Dočasné bývanie u priateľových rodičov verzus prenájom

snezienka12345
20. nov 2016

Ahojte
Viem, že je určite veľa podobných tém ako táto, ale ja by som potrebovala počuť váš názor, prípadne radu v konkrétne našej situácií ktorá je špecifická - preto zakladám novú diskusiu.
Momentálne bývame s priateľom u mojich rodičov v dome. Situácia sa ale u nás zmenila a pre nás už čoskoro nebude v dome priestor. Máme dve možnosti o ktorých sme sa spoločne rozprávali:

1. Pôjdeme bývať hneď do prenájmu (hypotéku na vlastné bývanie ešte nedostaneme).

2. Na obdobie kým doštudujem a nájdem si prácu (približne ešte rok a pol) budeme bývať u priateľových rodičov v dome (oni nám túto možnosť navrhli a boli by radi keby to príjmeme, aby sme zatiaľ nemuseli platiť prenájom). Mali by sme vrchné poschodie s tým, že vchody v ich dome sú oddelené, mali by sme vlastnú kuchyňu, kúpeľňu a jednu izbu. Potraviny by sme si kupovali samy. Skrátka by to boli dve "oddelené" domácnosti v jednom dome. Za energie by sme im samozrejme prispievali - keď sme to s priateľom prepočítavali, vychádzalo by to o cca 50-70 euro menej ako prenájom 1 izb. bytu. Takže troška lacnejšie.

Chcela by som počuť váš názor, ktorú možnosť by ste si zvolili vy ? Ďakujem za prečítanie a váš názor.

pribinak
20. nov 2016

Podnájom, moj nazor

sibalka21
20. nov 2016

V com je akoze vasa situacia specificka? Ved ked este studujes a nerobis, predsa nebudem uvazovat o drahsej variante, ked vam jeho rodiacia sami navrhli ze vam daju vrch domu... Budete mat vlastnu domacnost a ked sa zamestnas tak si najdite nejaky podnajom.... Myslim ze nemate nad cim rozmyslat kedze stale studujes....

44janica44
20. nov 2016

Vyskusaj rodicov ked to nepojde podnajom. Nic vas tam nebude drzat ziadne vase investicie do prerabky domu nie su potrebne tak preco neskusit. Teda pokial si s nimi rozumies

sweetlife001
20. nov 2016

Ja by som sla do podnajmu. Nie, ze by, ale som aj sla.

bluka2
20. nov 2016

Usetrenych 50-70 euro nie je az tak vela. Na druhej strane naozajstne sukromie, samostatnost, neriskovanie stratenia dobrych vztahov.mne z toho vychdza podnajom

sovica
20. nov 2016

Keďže ešte študujete, každé € je dobré. A nezabudnite, že keď si prenajímate byt, tak je to väčšinou holobyt (musíte si tam kúpiť základný nábytok, práčku, chladničku...) a ak je náhodou zariadený, tak nájomné je vyššie.
Ak vám priateľovi rodičia ponúkli v podstate oddelené bývanie v ich dome, tak by som to vyskúšala. Veď ak by to z nejakého dôvodu nefungovalo, ako si predstavujete, vždy si ten podnájom môžete nájsť.

snezienka12345
autor
20. nov 2016

Ešte som zabudla napísať, že popri škole stíham brigádovať a každý mesiac zarobím okolo 150-200 eur. Takže nie som úplne bez príjmu aj ja.

stardust
20. nov 2016

priatelovi rodicia jednoznacne.

bibaryba
20. nov 2016

Ja by som to brala všetkými smermi lebo je to pomoc len vám do toho nesmú hovoriť a vy musíte tiež niekedy vypočuť a druhým uchom von aby ste si nepokazili vzťahy rozumní ľudia sa vedia dohodnúť

snezienka12345
autor
20. nov 2016

@stardust kvoli setreniu ? 🙂

katrin21
20. nov 2016

@snezienka12345 ja by som bola u rodicov a mozno aj kazdy u svojich..
Ale.... ste obaja este studenti? naco sa ponahlat? na spolocny zivot mate cely zivot pred sebou......
150-200E mesacne by som si odkladala, setrila,zidu sa neskor..... a nie davala na stravu a byvanie, ked este mate narok na byvanie u rodicov kazdy, kym dostudujete a rodicia na vas dostavaju rodinne pridavky.. Este sa v zivote navaris, naperies, uzivaj si studentsky zivot.....
Kam sa ponahlas? Ja chapem, ake je to romanticke,ale nestacia vam spolocne vikendy a cez tyzden poobedia a potom kazdy domov?? aspon si budete vzacnejsi....

katarinapekna
20. nov 2016

Najskôr sa postaviť na vlastné nohy a potom riešiť frajerov či frajerky.

snezienka12345
autor
20. nov 2016

@katarinapekna priatel je starsi a uz pracuje

sardinka336
20. nov 2016

@snezienka12345 jednoznačne priatelovi rodičia....uvidite ako to pojde, načo minat na podnajom ked netreba, študentovi je kazda koruna dobrá. Ak by sa zdalo, ze to nefunguje tak podnajom si najdete.

snezienka12345
autor
20. nov 2016

ďakujem za prispevky

malabiba
20. nov 2016

@snezienka12345 jedno z mojich deti - starsi syn uz iba caka, kedy zmaturuje a pustim ho spolu s franerkou byvat samostatne....niezeby sme zle vychadzali alebo nemali priestor...uz si presne zratali kolko budu musiet popri vs brigadovat, aby im to vyslo

stardust
20. nov 2016

@snezienka12345 presne kvoli tomu istemu argumentu ako spomina sardinka.

snezienka12345
autor
20. nov 2016

@stardust jasne, dakujem ti 🙂

celasapremenim
20. nov 2016

dobra rada nad zlato: v ziadnom pripade nedavaj vsanc krehke vztahy k svokrovcom, uplne urcite podnajom, ani to neskusaj

snezienka12345
autor
20. nov 2016

@celasapremenim ano, nerada by som si pokazila dobry vztah s priatelovymi rodicmi

bluka2
20. nov 2016

@snezienka12345 tak stoji ti ten risk za 50-70euro?

zuzuzu3
20. nov 2016

Pri takom malom finančnom rozdiely urcite podnájom, nemusíte byť nikomu vďační a zaviazaní.

zuzana52
20. nov 2016

Ak priatel súhlasí,tak jednoznačne podnájom.

snezienka12345
autor
20. nov 2016

Dakujem vam. Mozno keby mi napisala niektora z vas co byvala u svokrovcov ake to bolo, ci sa to dalo vydrzat ?

snezienka12345
autor
20. nov 2016

Este nejake rady ?

monikazs
20. nov 2016

Zila som tak 7 mesiacov. Dvojgeneracny dom, vlastna kychyna, kupelka atd...Skoncilo sa to tak, ze som dostala ponorkovu chorobu zo svokrovcov. Ono sa to zda, ze budete zvlast, ale nie je to uplne tak. Kazdodenne stretavanie sa na dvore, z balkona vidis svokru, proste neodporucam. A musim dodat, ze mam zlatych svokrovcov, no i tak. Nesla by som do toho este raz.

sisaka
20. nov 2016

@snezienka12345 ani rodičia, ani svokrovci, podnájom nech to stojí co to stojí. Osobná skúsenosť

snezienka12345
autor
20. nov 2016

@monikazs fuha tak toto ma celkom dost presvedcilo. Dakujem.

sasa1310
20. nov 2016

@katarinapekna poznám xy prípadov, ktoré sú už postavené na vlastných nohách a žiaľ sami. A vekom už asi tak, že aj ostanú. Možno si ty jeden taký istý prípad

sasa1310
20. nov 2016

@snezienka12345 či sa to dá vydržať? Veď sa opýtaj tvojho priateľa či sa to dá vydržať bývať u tvojich rodičov.
Nechápem čo riešiš. U vašich, áno - lebo ty si doma.
U svokrovcov už máš dilemu? a prečo? lebo to sú jeho rodičia? A priateľ sa prispôsobiť mohol?