Finančná situácia mojej maminy

15. dec 2022

Ahojte maminky, tehuľky , prepáčte, že píšem anonymne, ale určite ma pochopíte. Potrebujem sa zdôveriť, lebo je to pre mňa momentálne ťažké a neviem ako reagovať.
Situácia: s mamou som dlhé roky nemala dobrý vzťah, vyhodila ma z domu, bývala som s babkou, chvíľu s otcom, potom u manžela - resp.jeho rodičov. Manželovi rodičia sú dosť finančne zabezpečení, peniaze im nechýbajú, majú sa naozaj nadštandartne, aj keď robia skoro 24/7. Manžel zdedil workoholizmus a schopnosť obchodovať po nich, za čo som aj sčasti vďačná. Pomohli nám aj s financovaním bývania, aby sme si mohli zobrať hypotéku.
Na druhej strane je tu moja mama, ktorá celý život robí v jednom podniku, za nie moc dobré finančné ohodnotenie, žije v podnájme s priateľom , kt.má aj nejaké exekúcie, platí výživné na deti, pravdepodobne sa na spoločnej domácnosti nepodieľajú rovnakým dielom, keďže on je väčšinu času odcestovaný. Toto mi len raz mama medzi rečou načrtla.
S otcom v kontakte nie som, má znížené IQ, žije si svoj život a nemá záujem sa čo i len odzdraviť, celý život nikde nepracoval, vyciciaval štát. Jeho najväčšie hobby je gauč a televízor.Majetok, ktorý zdedil predal, aby mal z čoho financovať svoje brucho a dom, kt.je stále nevysporiadaný po rozvode.
Po tých rokoch odcudzenia s mamou sme si našli k sebe cestu, vzhľadom na okolnosti - keď sme mali s manželom svadbu, teraz čakáme prírastok 🙂. Samozrejme, moja mama vedela, do akej rodiny sa vydávam, tak sa chcela po toľkých rokoch ukázať v lepšom svetle, tak "moju" časť hostiny zaplatila (samozrejme, zaplatila len svoju časť hostí - samotnú hostinu pre nich - nič navyše sme jej nepovedali ani koľko stálo, keďže som vedela, že určite veľa nemá, aj keď všetkým dookola prezentovala, ako má na moju svadbu našetrené už dávno). Manželovi rodičia mu to chceli zaplatiť celé vrátane iných poplatkov, ale tiež sme im zaúčtovali len hostinu, aby to bolo fér voči obom stranám. Už vtedy sa manžel hneval, že sme minuli značnú časť úspor úplne zbytočne, lebo oni nám to zaplatiť chceli, lenže ja som protestovala a cenu zvyšných vecí som im nepovedala (manžel o tom nemal prehľad, všetko som riešila ja).
Teraz čakáme prírastok a už manželovi rodičia kúpili malej postielku (chcela som rastúcu). To ani moja mama nevie, lebo aj po tej svadbe stále hovorila, ako vyzerá za chuderu a podobne. Pritom ja som pred nikým nikdy nekomentovala jej finančnú situáciu a celkovo.
A keď si porovnáte naše rodiny, skrátka, je to úplný protipól.
Dnes volala moja mama s bratom a sťažovala sa, že jej nevychádzajú financie - bola na PN, do toho nejaké nečakané výdavky. Tak mi brat volal, že či neviem, o akú sumu sa jedná, že jej pošle. Samozrejme mne to prišlo ľúto, lebo mám pocit, že je to kvôli tej "našej svadbe", že sa chcela ukázať a teraz na to dopláca. Mne nič nepovedala, ani nespomínala, že by bola v horšej finančnej situácii. Len mi spomínala, že im zdvihli nájom. Na čo som jej povedala, že tomu rozumiem, lebo nás to s hypotékou vychádza o dosť viac mesačne a všetko ide hore.
Môj manžel nie je veľmi akoby som povedala empatický a nedokáže pochopiť, že skrátka niektorí ľudia nemajú a nedokážu vyžiť, lebo bol vychovávaný v hojnosti a v tom, že keď niečo chce, musí si zarobiť a makať na sebe, aby sme mali. Ja si to vážim, len nemá pre mňa pochopenie.
Myslíte, že mám mojej mame tie peniaze za tú časť svadby vrátiť ? Nemôžem to urobiť naraz samozrejme, nakoľko som už na MD, potom RD, určite budeme mať aj my nižší príjem a nemôžem rozhodovať o financiách sama. Ale cítim sa vinná za jej finančnú situáciu.. Neviem si pomôcť. Aj keď všetko, čo mám som si poctivo zarobila a celé roky šetrila. Takisto aj manžel. Od poobedia som nervózna, plačem. Manžel ma samozrejme nechápe, tak sme sa pohádali. Už aj tak bol nahnevaný a dlho to predýchaval kvôli tej jeho časti svadby, že sme to nakoniec potiahli zo svojich.
Fakt neviem, čo mám robiť.

Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok, ale nemám sa komu vyrozprávať...

zuzanalila20
16. dec 2022

@mpg Že treba "matke" dať aspoň 200€ mesačne 😃 to vážne? Matke, čo ju vykopla z domu, ohovárala, kade chodila a votrela sa jej do života, keď zacítila, že môže mať osoh z vlastného dieťaťa? Ešte aj v situácii, že dcéra je tehotná, to myslíš vážne, že z materskej má dávať svojej neschopnej matke, čo podporuje rovnako neschopného frajera aspoň 200€ mesačne? Asi na základe nejakej pomýlenej morálky, že ju tá osoba porodila a nehodila hneď do koša.

zafir01
16. dec 2022

@flofi presne.. Ja som mala 21 a muž 27, jed dne sa brali. Nemali sme celá nasporene. Muž finančné pomáhal rodičom. Viacmenej si nechal niečo pre seba a ostatné do rodičovského domu vrazal. (keď rodičia nemali a pokazila sa práčka, čerpadlo na studňu, nemal kto zaplatiť internát mladšiemu súrodencovi) takže sa šetriť nedalo. Mali sne teda svadbu a 43 hostí.... Všetko sme si platili sami. A potom pri vyplácaní mi otec dal 15 tis Sk... Svokrovci kúpili nejaký alkohol.. Netuším ta koľko. Ale v prepočte max 100. Eur. A keď sa dozvedeli, že sme dostali od otca 15tis sk. Tak nám bol svokor do no eho bytu kúpiť telku, ktorú sme v byte nemali. 🙂
Pomohlo nám to vtedy. Nemôžem teda povedať, že sne nič nedostali. Boli zo prvé aj posledné peniaze od rodičov. Keďže my sme z tych, čo si aj na vodičský museli zarobiť. A neľutujem

ropucha6
16. dec 2022

No nemala si od mamy brat peniaze, mozno to riesila aj uverom, len aby sa ukazala. Ci jej chces pomoct teraz, to je na tebe, povinna nie si, ty musis vediet, ake ste mali vztahy. Ja pomaham mame aj bratovi dlhodobo a teda manzel ani slovom nikdy nemukol na tuto temu. Samozrejme vramci nasich moznosti.

martinka13
16. dec 2022

Keď chcela, tak asi mala a svadbu zaplatila. Cítila sa byť dlžná, teraz ma hádam dušu na mieste. Nič jej nedávaj, bola by výčitkami tam, kde pred svadbou . Ty si zodpovedná za svoju rodinu. Keby ste mali normálny vzťah, nepoviem. Ale Ty teraz nemôžeš mať výčitky, že ste solventnejší ako ona

morgane1975
16. dec 2022

No tak to nie je ziadna horibilna suma. A s manzelom sa nehadajte. A uz vobec nie kvoli mame s ktorou ste sa udobrili az nedavno. Mimochodom preco ste sa udobrili az teraz ked ste sa vydala do bohatej rodiny? Na to by som dala pozor. Ja som bola tiez v podobnej situacii a ked som sa rozviedla tak rodina mi nepomohla. Aby ste nedopadla podobne. Venujte sa manzelovi a svojmu zivotu.

svetlonos
16. dec 2022

@kristinapetronela
prosim ta a ty zijes na duhe s jed orozcami a slnieckom alebo ti hlava neberie, co tato pseudomatke urobila vlastnej dcere ??? Pomoct maminke? Rozum mi ostava stat. Teba mater z domu nevyhodila aby si tam nastahovala chlapa s jeho deckami, ci? Teoria ti ide, zaujimalo by ma aky postoj by si zaujala, keby si prezila to iste.

morgane1975
16. dec 2022

@mamadievcatiek fiha… kolko zavisti a negativity v jednom prispevku 🫣

svetlonos
16. dec 2022

Autorka,
nie tebe sa nestane to iste, co tvojej matke lebo nebudes vyhadzovat svoje decka na ulicu a nelubit ich!
Ona nech si zije so svojim svedomim ak nejake vobec ma!
Ona ta vyhodila koli cudzemu chlapovi a detom, ociernovala ta pred muzom a svokrovcami 🤯🤮
Nemas voci nej ziadnu povinost, nula. Ta svadba mal byt len “ preddavok” z vychcanosti ako cele udobrenie. Vidi u vas peniaze a zrejme vas ma za oslika otras sa. Taka “matka” roka by moje deti nevidela ani na fotke. Ona ma len strach, kto sa o nu postara, kedze zistila, ze ten jej chlap nie je ziadne terno.
Uplne ny som s nou kontakt zrusila. Ohlasila sa lebo potrebuje opatrovatelku a dojnu kravu - a tu si myslela, ze nasla u vas.

24mirka
16. dec 2022

Ja by som jej ich nevrátila. Určite by sa jej to dotklo, bolo by jej to ľúto, cítila by sa trápne a ponížena.... Skus z nej nejak nenapadne vytiahnuť, čo potrebuje a nemôže si to dovoliť koli zlej situácii. Máš darček na Vianoce, bude to vyzerať nevinne a Tvoja mama sa nebude cítiť ako chudera. Nemusíš jej hneď vešať na nos, že jej chceš pomôcť.. Proste je to darček a hotovo. Ľudské egá sú veľmi citlivé a zraniteľné. 🤫

lulu0123
16. dec 2022

Vaz si samu seba.Za zivotnu uroven tvojej matky ty nemozes.Ona je dospela zena.Mala by sa uz vediet o seba postarat sama.Ja by som ti navrhla mozno zajst za nejakym psychologom,lebo naozaj nie je uplne ok,ze sa citis zle kvoli tomu,ze sa mas lepsie ako ona.A este po tom,co ta vyhodila z domu kvoli chlapovi.To normalna matka nikdy,naozaj nikdy neurobi.Mozno to pochopis,ked sa narodi mala a budes ju mat v naruci.Peniaze za svadbu by som jej nevratila.Tie si od nej za tie roky nezaujmu v pohode zasluzis.Tiez mam pocit,ze ti ich dala len preto,aby si jej bola teraz akoze zaviazana a bude vas vyciciavat.Pozor na to,aby vam neznicila manzelstvo.Mas svoju rodinu a ta je vzdy prvorada.Ty,muz a dieta.

luccija
16. dec 2022

Aká je, taká je.Malou sumou by som jej prispela zvýšili im nájomné, bola na PN veď to neprechlastala.Mne by to svedomie nedalo nedať jej nič.

bluka2
17. dec 2022

Chápem teda, ze manzel má peniaze, a je aj po tej nematerialnej stranke inak v pohode okrem toho, že o ňom píšeš, že mu chýba empatia, je workoholik a chcel nechať zaplatiť celú svadbu rodičom (v španielčine je na to také dobré slovo - sinverguenza, niet mu hanby)?
A mama ta v akom veku vyhodila z domu - iné je v 16, iné v 35...? To mi tak chýba vedieť, aby som si na ňu spravila lepší názor

aurora33
17. dec 2022

No neviem mne z toho celého vyskakuje tvoj manžel ako strašne nepríjemný chlap. Na jednej strane ho opisuješ ako úžasného workoholika- keď je taký úžasný nemal mať už dávno našetrené na svadbu? Nebolo mu trapne chciet od rodičov si to zaplatiť? Akože hádať sa pre peniaze? Môj by sa prepadol pod zem, kebyže ma pýtať svojich rodičov o toto a to sa naozaj núkali. Plus že mu chyba empatia….no budeš to mať ešte veľmi ťažké. Stále budeš medzi dvoma mlynským kameňmi, na jednej strane mama, ktorá je aká je a na druhej strane hnusný neempatický chlap, ktorý vidí všetko len cez peniaze. Veľa síl ti prajem. Ináč aj toto ako sa už teraz bojíš, že pôjdeš na materskú a potom rodicak a finančne pôjdeš dole. My sme mali dve deti po sebe, ani jeden jediný raz mi nedal manžel najavo že som niečo menej lebo nezarábam momentálne. Ani dopredu som sa toho nebála. Len sme sa tešili na deti. Preňho to bola česť sa staraj o svoje poklady.