Keď dá život facku, ktorú nečakáš

teskoma
17. apr 2016

Ahojte, velmi velmi dlho som zvazovala ci pisat ci nie, ale mozno aspon to vypisanie sa na chvilu pomôze.To co napisem bude vyzerat ako zo zleho filmu, no verte, ze uz niekolko mesiacov ho zijem a je to tak tazke, ze na to nezabudnem do konca zivota.Kedze je vsetko na sude, nemôzem pisat konkretne ceci a detaily, skusim napisat vsetko tak, aby ste si vedeli urobit obraz .Manzel dostal pred viac ako pol rokom vypoved, ktora je neplatna a dôvody ktore su tam uvedene sa nikdy nestali,nic neurobil, vypoved mu bola dorucena ked bol 2x v zivote na PN,vsetko maju v rukach pravnici a nam sa v ten den tak zmenil zivot, ze to neprajem ani najväcsiemu nepriatelovi. manzel pracoval na vysokej veducej pozicii, v podstate nas zivil, ja mam pracu ktora nam pokryje iba mesacne povinne poplatky.Prisli sme o firemne auto, vsetky uspory,ktore isli na pravnikov a bezne mesacne vydavky, mame hypoteku, ktora sa momentalne plati z muzovej PN a z mojho skolskeho platu ostane 100E na cely mesiac .Prezivame, lebo to sa inak napisat neda vdaka tomu, ze mozem ist na ucte do minusu, doteraz som to v zivote nepotrebovala,teraz som tam stale .Najväcsia sranda je, ze doteraz nebol vytyceny ani prvy termin pojednavania a netusime kedy bude. Kto toto nezazil, nevie si ani predstavit co je toto za zivot. Neskutocny stres, zdravy chlap, ktory sa na svoju poziciu vypracoval sam je doma, vo veku kedy by mal byt na vrchu svojej kariery, co aj bol, ja mam taky strach z buducnosti ,to s aani napisat neda. Vsetko co aj deti mali skoncilo, ja nemozem ist ani ku kadernicke, ziadne vylety s detmi, kupuju sa bezne veci,nic navyse,normalne stojim v obchode a rozmyslam ktoremu dietatu topanky a pod. kazdy den pozeram na tabl. co mam doma, ze si nieco svihnem, no strach z nich je väcsi ako z toho co je teraz...pripadam si ako schizofrenik, chvilu na to zabudnem, je fajn, potom neskutocna uzkost, plac ,co bude ..
Dakujem baby aspon za precitanie, viem ze to nase problemy nevyriesi, len mozno je tu niekto kto cosi podobne zazil a napise ako to v zdravi prezit..desim sa leta, okrem zahrady nevieme deti nikam zobrat, este aj zubarovi nemozem ist kedy potrebujem, ale kedy mozem ..desne, sialene,neskutocne no pravdive..jedine co ma drzi pro zivote su deti a viera, ze to raz skonci .. ☹

mircalla
17. apr 2016

@mima4 boli casy, ked mne chodili upratovat a teraz to robim ja, ale zvykla som si, dokonca sa na tom aj dakedy smejem

sissy27
17. apr 2016

@teskoma samozrejme veľmi nepríjemná situácia, ale ľútosť nepomôže... Prečo si manžel v priebehu pol roka ešte nenašiel inú prácu ale ty máš dve? Oslovili ste banku so žiadosťou o úpravu splátok hypotéky?

fra
17. apr 2016

@mircalla myslím, že pri takomto optimistickom prístupe sa to o nie dlhý čas zase otočí... držím palce 😎

natalym
17. apr 2016

@mircalla To poznám tiež. 😀

librarian
17. apr 2016

bývate v 3 izbovom byte a z neho môžete ísť iba do ubytovne? sorry, ale to nemôžeš myslieť vážne. 🙄

katarinapekna
17. apr 2016

@teskoma toto je facka? Iks rodín je rado,že sa majú za čo najesť. máš čo jesť? Máš kde bývať? A že kadernicka....to má "dojalo",ozaj tragedia.

mirkapp
17. apr 2016

Prečo nepovies ze manzel nie je zamestnany z dovodu že ak vyhrate súd má nárok na celý ušlý príjem od kedy nepracuje? Nezavádzaj...hypo sa dá prehodnotiť na dlhšiu dobu splácania aj nižší úrok...až by som ja bola v "tak zlej" situácii nečakala by som doma ako manžel keď bol na tak vysokej pozícii so skvelými výsledkami nemôže byť problém sa zamestnať ...

natalym
17. apr 2016

@mirkapp Ale však mi to vieme, že ak vyhrá tak majú situáciu vyriešenú. 😉
Ale si čítala, že má aj psychické problémy? Možno skrátka nevládze ísť do roboty, alebo nechce, kým sa to nevyrieši.

jeennyv
17. apr 2016

@teskoma kadernicka, vylety, absolutne nepodstatne veci v tejto situacii, vela rodin sa zaobide aj bez toho a ziju v pohode, tu na mk je mnoho skupin, ktore ti pomozu, napr. varenie do 5 e a podobne skupiny o vareni, co sa tyka jedla, sledovat akcie, aj co sa tyka oblecenia a vsetkeho treba si dat tu namahu, vydavky ako mobily,internet, tv, vsetko okresat na minimum, v takom prechodnom rezime, pretoze opatovne zapojenie je casto dost vysoke, na cestovnom sa tiez da usetrit, kde sa da spravit si prechadzku netreba nakupovat v dm, kde je casto vsetko ovela drahsie kym nie je akcia, ale v obycajnej drogerke, ci znacky obchodnych retazcov, lebo casto platime za pekny obal ci znacku...
vo vseobecnosti jedno nepochopim...sud nezrovnalosti vo vypovedi, trestne stihanie atd...ako chapem, ze chcete ocistit meno, ale stalo vam to za to, uz davno mohol mat tvoj muz inu dobre platenu robotu, nemuseli ste minut majland na pravnikov a takych, ze urcite vyhrame, co vravi tvoja pravnicka, tych je...vyhrat mozete a nemusite, ked vyhrate, dobre mozno neico dostanete, ale pri nasich sudoch neviem, cize ked vyhrate ok, ale ked prehrate, budete mat zniceny zivot a holy zadok...stoji vam to vobec zato....

teskoma
autor
17. apr 2016

@mirkapp no cakala som, ktora mudra sa tu ozve, co nieco podobne nezazila ,bude si musiet udriet ..ako vzdy ma MK a nasla sa. Ja nikoho nezavadzam, opisala som situaciu aka je a ak potrebujes vediet, manzel, doteraz zdravy chlap skoncil na psychiatrickych liekoch. Keby si ho poznala, nikdy by si nepovedala, ze moze takto skoncit. No hold, stalo sa . Ano, situacia bude vyriesena ked sa sud skonci, no na to sa nikto z nas nespolieha, mozu to byt roky a my riesime, co je teraz. Vies pri tejto situacii som si uvedomila, okrem spusty inych veci, ze uz nikomu nepoviem vetu," viem si predstavit to a ono.... " a nebudem sa vyjadrovat k niecomu co som nezazila . Zelam ti, aby si nikdy nemusela riesit podobne situacie ..

mojkamojka
17. apr 2016

mila zakladatelka vitaj v realite beznych ludi....Nechapem preco ste v tejto neprijemnej situacii vyhodili vsetky uspory na pravnikov, jedine ze by tvojmu hrozila basa, inak si neviem predstavit preco by som vyhodila vsetky uspory ked viem, ze muz je na tom psychicky naprd a nema pracu. Ked mal vyssie miesto ma aj znanych, kamaratov hadam niekto vie o nejakom volnom fleku. Tak hol bud bude riesit depky ako ho niekto odzubal alebo sa zamestna. Kedze ma rodinu a hypo moznost B je spravna. btw pokial sa nebavime o hmotnej nudzi tak prijem nie je az tak podstatny z hladiska ekonomiky rodiny, podstatne su vydavky. Cize ak mi klesne prijem, musia klesnut aj vydavky. Zacnem s tymi, bez ktorych prezijem (vylety, kadernicka, dovolenky, knihy....). A inak nepisem len tak, som samozivitelka dvoch deti a ani jedno nie je Borisovo 😀

mircalla
17. apr 2016

@teskoma inak ja vsetko kupujem momentalne v bazari na MK, vyjde ma to asi o 80% lacnejsie a super veci. vsetky menej dolezite veci su nateraz stopnute, snazim sa synovi vymysliet program na vikend, ale urcite to nie je zabavny park v rakusku ci aquapark ako kedysi - ideme na bicykel ci ihrisko
ono chapem manzelovu depresiu, ale mal by z nej cakat spamatavat. muz taketo veci tazsie znasa, ale pozor aby neupadol do uplnej depky ci apatie a potom uz nebol schopny mat ziadnu pracu. zeny sa akosi vedia s takymito situaciami vyrovnat lepsie

mircalla
17. apr 2016

pardon zacat

mijo53
17. apr 2016

chápem, že manžel môže byť PN preto, že má psychické problémy, to sa ani nečudujem, ak problém nemá a ma možnosť sa zamestnať, nech uteká do práce. Vôbec nie je pravda, že ak vyhrá, tak dostane plnú výšku náhrady za všetky mesiace, koľko nepracoval. Súd môže, podotýkam môže rozhodnúť, že to bude suma podľa Zákonníka práce a neviem presne, či je to teraz 9 alebo 12 mesiacov.
Čomu nerozumiem je to, že ste všetky úspory minuli na právnikov a pritom sa ešte nezačalo ani súdne pojednávanie, veď doteraz prichádzala do úvahy konzultácia s právnikom a napísanie žaloby a nejaké výdavky, na cestovné, telefón pre právnika.
Pokiaľ ide o prežitie? deti budú na záhrade aj bez výletov, ako veľa deti na Slovensku, nákup oblečenia cez bazár, varenie jednoduchých jedál , hlavne nezaťahovať do toho deti, oni to veľmi vnímajú, mať pre nich vždy čas, prežiješ, neboj sa, poznám takéto prípady a prežili a ešte jedna rada, všetko dôsledne sleduj, čo advokáti predkladajú, aby neurobili procesnú chybu a manžel aj keď je v práve, môže prehrať a až potom uvidíš tie odmeny pre advokáta, ale nie Tvojho, ale tej druhej strany

natalym
17. apr 2016

@mircalla Tak pre chlapa je to veľmi ťažká situácia, doteraz všetko išlo a zrazu nevie rodinu uživiť. Je to ťažké, veľmi.

teskoma
autor
17. apr 2016

@jeennyv vsetko je skresane, kupujeme len nevyhnutne veci, nedovolime si nic okrem toho co musime ..varime lacne jedla a pod., ano kadernicka nebolo vhodne prirovnanie, tam som chodila aj tak 2x do roka, no prepac, ale ked uz aj nad zubarom rozmyslam ci tam mozem ist alebo nie je pre mna vela..modlim sa, aby sme ostali zdravi, aby sa doma nic nepokazilo, aby sme nemali nejake necakane vydavky,lebo u nas je teraz aj 10 eur mimo planu, vela . Hold jest a umyvat sa musime ..tazko sa to pise, no ide skôr o to, ako to prezit a nazblaznit sa .ano, ak by som takto z minima zila cely zivot, tak to beriem zrejme inak ako teraz . A velmi dobre viem, ze len mi sa z toho musime dostat sami , ze nam to nikto nenaserviruje a nebude zit zivat za nas, len je to tazke a obcas staci sa niekomu vypisat .. Nam nikdy nebolo cudzie pomahat inam, vsetko oblecenie po detoch davame do azyloveho domu, uz roky prispievame na dobreho anjela, nikdy neobidem cloveka co rpedava Nota bene a pod .,ano, pri nich sme stale bohati a dobre to viem a uvedomujem si, len ......proste zijeme situaciu ktoru sme necakali a tak ...

natalym
17. apr 2016

@teskoma Ja to chápem, je to veľmi ťažké a ono sa ľahko kecá, že nepoddávaj sa tomu.
Možno je to výzva pre Vás ako sa naučiť byť šťastný bez materiálnych vecí. Ja to tiež neviem, ja musím mať na účte aspoň čo to, inak ma ide poraziť.

jeennyv
17. apr 2016

@teskoma ako ti baby povedali, je to uplne bezne pre velke percente ludi na svk ci inde, ze ano musia zmyslat ci pojdu k zubarovi alebo nie...musis jednoducho prezit, ako som povedala, vybrali ste si...pravnici by som povedala, ze su legislativou povoleny uzernici....

jana_eyre
17. apr 2016

@teskoma neboj, da sa na to zvyknut casom a clovek sa zacne tesit aj z uplnych beznych malickosti 🙂 skus sa sustredit hlavne na to pozitivne, aj ked viem, ze sa to len lahko pise, tazsie kona..

a ak ta zuby nebolia, tak sa to da odlozit.. my ked sme boli na tom najhorsie financne, proste som k zubarovi nechodila, ked nejake peniaze boli tak som zasla.. mozno to nie je spravne z hladiska zdravia, ale proste som si len zvazovala na co dat peniaze a ze zubar nie je lacna zalezitost..

jania023
17. apr 2016

@teskoma ahoj momentalne riesime podobnu situaciu u nas s tym ze obet som ja.
Co je teda lepsie ako keby to mal byt manzel😜
Zial tocime sa v bludnom kruhu uz 6mesiacov bez prijmu
Nehovorim ze je to lahke ale mohlo to byt aj horsie.
Myslim ze najvecsi problem aj u teba bude ze ste vsetci zvyknuty na isty standard a urazu nieje to je asi zo najhorsie

mirkita
17. apr 2016

veru je to facka ale su aj horsie facky... ak nechces len zit v nadeji ze to raz skonci, treba sa s tou fackou popasovat .... je to tvrde s detmi, no minimalne hypo by som sa zbavila a idem hoc aj do garsonky a setrim co sa da, este to moze dlho trvat, vymozitelnost prava v SR je nadlho....skutocne naj je ostat v pohode, podporuj muza, ostat nad vecou, rozmyslajte o faktoch, zo dna na den...nedeptaj sa kadernickami,vyletmi a pod, to su veci bez ktorych sa da zit a vela rodin co si mozu vselico dovolit poznam ze tak aj ziju ..., vobec to teraz neries - skutocne musite jest, ist dalej...zbavte sa hypo, prejdite si co vsetko mozte stopnut platit a vydzite... toto je situacia z ktorej sa da vyjst...

arabellka
17. apr 2016

@teskoma neber to zle,ale dievcata ti v podstate pisali, ze nie je to az taka tragedia. Je to kriza, je to tazke, je to narocne, je to dlhodoba neistota...ale mate moznost to riesit, zvladnut,.....na rozdiel od tych, ktori su nevyliecitelne chori, alebo ktorycm vzala smrt blizkeho. Zazila som smrt vlastneho dietata. stvorrocneho. zivot je tazky, i ked sa na nieco upnem, vzdy je v pozadi ta tragedia. Nebudte bezradni, nehnevaj sa na tych co ti radia na MK. nemyslia to zle

mijo53
17. apr 2016

@mirkapp nemáš pravdu, že po ukončení sudu , ma žalobca právo na celú náhradu za všetky mesiace, súd môže rozhodnúť aj inak , t.j. podľa zákonníka práce , hovorí sa, že súdy súdia správne, ale nespravodlivo, to je ten prípad, že žalobca nemusí dostať celú výšku a niekedy sa stáva, že súdia nesprávne a nespravodlivo

teskoma
autor
17. apr 2016

@mijo53 na pravnikov slo to nevyhnutne, no prisli sme o cely manzelov prijem, jeho PN je akurat hypoteka , z mojho po zaplateni nevyhnutnych pravidelnych veci ostane 100 ka. uspory isli na bezne mesacne fungovanie v minimalnom rezime .Uz je to niekolko mesiacov , preto uz nie su ..

katarinapekna
17. apr 2016

A keď ta tu tak citam ďalej,tak áno,je to facka. Facka,kt. Ti má pomôcť prehodnotit tvoj život. Všetko,čo sa ti v živote udeje, sa deje s istým zámerom,aby ta niecomu naucilo a vrátilo "späť na zem", naucilo ta skromnosti a schopnosti vážiť si veci,ktoré sa kúpiť nedajú. Pouvazuj a nemrnc, raz budes za to vďačná....

sono2
17. apr 2016

@teskoma manželovi sa stalo rovnaké, s tým, že žijeme v zahraničí, zarabame rovnako. Dostal výpoveď kvôli PN po 5 rokoch. Šéfovi sa to hodilo, muž dostal okamžitú výpoveď, šéf mu dlží cca 3tisic euro. Súd sa už začal, zabudla som. Stalo sa to v Juli týždeň pred dovolenkou hľadal robotu ďalšieho pol roka. Rieši to cez sociálny súd. Tu stoja za zamestnancami. Čo ti chcem ale napísať je, že prečo ste do toho šli, sa súdiť! Roky? A takto zrazu žijete? Načo. Ja som môjmu mužovi zakázala, začal si to s tým, že vyhrá. Ináč platí celý sud, logické. Zatiaľ to vyzerá dobre na mesiac je posledné pojednávanie. Mne osobne to za tie peniaze nestalo. Ani nervy, ani prípadne peniaze V prípade prehry. Vám to za to stálo? Dať všetko na právnikov? Totiž, neviem, čo chceš počuť. Neviem prečo muž nejde robiť, musí mať známosti. Podobné sa stalo švagrovi na prestižnom mieste, povzniesol sa dostal odstupné A za 3 mesiace sa zamestnal. Síce tvrdo maka, uz to neni ako predtým, ale čo by mal zo sudenia sa? Nič. Len nervy A aj tak by nevyhral, pretože nič nemá. Nechápem, že ste si predom nepočítalI, čo Vás to bude stáť, finančne, psychicky. Ďalšia vec. Ostať na nule, len zo zaplatenia právnikov, to ste dopredu nevedeli? Fakt neviem, čo chceš počuť.

mojkamojka
17. apr 2016

@mirkita zbavit sa hypo ked maju 100% nie je zrovna najrozumnejsie. 1. hypo na garsonku im nik neda ked muz je bez prijmu 2. tlacit sa 4 v garzonke je na psychiku dost napr a on ju uz teraz nema ok 3. podnajom je (pokial nie je po znamosti) zvycajne rovnaka splatka ako hypo 4. lulat sa s detmi po podnajmoch no ja neviem.... 5. ja by som okresala vsetko okrem hypo (to by som vnimala aspon aku taku stabilitu) + by som s bankou riesila moznost znizenia splatok aspon docasne.

mircalla
17. apr 2016

@teskoma mne to pomohlo v jednom - na vlastnej kozi som zistila, ake je to nemat peniaze. tato skusenost ma naucila si ich viac vazit a na druhej strane ich ale neprecenovat.
Vacsi problem ako sa uskromnit je ta situacia tvojho manzela, nech sa to co najskor vyriesi, najhorsia je neistota a cakanie, a z toho prameniaca bezmocnost

teskoma
autor
17. apr 2016

@arabellka ach to mi je velmi luto, ja sa tu nehnevam na vsetkych na MK, velmi si vazim kazdu radu, len konkretne tato mamicka nicim nepripela a to ma nahnevat dokaze ..takze tak.. ja viem, ze sa vsetko prezije, lebo sa musi, ze sa odrazime a pojde sa dalej, lebo sa musi..

mirkita
17. apr 2016

@mojkamojka necitala som kolko je hypo a ci by dostali hotovost za byt a pod... mozno prenajmem svoj byt nech sa uver splaca a idem do podnajmu.... neviem, moze tam byt viac moznosti, chcela som len napisat, ze treba tomu celit, ak prijem nevychadza tak nie je o com...