Dieťa bez starých rodičov

ivivaiveta
3. dec 2014

Ahojte, rada by som sa opytala, ako by ste riesili problem, ak mate dieta a nema ziadneho stareho rodica...respektíve ma, ale len jednu babku, ktora to nejake "babickovske citenie" vôbec nema..skor je to o tom, tu mas prachy, kup si nieco,( mne sa to totalne hnusi, najradsej by som jej ich oplieskala o hlavu)....ja som si prezila detstvo so vsetkymi styrmi starymi rodicmi a viem, ze to k zdravemu a peknemu detstvu patri....dedko,babka...je to zly napad, ist do domova dochodcov, povedat, co je za problem a mozno je tam niekto, kto bude rad, ze moze prist k nam, my za nim,alebo nou? aj sa bojim, aby na mna nepozerali ako na blazna...dakujem

mirka49
3. dec 2014

aj mne to chyba nakolko moj ocino uz dlho nezije a vnucat s anedockal a moja mama???kapitola sama o sebe.rodicia mm su fajn su rozvedení a co ma ,,akoze druhu mamu,,tak radsej budeme bez babky ci starkej...jeho bio mamina je super ale zije daleko....

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

miri, ale ja vidim na nom, ako vyslovene zboznuje starych ludi, to je asi ten deficit...kym bol aj moj otec nazive,( nebol super otec), ale dedko bol dobry, len syn bol este maly, ked zomrel..a ako vidim, dalsia mama, nemama☹

sense
3. dec 2014

nie je to zly napad, i ked mozno sas na Slovensku s velkym porozumenim ohladom tohto nestretnes , byvam v zahranici a videla som par krat inzeraty ze hladali nahradnu babicku alebo aj naopak kde babicka hladala nahradne vnucata....

maslenka47
3. dec 2014

@ivivaiveta preco jej tie peniaze teda o hlavu neotrieskas? Rodinu si nenavyberas, niekto nema "babickovske citenie" a niekto to zase prehana s tym rodicovskym. Mam dojem, ze ty cely "problem" zvelicujes a mas z neho daleko vacsiu traumu, ako tvoje dieta.

Ist s dietatom do domova dochodcov? Moje nervy co takto mu hladat kamaratov v jeho vekovej skupine?

brumka
3. dec 2014

jasom tiez dieta bez teda so starymi rodicmi ale nepamatam si ich, no co uz, aj taky je zivot, preto sa snami aby moje deti mali dobry vztaha hlavne aby ich poznali

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

https://www.modrykonik.sk/profile/maslenka47/Moja, ty asi deti nemas, neviem, ale zrejme si nepochopila, vyznam slova kamarat a stary rodic...a ze jej ich o hlavu neotrieskam?...vies, je to moj rodic, to si nedovolim...skor sa vyhybam, aby mu ich mala kedy dat, lebo ja ich mam tiez...

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

ja som len chcela vediet, ako to riesia ini rodicia...su deti, kde sa stari rodicia pomaly vadia, kde bude vnuca prazdninovat...ja to nepoznam a on tiez nie...keby som nevidela, ze mu to chyba, tak sa tym nezaoberam...

mateson
3. dec 2014

@maslenka47 moje nervy. Ty nemáš asi žiadne cítenie. Dávno som tu nečítala nič tak hlúpe. Starý rodič a kamarát je niečo, čo sa nedá porovnať.

danka79
3. dec 2014

zavisi od toho,kolko ma syn rokov. Ak je este maly-skolkar,prip.skolak 1stup. tak si viem predstavit ze by mohol mat zaujem o spoznanie nejakeho stareho cloveka. Tiez si myslim,ze stari rodicia maju nezastupitelne miesto v rodine (aj s ich maniermi a chybami..). Podla mna je to super napad ist do domova dochodcov. maslenka47 nema pravdu, ty mu predsa nehladas kamarata,ale "nahradneho" stareho rodica. Deti maju zvycajne radi ked im niekto starsi rozprava o svojom detstve, zazitky atd. Je to podla mna od teba mily napad.Su aj take projekty,kde spajaju osamelych dochodcov s detmi z detskych domovov. Pretoze obom stranam chybaju ti druhi.

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

materson,dakujem...tu niektore baby nemaju o niektorých veciach ani sajnu a idu diskutovat...ci skor z nudy zabrdat...ja som len chcela vediet, co mam robit...nechat to tak sa mi nechce, boli to aj jeho aj mna...

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@danka79 ani nevies, ako si ma potesila...syn ma uz pomaly 15nast, takze ja som sa s nim o tom normalne rozpravala a on nadseny, ze super..ibaze to je len pohlad nas dvoch a nevedela som, ako to urobit, co, pridem za riaditelom domova, ze toto a toto a aj ked povie, ze ok, pridem do izby nejakému cudziemu cloveku a poviem , ze dobry, ja som ta a ta?...

fidorka7
3. dec 2014

@danka79 veľký súhlas,

@ivivaiveta nedaj sa odradiť blbými komentármi od blbých ľudí

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@fidorka7 ja uz som to s mamou vzdala, ona uz ina nebude...maslenka mala jedinu pravdu v tom, ze rodinu si nevyberas...takze nenecham sa znechutit a pojdem do toho...ved aj tam je snad niekto, kto by sa rad vyrozpraval vnucatu a bol rad, ze nejake ma, alebo ze niekto pride...moje decko sa budes tesit a ten clovek tiez...

danka79
3. dec 2014

@ivivaiveta odpadnem,ze v takom veku pubertackom ma zaujem. Myslela som ze je mensi. Tak ten postup si uz neviem detailne velmi predstavit. Zamestnanci domova dochodcov poznaju svojich ludi najlepsie,takze urcite vedia, ktora babicka alebo mozno aj dedko su osameli,ale pritom stale bystri a potesil by ich kontakt s nahradnym vnukom. Skus oslovit domy seniorov vo svojom okoli a riaditelky ti urcite poradia, ako postupovat,ci je to vobec vhodne atd..Alebo mozno mate v blizkosti aj nejaku starsiu susedu, niekedy sa staci poobzerat, prihovorit. Ono zase neplati pravidlo, ze kto je sam,je nestastny. Niektori stari ludia ani netuzia po spolocnosti. Preto treba najst taku vitalnu pozitivnu osobu. Bola by som ale veeelmi opatrna,aby vas so synom este niekto neupodozrieval ze chcete niekoho takto obrat o majetok...stavaju sa vselijake veci.

hori
3. dec 2014

@ivivaiveta napad to mozno nie je zly, ale uprimne - netrufla by som si... mala by som presne tie iste obav ako ty... a potom, nikdy nevies, na koho natrafis a stari ludia mozu byt tiez nedovercivi, podozrievat vas z ktovieakeho umyslu... mozno keby sa ten domov dochodcov dal navstivit v ramci nejakej oficialnej akcie poriadanej napr. skolou, obcou, cirkvou a pod. ale urcite by som tam nechodila len tak... mne to pride divne...

fidorka7
3. dec 2014

@ivivaiveta áno, urobíte tým niekomu naozaj veľkú radosť. maslenke by som odporučila, nech sa raz do takého domova dôchodcov ide pozrieť a uvidí to množstvo opustených ľudí upadajúcich na duchu, pretože, hoci sú primerane svojmu veku vitálni, nik o nich ani nezakopne a cítia sa tým opustení, odstrčení na okraj spoločnosti ktorá čaká, aby už konečne uvoľnili miesto niekomu ďalšiemu... bohužiaľ, je to tak. Často krát takíto ľudia nie sú celkom osamelí, majú deti, rodinu, len tá o nich akosi nejaví záujem.
Myslím že je to super nápad ktorý môže byť veľmi prospešný pre obe strany. Nič tým nestratíš, môžeš len získať lebo syn na základe takejto skúsenosti bude vnímavejší, empatickejší k problémom druhých.
S tou rodinou je to tak... v živote je bežné že sused, známy, kamarát niekedy viac pomôže, ako rodina.
Veľmi tomuto Tvojmu nápadu držím palce a máš môj obdiv.

hviezdicka111
3. dec 2014

@danka79 preco prekvapena? podla seba viem, ze v tom veku som sa vydrzala rozpravat so starymi rodicmi hodiny...pacili sa mi rozhovory o tom, ako bolo dakedy...mozno je podobny...nie kazdy 15-rocny potrebuje len kamaratov 🙂

fidorka7
3. dec 2014

@hori bohužiaľ, ak má niekto čistý úprimný úmysle, je nám to všetkým tak akosi divné.... no nie je to divné, čo s nami urobila táto sebecká doba?

pupavka123
3. dec 2014

@ivivaiveta Ahoj,existuje aj stranka nieco take ako...adoptuj si starych rodicov....viem,ze som aj citala,ze babky a dedkovia hladaju nejake nahradne vnucatka,bolo to aj v inzeratoch,vyskusaj uja Googla 🙂

sense
3. dec 2014

v ramci skoly sme boli parkrat v domovoch a vela ludi sa prave potesilo ze videli ze ma o nich este niekto zaujem, ale isla by som na nieco take pomaly aby z toho naozaj nevzniklo nejake podozrenie...

hori
3. dec 2014

@fidorka7 mas pravdu, ale to je iba cisty pud sebazachovy...

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@danka79 presne na toto som myslela...lenze ked mas len jedno dieta, ktore vyslovene lipne na starych ludoch, lebo nevie, ake to je...pamata si tak dva roky s mojim otcom, ked bol maly...ja viem, ze niekto sa tu pousmeje, ze co, uz by mal frajerky hladat...kazdy sme iny.a ruku na srdce, aj ked sme uz starsie, chyba nam trebárs ten, co doisiel, alebo ten, koho sme nemali a mali mat...takze ani v jeho veku to nevidim za nenormalne..asi lepsie, ako keby vonku fetoval...ked mu chyba dedko alebo babka, tak sa snazim v ramci moznosti nico s tym robit...

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@fidorka7 ved to...preto sa bojim...toto tu je uz nenormalne...robim v advokacii, ides si adoptovat dieta, problem...chces urobit niekomu rodost, teraz napr. môjmu synovi, nejakému inému opustenému, odlozenemu cloveku,sebe, zas podozrievanie... boze kam to spejeme...

kiki68
3. dec 2014

nie nie je to problem, urcite by sa niektori ludia velmi potesili,lebo na stare kolena na nich ich rodiny zabudli.
Niektori ludia riesia starych ludi tak,ze ich daju ako psa do nejakeh utulku,zaplatia a dovi dopo.
Takze ak vnucatko hlada nahradneho dedka,ci babicku,tak na tom nie je nic zle. Mozno to na SK este az tak nefici,ale v zahranici je to bezna vec. Ved aj na stare kolena chcu mat ludia este radost.

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@kiki68 Dakujem...ved to, ze nie sme v zahranici...ludia tu na to maju rozny nazor a pohlad...som v malom meste a domovy dochodcov tu mame len dva, takze uvidim..ale kazdopadne dakujem za podporu...

puklica13
3. dec 2014

hlavne v USA je to pomerne rozsirena forma dobrovolnickej prace...stredoskolaci proste chodia do domovov a robia starim ludom spolocnost, program...napr 2hodiny tyzdenne...myslim ze je to velmi prospesne pre obe strany aj ked neviem ako by reagovali na take nieco. tu na svk...vo vseobecnosti sa na dorovolnicku pracu pozera u nas s despektom...cest vynimkam

kiki68
3. dec 2014

@ivivaiveta a co tak tam brnknut,ci ist osbne, povedat im situaciu,ze vlastne mate dietatko,co nema babicky, deduskov a teda chceli by ste aby malo dobry vztah k starym ludom. Aby vedelo,co to je za pocit mat k tymto ludom nejaky blizky vztah. Mozno by to pochopili a mohli by ste prist mrknut tam v ramci sviatkov, ako detska navsteva. Ako ze by mozno z toho spravili nejaku udalost v domove, nieco take v style,ze dietatko prinieslo betlehemske svetielko a urcite by ste sa s niekym viac zoznamili.

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@kiki68 On uz je vacsie dietatko, ale napad to nie je zly, idu sviatky, mas pravdu v tom, ze ked to prediskutujem s riaditelom, ci riaditelkou, mylsim, ze je lepsie, ked si tak "padnu do oka"...lebo fakt neviem, ze prides za niekym na izbu, kto ta ani nechce..

jana_eyre
3. dec 2014

kedze nam zomrela mama, oco je vseliaky /akokeby ani nebol/ moja sestra to riesila presne tak ako pises - jej muz ma velmi divnych rodicov, ktori moju neter videli ked mala 6 a bolo im to sumafuk.. "adoptovali" si babicku v domove dochodcov, kedze neter velmi tuzila po babke.. navstevovali ju, rozpravali sa a neter bola stastna, ze mohla vraviet, ze ide k babke.. babke to pomohlo, lebo jej syn sa s nou nebavil a vlastne vnucata nevidala.. ale ten naozajstny vztah babky a vnucky tam nikdy nebol - zrejme kvoli casu, nedavala na neter pozor - na to uz bola stara a sestra nemala tolko casu, aby tam dceru vodila par krat do tyzdna.. vlastne, ked nad tym tak premyslam, ani neviem ako to dopadlo..

ak sa rozhodnes "adoptovat" si starych rodicov, mozno budes mat stastie a naozaj si sadnete 🙂 minimalne starym ludom urobis velku radost navstevou.. ale z vlastnej skusenosti vravim, ze ludia v senior hause su malokedy este uplne v pohode zmyslajuci... takze po tejto stranke to je tazke..

ivivaiveta
autor
3. dec 2014

@jana_eyre vies, mozno najdeme niekoho, na koho v dobrom (ani on na nas) nezabudneme a bude nam rodinou...mozno sa stretnem so vselicim, s tym ratam...a mozno som v kutiku duse verila, ze mi tu niekto napise ze, vies co, ja poznam taku babku alebo dedka, nikto o nich ani nezakopne...v kazdom pripade som rada, ze som sa tu vacsinou zhodla v tom, ze by to stalo za to, aj ked sme na svk a take veci su tu nanajvys podivne...