Depka zo zahraničia

noorzade
8. júl 2016

Ahojte maminky. Potrebujem sa poradit,lebo sa nemam komu zdoverit. S manzelom zijeme v zahranici a pokym sme obaja pracovali bolo vsetko v nejlepsom poriadku aj po financnej aj po vsetkych inych. Ked som otehotnela, tak sme sa velmi potesili, lebo babatko sme planovali skoro 2 roky a nic a teraz ked to prislo tak sa velmi tesime. Teraz som na konci osmeho mesiaca tehotenstva. Manzel je skvely clovek a velmi ho lubim a dakujem kazdy den za neho, avsak so mnou nastali problemy. Najprv to, ze som otehotnela zrovna vo chvili, ked som rozbiehala s manzelom vlastny biznis ale kvoli tehotenstvu sme to radsej po par mesiacoch zabalili...lebo by som tak ci tak musela pred porodom z podniku odist a nemala by som mu ako pomahat a bolo by to velmi pre nas narocne aj babatko aj rozbiehajuci sa podnik. Manzel si teda nasiel pracu ale pracuje aj 14 hodin denne. V podstate ho vobec skoro nevidim s vynimkou 2 dni v tyzdni co ma volno, vtedy som stastna ako blcha ze mozme byt aspon trosku spolu. Ale ja som stale doma sama. Okrem toho sa pridruzili financne problemy pretoze mna uz ako tehotnu nikto nechcel zamestnat a tak manzel taha vsetko iba z jeho platu. Tazko sa nam vychadza po financnej stranke. Velmi tazko. Dokonca nam musela pomoct uz aj rodina. A aj z toho dovodu castokrat upadam do depresii ako to cele bude...babatko na ceste...peniaze skoro ziadne...nemam tu skoro ziadnych priatelov...aj tak uz ani nemam chut sa s nikym stretavat...vsetko sa to na mna ruti a mam aj strach a obavy z buducnosti...su to strasne obavy. Chyba mi rodina na Slovensku...moja mama...aj ona sa mi trochu postazovala ze si ani nebude moct babtko ovoniat, lebo sa vidime mozno raz v roku a chcela by byt s vnucatkom potom...a co budem robit ja? Robotu, ktoru som robila doteraz pri babatku robit nechcem...chcela by som robit nieco co ma vacsiu perspektivu, ale na to si musim minimalne nejake papiere potom spravit ale ako ked tu v zahranici som a budem na vsetko sama? Ked bude manzel cele dni v praci co budem robit ja? Materska je tu iba rok a kam dam rocne babatko? jasle su tu v zahranici drahe, rodinu tu nemam...a priznam sa, ze veci nad ktorymi som predtym neuvazovala mi teraz zaplnaju mysel viac ako dost. Rodina mi hovori, aby sme sa s manzelom vratili zo zahranicia domov. Ja som z bratislavskeho kraja...mame tam velky dom so zahradou a moja mama tam zije sama. Mohla by som si tam spravit vzdelanie alebo skusit pracu v nejakej zahranicnej firme...aj dietatko mi bude mat kto sem-tam postrazit...a praci je v BA habadej. Tu v zahranici zijeme v 2 izbovom byte bez balkona, bez zahradky...velmi mi to chyba...nemam tu poriadne ani kamaratov uz, uplne som izolovana...uz ma ani moje konicky nebavia lebo musim tak velmi setrit, ze si nemozem nic navyse kupit. A vizia do buducnosti po materskej je miziva. Zijeme v turistickom meste uprostred hor a jedine co sa tu da robit je hotelierstvo alebo gastronomia. Ani jedno ani druhe robit nechcem, lebo som si tym presla a je to des. A navyse aj tak nebudem moct kam dat dieta...a keby som aj dala a ochorie mi tak ma zamestnavatel co vyhodi? Prosto zacinam mat depky zo zahranicia a rada by som sa aj vratila domov, kvoli dietatku...domcek zahradka...rodina, babicky..atd...aj kvoli sebe, lebo si budem moct lahsie doplnit vzdelanie alebo skusit pracu v nejakej dobrej firme kde sa mozem karierne posuvat a urobit nieco aj pre seba. Ziadne drahe najmy a pod. Ale manzelovi sa tato vizia moc nevidi...lebo tu v zahranici ho v jeho praci este ako tak zaplatia...on je totiz kuchar...ale na slovensku ho mozno az tak dobre nezaplatia ja viem, takze ma strach. Ale ja uz mam normalne depky a bojim sa, ze sa tu v zahranici iba zakopem a nikdy nic nedosiahnem lebo nemam a nebudem mat na to podmienky. Ospravedlnujem sa za taky dlhy prispevok, ale nakolko sa nemam komu zdoverit lebo som tu nacisto ako v base bez priatelov, bez rodiny a manzelovi nechcem stale fnukat...potrebujem nazor inych ludi.

deltaa
8. júl 2016

@noorzade ja ta napriklad chapem a viem co je to byt v zahranici len vies ked su tam ludia tak verejne nepovedia ze im chyba rodina a vsetko to prostredie na SVK tu sme nauceny pretoze je to bezne ked si chory ze mas narok byt doma a dostanes nejake peniaze za to ale tam som ja konkretne mala v zmluve ze ked 3 dni nepridem do prace tak mam padaka, ja by som uz nikde do zahranicia pracovat nesla a za tych par eur navyse co tu zarobim mi to nestoji
viem ako sa citis zial poradit ti nedokazem pretoze ty vies ake mas moznosti sa z toho dostat

magmolatus
8. júl 2016

@noorzade Ak je dobrý kuchár predsa v Blave nie je problém nájsť si dobre platenú prácu, ale je pravda, že ste otázku čo s dieťaťom značne opomenuli. ale stáva sa.
Ale ak sa dá tak sa vráť, bude ti aj na Slovensku dobre ak nie lepšie. O dieťa sa bude mať kto postarať ak nebudete môcť vy, budete môcť ísť kam sa vám zažiada, dieťa bude v rodinnom dome, kde je dvor a nebudeš musieť naň striehnuť ako jastrab.
Atď.....

bubelko
8. júl 2016

@noorzade zivot v zahranici je narocny, pokial tam clovek nejde len zarobit a vratit sa. treba pracovat na vztahoch, najst si priatelov, pokusit sa vytvorit si zazemie. nie je to jednoduche, ale da sa to. stoji to ale cas a namahu a hlavne treba hladat ludi, s ktorymi mas nieco viac spolocne ako len jazyk 😉
vychova deti sa da zvladnut aj bez pomoci rodiny - nehovorim, ze je to vzdy lahke. ale ma to aj vyhodu - nikto ti nedava "dobre mienene rady" co mas ako robit.
a neries dopredu, co bude, ak dieta... deti byvaju chore, mavaju urazy. ani na svk to nie je v kazdej firme take "ruzove", ako sa ti to momentalne zda. a tiez ta pomoc rodiny - niekedy je to tiez u plne inak. a ak mas dobre vztahy v rodine, vedia ti prist pomoct aj do zahranicia 😉

0silvia0
8. júl 2016

@noorzade myslím, že ty si už rozhodnutá, len potrebuješ spracovať manžela...

eeffka
8. júl 2016

@noorzade nuz moj nazor je ze si zbal tasku a hajde domov, nevidim ani jednu pozitivnu vec okrem muzovho platu co myslim ze v BA by nemal byt az taky problem vo vasej situacii. a uz teraz neviete vyjst s platom a ste 2ja takze to nebude kralovsky plat. Dieta je co sa tyka penazi cierna diera takze skor/neskor to tak aj budete musiet prehodnotit. Doma mas DOM? hmmm ako ti zavidim 😀 , ja len byt s konciacou hypotekou, mamu, hoc aka by bola ale bola by tam pre teba a vnuca a ty si pracu najdes.
Ty mas moznost skvalitnit si zivot za mesiac ked to mam hnat do extremu, su rodiny kde ta moznost je v nedohladne

autumn11
8. júl 2016

@noorzade viem ako sa cítiš. Zažila som to isté. Môj manžel, vtedy ešte len priateľ bol v zahraničí - Škótsku tri roky, kým som za ním prišla. Tiež je kuchár. Najprv sme boli na samote, kde síce bolo krásne, ale časom mi to už liezlo na "mozog". Ja som tam robila housekeeping a čistý des. V hoteliérstve by som už nechcela robiť ani za nič. Manžel sa odmietal vrátiť na Slovensko, tak sme išli ešte do Írska do Dublinu. Tam som si už našťastie našla prácu v mojom obore a bola aj veľmi dobre platená. Mala som tam aj dve kamošky, ale keďže človek pracoval, tak na stretávanie nebolo až tak veľa času. Chýbala mi rodina, moje rodné mesto aj kamošky tu na SK. Po roku v Írsku som to už nezvládala a manžel sa rozhodol, že sa teda vrátime domov. Skúsenosť to bola perfektná, človek aj čo to videl, ale doma je doma. Samozrejme príjem je o dosť nižší ako v zahraničí, ale dá sa. A v BA si kuchár nájde v pohode robotu minimálne za 1000 eur v čistom a ešte k tomu keď má skúsenosti zo zahraničia. Manželovi veľmi pomohli referencie zo zahraničných reštaurácii. Síce si občas pofrflal, že tu ten prístup je otras, ale zvykol si a je spokojný. Hlavne teraz, keď som na rodičáku by som tam sama zošalela. Veľmi rada sa do Škótska a Írska vraciam, ale len ako turista.

moni244
8. júl 2016

Pozri, uz teraz to financne nezvladate, musi vam pomahat rodina, sadni s muzom, urob mu veceru a porozpravajte sa. Toto zivorenie v zahranici nema zmysel, ked nemate dobru pracu, zazemie, kamaratov

bale1rinka
8. júl 2016

@noorzade Ono vzťah je o kompromisoch. Obaja ste to dieťa plánovali a tešíte sa naň. Je krásne, že ste obaja kvôli tomu dieťaťu radšej biznis nechali. To znamená, že ste pripravení obetovať viac a nieje až také podstatné drieť stoj čo stoj ako mula. Tak prečo sa on teraz bojí odísť zo zahraničia?Ste tam už asi veľmi dlho keď sa cítiš tak ako sa cítiš. Treba ísť domov. Nemá význam sa takto trápiť, všetko to prenášaš na bábatko. Píšeš, že partner je skvelý, tak ťa musí pochopiť. Neviem, ja si myslím, že s podporou aj jeho či tvojej rodiny Vám bude ľahšie ako sami bojovať v zahraničí a furt dookola niečo riešiť a keď už teraz niesi šťastná, lepšie to nebude. Čas všetko ukáže, prácu si podľa mňa nájde a nikde nieje napísané, že nemôžeš popri bábatku pracovať aj ty, ak budeš mať pri sebe mamu, môže dieťa prizrieť a pomaly môžeš brigádovať, neviem koľko máte rokov, akých máš starých rodičov, ale treba myslieť optimisticky lebo sa zblázniš. Je toľko možností. Alebo nech tam on sám ostane dákych pár mesiacov a zarobí, nasporí dačo a ty choď na slovač a potom si budete pekne žiť, možno budú začiatky ťažké, ale neboli ťažké aj keď ste sa rozhodli,že zo SLovenska odídete do zahraničia? A vidíš, ostali ste tam a pracovali až doteraz. A to úspory nemáte žiadne na preklenutie ťažkého obdobia cca pár mesiacov? Ja som v zahraničí bola, nasporila som.

robin30
8. júl 2016

Ahoj a kde zijete?my sme v at v lyziarskom stredisku tiez tu nemam ziadnu rodunu ani znamych kludne mi pisni ip ak budes chciet

simsalabim
8. júl 2016

@noorzade dobry kuchar najde pracu aj v Rakusku - za celkom ine peniaze. Kamarat tak pracuje...vratili sa s rodinou z Australie, byvaju v BA a on dochadza.

noorzade
autor
8. júl 2016

0silvia0: asi si to vystihla :D...ale nechcem ho do nicoho nutit. Je pravda, ze vsetko ma svoje pro a proti, aj to zahranicie aj to slovensko. Chcela by som to najlepsie pre nasu rodinu. Chapem svojho manzela ze ma obavy, ale niekedy mam pocit, ze on nechape mna, ze nechcem cely zivot len zit v drahyh podnajmoch v zahranici a platit velke peniaze za kazdu somarinu...kruzky pre dieta ked bude neskor velke su drahe, jasle...drahe...sluzby drahe...pokial nezarabas v zahranici aspon 3000 euro tak nech tam ludia radsej ani nelezu, lebo 1200e v zahranici je ako 500e na slovensku. Naozaj viem o com hovorim. Ono to clovek ale nezisti ked nevyskusa :D. Chcela by som sa aj po materskej nejako karierne rozvijat...a nie len potom popri babatku drhnut niekde dlazku...to ma teda karierne naplnat nebude. Nechcem aby ste ma brali ako nejaku karieristku, ale ono sa hovori ze 2 veci su v zivote cloveka najdolezitejsie: Vyber partnera a vyber povolania. A partnera mam super, uz len nejaku dobru pracu potom vyfasovat...ktora by ma bavila aby som mohla byt aj ja stastna...ale on povie: mna na SLovensko nedostanes, zle zdravotnictvo...slabe platy...s tvojou mamou ja zit nebudem...atd. Okej...tak si mozme neskor zobrat na hypo vlastny domcek..na Sovensku sa to da...tu v zahranici si nekupis nehnutelnost lebo ti tu nikto hypo neda...a zit cely zivot v predrazenom podnajme sa ti vidi ako vyhra? Byvam velmi v poslednej dobe smutna, placem a neviem co so sebou...obcas aj rozmyslam ci to nebude len nejaka ta predporodna depresia a obavy o buducnost o com som uz pocula. Naozaj neviem.

noorzade
autor
8. júl 2016

Simsalabim: To mas preavdu...to som mu aj navrhla s tym rakuskom...lebo ved vlaky z BA idu do Viedne kazdu hodinu...my by sme sice byvali 25 km od BA na dedine...ale aj tak je to autom iba 15 min. na hlavnu stanicu...odtial sup vlacikom do Viedne...ale on zase ze: bude unaveny z cestovania...lebo hodinu a pol tam a hodinu a pol naspat...tunak to ma 5 minut do prace...no co mam s nim robit :(...mozno si to potrebuje len casom sam uvedomit

ajana1
8. júl 2016

co tak skusit zmenit myslenie z toho co vsetko sa neda a hladat cestu a moznosti co sa da? Fnukanie este nikdy nikomu nepomohlo! Takze si pekne s manzelom sadnite, spiste list pre a proti a rozhodnite sa. Podla mna ty si zas Slovensko velmi idealizujes ale vies si predstavit ze budes byvat s mamou pod jednou strechou? A co tvoj muz? Bude mu to vyhovovat?

bale1rinka
8. júl 2016

@noorzade ak si mu to takto povedala, tak nechápem čomu nerozumie, ja som tomu porozumela hneď a páči sa mi to.

martina833
8. júl 2016

Schopni kuchari su na Slovensku velmi ziadani, s dobre platenou pracou by nemal problem ... Staci pozriet inzeraty, dat pohovor cez telefon, lahko zisti na com je... Treba vsak ratat s tym, ze tiez najskor vystrieda par miest, lebo aj zamestnavatelia su kadejaki (neplatia, zle pracovne prostredie atd.)
Je mozne, ze tvoj pohlad skresluju tehotenske hormony, treba sa porozpravat s manzelom, ako vidi riesenia problemov on, vsetko sa da riesit, ked sa chce... Ale ak nazor nemienis zmenit, tak potom ostava len spracovat manzela

noorzade
autor
8. júl 2016

@ajana1 Ano chapem...je tazke predstavit si zit s niekym pod jednou strechov ked je uz clovek samostatny...ale nas dom je velmi velky..ma az tri poschodia...my by sme byvali v hornom poschodi a mamina v druhom...spolocnu by sme mali iba kuchynu...a moja maminka je fajn clovek..taky crazy :D....mlada duchom...ale zase ja tak velmi nelipnem na tom, aby sme byvali zrovna tam...kludne casom si mozme zobrat aj vlastny domcek na hypo trebars...moznosti su presne ako hovoris....ja som sa len potrebovala trosku skludnit a pomohlo mi aj zopar tychto prispevkov od Vas vsetkych...lebo ked je clovek sam so svojimi depresiami je to hrozne.

bale1rinka
8. júl 2016

@noorzade vieš čo? keď sa bábatko narodí ešte bude rád cestovať tú hodinu a pol tam a nazad!!!🙂

ajana1
8. júl 2016

@noorzade ved cestu ktorou chces ist uz poznas ;) jedine co ti zostava je to jasne povedat manzelovi. A Vyslovene polopate "chcem ist domov lebo tu nie som stastna" To urcite pochopi.

rheuska
8. júl 2016

No pokiaľ tam nemáte zázemie a finančne na tom nie ste dobre, tak to máte to isté ako doma. Sama žijem v zahraničí už osem rokov. S manželom sme spolu 5 rokov. Doma tiež nariekajú, že nevidia malú rásť. Ale myslim, že ju čaká lepšia budúcnosť ak vyštuduje tu. Tu je materská iba pol roka. No pomôcť nemá kto. Ťažko niekedy a cnie sa za domovom. Ale daj sme už aj tu. Musíte sa dohodnúť s mužom! Ale zase kým si na materskej tak môžeš k mame aj na mesiac, dva a uvidíš či ti bude lepšie.

noorzade
autor
8. júl 2016

Este sa s nim o tom celom poriadne porozpravam ale ked sa malicka narodi. Dovtedy prestanem fnukat lebo jej to este ublizi. Dakujem Vam za Vase prispevky...pomohlo mi to sa trochu vzchopit a dalo konecne trosku dobrej nalady. Dufam teda, ze sa obaja dobre rozhodneme...lebo nechcem manzela do nicoho nutit...chcela by som aby bol stastni a aby to nebolo iba mucenicke gesto z jeho strany...poviem mu, aby si rozposlal zivotopisy a urobil si prieskum trhu a sam zistil a potom porovnal.

janickacrazy
8. júl 2016

@noorzade akože tvoj muž tam asi nemá veľmi dobre platenú prácu, ked máte problém z toho vyžiť dvaja, ja som bola tiež v zahraničí s mužom, robil len on, ja som bola tehotná a v pohode sme vyžili a ešte sme mesačne ušetrili 700 eur na dom každý jeden mesiac, ved kvoli tomu sme sa tam trepali, aby sme na dom našetrili, ked ste tam na tom tak nanič, to fakt už možete rovno ísť spať na SK, toľko moj názor

adel222
8. júl 2016

@noorzade ak opomenieme uplne otrasnu politicku situaciu na slovensku tak do zahranicia sa chodi uz len zarabat. u vas sa nezda, ze by ste zbohatli., ked hovoris o hypotekach. nemate ani nasetrene na dom? sa drzo pytam ale aky ma zmysel byt v zahranici, postradat rodinu a domovinu ked aj tak hovno mate.
druha vec je, ze to moze byt len prechodny stav. ake mate plany na najblizsich pat rokov?

bale1rinka
8. júl 2016

@adel222 ja tomu tiež nerozumiem, sú v zahraničí a nemajú hotovosť na aspoň byt a majú finančné problémy, ja som v zahraničí bola a nasporila som.a robila som v hlúpom tescu.

deltaa
8. júl 2016

@bale1rinka normalne ze nemaju, ak zarabaju minimalnu mzdu (lebo v agenturach ti vacsinou ani viac nedaju) tak pri hodinovej hrubej mzde co je 6,7 libier to za mesiac vychadza 1005 libier v hrubom (za 4 tyzdne) odrataj insurance a tax tak ti vynde ccca 800 libier a vezmi si ze najom je vyssi a sluzby tak isto. Pokial teda vezme do uvahy Velku Britaniu

adel222
8. júl 2016

@bale1rinka chapem, ze nie vsetko ide podla planov. ale zda sa, ze su rozumni, triezvo rozmyslajuci ludia a ak zrovna plan nefunguje tak treba zmenu.
gratulujem, si sikovna a presne tak to ma byt 💐

noorzade
autor
8. júl 2016

No povedzme ze nezijeme v ziadnej ,,kutici,, :D takze nas byt krasny zariadeny nieco aj stoji...samozrejme ze sme si nasporili peniaze, lebo ked sme obaja robili tak sme mohli ako sa to povie sveta zit...tu nastali zial ale ine okolnosti o ktorych sa tu nechcem moc rozpisovat..lebo je to vec cisto sukromna...ale vdaka onym nepriaznyvym okolnostiam sme o nase uspory prisli a navyse este museli ist aj do nemaleho dlhu ktory teraz musime aj splacat a ja uz nepracujem kedze cakam dieta...takze sa nam to vyhrotilo tak, ze co sme mohli kedysi teraz nemozme...ale to by nebol ani taky problem, lebo nasa zla financna situacia je naozaj len docasna a a vsetko sa upravi a utrasie hned ako budem dostavat matersku a potom kebyze si aj najdem zase pracu...pre mna sa menia tie priority...ide mi o to, ze doma mam rodinu, ktora sa tiez chce tesit z babatka...mame tam dom...a praca, ktoru tu som robila ma nebavi a robit ju uz nechcem. Hovorim o moznostiach ktore mam tu a doma na Slovensku. Nejde o peniaze...lebo ked sa bavime o peniazoch tak doma na tom naozaj budeme rovnako...co sa tyka zivotneho standartu...mozno aj lepsie...jedna sa mi teraz o tu pohodu, ze chcem radost z babatka zdielat aj s rodinou..aj aj po tej pracovnej stranke sa niekam posunut a nejako sa rozvijat...nie len tapat z roboty do roboty...tunak to tak zial funguje...no medzi nami, tie ktore ste boli v zahranici.. sami uznajte...co ste tam robili? Praca v tescu? chyzna v hoteli? Recepcna? upratovacka? neviem ako vy...chvilku sa to da...ale postupne clovek ktory chce aj nieco dokazat zacne chradnut na duchu...:(

azzflo
8. júl 2016

Ja zijem uz roky v naozaj dalekom zahranici a poviem ti tolko, ze ani ja by som na Slovensko nesla uz ani keby mi neviem kolko platili 😀 Na jednej strane ano, mozno ste momentalne vo financnej tiesni, ale pri slovenskom plate a slovenskej materskej/rodicovskej to tiez nebude slava. Bud by som sa snazila najst nejake kamaratky tam, kde ste teraz a proste sa prekusnut cez tuto fazu, kym pride dieta a predsa budes mat myslienky o niecom inom, alebo by som sa dohodla s muzom, ze na 1-2 roky by ste isli na Slovensko a potom, ked uz budes moct pracovat aj ty, by ste sa vratili a znovu rozbehli to, co ste predtym zacali.
Respektive vzhladom na to, ze teraz byvate v tak specifickej oblasti, mozno by ste mohli ist niekam inam? Hotely a praca pre kucharov je snad vsade a v nejakom vacsom meste by si mala viac moznosti aj ty, ci uz pracovnych alebo volnocasovych pre teba aj dieta.
No v kazdom pripade drzim palce, ale ked uz ste sa raz odhodlali zacat zivot v zahranici, nezahadzovala by som to uplne. Neverim, ze Slovensko ma buducnost a ja osobne by som robila vsetko pre to, aby moje deti poznali aj nieco ine a tam chodili len na prazdniny.

noorzade
autor
8. júl 2016

@azzflo moze byt aj to...ja som otvorena na vsetky strany...len mam momentalne depku...asi to bude z tej samoty...lebo ako som uviedla na zaciatku, neriesila som vzdy taketo veci a kedysi by som nad odchodom na SK ani neuvazovala...len sa bojim, ze to budem mat s dietatom v zahranici tazke a ze budem na vsetko sama a ani v praci to daleko nedotiahnem...moj muz nema rad velkomesta...on je vlastne spokojny....len ja nie.

bluka2
8. júl 2016

A akej krajine hovorime?

sisaka
8. júl 2016

@noorzade nie je nic horsie, ked jeden sa chce vratit a druhy ostat . Mne sa to nastastie nestalo, ale neviem si predstavit, ze by sa muz chcel vratit. Mna by na Slovensko nenalakal nik a moje deti uz duplom nie, co za buducnost by ich tam cakala? Treba mysliet aj na buducnost Deti, nielen na to ako mi niekto bude pomahat s miminom a kocikovat ho.
To si fakt myslis, ze vsetci ludia v zahranici robia nekvalifikovanu pracu? Ja som v zahranici pomaly 13 rokov a nekvalifikovanu pracu som robila pol roka, kym som sa rozhladela. Ak chces robit nieco kvalifikovane sprav si skolu v zahranici, moznosti je ovela viac a ludia bezne menia karieru aj v starsom veku a moznosti uplatnenia su ovela vacsie. Ako tu uz niekto pisal, Slovensko si malujes moc ruzovo.