icon

Je správne pripomínať finančné dary vnúčatám?

3. mar 2025

predstavte si takú situáciu, že sú v rodine 2 deti, ktoré už majú vlastné rodiny. Jedno má 2 svoje deti, druhé 3. Babka vnúčatám prispieva pravidelne na meniny, narodeniny nejaký finančný dar. Lenže vždy z času na čas nezabudne spraviť "zúčtovanie", že do rodiny A išlo toľko financií a do rodiny B toľko... všetko sú to peniaze, ktoré idú pre vnúčatá, žiadny z ich rodičov nefajčí, nepije, nehrá hazardné hry, klasická rodina. Len babka má silnú potrebu pripomínať, koľko financií už dala. Nikto tie financie nežiada na narodeniny a meniny, nepýta, ani nežiada, čiže je to dar. Ale tento dar je pomerne často pripomínaný, koľko ona komu dala a ako je to veľa. je to podľa vás ok?

Strana
z4
avatar
deti95060810
3. mar 2025

by som jej povedala že nech si tie dary nechá... alebo by som si dar neprevzala, odmietla ho...
len by ma zaujímalo pri akej príležitosti to babka spomína - či len tak hoc kedy len tak medzi rečou a či skôr pri hádke...
dary majú byť dávané s láskou...

avatar
gab1sol
3. mar 2025

Len pripomína alebo to nejako vyčíta? Čo tým chce babka povedať?

Ak ide len o také poznamenanie, tak jedným uchom dnu, druhým von, niektorí starí ľudia sú už takí. Alebo potom tie finančné dary neprijať a nebude mať čo “zúčtovať”.

avatar
jana_eyre_2
3. mar 2025

Tak niektorí ľudia druhých obdaruvaju, alebo pomáhajú len preto aby im boli zaviazaní a aby potom na seba počúvali superlatívy.. ak sa tak nedeje, tak sa pochvália aj sami, len nech sa dočkajú vďaky.. príde mi to manipulativne, ale aj na takých ľudí svieti slnko...

avatar
veron1111
3. mar 2025

Asi by som jej tie ,,dary,, pekne vrátila na najbližší sviatok a ak by to potom znova spomenula, tak by bol argument ze to mala vrátené

avatar
tanyan
3. mar 2025

Babka má asi obavy, že by ju niekto mohol označiť za nespravodlivú a chce sa vyhnúť nezhodám medzi deťmi a vnúčatami kvôli zvýhodňovaniu alebo znevýhodňovaniu niektorého z ních. Ja som sa tiež snažila rodičom vysvetliť, že pre mňa majú nefinančné pozornosti tiež hodnotu, aj keď sa nedá vyčísliť - žiaľ, niektorí ľudia cítia potrebu prepočítavať vzťahy cez kalkulačku. Väčšinou je to bremeno, ktoré si nesú zo svojej minulosti a nie je tam žiadny zlý úmysel.

avatar
0silvia0
Autor odpoveď zmazal
autor
Autor odpoveď zmazal
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
martinka13
3. mar 2025

No ved keď Ti to vadí, dary neber.

autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
negymama
3. mar 2025

nerobi to dobrotu, mama by s tym mala prestat.
U mojich svokrovcov toto vzdy prepocitavali a kazilo to vztahy.
Ked moja svokra mala rodinu a dve deti, jej starsia sestra sa vydala ale deti nemali.
Tak stary otec, vzdy daval viac tej rodine s detmi a este zdoraznoval pred vsetkymi, ze tym dam viac , lebo maju deti a viac potrebuju.
Ono to dajme tomu bolo spravodlive, ale ta bezdetna sestra mala vzdy taku depku z toho, ze nieze nema bohuzial deti a tuzi po nich, este aj sestra dostane viac a zdoraznuje sat. V pozadi, ale tak trochu bolo to, ze ta sestra s detmi bola od mala otcov milacik, a tak otec jej mohol davat viac v mene "spravodlivosti".

Potom nastala ina situacia, svokrine deti , dvaja synovia si zalozili rodiny a mali deti, ale svokrin oblubeny syn mal dve deti, a nasa rodina styri... No svokru hned presla ta "spravodlivost" vymyslena jej otcom, a zaviedla , ze kazdemu synovi rovnako, bezohladu kolko ma deti. Tiez preto, aby zvyhodnila oblubenca.

Odvtedy su mi tieto ratacky darov a penazi z duse odporne, a radsej nic nechcem.

avatar
negymama
3. mar 2025

jo, a ta bezdedtna svokrina sestra z tej krivdy este aj zacala pit...😔

avatar
tanyan
3. mar 2025

Sa babky opýtaj či by teda nebolo pre ňu najlepšie (pre pokoj jej duše), aby spísala poslednú vôľu a po jej smrti bude ten "nepomer" započítaný pri rozdelení jej pozostalosti.

autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
oblecenieavecicky
3. mar 2025

Tak jej povedz, nech si preberie to svoje osobné účtovníctvo a spočíta, či každé vnúča dostáva rovnako. Nie na rodinu, na konkrétne dieťa. Ak áno, tak nemá čo komu vyčítať. Ale sila teda, no..

autor
3. mar 2025

ja som v podstate chcela vedieť, ako to máte v rodinách vy, a či je toto bežná prax babiek pri obdarovávaní vnúčat.

autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
oblecenieavecicky
3. mar 2025

To nebude nikdy, keď je počet detí iný. Ale to jej treba zdôrazniť, keď jej to samej nezapína. Opýtaj sa jej, či si má sestra spraviť ešte jedno dieťa, aby bola spokojná 🙈

avatar
kavasmliekom
3. mar 2025

Kým vám nedáva bločky, že to chce preplatiť 🤣 tak si to nevšímajte. Keby nechcela, nedala by nič.

avatar
oblecenieavecicky
3. mar 2025

Nemyslím si, že je to bežná prax. Je to choré. Ja mám dve deti, sestra jedno. Dary od mojich rodičov dostávajú deti v rovnakej výške. Dokonca máme so sestrou stanovený limit, za koľko kupujeme na narodeniny, meniny, vianoce. A teda, de facto, sestra platí viac ako ja. Keď som sa jej na to opýtala, či nemám dávať dvojnásobok, aby nemala ona vyššie výdavky ako ja, tak mi povedala, či mi šibe. Že to je proste pre konkrétne dieťa. Takže asi tak.

avatar
lenka.25
3. mar 2025

Na čo to vôbec riešiš ? Ty ani sestra s tým problém nemáte , deti dostávajú od babky rovnako , tak tu naozaj nie je o čom .
Buď treba tie dary odmietnuť , alebo tie reči od babky pretrpieť , ona iná už nebude .
A nie , nie je to bežná prax , absolútne netuším koľko moja mama dáva peňazí bratovým deckám

avatar
negymama
3. mar 2025

ved mama to moze robit tak, ze detom da pri narodkach a meninach dar, ci peniaze, a ten sa neprepocitava "na rodinu" lebo to je konkretnemu dietatu. A tebe a sestre moze dat rovnaku sumu pri narodeninach.
Moja mama tak robila, ze priklad mi dala mne do obalky na narodeniny a detom zvlast v nejakej sume ale ani to nie rovnako ale podla veku a potrieb.
Priklad prispela dceram na stuzkovu vacsom sumou, priklad 100 eur, a mensim detom dala po 20-30 eur. Alebo ked bolo jubileum, ze vnucka mala 18rokov, tak dala vyssiu sumu ako ked dieta malo cojaviem 8 ci 9 rokov.

Ja sa drzim systemu mojej mamy, myslim ze je lepsi a v kazdom pripade davam svojim detom lasku, vsetky lubim, nemam oblubenca.
Kazdy dostane to co potrebuje, primerane k moznostiam rodiny a tomu co dam ostatnym detom. Spravodlivost nie je o prepocitavani centov presne narovnkako. Spravodlivost je v tom, ze deti citia, ze vsetky su milovane a nikto nebyva ukrateny ci prehliadany.
Priklad ak dieta chce chodit na viac kruzkov, tak dam nanho vacsiu sumu, ved aj ten domased ma moznost ist. Alebo ked je ten kruzok ci vylet drahsi, tak zaplatim. Ja neriesim, ze priklad rokmi nieco zdrazelo, alebo skola organizuje vacsi vylet.

autor
3. mar 2025

@oblecenieavecicky dakujem, tiež sa to snažím brať, že je to choré. ale v podstate takéto správanie veľmi zaťažuje blízkych naokolo, psychicky to vyčerpáva.

autor
3. mar 2025

@lenka.25 vdaka, toto som potrebovala počuť, že to nie je bežná prax a nemám sa cítiť tým pádom za to vinná:(

autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
oblecenieavecicky
3. mar 2025

Už by si jej mala povedať, že sa Ti nepáči to prepočítavanie. Že sa to zle počúva a že keď to mieni naďalej takto takto vyhadzovať na oči, nech radšej nedáva nič.

avatar
oblecenieavecicky
3. mar 2025

A to ešte keby vedela, že rodina A a rodina B isto nemajú na chlp rovnaké príjmy, ani výdavky, Možno by kvôli tomu ani nespávala 😂

autor
3. mar 2025

@negymama áno, ja to mám rovnako, v hlave chcem mať voľnosť🙂

avatar
negymama
3. mar 2025

@oblecenieavecicky mas super sestru.
To nie ako svagor, ktory neprisiel na pozvanie na narodeniny najmladsieho syna, lebo podla jeho slov, on by musel dat viac, lebo on ma dve deti a my styri.
Nepoviem, keby ze si davame hodnotne dary , ale boli to dary ako pastelky, knizky, ci tricka z letneho vypredaja. Proste do 10 eur aj s cokoladou 😲
Tak to uz mi prislo riadne trapne a viac sme ich nepozvali. Boze, vsak ten hostitel pecie tortu, obcerstvenie, napoje. urcite viac zjedli ako bol ich "dar" , bola som sokovana ze toto niekto prepocitava, ja som davala viac ked len decko islo na spoluziakovu party. Raz svagor doniesol mojej dcere /bol jej krstny otec/ ako dar dve knizky ktore dostali jeho deti na konci sk. roka za dobry prospech, aj s venovanim skoly! Sme sa na tom dlho rehotali 😅

autor
Autor odpoveď zmazal
Strana
z4