Je normálne, že si svokra nárokuje tráviť s nami Štedrý večer?

15. jan 2024

Je normalne, ze si svokra narokuje travit s nami Stedry vecer (raz u nas, druhy krat u svagra), prikazala si takto od zaciatku, a trva to uz 11 rokov. Moja rodina toto absolutne neriesi, kludne si mozeme robit na Vianoce co chceme. Najpv som to vela neriesila, ale zacina aj mne, aj svagrine vyslovene vadit, lebo sa strasne hneva ak nahodou to chceme zmenit. Manzel to chape, my by sme ju totiz obcas aj zavolali, obcas mojich, ale obcas by sme chceli byt sami, aspon to vyskusat, ale ked je to takto prikazane, a narokuje si to bez debaty, a ina cesta neexistuje, vytvara to v nas, hlavne nevestach silny odpor, Toto nie je jediny problem, ona si dost veci takto vnucuje nasilu, na priklad prilis caste navstevy, proste si vedela urcit pravidelny rozvrch, a nepytat sa, ci sme s tym v pohode. Pride mi to ako nerespekt voci neveste. Nase komenty v tomto smere absolutne ignoruje (takze, jej je uplne jedno ci sa jej synovia kvoli tomu doma budu so zenami hadat). Ani my, ani svagrovci nie sme veriaci, ale chceli by sme si obcas uzit Stedry vecer aj sami, a travit to po svojom. Na priklad, ist na lyzovacku, alebo zostat doma so svojimi detmi a uzivat si klud.
Jej argument je, ze "takto to zvykneme robit". Asi ma problem zostat sama doma na Stedry den, co si ja myslim, ze prehana, lebo ma aj sestru ktora je uplne sama, a dokonca, ak ma taky problem byt sama, uz 20 rokov mala na to aby si nasla priatela. Zijeme pomerne blizko, a stretavame sa cely rok. Namiesto toho, upiri sa takto na nas. Preco by bol problem dopriat mladej rodine slobodu, a najst nejaky kompromis? Zaujimaju ma nazory tych, ktori tiez preferuju aspon obcas travit Stedry vecer sami. Mate s tymto skusenost? Ako jej vysvetlit, aby sa neurazila na smrt?

janai1
15. jan 2024

A aký je problém sa zbaliť a ísť na tú lyžovačku? Svokra bude urazená tak či tak

gelifil
15. jan 2024

A co Ti na nej tak vadi? Nikto na Vianoce nema byt sam, hlavne, ked ma rodinu...smutne, ze to raz za dva roky nemozes vydrzat

hipuska
15. jan 2024

Véd to.mas každý druhy rok nie? Zbytocne to riešiš.... možno na vianoce 2024 tu už nebude....máš deti? Tie sa na Vianoce s babkou tešia?

minenkak
15. jan 2024

Ignorovala by som ju a žila si svoj život a ak chce chodiť a vám to občas nevadí ,tak sa dohodnite,ak nebude súhlasiť,nech si robí čo chce,ale doma

michaela329
15. jan 2024

Ty to máš raz za dva roky, ja každý rok a ešte aj Silvestra...dohodni sa s mužom, že počas jej prítomnosti u vás bude rešpektovať vaše tradície a ako kompromis zachovajte aj časť jej. Je to matka tvojho muža, nemusíš ju milovať, ale nejako rešpektovať áno.

cyberk
15. jan 2024

Tak odbi svoju rodinu a v ten rok chodte na lyzovacku, ahaa to nechces lebo to je tvoja rodina, ale musis ist najust v ten rok, ked ma k vam prist svokra..

maranta_leuconeura
15. jan 2024

Aj u nas su rodinni prislusnici na Vianoce sami, a? Je to krute, ale tak si to zariadili. Ak nechceme dopadnut ako oni, tak s muzom sme radsej spolu bez nich a venujeme sa nasmu vztahu, nie spase tychto dusi. Ja to mam v sebe vyriesene a hranie na emocie ze chudacikovia nikto nema byt sam na Vianoce ma neberie... Obycajne citove vydieranie.

autor
15. jan 2024

@gelifil Vadi mi spravanie kvoli comu som mala pocity uzkosti, depresiu, a potrebovala som to riesit aj s psychologom. Az kym manzel nezasiahol, lebo aj on videl, ze tlaci na pilu. Kde to pise, ze nikto by na Vianoce nemal byt sam? V mojom okoli poznam zopar ludi, ktori su na Vianoce obcas sami, a nevydieraju citovo kvoli tomu svoje deti. Proste im dopraju, a nerobia z toho cirkus.

autor
15. jan 2024

@cyberk Praveze pisem, ze moja rodina s tym nema ziadny problem. Ale ak si ona bude takto vnucovat svoje, tak budem fer a pojdem aj za svojou rodinou (500km). Lenze to uz nechceme robit. Nevies citat?

maminkadeticiek
15. jan 2024

A keby to bola tvoja mama?Ked sa nedajboh jedneho dna poberie na druhy svet jeden z tvojich rodicov,nechas toho druheho na Vianoce sameho doma pri stedrovecernom stole?Obzvlast ak vies ze byva nedaleko?Myslim, ze to co robis je necitlive,nikdy nevies ako bude s tvojimi rodicmi,nikdy nevies ako budes ty na starobu.Nechcela by si raz ked budes sama travit sviatky s blizkymi?So svojimi detmi?Je to kazdy druhy rok navyse.Zamysli sa nad sebou.

autor
15. jan 2024

@maminkadeticiek Este raz ti to vysvetlim. Moja mamina s tym nema ziadny problem, aj keby bola sama, sama mi to povedala. Lebo z Vianoc nepotrebujeme robit cirkus. Ja s maminou viem travit kvalitny cas aj pocas roka, ten jeden den viac menej nam nepredstavuje problem. Chapes?

mondolina
15. jan 2024

nenechala by som svoju matku nikdy samú na Vianoce.
je u nás každý rok a dúfam že ešte dlho aj bude.

autor
15. jan 2024

@mondolina Ono je to v poriadku, ked ste s tym vsetci ok, my nie sme.

petamich
15. jan 2024

no ja osobne by som svokru (a ani jedneho rodica) sameho na stedry vecer nenechala 🤷‍♀️ radsej by sla na lyzovacku s nami

a teda argument mala 20 rokov, aby si niekoho nasla 😅

co sa tyka navstev, ak je frekvencia pre vas neakceptovatelna tak to treba riesit, kazdopadne sudiac podla tonu akym je tento prispevok napisany, svoju svokru asi uplne nemilujes ale mozem sa mylit

domkakvet
15. jan 2024

Je to kazdy druhy rok, cize kazdy druhy mozes ist napriklad na tu lyzovacku, ja chapem, ze su ludia, ktori nechcu byt na Vianoce sami, myslim, ze tento jeden den kazde dva roky by si mohla zvladnut.

maminkadeticiek
15. jan 2024

Mne to nevysvetluj.Vysvetli to svokre.Ja som ti povedala ako to citim ze je to spravne.

autor
15. jan 2024

@maminkadeticiek Jasne, ze ti vysvetlim, lebo si prisla sem komentovat moj prispevok 🙂

marca12
15. jan 2024

Sami si stedry vecer mozete uzit ten rok,ked je u svagrovcov. My kazdy rok volame mojich rodicov aj svokrovcom ani jeden rok este neprisli. Zato trvaju na tom,aby sme my k nim isli . Keby bola svokra sama,nenechala by som ju osamote.

kp7333
15. jan 2024

My chodime lyzovat medzi vianocami a silvestrom. Na sviatky sa stretame s rodinou, potom ideme na hory a novy rok oslavime opat s rodinou. Zivot je o kompromisoch.

mondolina
15. jan 2024

ty s tým nie si ok.

autor
15. jan 2024

@kp7333 Presne toto aj ja hovorim. Lenze slovo kompromis ona moc nepozna.

sheila121
15. jan 2024

Takéto veci by mali riešiť vaši muži a nie nevesty. Nevedia povedať svojim rodičom čo a ako? Alebo potrebujú hovorcov?

simca06022011
15. jan 2024

jedny vianoce bude dusno, potom to prejde.. objednajte lyzovacku, jej to len oznamte, ze na vianoce nie ste doma, alebo skocte na vianoce k vasim rodicom (aj ked fakt, len na silu a len tie jedny vianoce). a u zto nebude "takto to zvykneme robit".
Popravde ja som bola velmi rada, ked k nam babka chodila, a tiez teraz mi nevadi ze pride niekto, ktokolvek, ale u nas navstevy pridu pred vecerou a vecer odchadzaju, cize to je fakt len navsteva. A mame klud aj pocas navstevy :DD ale ak to vy tak necitite, na co to hrotit.. v provom rade vy ako rodina musite byt stastni a spokojni. A to yb mal aj syn matke takto vysvetlit.
Myslim, ze z jej strany kompromis je uz aj to, ze je u vas kazde drueh vianoce, ak sa stsriedate s bratom...

autor
15. jan 2024

@mondolina Ano, presne tak, vlastne, sme traja co s tym nie sme ok, a ten stvrty tiez, ale sa jej boji hocico povedat.

autor
15. jan 2024

@sheila121 Ja si to tiez myslim.

maminkadeticiek
15. jan 2024

Boze ty si trubka.Tvoj direktivny sposob komunikacie staci aby si vsetky urobili nazor.Fandim svokre.

autor
15. jan 2024

@maminkadeticiek Je mi luto, ze takto zuris, ak niekto nezdiela tvoj nazor. Verim, ze o komunikacii vies vela :D

tamitamitami
15. jan 2024

Ja by som na tvojom mieste spravila kompromis, šla k svokre na doobedie a poobede si môžte spraviť Vianoce sami. Chápem aj ju že nechce byť sama ale tak isto je normálne že vy chcete mať súkromie.
Tak isto by som pristupovala k nej aj počas roka, bola by som ochotná robiť kompromisy ale také aby to aj vám ako rodine vyhovovalo.
Musí sa naučiť rešpektovať aj vaše potreby.

reddflowerlife
15. jan 2024

Sucitim.. u mna su svokrovci uz som to pocitala pravidelne pocas tyzdna v priemere 2x do tyzdna.. a normalne surovo vecer, aj do 21:00.. bud sa z nicoho nic “zjavia” cez vikend alebo cez tyzden… ani nedaju dopredu vediet

mondolina
15. jan 2024

aj si to svokre povedala, či si len s druhou švagrinou za chrbtom šuškáte. raz sa ti to vráti.
ty si koľkokrát bola v živote sama na Vianoce?