Je to láska?

27. máj 2021

Pisem anonymne lebo nechcem aby sa vedelo o mne.
Bola som vo vztahu 20 rokov, rozchod nastal za dramatickych okolnosti.
Kratko po odluceni som sa nahodne skontaktovala na davneho znameho. Pisali sme si. Potom sa stretli. Zblizili.
Ale obaja si drzime odstup. Obaja to mame komplikovane.

Ked sme spolu, je nam uplne uzasne, dokonalo, ziadne konflikty.
Ked spolu nie sme, tak si volame aj hodiny. Ale nemame to tak, ze mame potrebu spolu travit kazdu volnu sekundu.
A ja stale rozmyslam nad tym, ci z toho moze byt laska, ci si vieme obaja rozumom tak nakazat drzat city na uzde ze to dokazeme. Da sa to? Obaja sme krehki, obaja sa bojime ze si nechtiac navzajom ublizime. Preto sa snazime si drzat odstup.
Nehovorime si, ze sa lubime, ani ziadne romanticke vyznania - maximalne si povieme, mam ta rada, chybas mi.
Nedavame si darceky, ale obcas si len tak donesieme nejaku malickost - ja mu urobim kolac, on mi zbehne do dediny po domaci tvaroh a pod.

Nie je tam vobec zamilovanost, obaja si presne uvedomujeme chyby toho druheho, berieme to cele velmi racionalne.
A ja neviem ci moze aj z niecoho takeho vzniknut laska, alebo je to proste len silna naklonnost.

Tak som sa prisla opytat aj na nazory sem, skusenejsich 🙂 dakujem 🙂

ckocka
27. máj 2021

Vedecká definícia lásky neexistuje. Je to cit, ktorý každý z nás prežíva trocha inak. Ak si poviete že je to náklonnosť tak čo? Nemožete sa držať za ruky či bozkávať? Ak si poviete že je to láska tak čo? Nemožete sa rozísť, zalúbiť inde?
Načo potrebuješ pevnú definíciu, tá vašu realitu nezmení.

mondolina
27. máj 2021

veď nechaj plynúť, nemusíš tento stav predsa pomenovať...dôležité sú tvoje pocity v tej chvíli...ak sú príjemné tak si ich užívaj.

elizabet173
27. máj 2021

tiež si myslím, že to netreba pomenovávať, užívajte si a uvidíte

dominikac321
27. máj 2021

@ckocka skor si myslim, ze sa pyta ci to prejde do zamilovanosti do vztahu aj ked to nie je take typicke zamilovanie ked chces byt s druhym nonstop....

ckocka
27. máj 2021

@dominikac321 Tak dlhodobý vzťah može byť úspešný aj keď nezačína tým že máme úplne pobláznenú hlavu.
A to že na začiatku vzťahu nevidíme a nevnímame okrem nás dvoch nikoho a nič iné a nevzdialime sa od seba viac ako na meter zas nie je záruka že sa z toho vyvinie dlhodobý vzťah, resp. že bude šťastný.

dominikac321
27. máj 2021

@ckocka mam pocit ze ludia to tak maju zafixovane ze musi ta prvotna zamilovanost byt...

autor
27. máj 2021

@dominikac321 ano. Presne tam smerovala moja otazka. Ci sa moze vyvinut hlboky vztah aj bez toho aby tam bola ta prvotna zamilovanost a poblaznenie 🙂
Lebo nic take som nezazila ani nepoznala nikdy, tak som zmatena

ckocka
27. máj 2021

@dominikac321 Tak ja možem všetkých čo to majú takto zafixované uistiť, že to nie je pravda. Vyskúšané na vlastnej koži.

dominikac321
27. máj 2021

moze z toho vzniknut laska samozrejme....

autor
27. máj 2021

@elizabet173
@mondolina
@ckocka
Nepotrebujem to vyslovene definovat, len stale rozmyslam nad tym, ci to ma nejaku buducnost aj za takychto podmienok. Je to pre mna nieco uplne nove

autor
27. máj 2021

@dominikac321
@ckocka ano. Tiez to mam tak zafixovane ze zamilovanost trva mesiace a az potom pride laska.

autor
27. máj 2021

@ckocka popises prosim viac o svojej skusenosti?

dominikac321
27. máj 2021

ja som prilis racionalny typ a ja tu blaznivu zamilovanost nepoznam, lubim aj zivot by som dala ale nie je to taka pubertalna blazniva zamilovanost osial..

komplikovana
27. máj 2021

Laska je rozhodnutie. Vacsinou to byva tak, ze prve 3 roky trva zamilovanost a potom bum, par zisti, ze uz nic nejde samo tak ako na zaciatku. Potom treba na vztahu makat. Ked si urcite sposob fungovania tak aby vyhovoval obom, urcite mozete byt stastni aj bez tej pociatocnej fazy. Ak respektujete jeden druheho a ucite sa navzajom a viete, ze chcete byt spolu.

ckocka
27. máj 2021

Začínali sme velmi opatrne. Som skor nedoverčivá, potrebujem čas zvyknúť si na niečo nové. Nebola som bláznivo zalúbená, dala som tomu šancu skor z racionálnych dovodov. Je to už dvadsať rokov, a ja musím priznať že ho milujem každý rok viac.
Pre spokojný dlhodobý vzťah potrebuješ u partnera úplne iné vlastnosti než to, čo ťa može zaujať na prvý pohlad a sposobiť zalúbenosť. Stavať na hormonálnej pobláznenosti je neisté, ale pozor - netvrdím že to nemože fungovať.
Proste musíš riskovať.
@komplikovana Áno, tak to tiež vidím. Musíš vyvinúť úsilie, aby to fungovalo.

autor
27. máj 2021

@dominikac321 dakujem. Do byvaleho partnera som bola az prilis zamilovana. Ten vztah bol velmi burlivy, plny emocii, tak mozno preto ocakavam nieco podobne aj teraz

autor
27. máj 2021

@komplikovana ano, fungujeme v podstate uplne bez problemov. Ked pride k nejakemu konfliktu, vzdy si to v klude vyrozpravame a vyriesime k spokojnosti oboch stran. Cize nie su ziadne hadky, kriky, urazky, nic. Ked sa hnevame, tak sa proste den nerozpravame, obaja sa nad sebou zamyslime, a potom to spolu v klude prejdeme, ze kde nastal problem a preco a co s tym urobime dalej.
Nie su v tom take tie klasicke emocie ako som poznala predtym, ziarlivost, majetnickost a pod.
Mozno aj preto pochybujem o tom vztahu?

autor
27. máj 2021

@ckocka ano. Dobre pises. Prvy vztah bol dost o hormonoch, poblaznenosti, silnych emociach, teraz je to skor velmi silna naklonnost a drzanie si odstupu kvoli tej komplikovanej situacii u nas oboch

berenika39
27. máj 2021

Ahoj, myslím, že tohle je dobré východisko pro budoucí vztah plný lásky. Proč ne? Držím palce, upřímně.

dedes
27. máj 2021

Takto postaveny vztah moze byt trvalejsi a pevnejsi ako ten co si zazila predtym. Moze z toho vzniknut kludne aj zamilovanost👏

komplikovana
27. máj 2021

tak si tu pohodu uzivaj 🙂 aspon nemusis stracat cas s nepodstatnymi vecami ako su napriklad spominana ziarlivost a podobne.

hankm
27. máj 2021

@autorka prve co mi napadlo pri citani bolo slovo patetizmus...

autor
28. máj 2021

@berenika39 dakujem velmi pekne. Uvidime teda 🙂

autor
28. máj 2021

@komplikovana ano. Je to uplna pohoda, len ja ako odoba zenskeho pohlavia mam pocit ze musim stale nieco riesit 😀

autor
28. máj 2021

@dedes dakujem. Tym ze som mala predtym len jeden vztah a tak dlho tak je to pre mna vsetko nove a nezname

malva123
28. máj 2021

@ckocka potvrdzujem.

malva123
28. máj 2021

Autorka,ako dlho si sama?Ak kratko...trav s nim cas...ale drz sa skratka..nech ti zacne fungovat hlava aby si sa spravne rozhodla.

autor
28. máj 2021

@malva123 s dotycnym sa pozname od strednej skoly, cize to nie je pre mna uplne cudzi clovek.

S expartnerom nastalo odcudzenie cca 3 roky dozadu, odstahoval sa 7 mesiacov dozadu, s terajsim sa stretavame 6 mesiacov. Ale sme spolu pomerne zriedka, vacsinou 3-4 dni v tyzdni na 1-3 hodiny. Skor si vela volavame, kedze na tie stretnutia moc priestor nie je.

A ano, my sa praveze obaja drzime skratka, bojime sa padnut do hlbokych citov, kedze by to nemuselo dobre dopadnut skrz tie komplikovane zivotne podmienky u nas oboch.

Preto sa stale snazim definovat, ze co to vlastne medzi nami je 🙂

belasy_motylik
28. máj 2021

Ahoj 🙂, napíš mi správu, mne sa tebe nedá, mám skúsenosť 🙂