Exekúcia na dom a svokra
Zdravím, chcela by som sa vyrozprávať a prečítať si názory iných. V krátkosti - manžel má brata, ktorý je slobodný, žije s matkou v rodinnom dome. Svagor má dlhý z minulosti, a kvôli tomu je založený aj dom. Brata-môjho manžela vyplatil. My sme si s manželom postavili domček, ktorý ešte nie je dokončený a splácame hypotéku. Nastala situácia, že prišiel papier z banky, že dom ma ísť na dražbu ak samozrejme dlh nevyplatí. A teraz : manžel vyhlásil, že samozrejme mamu nenechá na ulici,ak by došlo k najhoršiemu.... Svokru mám rada, je to dobrá žena, rozdala by aj to posledné,aj ked sama nemá, ale bývať s nou, ked nemusím ?!
áno, áno pomáhať si treba....ale prečo mám na to doplatiť ja pre nezodpovednosť jedného....
je to ťažké...
Stručné zhrnutie
- Exekúcia a vyhlásená dražba nehnuteľnosti nasleduje, ak dlžník alebo zástavca nesplní záväzky, a jednou z možností je dlh vyplatiť a následne nehnuteľnosť previesť (napr. „vyplatiť podlžnosti a potom dom prepísať“).
- Právne nástroje spomenuté v diskusii zahŕňajú vecné bremeno, založné právo, odmietnutie dedičstva a osobný bankrot/konkurz ako spôsoby riešenia majetkovo-právnych následkov.
- Praktické alternatívy bývania pre seniorku navrhované v diskusii sú: zaplatenie garzónky alebo podnájmu, umiestnenie do domova pre seniorov, vybudovanie separátnej izby s kúpeľňou a kuchynským kútom, alebo dočasné prichytenie s finančnou podporou bez trvalého spolubývania.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa dá právne zabrániť tomu, aby banka dala dom do dražby?
A: V diskusii odporúčali preveriť výšku dlhu a hodnotu domu a zvážiť vyplatenie dlhu, rokovania s veriteľom alebo právne poradenstvo; zmienili sa aj organizácie ako Centrum právnej pomoci a alternatíva konzultácie s právnikom.
Q: Čo znamená vecné bremeno a môžem ho využiť na ochranu práva bývania staršej osoby?
A: V diskusii uviedli, že zriadené vecné bremeno (doživotné právo bývania) na liste vlastníctva by zabránilo založeniu nehnuteľnosti bankou v prospech tretích osôb, a preto ho odporúčali ako preventívne opatrenie.
Q: Ako funguje dedenie dlhov a môžem dedičstvo odmietnuť?
A: V diskusii boli protichodné tvrdenia: niektoré príspevky tvrdili, že dlhy sa dedí len do výšky hodnoty dedičstva, iné poukázali na § 470 Občianskeho zákonníka; zároveň viacero príspevkov pripomenulo, že dedič môže dedičstvo prijať alebo odmietnuť (odmietnutie vedie k prechodu na ďalších dedičov alebo štát).
Q: Je dobrovoľná dražba vždy neplatná a kto v diskusii odporúčal pomôcť?
A: V diskusii jedna skupina tvrdila, že „dobrovoľná dražba je absolútne neplatný právny úkon“ a spomínala Centrum správnej pomoci (Facebook), zatiaľ čo právnik v diskusii a ďalší diskutéri upozorňovali na judikatúru Najvyššieho súdu SR, ktorá problém dobrovoľných dražieb rozoberá a neznamená automatickú neplatnosť všetkých dražieb.
Q: Aké praktické riešenia pre bývanie staršej matky navrhovali účastníci diskusie?
A: Navrhované riešenia boli: zaplatiť jej podnájom alebo kúpiť 1-izbový byt/garzónku, uhradiť pobyt v domove pre seniorov, zabezpečiť separátnu izbu s kúpeľňou a kuchynským kútom, alebo dočasné prichytenie s obmedzeným spoločným užívaním.
Q: Má zmysel riešiť osobný bankrot alebo konkurz v takejto situácii?
A: Niektoré príspevky spomínali osobný bankrot/konkurz ako možnosť; varovali však, že ide o závažný krok s dlhodobými následkami a odporúčali predtým konzultovať právnika alebo Centrum právnej pomoci.
Závery z diskusie
Zhoda
- Treba presne zistiť aktuálny právny stav nehnuteľnosti (kto je zapísaný na liste vlastníctva, či je tam založné právo banky alebo iné zaťaženie).
- Ako praktické riešenia sa opakovane navrhovali zaplatiť podnájom alebo kúpiť garzónku, prípadne umiestniť osobu do domova pre seniorov.
- Odporúčajú sa právne konzultácie (právnik, Centrum právnej pomoci) pred rozhodovaním o ďalších krokoch.
Sporné názory
- Niektorí tvrdili, že dlhy sa dedia len do výšky dedičstva; iní v diskusii uviedli, že dedič prijíma majetok aj dlhy a spomenuli § 470 Občianskeho zákonníka ako relevantnú normu.
- Niektorí tvrdili, že dobrovoľné dražby sú „absolútne neplatné“ a odporúčali kontaktovať Centrum správnej pomoci (Facebook), zatiaľ čo právnik a ďalší diskutéri poukazovali na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR a tvrdili, že dobrovoľné dražby nemožno všeobecne anulovať.
Otvorené otázky
- Kto je presne zapísaný ako vlastník domu a aké konkrétne práva (založné právo vs. vecné bremeno) sú v katastri nehnuteľností?
- Aká je presná výška dlhu, kto ho zaviazal a aké sú možnosti jeho vyplatenia veriteľovi v danom čase?
- Ako bude prebiehať prípadná exekučná dražba v závislosti od povahy nároku veriteľa (založné právo vs. iné nároky)?
Spomenuté značky a firmy
Centrum právnej pomoci, Centrum správnej pomoci (Facebook skupina), Najvyšší súd Slovenskej republiky, Ústavný súd Slovenskej republiky
Spomenuté produkty a metódy
vecné bremeno, založné právo, exekúcia, dobrovoľná dražba, exekučná dražba, odmietnutie dedičstva, osobný bankrot, konkurz, § 470 Občianskeho zákonníka, zmluva o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva, právne poradenstvo
Miesta a osoby
Ulmanová, JUDr. Martin Vladik, A. Kiska
@lenika25
Ak ste študentkou práva, tak sa ešte máte čo učiť. Inak len zopakujem, že sa mýlite v tom, že každá dražba je neplatná. A z vyššie uvedeného rozsudku to už vonkoncom nevyplýva. Už len logika veci hovorí, že ak by NS označil všetky za "absolútne neplatný úkon" (čo mimochodom nemôže, lebo dobrovoľné dražby upravuje zákon) už v roku 2012, tak by odvtedy žiadne dražba prebehnúť platne nemohla.
Ale k veci: Uvedený rozsudok (mimochodom v právnej praxi rozoberaný) sa zaoberá skutočnosťou, či vydražiteľ sa stane vlastníkom v prípade, že sa neskôr ukáže, že vlastníkom predmetu dražby v skutočnosti nebola osoba, ktorej vec bola vydražená.
Pre ľahšie pochopenie uvediem príklad: Byt sa neplatne prevedie z vlastníctva osoby A na osobu B. Osoba B prevedie byt na osobu C, ktorá použije na kúpu bytu hypoúver. Osoba C úver nespláca, banka sa rozhodne pre dobrovoľnú dražbu. V dražbe vydraží byt osoba D.
Osoba A však podá žalobu, pretože byt nebol platne prevedený na osobu B. Ak sa to potvrdí, tak to znamená, že osoba B sa v skutočnosti nestala vlastníkom bytu a teda ho ani nemohla previesť na osobu C (zásada nemo plus iuris..., teda nikto nemôže previesť na iného viac práv než má sám). Následne teda ani osoba D nemohla vydražiť majetok osoby C, lebo jej byt v skutočnosti nepatril
Rozhodnutie Najvyššieho súdu len potvrdilo, že dobrovoľná dražba nepredstavuje právnu istotu a nadobudnutie vlastníctva v dobrej viere vydražiteľom (prelomenie zásady nemo plus iuris) a nepožíva takú silu (ochranu) ako nadobudnutie vlastníctva v exekučnej dražbe.
Inak možnosť prelomenia zásady nemo plus iuris naznačil v jednom z rozhodnutí Ústavný súd.
Okrem toho táto problematika vstupuje do hry aj v medializovanom prípade nákupu pozemkov prezidentom A. Kiskom, s ktorým sa súdi ich niekdajší vlastník.
@lenika25
@draik
iba aby ste boli v obraze (a nielen vy, ale celkovo čo to tu budú ľudia čítať) - centrum právnej pomoci je "štátne" a centrum Správnej pomoci je skupina na facebooku pochybne vyštudovaných "odborníkov" (a nielen právnikov) ktorí sa niekedy do problematiky rozumejú ako hus pivu ☹ oni sú s právnym povedomím niekde na úrovni súdnej siene - ešte aj tá sa občas trafí správne... neviem či tá skupina CSP je neziskovka, združenie alebo sročka alebo čo to je, no keď si pozriete zoznam mien a pozriete si navzájom poprepájané kontakty a stránky, ktoré zdieľajú, tak si vytvoríte celkom slušný obraz (a to prosím pekne nie som žiadny "slniečkar" ale títo tu sú úplní fanatici do konšpirácií a protištátnych jednaní 🙄)
@zuzanka.zuzu nevyjadrujem sa.kazdy ma svoj nazor.ja som skrz ich rady dostala od bánk uz slusne peniaze.a zastavili nie jednu dražbu...a je to občianske združenie.
@zuzanka.zuzu centrum pravnej pomoci vezme 80e za jedno sedenie.a nahovori vas aby ste vyjlasili bankrot.tj konkurz z ktoreho niet cesty spat.cesta je dlha ale je.
@zuzanka.zuzu
Ja v obraze som, akurát som netušil, že ma niekto chce presviedčať o tom, že by sa mali obracať ľudia na CSP a nie na CPP. Ak tvrdenie o absolútnej neplatnosti dobrovoľných dražieb na základe vyššie priloženého rozhodnutia NS SR vzniklo z niekoho hlavy v CSP, tak pozdravujem K.U. a odkazujem, že stručné vysvetlenie, ako to je naozaj, som tu už tiež napísal.
@dada7701 nehnevaj sa ale je priserne, ze vobec uvazujes nad tym nepomoct jej 😵 😵 😵 ...
Ty by si mohla spavat ak by bola tvoja svokra bezdomovec?
Bud by som svokru nechala u nas byvat alebo by sme jej zohnali maly byt (pri tej druhej moznosti by som sa bala, ze by byt nechala zalozit v prospech brata, tak by som ho nechala napisany na nas s vecnym bremenom dozivotneho uzivania v jej prospech).
Nechapem tento novy trend vykaslat sa na rodicov 🙈 . Podotykam, ze ja som tiez mlada. Ine by to bolo keby bola svokra zly clovek a nebola by dobrou matkou ale pokial sa cely zivot pre synov isla rozdat a snazi sa ako moze aby kazdemu pomohla je tvoj postoj na zamyslenie... Nehovoriac o tom, ze brat tvojho manzela vyplatil, cize ste vdaka maminmu domu este prisli k peniazom 💵 a teraz uvazujes nad tym nechat ju nech si sama stara poradi. 👎
Dufaj, ze tvoje deti zdedia empatiu, ludskost a vdacnost po tvojom muzovi. V opacnom pripade sa pravom mozes zacat obavat svojej vlastnej staroby... 😔
@dada7701 premyslam... Svojru neznasam... Nam prachy nanutili,nechcela som ich, ale muz ich vzal... No vzala by som ju k nam... Aspon na cas... Nevedela by som sa na seba pozriet!!!
@bmuller tak podla mna v tom je zasadny rozdiel 😉 .
Pomoct dobremu cloveku (najma ked je to blizka osoba, ktoru mas rad) je prirodzene. Ak sa o syna mama cely zivot starala, satila ho, zivila, podporovala, maju normalny vztah tak si neviem predstavit nepomoct jej.
Pokial by jej muza mama ako maleho opustila / nejavila by onho pocas zivota zaujem / trpela by zavislostami bez toho aby sa snazila o napravu / zila by neusporiadanym a nezodpovednym zivotom - nejednalo by sa o jednorazovy skrat ale o osobu, ktora dostala v zivote x sanci a napriek tomu kazdeho len vyuzila a nikdy sa nepoucila tak by z dobre mienenej pomoci pravdepodobne vzisli len problemy a zneuzivanie. To by bolo ozaj na zvazenie.
@missdiva no niektore svokry su sice vo vseobecnosti dobre osoby, ale co niektore vystrajaju, to uz podla mna na zvazenie je - z dobreho umyslu sa miesaju medzi "mladych", ziju sprostredkovane ich zivotom (t.j. trpitelske urazanie sa, ked nie je navsteva kazdu chvilu a neporadenie sa o kazdej blbosti), neustale nevyziadane "dobre" rady, vsetko vedia lepsie a tym padom nerespektuju ziadne zelanie, lebo ved "mladi" pochabi a neskuseni, treba im z dobroty urobit za chrbtom aj tak po svojom, lebo oni asi "nevedia, co cinia" 🙂.
Moja svokra je napriklad taka, v podstate jedine hadky, co sme kedy mali boli kvoli nej, pretoze ta dotieravost aj napriek prosbam sposobuje strasny tlak a napatie... domov by som si ju v zaujme zachovania vztahu nezobrala a ani manzel (teraz som sa pytala), ze radsej by jej nasiel a pomahal financovat dobry podnajom. A vidis, neopustila ho v mladosti a ani nechlasta, je len akoze "prilis dobra" (ale svojim sebeckym sposobom, ale to uz okolie nevidi, to vidi len obetavu matku, co zije "detmi" a rozdala by sa). Tym som samozrejme nechcela povedat, ze toto ma urobit autorka, ona vie najlepsie, ako sa veci maju, ale kazdy ma svoj pribeh a situaciu a sudit je najlahsie 🙂.
@missdiva no neviem, stale by to bola matka a nepomoct jej by bolo rovnako neeticke, resp. pomstychtive.
(ale ako som pisala uz skor, mne sa zda ako najpravdepodobnejsie, ze autorka vie aj hodla spravit, co je spravne urobit v tejto situacii... len skratka potrebuje cas na predychanie a zmierenie sa s tou predstavou, ze zivot, o ktorom snivala, si mozno bude musiet upravit uplne inak. a nie, ze sa s nami potrebuje poradit na MK, ako nechat svokru na ulici)
Vyplatené peniaze z domu ste zobrali, manžel má pravdu a treba si ho zato vážiť že nenechá svoju mamu na ulici! Je to chlap na pravom mieste! Keby sa niečo podobné udialo v tvojej rodine, ty by si nechala svoju mamu na ulici?
@dada7701 je to ťažké, ale je to prirodzené a tvoj muž je dobrý syn. Kebyže mám dobrú svokru, prijala by som to ako to ide a postupne by sa to aj tak vykryštalizovalo. Mne by sa zišla pomoc s deťmi, alebo že by mi raz za čas niekto navaril 🙂 Ona sama možno časom aj tak bude chcieť riešiť situáciu a byť sama sebe paňou.
Skús si otočiť situáciu, že by to bola tvoja mama, alebo skús si predstaviť že TY si o pár rokov v jej situácii. Život je len jeden, je krátky a počíta sa všetko čo v ňom urobíme pre iných a zaprieme vlastné pohodlie. Všetko ostatné sú zbytočnosti a hlúposti....
Keby to bola moja mamka a sestra bola taká nezodpovedná určite by som manželovi neposunula to že si ju nasťahuje domov.zariadila by som jej pekný podnájom a pomohli by sme finančné.

Centrum správnej pomoci ..opravujem.sa