Je možné prečítať list zosnulého na rozlúčke?
Chcem sa opýtať, ako to funguje na rozlúčke so zosnulým. Nechala som bratovi list, aby to prečítal na obrade pri pohrebe. Chcem, aby to počuli deti,aj vnúčence, ale hlavne manžel pri poslednej rozlúčke. Je to moje posledné prianie, neviem, či by mohlo byť vypočuté,ale tak to ukončím so všetkým a navždy. Manželmi sme 40 rokov. Len chcem vedieť, či to bratovi manžel nemôže zamietnuť. Ten odkaz je veľmi dôležitý, aby aspoň deti vedeli, v akom prostredí žili a s kým. Ľúbim ich navždy😢
@anonym_autor Píšeš dosť chaoticky, prepáč. Môžeš to prosím trošku bližšie vysvetliť?
tak brata mozes kludne prezit. preco by to mal manzel zamietnut. ved o tom nemusi ani vediet, ze nieco take brat ma.
ale uprimne ak je to nieco negativne vyries to inak. za zivota idealne. takato bomba prave na pohrebe.... to si tie deti ani vnucence asi nezasluzia.
neviem co sa ti deje. ci mas nejaku nevyliecitelnu chorobu, alebo planujes nieco ale este si to premysli.
Toto je taký výkrik do tmy pred samovraždou? Podľa príspevku musíš mať už dosť rokov nato, aby si mala rozum.
Keď chceš deťom a vnúčatám niečo povedať, tak nechaj list im, aby ho našli, alebo ich im niekto odovzdá (brat) , na pohrebe sa takéto riešenie vecí nerobí. Na pohrebe sa máš rozlúčit so zosnulým a nie prepierať špinavé prádlo a ukazovať niekomu s kým žil. To máš robiť za života. Máš vnúčatá a teda dospelé deti.
@anonym_autor vyhladaj odbornu pomoc. Ak si presvedcena, ze tvoj manzel je manipulator a clovek viacerych tvari, ver, ze toto kazdy dospely vie. Oni vedia akeho maju otca. Ak ti manzel nevyhovuje, rozved sa, naco potrebujes teatro po smrti?
@anonym_autor ak rozmyslas o samovrazde, tak si uvedom, ze iba za zivota mas sancu ovplyvnit, ci sa deti a vnucata dozvedia tie veci z listu a ako.
Po smrti to uz ostane v rukach tvojho muza, aby to vyvratil, alebo prekrutil a presvedcil ostatnych, ze to bolo cele inak a ty si to len zle chapala. Takze s pochopenim a laskou z teba urobi nerozumnu zenu. Este ho polutuju.
Lebo ty sa uz nebudes moct vyjadrit, ani branit.
Pripadne, aby sa o tom liste dozvedel a nejak ho ziskal este skor, nez sa precita, a znicil. Tym padom sa nikto nedozvie nic.
@anonym_autor deti urcite vedia s kym zili a v akom prostredi zili, dokonca to prostredie vnimali, nikto sa nedokaze pretvarovat cely zivot. Ty si ich v tom prostredi nechala zit, tak je dolezite, aby si za to dokazala niest zodpovednost a to tak, ze to poriesis za zivota. Pana manzela mozes zo svojho zivota vylucit a prezit este pekny zivot. To, co planujes urobit, je zbytocne.
skôr by som nechala list deťom a vnúčatám - čítať na pohrebe list ? ešte som nezažila. Len aby ten list aj našli,
Väčšina ľudí na pohrebe to bude pokladať za teatrálne a trápne, neplánuj to tak, budú to pokladať len za svojský druh pomsty.
Ešte dávnejšie, pred rokmi, keď som bývala na dedine, tak farár povedal, že rodina môže tiež povedať príhovor k rodine zosnulého, tak niektorí to robili, aj ja som to raz pomáhala napísať, ale tam sa obyčajne spomínali jeho dobré vlastnosti a čo dobré urobil.
@anonym_autor Keď zomrieš, nikoho už nebudeš zaujímať. Ani tvoje posmrtné reči a divadlo.okolo nich. Načo sa tým vôbec zaoberáš a plánuješ deťom a vnúčatám vyrobiť traumu? Svoje sračky si rieš sama počas života a keď toho nie si schopná, tak do toho nezaťahuj iných ľudí. Toto, čo plánuješ, sú praktiky zákerných ľudí a manipulátorov.
napisat list a nechat ho pre deti ... ked budu dospele si preciaju -zatazovat ich psychyckymi pproblemamiui dospelych pus ich obrat o rodica-je sebecke .. tvoj zivot -rob si s nim co chces .. ale naco do toho tahat taketo divadlo? vies co budu pezivat aj bez listu? kazdopadne ano-muz moze urcit ajy bude pohreb.. pokial si ho dopredu sama nenaplanujes a nezakazes jeho pritomnost .. najlepsie ist do pohrebnej sluzby a dohodnut to tam ... ale skor psychyatria by v tomto pomohla
napisat list a nechat ho pre deti ... ked budu dospele si preciaju -zatazovat ich psychyckymi pproblemamiui dospelych pus ich obrat o rodica-je sebecke .. tvoj zivot -rob si s nim co chces .. ale naco do toho tahat taketo divadlo? vies co budu pezivat aj bez listu? kazdopadne ano-muz moze urcit ajy bude pohreb.. pokial si ho dopredu sama nenaplanujes a nezakazes jeho pritomnost .. najlepsie ist do pohrebnej sluzby a dohodnut to tam ... ale skor psychyatria by v tomto pomohla
@anonym_789927 Jasne, ze psychiatria. Toto nenepise nikto v hlave kompletny.
@anonym_789927 Jasne, ze psychiatria. Toto nenepise nikto v hlave kompletny.
@anonym_51bc07 hlavane nikto kto je kompletny sa nepojde zabit a miesto toho aby premyslal co bude s detmi ich necha na pospas toho koho tak nenavidi a este im nalozi dalsie s.acky tym ,ze ho riadne poohovara na vlastnom pohrebe- ale ja mam pocit,ze ona tu uz neaky ten mesiac dozadu vypisovala.. toto su ludia co len pisu ,ale nikdy nic nespravia- na to aby sa mali lepsie..chcu pocut lutost a ako ich budu presviedcat ako su dobre a vsetko bude super.. nebude-p pokial to sama nezmeni
@anonym_autor a este si aj tak vsetci povedia, ze co bolo, to bolo, mrtvej to uz nijak nepomoze a dodatocne to riesit nema uz zmysel.
Tak ta polutuju a odlozia tvoj “pripad” ako vyriesenu vec.
Niekto sa mozno na tvojho muza aj nahneva. Ale to tiez prejde.
Ak chces cokolvek riesit, tak za zivota.
A ak chces nejak ludi obratit proti tvojmu muzovi, tak jedine cez peniaze. To je najucinnejsia dokonala zbran.
Ak vies zariadit, ze to bude vyzerat, ze ich obral o majetky, tak jedine vtedy sa bude moct aj poskladat a budu ho nenavidiet.
Ak ale ide o city a emocie, tam si casom navzajom odpustia, uzmieria sa. A dokonca este aj v tvojom mene. Ze kvoli tomu, aby si ty mala v hrobe pokoj, ze sa nehadaju.
Tak to je.
@anonym_autor Píšeš dosť chaoticky, prepáč. Môžeš to prosím trošku bližšie vysvetliť?
@anonym_2156e2 ked umre chce aby bol.precitany list na jej pohrebe a boji sa ze manzel to zatrhne lebo v tom.liste bude o nom hovorit v zlom
@anonym_autor Na vlastnom pohrebe chces kydat na muza? To nemyslis vazne? Neznizuj sa k takemu niecomu. Robit teatro na pohrebe je ubohe. Si to s nim vydiskutuj za zivota.
@anonym_autor Na vlastnom pohrebe chces kydat na muza? To nemyslis vazne? Neznizuj sa k takemu niecomu. Robit teatro na pohrebe je ubohe. Si to s nim vydiskutuj za zivota.
@beata_k a kde z jej prispevku vyplyva ze chce kydat na muza? Citanie s porozumenim nic?
@anonym_51bc07 hlavane nikto kto je kompletny sa nepojde zabit a miesto toho aby premyslal co bude s detmi ich necha na pospas toho koho tak nenavidi a este im nalozi dalsie s.acky tym ,ze ho riadne poohovara na vlastnom pohrebe- ale ja mam pocit,ze ona tu uz neaky ten mesiac dozadu vypisovala.. toto su ludia co len pisu ,ale nikdy nic nespravia- na to aby sa mali lepsie..chcu pocut lutost a ako ich budu presviedcat ako su dobre a vsetko bude super.. nebude-p pokial to sama nezmeni
@anonym_789927 súhlasím s prvými troma riadkami.
@anonym_autor na žiadnu samovraždu nemysli, nenechavaj deti s manipulatorom. Potrebujú ťa a vzdy budú potrebovať, aj ked sa to teraz môže javiť inak. Nerob im traumu. Každý problém je riesitelny, len treba najst spôsob.
@anonym_789927 súhlasím s prvými troma riadkami.
@anonym_autor na žiadnu samovraždu nemysli, nenechavaj deti s manipulatorom. Potrebujú ťa a vzdy budú potrebovať, aj ked sa to teraz môže javiť inak. Nerob im traumu. Každý problém je riesitelny, len treba najst spôsob.
@zmrzlinka8 pise deti a vnucence a 40rocne manzelstvo. Deti uz budu dospele a mat vlastne zivoty, pravdepodobne s manipulatorom neziju
@anonym_autor Keď zomrieš, nikoho už nebudeš zaujímať. Ani tvoje posmrtné reči a divadlo.okolo nich. Načo sa tým vôbec zaoberáš a plánuješ deťom a vnúčatám vyrobiť traumu? Svoje sračky si rieš sama počas života a keď toho nie si schopná, tak do toho nezaťahuj iných ľudí. Toto, čo plánuješ, sú praktiky zákerných ľudí a manipulátorov.
@anonym_78c9a2 znelo to ako planovanie sebevrazdy, bola by so menej ostra
Pories si psychológa a psychiatra, ešte mas pekné roky pred sebou. To, že si 40 rokov žila s manipulatorom nie je nikoho iného chyba len tvoja. Za 40 rokov si mohla od neho desaťkrát odísť.
Dúfam, že nerozmýšľaš nad samovraždou len kvôli neschopnosti postaviť sa životu so somarom čelom. Nechceš sa radšej rozviesť?
@anonym_autor Keď zomrieš, nikoho už nebudeš zaujímať. Ani tvoje posmrtné reči a divadlo.okolo nich. Načo sa tým vôbec zaoberáš a plánuješ deťom a vnúčatám vyrobiť traumu? Svoje sračky si rieš sama počas života a keď toho nie si schopná, tak do toho nezaťahuj iných ľudí. Toto, čo plánuješ, sú praktiky zákerných ľudí a manipulátorov.
@anonym_78c9a2 Autorka znie, že na tom nie je psychicky veľmi dobre a premýšľa ako to ukončiť. Tvoj komentár je zbytočne hrubý a hlúpy. Možno potrebuje povzbudiť a možno práve tvoja odpoveď jej rozhodovanie ukončila zlým smerom. Treba sa najprv nad svojou odpoveď aj zamyslieť a nie sa tu pod rúškom anonymity baviť na ubližovaní druhým. Ak by sem písala tvoja mama, sestra, dcéra, kamarátka, chcela by si, aby si prečítala podobne hlúpy a zákerný komentár? Kvôli možnosti anonymity tu ľudia prestávajú byť ľuďmi. A ty musíš byť veľmi zlý človek a morálna spodina, ak dokážeš matke napísať, že keď zomrie, nikoho zaujímať nebude.
@zmrzlinka8 pise deti a vnucence a 40rocne manzelstvo. Deti uz budu dospele a mat vlastne zivoty, pravdepodobne s manipulatorom neziju
@anonym_9aabbe ok, to som prehliadla
Každé trápenie má riešenie, a určite to nie je samovražda … skús nejakú linku pomoci
@anonym_3c2fc5 Tu: Ten odkaz je veľmi dôležitý, aby aspoň deti vedeli, v akom prostredí žili a s kým.
Nauc sa citat medzi riadkami...
@beata_k z toho nevyplyva ze sa chysta kydat na muza.. to si si len ty domyslela

???