Keď dá život facku, ktorú nečakáš

teskoma
17. apr 2016

Ahojte, velmi velmi dlho som zvazovala ci pisat ci nie, ale mozno aspon to vypisanie sa na chvilu pomôze.To co napisem bude vyzerat ako zo zleho filmu, no verte, ze uz niekolko mesiacov ho zijem a je to tak tazke, ze na to nezabudnem do konca zivota.Kedze je vsetko na sude, nemôzem pisat konkretne ceci a detaily, skusim napisat vsetko tak, aby ste si vedeli urobit obraz .Manzel dostal pred viac ako pol rokom vypoved, ktora je neplatna a dôvody ktore su tam uvedene sa nikdy nestali,nic neurobil, vypoved mu bola dorucena ked bol 2x v zivote na PN,vsetko maju v rukach pravnici a nam sa v ten den tak zmenil zivot, ze to neprajem ani najväcsiemu nepriatelovi. manzel pracoval na vysokej veducej pozicii, v podstate nas zivil, ja mam pracu ktora nam pokryje iba mesacne povinne poplatky.Prisli sme o firemne auto, vsetky uspory,ktore isli na pravnikov a bezne mesacne vydavky, mame hypoteku, ktora sa momentalne plati z muzovej PN a z mojho skolskeho platu ostane 100E na cely mesiac .Prezivame, lebo to sa inak napisat neda vdaka tomu, ze mozem ist na ucte do minusu, doteraz som to v zivote nepotrebovala,teraz som tam stale .Najväcsia sranda je, ze doteraz nebol vytyceny ani prvy termin pojednavania a netusime kedy bude. Kto toto nezazil, nevie si ani predstavit co je toto za zivot. Neskutocny stres, zdravy chlap, ktory sa na svoju poziciu vypracoval sam je doma, vo veku kedy by mal byt na vrchu svojej kariery, co aj bol, ja mam taky strach z buducnosti ,to s aani napisat neda. Vsetko co aj deti mali skoncilo, ja nemozem ist ani ku kadernicke, ziadne vylety s detmi, kupuju sa bezne veci,nic navyse,normalne stojim v obchode a rozmyslam ktoremu dietatu topanky a pod. kazdy den pozeram na tabl. co mam doma, ze si nieco svihnem, no strach z nich je väcsi ako z toho co je teraz...pripadam si ako schizofrenik, chvilu na to zabudnem, je fajn, potom neskutocna uzkost, plac ,co bude ..
Dakujem baby aspon za precitanie, viem ze to nase problemy nevyriesi, len mozno je tu niekto kto cosi podobne zazil a napise ako to v zdravi prezit..desim sa leta, okrem zahrady nevieme deti nikam zobrat, este aj zubarovi nemozem ist kedy potrebujem, ale kedy mozem ..desne, sialene,neskutocne no pravdive..jedine co ma drzi pro zivote su deti a viera, ze to raz skonci .. ☹

lvka
17. apr 2016

@teskoma manzel sa teraz nemoze kvoli sudu zamestnat? niekde - hocikde, ked mal veducu poziciu musi byt sikovny

mima4
17. apr 2016

@teskoma

prajem vam, aby ste to dotiahli do uspesneho konca s tym sudom.

chapem, ze ste boli zvyknuti na iny zivotny standard, ale realita je taka, ze takto zije vacsina slovenska, len tym ze nepoznali zivot tam "hore", tak su spokojni a neriesia to ako ty...

si zdrava? manzel tiez? deticky tiez? lubite sa?

tak potom vsetko ine su nie az tak vazne veci...

neupinajte sa nikdy na majetky, peniaze..tie su a odidu..vobec nemusia byt...dolezita je laska, zdravie, vzajomna podpora

natalym
17. apr 2016

Poznáme, prežívame.
No pozri, už je zdravý? Je ok? Ty si zdravá, deti? Ak áno, je to výhra, aj keď to znie ako klišé.
A máš nádej, že sa to raz skončí.
Treba riešiť ten súd, máte nádej ho vyhrať?

maxilou
17. apr 2016

@teskoma

Zazivam taktiez dost takzke zivotne stresujuce obdobie, aj ked sa nejedna o peniaze. Bohuzial, je to zivot a taketo situacie prichadzaju. Treba si vsetko usporiadat v hlave, pretoze od psychickej disharmonii je len krocik k somatickym chorobam. Pokial ste vsetci zdravi, je to super. Manzel nech si pocas obdobia cakania najde nejaku pracu alebo brigadu, aby ste to finacne utiahli 🙂 Zelam vam coskory restart 🙂

gagik
17. apr 2016

ak ste vsetci zdravi tak je vsetko o.k.

misel0806
17. apr 2016

@teskoma bohuzial aj taketo veci su sucastou nasho zivota,viem ze to nieje vobec lahke ked clovek musi obracat kazdy cent, hlavne sa tomu nepoddavat vzdy je nadej ze bude lepsie treba len verit. Ak je muz zdravy nic mu nebrani vtom najst si druhu pracu nech je v tom vasom rodinom rozpocte trosku viac eur...aby ste to utiahli.. Drzim palce v nie lahkom obdobi ale ako sa hovori vsetko zle je na nieco dobre a raz sa to stastie na vas usmeje🍀👍

0silvia0
17. apr 2016

@teskoma takto ako vy momentálne žije kopa ľudí bežne a celý život. Buď rada, že si zažila aj finančnú hojnosť, deti mali zážitky, ty bezstarostné fungovanie bez mínusov na účte. Teraz život síce pritvrdil, ale určite to nebude trvať večne. Prebehne súd, veci sa posunú a vy môžete začať žiť odznova obohatení o skúsenosti, aj keď negatívne. Čo ťa nezabije ťa posilní platí vo vašom prípade dokonale. Držím palce.

katy2
17. apr 2016

@teskoma Je mi luto, co sa vam stalo... drzim palce, aby sa to cim skor vyriesilo....
ale takto zije vela, vela ludi a rodin na slovensku.... boli ste zvyknuti na iny zivotny standard... teraz sa musite viac uskromnit... ale ver, da sa to.... ja mam muza po mozgovej prihode, rok bol na PN ked mala dcera rok a ja na rodicovskej.... potom sa narodil syn (planovali sme) a ja som nemala narok ani na matersku, tak sme tri roky zili z mojho rodicaku a manzelovho invalidneho.... Teraz pracujem (som ucitelka, tak vies asi kolko mam) a manzel na invalidny... a sme tu.... mame obycajnu fabiu, nechodime do restauracii, nekupujem znackove oblecenie ale v podstate nam nic nechyba.... Na rozdiel od tvojho manzela sa moj uz nidy nezamestna.... Tvoj je zdravy, dakuj Bohu.... Nie nestazujem si.... To len na porovnanie, ze nie ste sami.... Pre mna bola rana manzelova mozgova prihoda, ked som nevedela, ci vobec prezije a domov som si ho doniesla na voziku.... Vsetko sa da zvladnut, ked sa chce... A co by som si najviac priala nie su peniaze ale manzelovo zdravie.... Zial, to je uz nespnitelny sen 😢

macamac
17. apr 2016

Nuz asi mal niekto zalusk na jeho miesto...a bol to dravec...bez chrbtovej kosti
Ako pises,nasili mu nieco,co nespravil. Tam to bude nutne predsa dokazat. Zo strany zamestnavatela. Ci?
Ano. Takato doba je a este dlho bude. Na tomto svete vladnu a vyhravaju najvacsi podliaci ( slusne napisane). Zavist a neprajnost z podaktorych robi doslova hyeny...
Nevadi..hlavu hore...vsetko prejde.
Mas stale viac,ako mnohi ludia.
Ste vsetci zdravi. To je ta jedina skutocna hodnota v zivote. To znamena,ze mozte pracovat. Nemusi byt jeden z vas odkazany na opatrovatelsky prispevok- deti mas zdrave. Tak? Co vlastne fnukas? O co ide?
Ze sa vam znizil zivotny standart? A? To bolo nieco,na com ste si zakladali? Alebo jeho funkcia? Ze sa vypracoval sam? A? Na to ste mohli byt hrdi. Ale zakladat si na tom?
Ono treba trosku zmenit hodnotovy postoj k zivotu. Nezakladat si na pominutelnych blbostiach...ste typicky priklad dneška. Ked ludia ziju tak,akoby momentalna situacia,status v spolocnosti,bolo nieco trvale,navzdy,nemenne. A potom sa stane nieco,ked zo dna na den bublina praskne a su na prasky.
Neber to ako vycitku. To nechcem.
Viem to zcasti pochopit. Ale len tak teoreticky. Lebo prakticky mam ja zivotne hodnoty inde.
Sice by ma strata prace u jedneho z nas mrzela,ale pokial sme zdravi a sikovni,nesla by som z toho do kolien😉 jedine, co chcem, je zdravie pre mojich blizkych...to je zaklad...a potom bude aj to ostatne.
Drzim palce a hlavu hore🙂 😉

majulka0509
17. apr 2016

@teskoma musíte to teraz nejako zvládnuť a veriť, že bude lepšie...a hlavne sa nevzdávať, známy sa tiež takto súdil s jednou veľkou spoločnosťou a nakoniec to dotiahli do úspešného konca, nebolo to ani pre nich ľahké, stálo ich to veľa nervov, peňazí, pojednávaní, už ani neverili, že by mohli vyhrať, ale nakoniec všetko dobre dopadlo, aj keď sa už do tej práce nevrátil...takže držím palce, treba myslieť pozitívne..

natalym
17. apr 2016

@katy2 Veľa sily.

katy2
17. apr 2016

@natalym dakujem 🙂

janinah
17. apr 2016

Za pol roka ste už minuli úspory? tak neviem,asi veľmi šetriť nevieš....pozeráš v obchode na toopánky? na to zabudni,hľadaj po bazaroch,nájdeš a ozaj dobré veci...kaderníčka- ponám zamestnané ženy,ktorá na kaderníčku nikdy nemali,majú šikovné kamošky,ktorým nejako inak nie peniazmi tú službu vrátia....výlety s deťmi? tak chvíľu pôjdete bicyklami na piknik na najbližšiu lúku,aj toto je výlet.....Dosť rodín na SK žije tak,že šetrí úplne na všetkom.Ako ti už písali,ste zdraví,ste spolu,nebude táto situácia naveky,tak samovražedné myšlienky tu nemajú čo robiť.A manžel si hľadá prácu?hocijakú,nemusí len na riaditeľské miesto čakať,práca aj vzdelaniu neprimeraná nie je hanba ,časom sa niečo vhodné nájde... že bol nespravodlivo vyhodený? na jednej strane bez vetra sa ani lístok nepohne na druhej strane v tomto slovakistane sa už ničomu netreba čudovať...takže sa pozri realite do oč a prestaň bedákať,ste chvíľu v horšej situácii,ale neide o život....

mima4
17. apr 2016

@katy2 prajem vela sil a hlavne zdravia, aby sa aj manzel postupne daval do poriadku

teskoma
autor
17. apr 2016

Nastastie su deti zdrave, sikovne, nie su s nimi problemy, ja tiez, manzel fyzicky ano, psychicky je to horsie. Viete, keby ze si za to mozeme my, nepoviem ani slovo, ale toto , ze nevinneho cloveka obvinia z podvodu a ani sa nenamahaju to s nim riesit ( prichytenz ) bol niekto iny a ten dotycny to hodil na muza,on nemal o nicom ani ponatia ..hovorim, ked sa toto skonci, to bude na film .Ono nemozem napisat pozadie toho celeho, hned by ste videli este z inej strany ... ja viem, ze zdravie je skutocne najdôlezitejsie, ale pre zivot treba jest, umyt sa, kopa beznych veci A mi ani na tie nemame" nase " financie. Ani predtym sme nezili hornych 10 000 .Ja som nechodila po ziadnych manikurach, kozmetikach, neminali sme bezhlavo, no vsetko co sme mali, sme si zabezpecili sami, nemame bohatych rodicov, co by nam cokolvek dali, no teraz riesime existencne veci a to je na hlavu ..
Manzel sa sice zamestnat moze,no nasu situaciu aspon na prezitie vyriesi cca 1000 E mesacnev cistom, len hypo je skoro 500 .Okrem toho bude zrejme aj trestne stihanie a kto zamestna cloveka hoc ako sikovneho s tymto pozadim ? Viem, ze som sialene skepticka , sud bude podla pravnicky urcite vyhraty, len treba cas ...
dakujem za podporu baby 😉

fra
17. apr 2016

@teskoma ahoj, viem, že všetky ti tu hudieme to isté- ale finančná strata rohodne nie je to najhoršie, čo ludí postihuje- ty si zdravá, máš prácu, zdá sa že aj deti máte zdravé a dufam že aj muž je už OK po tej pn
.
neviem, či je racionálne v tejto krajine čakať a spoliehať sa na nejaké rozhodnutia súdu, lebo žiaľ podľa nielen mojich skúseností v tejto krajine súdy trvajú dlhé roky, odkladajú sa pre kadejaké dovody vždy na další a další polrok alebo aj dlhšie ☹ - skrátka podla mna by ste sa mali zariadiť tak, akoby žiaden súd ani nebol lebo kludne sa to môže naťahovať dalších 5 a viac rokov- a ak to nakoniec vyjde, tak to brať ako nečakaný bonus
.
... poznala som rodinu, ktorá sa kvoli finančnym problemom stahovala z luxusneho domu na Kolibe do obyčajneho paneláku- ale prežili to a postupne sa zas vypracovali, dôležité, že sa nezačali navzajom štvať a že sa vedeli podržať ... ono to niekedy fakt nie je na škodu trochu padnúť ba myslím že je to nutná životná skusenosť, ktorá človeka môže len posunuť- aj taky Trump koľkokrat skrachoval a vždy sa vydriapal naspäť silnejší
.
no a čo, že deti budu cez leto len na zahrade- takto trávi prazdniny vačšina detí na Slovensku a neubudne z nich- ak skusite tie prazdniny ponať nejako tvorivo, možu to byť najlepšie prázdniny, aké doteraz zažili .... takže aj moja rada je- hlavu hore, svet sa nezrútil- mohlo by byť aj oveľa horšie .... želám vám všetko dobré 😵

mima4
17. apr 2016

@teskoma

aky mate momentalne prijem?

chapem, ze mate mega hypoteku, tak proste treba zmenit byvanie... to je prirodzene riziko hypoteky, ze clovek sa moze dostat do tiesne, ze ju uz nebude schopni splacat. Mysliet si, ako nam vsetkym pojdu brutalne hore platy a bla bla..je najivita... Neviem kolko vas je... ale ak je to nutne, tak prejst do starsieho panelakoveho bytu. Mozno neda sa uz zit v novostavbe, ci v rodinom dome.... ked na to nie su peniaze...

su tu rodiny, co ziju zo 600-700 eurovych prijmoch... a ano, vo vsetkom skrtia...ale vedia fungovat.

natalym
17. apr 2016

@teskoma Predovšetkým platí prezumpcia neviny a nemusí to Tvoj muž vešať každému na nos. By si sa čudovala akí ľudia majú aké spory, napr. voči poslancom parlamentu sa vedú exekúcie, majetkové spory, kadejaké, takže je v pozícii že sa bráni tak to sa dá normálnemu človeku vysvetliť a kto si to nedá vysvetliť, tak aj tak to nie je dobrý zamestnávateľ. Ale verím, že je to ťažké.

mircalla
17. apr 2016

@teskoma Asi nerozumiem - ked je manzel taky sikovny, preco si nenasiel inu pracu? nemoze si ju najst kvoli pnke? dobre to chapem? ale inak momentalne som na tom rovnako, 2 deti, som na MD, uvery a tiez riesim ako prezit.

je to strasny stres. ja si musim aj pri malom dietati privyrabat, ucim anglinu a veruze (ano, hanba-nehanba) chodim aj upratovat (mimochodom nenavidim upratovanie🙂. musim ist naspat do prace skor ako som chcela, okrem toho som predala snad vsetko co sa dalo, od mojej tenisovej rakety az po sperky atd....vesele....snazim sa dopriat synovi aspon zlomok aktivit, co mal. vacsinou som uplne vyflusnuta a znicena, momentalne si robit v exceli nejaky kvazi rozpocet

teskoma
autor
17. apr 2016

@katy2 velmi ma mrzi co sa Vam stalo , drzim palce aby sa uz nic podobne nestalo . Ja sa nechcem stazovat, viem ze mnoho inych ludi je na tom horsie, ved len vedomie,ze sa to raz skonci, nas drzi tam kde chce, len proste zit uz niekolko nesiacom v tejto neistote je hrozne. Ja nechem nic extra, len pocit istoty a bezpezpecia, ktory sme mali . S manzelom to poriadne otriaslo, uz nikdy nechce robit co robil, chodi ku psychologocke a kusok po kusku sa to sklada ..

majoska
17. apr 2016

Vitaj v realite, toto je zivot na Slovensku...☹

mircalla
17. apr 2016

@katy2 je mi tiez luto.

inak v tejto teme sa zisli vsetky moje oblubenkyne z konika pozeram

mircalla
17. apr 2016

@teskoma inak teraz citam dalej - taketo pripady by sa mali uz davno uzavriet, to sa pol roka natahuje?

natalym
17. apr 2016

@teskoma Moja, ak Ti to pomôže ja nemám pocit istoty a bezpečia už posledných 10 rokov.

katy2
17. apr 2016

@teskoma dakujem.... skuste sa s manzelom na celu situaciu pozriet z ineho uhla.... verim, ze sa budete mat opat lepsie.... to nech vas drzi nad vodou.... 😵

teskoma
autor
17. apr 2016

@mima4 byvame v obycajnom 3 izbovom byte v panelaku, brali sme hypo v obdobi ked boli najvyssie na slovensku a celu sumu ..takze stahovat sa mozeme iba ak do ubytovne 😉 .Ja mam dve zamestnania, aj pocas MD som stale pracovala, nenechala som sa zivit iba manzelom .Ono viem, ze vsetko zla je na nieco dobre, som zvedava, na co bude toto 🙂 .Vlastne uz viem, odkedy sa to stalo, som nezehlila, vsetko robi doma manzel, aspon to , ze ma presny plan dna mu pomaha psychicky sa dat dokopy...

mima4
17. apr 2016

@mircalla ziadna praca nie je hanba 🙂

fra
17. apr 2016

@teskoma žiaľ svet je už raz taký- každý raz musíme pochopiť- skor alebo neskôr-, že tu nemáme žiadne istoty- každemu a hocikedy sa môže stať niečo nečakané, čo nechcel alebo s čím vobec nerátal a to bez toho, aby na tom niesol čo i len gram viny... Kresťania to majú myslím ľahšie, lebo veria, že za vecami, ktoré prichádzajú do ich života je Boh, ktorý ich učí nespoliehať sa na svoje peniaze a domnelé istoty, ale len na Neho ...

mircalla
17. apr 2016

@teskoma Vsetko zle raz skonci (dufam). Mne bolo tak vo februari uplne strasne, uz sa to pomalicky lepsi...

katy2
17. apr 2016

@mircalla je mi luto, ze prezivas to, co prezivas.... a inak, ty si ma este pamatas? 😉 veru, valcili sme spolu uz davno 😵 to boli casy... a kolko sa odvtedy toho udialo 😔