Každodenná návšteva sestry

dendrobia
8. dec 2015

Ahojte žienky. Vytvorila som si nový nick,kvôli väčšiemu súkromiu,inak na MK fungujem už nejaký ten piatok.
Mám staršiu sestru,je psych.chorá (trpí paranoidnou schizofréniou) , čakám bábo,som v 8.tt.
V čom spočíva môj problém:
od samého začiatku tehu mám nevoľnosti,ale nonstop. Neobjímam wc misu,to nie,ale celý deň mám pocit na zvracanie,som slabá,malátna. V noci nespím,pretože jediná moja spiaca poloha bola na bruchu,no už niekoľko týždňov tak nemôžem spať,pretože ma plod tlačí a bojím sa,aby som mu neublíźila (ja viem,že plod je ešte maličký,no ten pocit je silnejší 🙂 )
Moja sestra je u mňa každý deň. Už rok.. Najskôr chodievala každučký deň. Okolo 10.00hod doobedia sedela u mňa do 18-19.00 večer. Každý deň. Po istom čase som si "vydupala" aspoň "voľné" víkendy,kedy som sa chcela venovať mm a deťom. Takže asi pol roka už chodí len 5x do týždňa... ak sa náhodou stane,že nie som doma,čaká na mňa aj dve hodiny... kedže sa menil čas a stmieva sa rýchlejšie, z ôsmych hodín sa stalo už "len" päť -šesť hodín.,ale aj tak... včera som sa jej snažila vysvetliť,že kým sú deti v škole a mm v práci,chcem si oddýchnuť,kedže v noci nespím a nevoľnosti neustupujú,že nech nechodí,lebo chcem mať aspoň do obeda pokoj. Nepomohlo. Dnes je tu znova, sedí v kuchyni. Každý deň vypije 2-3kávy a sedí,sedí,sedí... Pokiaľ si nejde uvariť tie kávy,alebo na WC ani sa nepohne.. už sa nemáme ani o čom rozprávať ..
Viem,že hormóny robia svoje,a možno si to beriem až príliš k srdcu,tiež viem,že nemá kam ísť,ale už ďalej nevládzem.
Prosím poraďte ako jej vysvetliť,aby svoje návštevy aspoň zredukovala...
Ďakujem 🙂

anatalia77
8. dec 2015

@dendrobia kamaratku vtedy nasackovali do Velkeho Zaluzia. Na sladkych 6 tyzdnov.

saurian
8. dec 2015

no.. to nie je velmi dobre ... tu asi nenajde "dobre" riesenie, len najlepsie zo zlych..
nepises, ci sestru uznali ZŤP, ci ma narok na nejake prispevky - ci uz opateru, pobyt (aspon denny) v nejakej DSS-ke. pretoze z popisu je zrejme, ze nie je schopna viest samostatny zivot (zarobit si na seba, chodit do prace...).
k psychiatrovi si sestra nezela aby si s nou sla? asi by bolo vhodne keby si ju presvedcila ze by suhlasila ze pojdes s nou, aspon budes viac v obraze, popripade mozes potom prekonzultovat s nim jej situaciu - mozno ti bude vediet ponuknut nejake riesenia, a aj pomoze pri ich zrealizovani - vhodny by bol napr denny stacionar. alebo skusit najst sestre nejaku pracu/brigadu hoci aj slabo zaplatenu, kde by travila cez den cas, bola medzi ludmi.
pretoze pre teba a tvoju rodinu to moze byt znicujuce, ak to bude takto pokracovat - a hoci tvoja sestra je chora, zalezi ti na nej a pomoc potrebuje, nemozes si znicit vlasnu rodinu.

maria123
8. dec 2015

@anatalia77 ak by si pozorne citala pisem,nech zapoji aj dalsiu rodinu,ona nie je za svoju sestru ani jej zivot zodpovedna,hoci ano,prispiet k rieseniu toho problemu co s nou,ano..lebo toto nie je kratkodoba zalezitost a navyse pise,ze je tehotna,ma sama dost svojich starosti,ma rodinu,tak si nemoze brat na hlavu este aj choru sestru

dendrobia
autor
8. dec 2015

@saurian nie zťp ju neuznali. Len nedavno si zacala vybavovat invalidny dochodok. Ani sestra,ani mama si nezelaju aby som s nou k psychiatricke chodila,pretoze vedia,ze ja by som povedala ako sa veci maju. Oni obe ma v podstate vynechavaju z ich zivota v tom zmysle,ze mi zatajuju sestrin zdr.stav. len nedavno som zistila,ze sestra trpi este aj epilepsiou... brigady hladame. Ja i sestra,no ked ju aj niekde zavolaju na "pohovor" po nom jej len povedia,ze sa jej ozvu...

sardinka335
8. dec 2015

@dendrobia vieš, ale ja by som ich postavila pred takuto vec : pokial ma byť sestra takmer denno dennou sučasťou tvojho zivota do ktoreho ti svojou pritomnostou zasahuje ,tak aj jej stav musi byť tebe znamy, zrejmy a to by som asi povedala mame - tomu ona porozumie aj ked je psyhicky chora, svetle chvile iste ma. Epilepsia nie je maličkosť - zachvať moze dostať u teba doma, pred deťmi atd...jednoducho ty mozeš kontaktovať psychiatra aj sama, zavolať tam, dohodnuť si stretnutie a konzultovať to snim aj bez dovolenia sestry a mamy. Ja uplne chapem ze to je to posledne čo ti teraz chyba ku šťastiu, mas svojho dosť...
Invalidný človek vyrazne zasahuje do rodiny kde je - či uz pozitivne alebo negativne. Musi mat tiež režim, niečo čomu sa venuje. Moja sestra začala chodiť do školy...aby mala rozptyl a pod. lebo tiež to bolo a ked je doma niekedy na mašlu...moja sestra je schopna aj o 15:00 stale sedieť v pyzame na gauči, vidim ze inak nema taky zmysel v zivote a tým ze je aj istym sposobom sociálne izolovaná atk aj jej nazory a nahlad na zivot je naivny a nerealny. Takze teraz som rada ze chodi do tej školy, stacionar odmietla..našťastie byva s rodičmi lebo neviem si to predstaviť sedieť u mna doma den čo den a kukať do blba....Moja sestra sa pohra s malou, inak je pohybovo obmedzena, nemoze behať, ma pomalšie reakcie...čo sme si užili je tiež na román. Ten invalidný je ,,super,, to si treba určite vybaviť, uprimne ak je taka ako ju opisuješ - pribrala iste z liekov a vybite zuby tak je ,,jasne,, ze ked ju uvidia potenciálny zamestnavatelia tak davaju ruky preč, zial, to je realita. Ja si myslím ako osoba s invalidnou sestrou ze ak ma byt sučastou mojho zivota, ak ja sa mam o nu starať tak jednoducho musi byť nejaky systém, rezim...niečo, musiš na tom trvať - chory nechory...prajem vela trpezlivosti a nervov lebo ešte to budeš potrebovať, zial aj ja.

dendrobia
autor
8. dec 2015

@sardinka335 ak som spravne porozumela mas tiez psych.choru sestru,takze vies o com to je..
ja som fakt uz na prasky,nielen zo sestry,ale aj z mamy. To,ze ma sestra epilepsiu som sa dozvedela tak,ze v den ked sestra dostala zachvat,mama mi prezvanala,lebo nevedela,ze na tiesnovu linku moze volat aj ked nema kredit. Predtym sestra uz zachvat mala,no mama mi povedala,ze to "len" odpadla a bola dva dni na pozorovani. Ked som sa jej opytala preco mi nepovedala,ze sestra ma aj epilepsiu,odpovedala mi,ze to je ich vec a ja sa do toho nemam starat... svoju mamu poznam a tiez som si ako dieta pri nej uzila svojho dost,preto viem,ze ked jej je nieco proti voli,nemam sa do toho miesat,lebo budem najhorsia zas len ja...

maxilou
8. dec 2015

@dendrobia Ahoj, mam kamosku, ktora ma presne takto isto choreho brata. a ja mam takeho suseda. aj v noci sa zobudim na to, ako pocujem jeho vykriky. moja kamoska sa musela z domu odstahovat, pretoze s jej bratom a rodinou sa uz dalej nedalo nazivat. kedze jej rodicia pracuju a ona studuje, brata jej hodili na krk. studuje so mnou VS a vobec to chuda nedavala. mame to narocne samo o sebe, nieto sa este starat o tak choreho brata. vravela mi, ze on sa sam ani nenaje, musi ho stale kontrolovat, ci zjedol lieky. na injekcie chodit nechce. jeho najoblubenejsia cinnost je sediet v izbe a cumiet do blba. neviem nakolko je to zavazne u tvojej sestry, ale napriklad moj sused mava aj dobre periody. vtedy je mily, usmievavy, da sa s nim fajn pokecat. Suhlasim s nazorom, ze mas aj svoj zivot, svoju rodinu, nemozes donekonecna travit cele dni so svojou sestrou. Ak ma dobre periody, urcite by som sa s nou citlivo porozpravala. Je to predsa tvoja sestra! Je treba, az si informovana o jej zdravotnom stave (kedze aj mama je chora). Taktiez by bolo dobre ju spat zaclenit do spolocnosti. Nech si da spravit zuby a schudne!!! Je to predsa mlada baba po 30tke, nemoze vyzerat tak odstrasujuco. Choroba nie je ospravedlnenie. A treba nech si najde nejaku zalubu, nenarocnu pracu na doma. Navstivit ta moze prist, ale kazdy den je velmi prehnana frekvencia! Skus jej najskor pomoct takymto sposobom az potom hladat raznejsie sposoby akymi su psychiatricke oddelenia.

astonka
8. dec 2015

@dendrobia hm tažko sa radi,ked človek nezaživa to čo ty...no ked pišeš,že mama a sestra si nepraju aby si s nou šla k psychiatričke...že sa nemaš do ničoho starat...no budem možno hnusna....neotvorila by som...aj mame aj sestre by som ale fakt že jasne povedala, že tiež maš svoj život venuješ sa rodine-detom a teraz ked si tehu a nie je ti dobre si potrebuješ doobeda odychnut pospat kym dojdu deti....tiež mam surodencov ale si neviem predstavi,aby ku mne denodenne chodili na pol dňa...
každopádne ti držim palce aby sa to poriešilo a mala by si klud...

dendrobia
autor
8. dec 2015

@maxilou ja som jej podavala aj nejake lepsie kusky po sebe,lebo som sa nemohla pozerat ako sa vie "dozberat" no,s nou sa neda. Jeden den sa snazi,druhy den je to znova to co bolo. Nohavice jej padaju,doslova jej vidiet pol zadku ked chodi,pribrala urcite z liekov, hlavne na brucho,vsetci si myslia,ze je tehotna.. prestala fajcit,ruky sa jej strasne trasu.. netusim aka praca by bola pre nu vhodna.. ona je od narodenia este aj mentalne trosku pozadu,no teraz je to dvakrat tak horsie. mama nema okrem ciastocneho invalidneho dochodku ziadny prijem,sestra dochodok este len vybavuje,kedze tri mesiace bola na upsvar nema ani narok na davku v nezamestnanosti,ani pnku jej nedaju,jedine co sa mi podarilo je,ze som im povedala nech si aspon davku v hmotnej nudzi vybavia. Ziju obe z cca 270eur mesacne,netusim ako im pomoct,kedze mi na tom nie sme tiez tak dobre,aby sme sa mohli "rozhadzovat".. mama uz 23rokov nepracuje,hoci je relativne mlada,ma nieco po patdesiatke. Hoci ma ID,ako spravny hypochonder ma tolko chorob,ze az,hoci oficialne ma "len" cukrovku. Tym som vlastne chcela napisat len to,ze o novych zuboch sestra moze len snivat.. uz sme rozmyslali aj nad vyberacimi,ale zase kopec dovodov preco nie ☹

macamac
8. dec 2015

a tvojmu mužovi to nevadí?
ja by som sa odrazila asi od tohto. že mi to zasahuje do rodinného a manželského života. a nemienim prísť o rodinu. tých problémov máte aj bez toho dosť.
mama je zrejme doma, tak je to jej dcéra, nech sa stará, nech sú spolu. nápomocná by som bola, ale denno denne nie. to narúša predsa tvoj život a život tvojich detí.
do budúcna by som zariaďovala veci tak,ako píšu baby. začleňovala sestru do spoločnosti. títo ľudia, ak sa liečia a majú vôľu, vedia sebestačne fungovať. tým, že ty jej robíš "program a krovie" ona nemá nutnosť niečo robiť so sebou.
takže, má kde bývať, dokonca nie je sama, tým pádom, nemusíš ju ty denne riešiť. a ak sa nemáš starať do jej zdravotného stavu, napriek tomu, že väčšinu života teraz presedí u teba, tak dovi.
chce to rázne riešenie.

maria117
8. dec 2015

@dendrobia neviem presne co je to za diagnozu,ale nemosete robit nieco spolu, pripadne nemozes ju nechat nieco robit v jednej izbe a ty ist do druhej? Od takych "easy" veci ako pozerst telku,ci citat knihu az po nejake varenie,ci rucne prace....ved ked je to tvoja sestra,ste spolu vyrastali,nejako ste spolu fungovali,tak mozno by ti mohla i s niecim pomoct....

dendrobia
autor
8. dec 2015

@macamac ale ano,vadi mu to. Ked nepracoval a bol doma casto sme sa kvoli nej hadali. Ako zacal pracovat neriesi to,pretoze chodi na turnusy,a max.soboty-nedele je doma. Ked sme mali problemy,prosila som,plakala,tri dni som mala "pokoj" a potom sa to znova zacalo...

dendrobia
autor
8. dec 2015

@maria117 telku nemame 😀 naozaj. Citat nebude,to som skusala,aj nejako inak ju zamestnat. Chcela som aby mi pomohla upratat kuchynu,vzala handru z kupelky a umyla mi nou riad.. tou handrou umyvam sprchac,podlahu a wecko.. odvtedy vsetky pouzite handry vyhadzujem. Neskor som chcela aby mi oprazila v hrnci cibulu. Zobrala lavor,a supla ho na sporak. Ten sa samozrejme roztavil,vraj,ja som si myslela,ze je to hrniec,ked bol sivy... takze si radsej robim vsetko sama.. rucne prace neprichadzaju do uvahy,od casu ako prestala fajcit sa jej strasne klepu ruky. Ked sme boli mensie,alebo kym u nej naplno nevypukla choroba bola uplne "normalna". Ja neviem,co sa stalo...

saurian
8. dec 2015

@dendrobia skoda, tym to mozu len zhorsit, ale ked maju dost usudku na to, aby ta cielene vylucili z navstev lekara, tak sa da predpokladat, ze by mohli mat dost rozuju, resp sestra, proste jej predostriet situaciu - citlivo ale "polopate" - a teda ze ak chce byt sucastou vasho zivotu a byt u teba v domacnosti kazdy den ze aj ty mas pravo byt sucastou jej zivota, a teda ist s nou lekarovi, povedat jej - nedari sa ti najst pracu, peniaze potrebujes, (z toho co pises ani nie je velmi schopna pracovat) - potrebujeme posudok od lekara, vybavime peniaze cez upsvar - invalidny, aspon ciastocny - kazde euro dobre. co nie je vobec jednoduche. a potom trocha aj pritvrdit... napr ak budes vediet ze bola u lekara a teba z toho vynechala - budes "Nestastna" ty a povies ze nech ten den u teba nie je,... proste takouto nejakou logikou.
na vlastnu past toho vela urobit nemozes - jej lekar nemoze s tebou o nej rozpravat, ale "pocuvat" ta moze 😉

sardinka335
8. dec 2015

@dendrobia je možné ze nema leičbu nastavenu spravne - ja osobne by som začala tam, u ošetrujuceho lekara, povedala mu ako sa veci maju a pýtala sa čo sa da robiť. To čo píšeš su vazne veci - šupne lavor na sporak, v nestraženej chvili moze vyviest nejaku somarinu. Suhlasím s @macamac - pokial sedi u teba doma tak sa ,,musíš starať,, a zial budeš aj za zlu...ale to bude tiež len do času kym nenastanu nejake zmeny. Viem ze sa to všetko lahko hovorí, ale musíš myslieť aj na seba - mas svoju rodinu a ak ma niekto denne byť sučastou tvojej rodiny ako je sestra tak to musí mať nejaku ,,formu,,.
Mame to tak vyhovuje ze ma o starost menej, ale ked sa ti narodí dieťatko tak budeš mať roboty okolo neho a so sebu a nie to ešte sa starať aj o sestru.

maxilou
8. dec 2015

@dendrobia ked citam vsetky tie veci, musi to byt pre teba hrozne 😒 ona proste musi byt pod stalym dozorom! je to vobec na SK nejako osetrene, ked dvaja obyvatelia jedneho domu maju takuto vaznu diagnozu? na co maju narok? neexistuje nejaky opatrovatel? pre pana jana vyzit z 270e pre 2 osoby je nonsens 😠 teraz si na materskej, tak aspon ze ma u koho byt. ale co ked zacnes pracovat? co bude s nou? ako moze takyto clovek pracovat, ked je mentalne chory a zaroven sa jej trasu ruky a robi nepredvidatelne veci? vobec si neviem predstavit aku pracu by vykonavala 😲 skus sa niekde poinformovat, ake moznosti su na SK v takychto pripadoch. nic ine ma nenapada ...

maminuska
8. dec 2015

@dendrobia čo budeš robiť keď sa tvojej mame niečo stane ? Si pripravená aj na takúto situáciu ?
Tvoja situácia nie je síce príjemná ale nie je nezvládnuteľná, ja takto vychovávam už takmer 21 rokov svoju dcéru . Netrpí síce schizofrénou ale mentálnou retardáciou a epilepsiou , ťažšie chodí. Niekedy sa ma "100 krát" za deň opýta tú istú vec, naopak sa oblečie , tiež často nohavice na pol žrde ..a to sú tie najmenšie veci . Nie je to jednoduché , ale dá sa to a dá sa prežiť aj normálny a pohodový život .

katrin21
8. dec 2015

@dendrobia sestre jednoducho jasne stanov pravidla, musi ich chapat, mate svoje sukromie-..
Jej psych. choroba na tom nic nemeni... musi to chapat.
ked sa nudi, nech si najde nejake zaluby, mozno existuje v meste aj nejake združenie pre takych ludi, kdde by sa stretavali pravidelne..
a co sa tyka tehotenstva, je hlupost, aby ta vo 8tt tlacil plod, ked spis na bruchu.. len pekne na bruchu spi, kym mozes / cca. do 16tt je to povolene/ ... a ked uz ani to nemozes, tak sa daj tak na bok a nohu zohnutu v kolene a pripade pod nu vankus... ja tak spavam, lebo tiez moja poloha bola na brucuhu a trpim, ze od toho 16-17tt uz nemozem...

suzi1617
8. dec 2015

Myslim ze ma tvoja sestra nasadenu zlu liecbu. Keby ju mala spravnu nemala by taketo stavy. Mame v rodine par ludi ktori toto mali, alebo maju a funguju. Na tvojom mieste by som so sestrou zasla k jej psychiatrovi, ale bez maminho vedomia. Proste ked raz k tebe pride vyhradit si cas a okamzite ju tam zobrat a vsetko prebrat so psychologom. Pripadne vybavit ineho, lebo ten ktory jej nasadil tuto "liecbu" pravdepodobne nebude moc schopny. Drzim velmi palce viem co to je. Dedova sestra takto chodila k nam kazdy den asi dva roky kym nezomrela... Ale to je uz ina story

barnica
8. dec 2015

ja by som to riesila rapídne aj keď to vážne môž e potom pôsobiť dojmom že na nich kašleš ale ide tu o teba tvoju rodinu. Tvojej mamine vyhovuje že sa nemusí s ňou naťahovať a máš ju tam nasáčkovanú čiže ona to neporieši. Manžel tiež iba to vyvolá ,napätie a všetku zlobu na váš vzťah. Ako vnímajú tvoje deti tetu? Neboja sa jej alebo ako na ňu reagujú? ja by som jej rovno povedala nechoď ku mne nemám čas usím urobiť vianočné upratovanie,je mi zle,budem doma ale potrebujem navariť a postarať sa o domácnosť. Proste by som jej dala najavo že bohužiaľ ale toto musí skončiť. Ak zvládneš tak nech príde ale maximálne na hodinu denne ale musí vedieť že nie na celý deň proste hodina a domov. Asi sa u teba cíti podstatne lepšie ako pri mame nikto do nej nerýpe nič po nej nechceš,môže oddychovať. proste si pre ňu niečo ak relaxačné centrum kam si chodí oddýchnuť a domov k mame sa len vyspať. Ja by som jej povedala na rovinu príď na jednu kávu ale po hodine dovidenia obliekla by som ju a vyprevadila von dverami az pred vchod s tým že ja mám veľa roboty a musím robiť potrebuem nato kľud a miesto a nemôžeš keď je tam. proste nech si zvyká že nemôže byť u teba stále.

dendrobia
autor
8. dec 2015

@maminuska nad tym uz uvazovala,ale ziadne priatelne riesenie som nenasla.. mam syna s ADHD teda castokrat som v koncoch aj kvoli nemu,preto si ani len neviem predstavit co by som v spominanej situacii robila...

@katrin21 keby som sa jej nejako rozumne nesnazila dohovorit a pochopila by ma,asi by som tuto diskusiu nezakladala... a inak. Hoci som "len" v 8tt. fakt mi nie je prijemne spat na bruchu. Na boku sa ako tak da,ale 5-6x sa zobudim pretoze sa neviem "spravne" ulozit. Ale dakujem za tip 🙂

@suzi1617 vyzera to tak,ze ci sa chcem ci nie (pre pokoj v rodine) "starat" do sestrineho zdravotneho stavu,budem musiet k psychiatricke s nou skocit.. z celej tejto diskusie to vyplynulo a asi je to aj jedine mozne riesenie...
Dakujem vam vsetkym za reakcie 🙂

katrin21
8. dec 2015

@dendrobia ale podla mna je to len tvoj pocit.... kludne na bruchu spi 🙂
a sestra - ked ju do bytu pustis, tak rataj s tym, co bude nasledovať. proste bud tvrdsia a hotovo.

bosoriak
8. dec 2015

@dendrobia Tieto stavy tvojej sestry musis riesit s odbornikom. Jednak kvoli svojmu normalnemu zivotu to takto dalej nepojde, jednak (a to teraz myslim smrtelne vazne) uz teraz sa zahravas s ohnom. Clovek s jej diagnozou, pokial nema spravne nastavenu liecbu a ma taketo prejavy, sa casom moze stat aj nebezpecnym. Nielen pre seba, ale aj pre okolie. Ja viem, ze je to tvoja sestra a lubis ju a je od teba obdivuhodne, ze si ju este nevysmarila na ulicu. Na druhej strane si zodpovedna za deti, za svoju rodinu. Problemom schizofrenie je, ze pokial pacient nespolupracuje s lekarom a lekar nema velmi zaujem to dalej riesit, moze sa liecba stat neucinnou. Co spravis, ak casom zacnu nejake nove halucinacie, nielen hlasy a na ich zaklade ublizi tebe alebo detom?

Takze by som vobec nebrala do uvahy, ze budes za tu najhorsiu, pekne by som s nou nacupitala k lekarovi a tam by sme to vsetko pekne prebrali od A po Z. Mozno bude stacit upravit davkovanie liekov, mozno bude treba lieky nove, mozno lekar na zaklade tvojho podnetu usudi, ze musi ist do nemocnice. Ano, to riziko tam je. Ale ty sama sa musis rozhodnut, nakolko doverujes lekarovi, nakolko sestre a nakolko sama svojmu odhadu.

Ono je to velmi velmi tazke vidiet blizkeho cloveka zmeneneho, pamatat si vsetky tie dobre veci a potom toto. Tu svoju intervenciu mozes ale chapat skor ako pokus pomoct sestre, pretoze ani ona nemoze byt spokojna s tym, ako to je teraz.
Drzim palce.

lilitela
8. dec 2015

@dendrobia To nie je v poriadku, ze MOZE u teba cely den sediet, ale ty NEMOZES zasahovat do jej liecby. Cele na hlavu - potrebuje tvoju pritomnost, ale zaroven ti nedoveruje, alebo co. Ako baby radia, kontaktuj psychiatra sama, a upovedom ho, aby ta neprezradil.
Prosim ta, ona sa u teba aj stravuje, ci je cely den bez jedla?

lilitela
8. dec 2015

@dendrobia Ja som mala v rodine choreho cloveka, pocul a videl neexistujuce, epilepsia a pod - no ja som sa ho fakt bala. A nikdy som si nebola ista, ci to iba nehraje, az tak neuveritelne to obcas bolo.

lilitela
8. dec 2015

@dendrobia A este jedna vec - ja som sice na psychiatrii v nemocnici nebola, ale preco jej to tak vadi? Neni jej jedno kde vysedava? Takto bude aspon medzi "svojimi".

eludka
8. dec 2015

@maminuska vazba medzi matkou a dietatom je ina ako medzi surodencami, a pride cas, ked ani vy nebudete stacit na svoju dceru a bude musiet fungovat bez vas..., a pri spominanej diagnoze je nevyspyattelna a okoloiu nebezpecna, v chranenom byvani by jej bolo lepsie, mala by tam okolo seba seberovnych, a aktivizovala by sa tam, je to ovela lepsie riesenie, ako vyvijat na svoju sestru a jej rodinu neumernu zataz...

janicaopica
8. dec 2015

@suzi1617 psychiater moze byt dobry, ale ked mu ona vedome klame ze je uz OK a nepocuje zvuky, tak on nemoze vediet ze liecba u nej nezabrala alebo nie je dostatocna, a preto nema dovod jej ju menit.

@dendrobia preto by si mu mala zavolat co sa deje, ako sa sestra sprava a urcite ta vezme aby si si s nim mohla pohovorit

janicaopica
8. dec 2015

@dendrobia no to musi byt hrozne ked je cely den u vas a nemas ziadne sukromie. A ked je tvoja mama taka, ze sa nemas starat do sestrinej diagnozy, tak ju ani nepustaj k vam a nech ju ma cely den doma mama. Jej to urcite vyhovuje ze ju nemusi mat doma ona. Alebo ju pusti dvakrat v tyzdni a ostatne dni neotvaraj. Ved ked bude zamknute, nema sa k vam ako dostat.

adel222
8. dec 2015

Toto je strasna situacia. Uprimne ta lutujem. Tiez som za radikalne riesenie a to za prve ju dotiahnu k lekarovi a ziadat ine lieky. Mam dvoch kamosov s touto diagnozov, uzivaju lieky a ziju normalny zivot ( dokonca maju rodiny a vs vzdelanie), mozno maju lahsie stupne schizofrenie. Za druhe trvat na obmedzeni navstev. Chce cakat von, tak nech caka, normalne tvrdo. Ked porodis ako sa budes delit o cas medzi sestrou a babatkom?
Tvoj muz by ti mal byt na prvom mieste. Je normalne ze mu to vadi ale vies na uplne prvom mieste si ty. Nevolnosti nonstop som mala aj ja sedem mesiacov, vracala som hadam pat krat denne ako gejzir 🙂 neviem si predstavit sa este trapit s takouto situaciou. Nemaj vycitky svedomia, postavit seba a svoju rodinu na prve miesto je spravne.