Dvojgeneračné bývanie - dobré skúsenosti

101lucia
20. jan 2016

Prave riesime spolocne byvanie s mojimi rodicmi. Chceme spolocne kupit dvojgeneracny dom. Viem ze vela ludi ma s dvojgeneracnym byvanim zle skusenosti. Ja tiez kedze sa chceme stahovat prec od svokrovcov. Hlavny problem je alkoholizmus svokra a paranoja oboch svokrovcov + neprajni surodenci. Co ale ak su ludia tolerantni a maju spolu dobre vztahy? Moji rodicia su velmi obetavi a chapavi. S muzom vychadzaju velmi dobre a beru ho ako svojho syna a on k nim ma tiez velmi dobry vztah. Sme v takej situacii ze sme prisli na vela pozitiv ktore nam prinesie dvojgeneracne byvanie s mojimi rodicmi. Pomozu nam s detmi a neskor mi im kedze uz aj oni maju svoj vek. Prisli sme na to ze ak chceme slusne byvat v dobrej lokalite tak by sme to sami len tazko zvladli po financnej stranke. Chceme kupovat spolu, takze by tam nikto nemal mat pocit ze je votrelec, Dom bude napisany na vsetkych rovnakym dielom a pravidla si urcime uz vopred. Premyslame aj nad samostatnym vchodom. Moji surodenci nam tiez praju. Nie ze by som mala pochybnosti ale chcela by som vediet ci su aj pripady kedy naozaj funguje taketo spolunazivanie ak si odmyslite male nezhody ktore su v kazdych rodinach. Mate dobre skusenosti?

oktoberka
21. jan 2016

@101lucia presne tak,nikdy nevies,kde na akeho suseda natrafis a vzdy je lepsie pri niecom prizmurit oci a zatat aj zuby,ked nie je uplne podla nasich predstav...ale zvazit si vsetky pre a proti
inak sa na spolocne byvanie pozera clovek,ked je slobodny a inak,ked ma deti a dobre mu padne troska pomoci,kym su mensie....pride skolka=veberanie z nej,kadejake kruzky,atd,atd...

101lucia
autor
21. jan 2016

@oktoberka presne aj kvoli tomu. Co ak budu deti casto chore a my nebudeme moct vynechavat v praci. Napriklad aj teraz sme na tom tak ze nam dceru nezobrali do skolky a ja nemozem nastupit do prace lebo ju nemam kde nechat. Budem bez prijmu. Ked tu budu moji rodicia tak mame po starosti.

katarinapekna
21. jan 2016

@101lucia omg,toto je vtip,dúfam😀😀😀

timea7
21. jan 2016

@101lucia napriek tomu, že som vždy mala s rodičmi perfektný vzťah, tiež sme chodili spolu na dovolenky, so svokrovcami tiež, nešla by som do toho v žiadnom prípade. Čo sa ti teraz javí ako super, môže byť po rokoch úplne iné, o takých dvadsať rokov budú aj oni iní, neviem, či máte deti, ak áno, to bude už tretia generácia a tiež budú mať iný pohľad na svet. Za mňa určite nie, radšej sa uskromniť, ale sami.

101lucia
autor
21. jan 2016

@katarinapekna co myslis?

101lucia
autor
21. jan 2016

@timea7 no mozno to nebude zniet velmi pekne ale moji rodicia tu s dost velkou pravdepodobnostou o 20 rokov uz nebudu. Su to stari skromni a chapavi ludia.

timea7
21. jan 2016

@101lucia prepáč, netušila som, koľko majú rokov, ale tak, či tak to ťažko predpokladať, rodičia môjho partera majú 90 a 88 a sú vo veľmi dobrej kondícii. Ale tak, nikto z nás nevie, či tu bude ešte o hodinu...

katarinapekna
21. jan 2016

@101lucia celá táto téma a tvoj začínajúci problém,toto normálny clovek nemôže myslieť vazne,preboha😀

lliillii
21. jan 2016

@101lucia

Ahoj, my bývame tiež u svokrovcov cca 12 rokov - v byte 🙂 Oni majú jednu veľkú izbu, my máme svoju izbu a malá má detskú. Čiže pre nás vlastne dvojizbák. Sú to veľké izby s vysokými stropmi - starý barák. Miesta máme dosť. Plus máme spoločnú halu, wecko, kúpeľňu, veľkú kuchyňu, komoru. Svokor má ešte malú dielňu (bývalá slúžkovská izba). Zatiaľ sme nemali nezhody a ani sme si nikdy nezavadzali. Do izieb si chodíme občas, ale nie je to vôbec obťažujúce. V kúpeľni sa nestretávame, lebo pokiaľ sme všetci robili, oni už boli preč, keď sme ráno vstávali. Teraz sú na dôchodku a ráno ešte spia, keď odchádzame my. V kuchyni si tiež nezavadziame, cez týždeň vôbec nevaríme (oni si teraz varia keď sme v robote). Návštevy chodia aj nám, aj svokrovcom. Nám častejšie. Niektorí kamaráti si tykajú so svokrovcami a občas si chvíľu pokecajú. Inak sme u nás v izbe a oni tam len tak nedojdú. Úplna pohoda. S malou je to super, kedykoľvek máme stráženie, môžeme si niekam vybehnúť keď dáme malú večer spať (do divadla, s kamošmi, zabehať si). Takže v podstate úplná sloboda, lebo vieme, že je niekto doma. Keď ochorie, môžem ju hneď ráno nechať doma. Svokra už s nou zbehla dva krát aj k lekárke po recept, keď som bola v práci. Skoro každý deň si sadneme celá rodina večer ku kávičke a pokecáme, kto čo robil. Keď sa chystáme niekam cez víkend, do aquaparku, na nejaký výlet, tak sa vždy opýtame aj ich, či sa nechcú pridať, a väčšinou sa pridajú. Peniaze na to, aby sme zobrali hypotéku by sme mali, muž dobre zarába, ale asi brať nebudeme (zvažujem niečo kúpiť a dať to do podnájmu). Ide o to, že vďaka tomu že neplatíme hypotéku, žijeme si celkom dobre, môžeme si viac dovoliť. Najprv sme nechceli a teraz, keďže to tak dlho klape už rozmýšľame, či to nie je zbytočné. O chvíľu by sme aj tak možno boli naspäť, keby jeho rodičia potrebovali pomoc. Náklady si delíme, aj keď som presvedčená, že skôr svokrovci doplácajú na nás. Ale to je dohoda medzi mužom a jeho rodičmi. Keď som sa snažila do toho zasiahnuť, bolo mi povedané že načo to riešim a že je to takto OK. Takže ja to beriem tak, že jedného dňa sa to otočí, ako v tej rozprávke o troch grošoch. Svokrovci sú veľmi tolerantní a v podstate sa k ničomu bez vyzvania nevyjadrujú. Ja sa snažím o to isté. Keby som to mala zhrnúť, tak poviem , že je to dokonalá symbióza. Našej malej to prospieva, lebo tam má aj starých rodičov, ktorých miluje. Každopádne nedokážem s istotou povedať, či sa to jedného dňa nezvrhne - napríklad keď budú rodičia starší. Pevne verím, že to nebudeme ľutovať. Kedysi bolo úplne prirodzené, že viac generácii bývalo pokope, dnes je to skôr brané ako neschopnosť mladých sa zabezpečiť. Ale tak silou mocou sa zadlžovať nebudeme kvôli tomu, čo povedia ostatní. Držím Vám palce, nech je to v pohode ;)

101lucia
autor
21. jan 2016

@timea7 Vies ake mame ine moznosti? Ostat u svokrovcov kde niesme vitani, sme buzerovani. Ist do podnajmu kde by sme vyhadzovali vsetky svoje peniaze von oknom a zili by sme z ruky do ust kazdy mesiac. Alebo by sme mohli este kupit nejaky polozrucany dom niekde v zapadakove kde by nebola ani skola a kazdy den dochadzat 20 km do prace a po prichode domov pracovat na dome a splacat vysoku pozicku. Vo vsetkych tychto pripadoch nam nema kto pomoct s detmi. Alebo mozme ist byvat dvojgeneracne s ludmi ktorymi si rozumieme a pomozu nam s detmi, blizko mesta do vyhladavanej lokality s kompletnou obcianskou vybavenostou a do pekneho domu s krasnym pozemkom...ktoru moznost by si si vybrala ty?

101lucia
autor
21. jan 2016

@katarinapekna ja problem nemam..ty ano?

katarinapekna
21. jan 2016

@lliillii inými slovami čakáte, kým ich vystre😀😀😀 tomuto sa hovorí božia trpezlivosť😀😀😀 kokos,no na dnes som sa pobavila neuveriteľne😀

timea7
21. jan 2016

@101lucia máte ešte možnosť ísť bývať do bytu, ak zvažujete podnájom, ktorý by ste platili, plus energie, tak môžete platiť aj hypo, nie? Nezabúdaj, že dom, do ktorého pôjdete bývať, bude potrebovať tiež údržbu, keď sa tvoji rodiča pominú a deti vám odrastú, tak bude pre vás nadrozmerný, jeho prevádzka finančne náročná a dvojgeneračné domy sa predávajú veľmi ťažko.

timea7
21. jan 2016

@katarinapekna my sa tu zase bavíme na tvojom IQ a to už hodne dlho 😀 😀 😀 😀 😀 😀 daj ešte voľačo, dnes mám taký super deň, nech sa ešte pobavím.

cecil36
21. jan 2016

@101lucia a to dedenie mate ako poriesene?

101lucia
autor
21. jan 2016

@katarinapekna no dovol!!! Si ty normalna? Co si to vobec dovolujes nieco take vobec napisat ze cakame kym moji rodicia umru? Radsej ani nepis nic ak mas vypustit nieco take...Tak toto ma urazilo neskutocne.ja svojich rodicov milujem a mam neskutocne v ucte pretoze pre svoje deti a vnucata urobia cokolvek aby boli stastni. Ak bude treba tak sa o nich postaram na starobu..taketo vyjadrenie vypoveda o tvojej povahe. totalny primitivizmus.

katarinapekna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
101lucia
autor
21. jan 2016

@timea7 uz som pisala ze dom nebude velky..da sa kludne vyuzivat ako vecsi jednogeneracny dom. My nechceme ist do podnajmu...su to vyhodene peniaze a vyjde nas to viac ako hypoteka. Ano budeme musiet este na dome robit ale to nam neprekaza...aj tak muz robi na dome svojich rodicov ked u nich byvame takze na to sme zvyknuti.

timea7
21. jan 2016

@101lucia ja som nemyslela podnájom, tiež to považujem za hlúposť, radšej splácať pomaly svoje, myslela som byt, nie dom na hypo. A čo sa týka tej údržby, dom starne, potrebuje po rokoch opravy, prešli sme tým minulý rok a ver mi, že nám to riadne zatriaslo účtom.....

101lucia
autor
21. jan 2016

@cecil36 Brat uz dostal svoj byt a sestra byva v zahranici. S nou sme dohodnuti ze bude mat podiel na dome ak by sa chcela vratit tak moze byvat na poschodi po rodicoch a ak bude chciet vyplatit tak ju vyplatime. Surodenci nemaju svoje deti takze aj oni beru tak ze po nich tak ci tak budu dedit tie nase.

101lucia
autor
21. jan 2016

@timea7 no byty su u nas tak drahe..ani by sme na to asi nemali a ani nechceme do bytu ako som uz pisala. Vobec nam neprekazaju rekonstrukcie. Dom do ktoreho sa chytame nastahovat vlastne uz nejakou rekonstrukciou presiel minuleho roku, este treba dokoncit...ked sa porobi tak to uz budeme mat na cely zivot. Opravy su normalne...to aj na byte sa vzdy daco pokazi.

cecil36
21. jan 2016

@101lucia vies, to ako prajni su tvoji surodenci uvidis az na dedicskom konani...viem o com hovorim par som ich uz zazila...btw a nevem teda kolko maju tvoji surodenci rokov, ale moj brat si nasiel frajerku v 40-ke dovtedy bol sam. A teda ta robi v rodine riadne dusno co sa tyka majetku. Takze ak toto nemas poistene tak, ze dom pisany na vas a rodicia pravo dozivotneho uzivania, nik by ma nedonutil do toho ist.

timea7
21. jan 2016

@101lucia vyzerá to tak, že s v podstate rozhodnutá, teda ty a tvoj manžel, tak veľa šťastia a nech ste spokojní spolu dlhé roky. 🙂

101lucia
autor
21. jan 2016

@cecil36 Toho sa obavat nemusim. Vsetko je dohodnute, bude spisane. Nejakej zakernej frajerky sa urcite bat nemusim..to u nas nehrozi.....naozaj...brat je gay a sestra ma svoj zivot v zahranici s priatelom a deti mat uz nebude ani nechce.

horana
21. jan 2016

Ked vam nevadi strata sukromia, to ze sa vam budu starat do vychovy a tak povediac "nazizat do hrncov" obrazne povedane,
a ste pripraveni na to to ze budete musiet vyplatit raz surodencov, smelo do toho.

cecil36
21. jan 2016

@101lucia ach jaj komu nie je rady, tomu nie je pomoci... btw brat gay si moze rovnako ako zena lesbicka ci hetero par najst vychcaneho partnera...

101lucia
autor
21. jan 2016

@cecil36 brat je vyplateny a je to na papiery...koncim s temou dedicstvo pretoze ta je uz vyriesena.

101lucia
autor
21. jan 2016

@horana by som sa iba opakovala...treba citat celu diskusiu.

terezka1947
21. jan 2016

@lliillii krasne napisane...neviem,ci sa da v dobrom zavidiet....ale napisem radsej,ze uprimne vam zelam take krasne vztahy aj nadalej

horana
21. jan 2016

Tak jasne ze gay si casom najde partnera, aj sestra co nechce mat deti - ach kolke som takto pocula ze nie su ten typ a oni nikdy ani za nic, deti im nic nehovoria...a zrazu o par rokov bolo vsetko uuuuplne inak 😀 . Tak ci onak casom 2/3 hodnoty domu budete musiet casom odovzdat.