajtov chcem vybaviť,lebo už tu ide oveľa. Na liečenie ho nedostaneme. Ešte rozmýšľame zamedziť mu nejako prístup k peniazom. Žiaľ právne nás štát na takýchto ľudí nemysli

daniel69
2. júl 2019

@sinda11 fúha to je vysoký vek, policajtov pokojne vybav.... okrem toho ak má taký vek každé 2 roky musí iśť na lekárske vyšetrenie ohľadom spôsobilosti viesť motorové vozidlo. Ak nemá takéto potvrdenie, policajti automaticky pri prvej kontrole zadržia vodičský preukaz, resp ak ho nahlásiš ako príbuzná, príde mu z polície list - výzva na odovzdanie vodičského preukazu. Zamedziť prístup k peniazom je pomerne komplikované, ide o pozbavenie spôsobilosti na právne úkony, odňatie OP, a aj prístupu k peniazom. To musí byť ale podložené važnymi, poväčšine psychiatrickými diagnózami (Alzheimer, demencia), inak sa to nedá. Štát nemá ako myslieť na starých ľudí, má problémy postarať sa o vlastné fungovanie😊😪

vendulka80
2. júl 2019

Bude dovtedy chodit kym niekoho na tom aute nezabije. Zavolat policajtov, prepichnut gumy a moze ist. Len nechodiť okolo neho ako okolo svätého. Lebo keby mi hentaky zabil decko alebo spôsobil nehodu mne tak zasivanie hlavy by bolo unho najmenší výkon.

gloria31
2. júl 2019

Pocuj my sme mali toto iste z mojim dedkom. Jeho dcéra mala dispozičné právo na účet. Vybavila všetky platby povinné. Vzali sme ho k nám domov žil s nami a tým pádom sa k alkoholu nedostal. Našťastie už nesoferoval.

daniel69
2. júl 2019

@gloria31 to je ideálny prípad, alkoholici väčšinou sami z vlastnej vôle nedovolia pridať disponenta na účet, sú si vedomí, o čo by prišli...

gloria31
2. júl 2019

@daniel69 ved hadam neni v liehu 24/7 treba využiť triezvost. A keď to tam je už zo on sám nezruší

jaja23
2. júl 2019

@sinda11 moja starká mala čosi podobné. Raz spadla, keď išla veselá domov a zlomila si nos, ruku a nohu. V nemocnici zavyjala od bolesti. A plakala. Neverila, že sa jej to stalo keď bola opitá. Mala som ju veľmi veľmi rada. Tiež si nedala povedať. Po tomto incidente ju moji rodičia dali do domova dôchodcov. Ona bola spoločenská, tam bola veselá a nepila už toľko. Zomrela na krvácanie do žalúdka. Nespravíš s tým podľa mňa nič žiaľ. Aspoň nie veľa. Držím palce.

domcci72
2. júl 2019

ako nechapem, ze sa neboji, viem sice, ze alkohol robi svoje, no mal by mysiet aj na vas predsa. to nie je len o nom. asi by mal ist nejak na liecenie

gloria31
2. júl 2019

Ľudia 77r. dedo už nikam nepôjde. Ak popijal počas celého života už sa s toho nedostane ani kebyze na liečenie pôjde. A časom začne zabúdať lebo si prepil počas života mozok. Videla som to ked dedko u nás žil 5rokov

sweetlife001
2. júl 2019

@sinda11 tak to ste mali urobiť už dávno, preboha, keď on nerozmýšľa tak rozmýšľajte aspoň vy. Kým sa nestane niečo zle a neublíži druhým ľuďom!!! V momente keby som vedela že sadol spity za volant by som volala políciu. Toto je tá prvá vec ktorú by ste mali riešiť nie jeho chlastanie, ale to nech neohrozuje normálnych ľudí.

mirro
2. júl 2019

@sinda11 bude aj horšie. Piť neprestane. Nik vám nepomôže... Keď hrá divadlo pred okolím, to je ešte len začiatok. Čo sa týka auta, zober mu kľúče.

thoughtfulweirdo
2. júl 2019

Moj stary otec bol taky. Pravidelne ho opiteho padnuteho bravala zachytka, on ani domov kolkokrat netrafil. Zacal s pitim, ked sa mu zhorsil zdravotny stav a zacal sa doma nudit. Nepomohlo nic, upil sa. Znie to hrozne, ale ciastocne nam celej rodine odlahlo.

mirro
5. júl 2019

@thoughtfulweirdo kto nezažil, nepochopí tej úľave...

melbak001
21. dec 2019

@sinda11 a pozor, vyjazd sanitky a osetrenie mu pride zaplatit!!!!