Keď dá život facku, ktorú nečakáš

teskoma
17. apr 2016

Ahojte, velmi velmi dlho som zvazovala ci pisat ci nie, ale mozno aspon to vypisanie sa na chvilu pomôze.To co napisem bude vyzerat ako zo zleho filmu, no verte, ze uz niekolko mesiacov ho zijem a je to tak tazke, ze na to nezabudnem do konca zivota.Kedze je vsetko na sude, nemôzem pisat konkretne ceci a detaily, skusim napisat vsetko tak, aby ste si vedeli urobit obraz .Manzel dostal pred viac ako pol rokom vypoved, ktora je neplatna a dôvody ktore su tam uvedene sa nikdy nestali,nic neurobil, vypoved mu bola dorucena ked bol 2x v zivote na PN,vsetko maju v rukach pravnici a nam sa v ten den tak zmenil zivot, ze to neprajem ani najväcsiemu nepriatelovi. manzel pracoval na vysokej veducej pozicii, v podstate nas zivil, ja mam pracu ktora nam pokryje iba mesacne povinne poplatky.Prisli sme o firemne auto, vsetky uspory,ktore isli na pravnikov a bezne mesacne vydavky, mame hypoteku, ktora sa momentalne plati z muzovej PN a z mojho skolskeho platu ostane 100E na cely mesiac .Prezivame, lebo to sa inak napisat neda vdaka tomu, ze mozem ist na ucte do minusu, doteraz som to v zivote nepotrebovala,teraz som tam stale .Najväcsia sranda je, ze doteraz nebol vytyceny ani prvy termin pojednavania a netusime kedy bude. Kto toto nezazil, nevie si ani predstavit co je toto za zivot. Neskutocny stres, zdravy chlap, ktory sa na svoju poziciu vypracoval sam je doma, vo veku kedy by mal byt na vrchu svojej kariery, co aj bol, ja mam taky strach z buducnosti ,to s aani napisat neda. Vsetko co aj deti mali skoncilo, ja nemozem ist ani ku kadernicke, ziadne vylety s detmi, kupuju sa bezne veci,nic navyse,normalne stojim v obchode a rozmyslam ktoremu dietatu topanky a pod. kazdy den pozeram na tabl. co mam doma, ze si nieco svihnem, no strach z nich je väcsi ako z toho co je teraz...pripadam si ako schizofrenik, chvilu na to zabudnem, je fajn, potom neskutocna uzkost, plac ,co bude ..
Dakujem baby aspon za precitanie, viem ze to nase problemy nevyriesi, len mozno je tu niekto kto cosi podobne zazil a napise ako to v zdravi prezit..desim sa leta, okrem zahrady nevieme deti nikam zobrat, este aj zubarovi nemozem ist kedy potrebujem, ale kedy mozem ..desne, sialene,neskutocne no pravdive..jedine co ma drzi pro zivote su deti a viera, ze to raz skonci .. ☹

majaxy
20. apr 2016

Je mi luto čo prežívaš. Nepočuvaj zlé jazyky, lebo ano, sú tu domácnosti kde žijú s pár centov a vyžijú... Ty si mala svoj standard, ktorý padol, k tomu kopec problémov a pre teba je to utrpenie..Držím ti palce aby ste z toho čím skôr vyšli a mali zas ten svoj život..Ostatné si si našla sama, ako šetriť a pod. Ved si asi silná žena ako my väčšina, ale vyliať si dušu vždy pomôže 🙂

katikaba
20. apr 2016

My sme boli na tom podobne,muz dostal vypoved,ked som bola na materskej a nemali sme z coho platit hypoteku,tak muz si nasiel brigadu cez den,v noci roznasal letaky,aby sme prezili,nakoniec som sa ja vratila do prace a muz bol na rodicovskej,bolo to tazke,lebo sme si tiez celkom slusne zili predtym,uskromnili sme sa a hlavne to utuzilo nas vztah a zistili sme,ze kopu veci nepotebujeme,neaboj vsetko prekonate,po burke vzdy vychadza slnko,drzim palce

gaby21
20. apr 2016

@0silvia0 tvrdé slová? Si poriadne prečítala čo som napisala? Vinou nášho zdravotníctva pre 68 ročného aktívneho človeka skončil život; a niekto tak hlúpy ako katatina napíše že som jej mala vybrať poriadny ústav a neplakat že dostávať 25 eur, ten človek má predsa stále srdce, to som ju mala akože odpratať sto km od rodiny,vnúčat,pravnucat tato žena je prezlečený fico

0silvia0
20. apr 2016

@trdelnik234
@gaby21
čítala som príspevky, ktorými sa tieto dve ženy oslovovali. Aj tak mi príspevky oboch pripadajú, že obe tvrdo reagovali, každá svojim spôsobom a každá zo svojej situácie. Samozrejme, že obetavá starostlivosť gaby je úctyhodná, ale písať niekomu, že si zaslúži aby ho deti šupli do starobinca je z mojej strany cez čiaru. Ale ok, ak sa to niekomu zdá v pohode, to len ja som asi príliš útlocitná 😔 nevšímajte si ma 🙂

anjelic
20. apr 2016

@teskoma Tak moja skúsenosť : z podnikového bytu v 90-tych rokoch nás "vyhodili", len kvôli tomu, že manžel si našiel lepšiu prácu /a pritom sme mali vždy všetko načas uhradené/, aby uživil nás a naše dieťa, náhrada za byt od mesta, štátu žiadne, hypotéky len vo sne, debet na účte neexistoval. mala som vtedy 4 ročného syna a 1 mesačné mimino, keď sme sa museli odsťahovať 40 km ďalej, z mesta na dedinu a potom fungovať ako sa dá /vďaka mojej rodine, ktorá nám vtedy pomohla/. Dva podnájmy, ktoré sme platili veľa krát tak, že sme išli do mínusu /našťastie sa tie banky umúdrili a zaviedli ho/, zanášali zlato do záložne, manžel postupne menil prácu vždy k lepšiemu platu a vždy ďalej od bydliska. Výlety a kaderníčka a podobne... len sen. Šaty moje deti dedili po iných alebo dostávali ako darček k sviatku alebo sme kupovali v sekáčoch. Žili sme spokojne v rámci možností - mali sme čo jesť, mali sme strechu nad hlavou, boli sme zdraví... Len do času, kým sa na manželovom zdraví neodzrkadlil stres a dochádzanie. Prišli sme o všetky istoty. Museli sme sa sťahovať /znova šťastná náhoda, že pomohla manželova rodina/ 4 členná rodiny do 1-izbového bytu v malom meste, zadlžený až po uši v bankách v nebankovkách, ja som vtedy mala len brigádu za 20€ mesačne, manžel PN-ku, nemali sme na nájomné, na elektrinu /tú sme vyplatili veľa krát, až keď nás odpojili/, všetko sme ťahali na blink, najlacnejšie jedlá, zeleninu nám dávala rodina zo svojej záhrady... Podarilo sa mi zamestnať, začalo sa ľahšie dýchať, ale zas len žiť z jedného platu veľmi nešlo, len z ruky do úst. Dalo sa žiť, tešiť sa z mála, dôležité bolo, že sme boli spolu, že sme boli zdraví. Výlety nám nechýbali, nahradili sme ich prechádzkami, chodievali do najbližšieho okolia a pod. Človek vie vyžiť aj z mála, pokiaľ treba. Len keď má veľké oči a potrebuje sa "rozmaznávať", tak sám seba privedie do depresií.

gaby21
20. apr 2016

@0silvia0 Klobuk dolu pred tebou, ak dokážeš rešpektovať, človeka ktorý bez problémov dokáže odložiť svojho rodiča do ustavu, ja po zhliadnutí, ako to v takých ustavoch beží, nemám už pred tkými ludmi žiadnu uctu, je to na zaplakanie, akí osamelí starí ludia v ustavoch su, možno v tých lepších je dobrá starostlivosť, ale to je asi tak všetko...

0silvia0
20. apr 2016

@gaby21 tak vieš, ja nemám právo niekoho odsudzovať, ale každý človek má inú situáciu doma. Moja babka napríklad vždy hovorievala, že si neželá, aby ju niekto z rodinných príslušníkov opatroval, ak by bola nevládna, že ona chce ísť do ústavu alebo zaplatí niekomu cudziemu. Našťastie toto riešiť nemusí, má 86 rokov a behá ako srnka, dokonca dobrovoľne býva sama a je sebestačná, odmieta sa presťahovať ku svojim deťom. To píšem len preto, aby si videla, že ľudia fakt majú rôzne postoje k ústavom a starobincom, niekto fakt znesie radšej cudzieho ako vlastné deti. Ale to, ako sa staráš o svoju mamu je fakt obdivuhodné, asi ste mali spolu krásny vzťah, poznám kopu ľudí, ktorí si s rodičmi pekný vzťah nevypestovali...

domi237
20. apr 2016

@gaby21 tiež by si som si ale veľmi dobre rozmyslela, či by som rodičov dala do ústavu. Tetin priateľ mal chorú maminu (mala rakovinu) bola na odch, tak sa pozbierala, bola plná energie, síl. Tešili sme sa, že je to super ako sa z toho dostáva, že bude dobre. Polepšilo sa jej tam si ju už nechať nemohli, tak ju jej syn dal do ústavu s tým, že veď tam je bude dobre, bude o ňu postarané. Druhý deň ako tam bola ju išli pozrieť a ona po tele modriny, celá utrápená, slzy jej tiekli. Nikdy by mi nenapadlo, že sestrička v takomto ústave si môže dovoliť zbiť pacientku. A ďalej pokračovať nejdem, lebo už sa mi slzy tlačia do očí, keďže to nemalo šťastný koniec ☹

jana_eyre
20. apr 2016

@gaby21 a ty poznas vsetky okolnosti, preco tam ludia koncia? aki su, co vsetko ma rodina za sebou? neznasam taketo hadzanie do jedneho vreca..

moj otec je v stacionari, takze ja som ta, ktoru odsudzujes.. ale vies aky bol zivot s mojim otcom? moja mama sa o neho starala11rokov, ked umrela ani si to nevsimol, lebo sedel na zachode a cakal 4 hodiny kde je aby ho utrela a ked som mu vravela co sa stalo, tak jeho prva reakcia bola "a kto ma teraz umyje?" potom sa o neho starala sestra rok, takmer sa vdaka tomu rozviedla, lebo sa to proste psychicky zvladat nedalo.. a to su velmi okresane informacie o mojom otcovi..

nie, on nie je osamoteny, sme s nim co najcastejsie ako sa da, je o neho postarane a vztahy su urcite lepsie ako predtym, ked nas terorizoval svojimi najma psychickymim problemami..

takze v buducnosti ked pred niekym takym, co ma rodica v ustave nebudes mat ziadnu uctu, pamataj, ze ani ten rodic nie je vzdy bezproblemovy..

my si uz teraz setrime na moznost si na starobu, aby sme si mohli dovolit nejaku starostlivost, pretoze ja by som od svojich deti nikdy nechcela aby ma museli vidiet v poziciach ako ja svojho otca.. a kludne ma odsudzujte, kto chce..

natalym
20. apr 2016

@jana_eyre Je to tak a najviac kecajú tí čo o tom prd vedia.

lubkavargova1
20. apr 2016

@jana_eyre nemyslim si, ze si niekto dovoli ta odsudit. Naopak, je strasne vela ludi co by aj chceli sa postarat o rodica, ale jednoducho nemaju take moznosti a schopnosti. A preto je lepsie takuto starostlivost prenechat na ustavy, a odborny personal.
Ja nesudim, lebo moj otec bol tiez chory, starali sme sa onho ako sa len dalo, ale posledne chvile sme zvolili radsej nemocnicu. Vedeli sme, ze to proste nezvadneme a potrebovali sme tam aj lekara. ..
Velakrat aj rodina ktora sa stara po case vyhori. Reaguju potom podrazdene, alebo naopak velmi milo. Ja naozaj si nedovolim nikoho sudit..to je fakt...tam sa trosku dievcata pochytili lebo prva holcina zvykne pisat dost odsampak a od pluc co si mysli a to niekedy vyznieva dost kruto a trosku sa to dotklo gaby...to je tak vsetko 🙄

katarinapekna
20. apr 2016

@jana_eyre presne tak! Správny prístup,palec hore. Ešte stále medzi nami žijú ľudia, kt. Sa bijú do pŕs ako sa s laskou starajú o nevladneho rodiča a na druhej strane kuvikaju že napr."za 25e" ale ústav sa z princípu odmieta lebo sa to nepatrí,lebo tamto lebo hento,ale v duchu tíško závidia všetkým,kt.si to takto vedia zariadiť a to nemá nič spoločne s láskou ci nelaskou voči opatrovanemu. Jednoducho v dobe hypotek je logické,že človek nechce prísť o vlastnú strechu nad hlavou,len preto,že sa patrí postarať o nniekoho doma. Je to choré a pokrytecke...

lubkavargova1
20. apr 2016

@katarinapekna co ma spolocne hypoteka so starostlivostou o stareho a choreho??? To trosku nechapem 😖

jana_eyre
20. apr 2016

@lubkavargova1 tak vsetko som necitala a prave preto nemam rada take zovseobecnujuce vyjadrenia - pretoze je to potom retazova reakcia - nieco sa dotklo jej, nieco z jej vyjadrenia sa dotklo mna.. nikto nikoho nema pravo sudit a gaby to napisala jasne..

katarinapekna
20. apr 2016

@lubkavargova1 to,že ak sa treba o niekoho starať,predpokladám,že je to celodenna starostlivost a teraz čo? Človek dá výpoveď v praci, príde o príjmy aby sa mohol starať????? Povedzme,že má na krku hypo na iks rokov a z čoho ju bude akože platit??? Z lásky k blížnemu svojmu alebo z prispevku v hmotnej núdzi?

jana_eyre
20. apr 2016

@katarinapekna tak ale zas ne je vzdy jednoduche najst vhodne miesto pre nevladneho cloveka.. moja mama by tiez bola rada, keby sa aspon ciastocne mohla od otca odbremenit, ale bohuzial vsade boli take obrovske poplatky v tom case, ze sa o neho radsej starala doma a nemala narok na ziaden opatrovatelsky, pretoze ako manzelka na neho nemala narok /aspon tak to vtedy bolo, ked nebol postihnuty viac ako na 70%.. posudkovi mu vzdy dali postihnutie na 60 a pritom ani do vane nevedel vliezt sam/

nech kazdy kona ako uzna za vhodne a podla svojich schopnosti.. ale odsudzovat niekoho len na zaklade domyslania, to ma vie nastvat..

lubkavargova1
20. apr 2016

@katarinapekna aha..tak to uz chapem no. Sice nesuhlasim celkom, lebo vzdy sa da najst riesenie. Ale je to taka dvojsecna zbran no.

danielahamar
20. apr 2016

Ja zas poznam iny pripad, za jedneho chamtivca vyhodili cca 20ludi, zato ze sa mepriznal, nakoniec letel aj on, a vobec ho nemrzelo, ze 20rodin prislo o prijem a on si aj tak dodnes mysli, ze je majster. Ak ozaj nepochibil, tak pravda sa ukaze, neboj a potom budete ruky dvihat vy

gaby21
20. apr 2016

@domi237 😢 😢 😢

marcelatje
20. apr 2016

@katarinapekna nemam rada tu vetu ze niekto nuekomu nieco tisko v duchu zavidi. Je to tak akurat na nasratie druhej strany 😀 kazdemu vyhovuje nieco ine. Niekomu ustav, inemu domaca starostlivost a verim ze spokojne mozu byt rodiny v oboch pripadoch.

gaby21
20. apr 2016

@katarinapekna Hlavne, že ty ked sa šupneš do ustavu, chorá a bezvládna, danový ppplatníci sa ti budu musieť poskladať minimálne tých 1000 eur, každý mesia, to ťa netrápi, hlavne že mi závidíš mojich 25, eur, ktoré dostávam, ty si chorý človek 😀

katarinapekna
20. apr 2016

@marcelatje súhlasím. Ale precitaj si príspevok danej osoby,ta jej rétorika hovorí za vsetko,to bolo len na margo konkrétnej osoby.

gaby21
20. apr 2016

@katarinapekna že závidím 😀 😀 😀 , ty už si na ustav zrelá teraz, to neodkladaj na starobu 😀

lubkavargova1
20. apr 2016

@marcelatje presne tak ako pises...
Ja vam rozpoviem teraz ja svoju skusenost z pred tyzdna. Mozno ma ukamenujete, ale aj tak vam ho rozpoviem. Minuly tyzden mi zacal vypisovat jeden typek na zoznamenie. Pisal i aj predtym, ale nejako ma neoslovil. Pisal, ze sa stara o choru matku co je priputana na lozko. To som vedela aj predtym. Rodinu nechce, teda zenu chce ale deti nie. Najprv som nechapala, ze preco. Ved kazdy normalny vztah po case vyusti do toho ze sa zalozi nova rodina. No on v kuse ze nie. Ze zenu chce, ale deti nie. Samozrejme, odmieta opustit matku lebo sa o nu treba starat a tak nech sa buduca partnerka nastahuje k nim a pomaha so starostlivostou...trosku ma nastval, a pisem mu, ze ty nehladas manzelku, ale "zenu" cize ked to nazvem spravne milenku...no on stale dookola svoje hudol...tak som mu nakoniec napisala, ze ja si teda zivot inak predstavujem a dobrovolne zo seba martira nebudem robit. Mam tu svoje byvanie, svoju pracu. Sorry, zeny, ale toto nie je chlap do zivota..mozno si najde zenu maximalne submisivnu co sa takto podvoli...ale ja urcite nie a zdravo a logicky uvazujuca zena tiez nie...mam doma mamu a staram sa o nu, zatial je maximalne sebezstacna, zvlada vsetko, vari, pomaha, prata, robi uuuuplne vsetko, zajtra bude mat 60 rokov...je samozrejme ze pokial to budem vediet tak urcite sa o nu postaram...ale tamto bolo namna moc silne kafe... 🙄 🙄 🙄

klariska1
20. apr 2016

@lubkavargova1 tvoje rozhodnutie bolo uplne spravne!

katarinapekna
20. apr 2016

@lubkavargova1 takýchto debilkov nevyzretych je viac, než si myslíš,materské cecky sú a budú stále materske cecky, to je na inú diskusiu...možno by tie deti aj chcel,ale s vlastnou matkou,lebo mať ich s nejakou zenou by sa mamičke nepáčilo a bohvie,jak by jej to uboziak vysvetlil😀

lubkavargova1
20. apr 2016

@katarinapekna mas pravdu teraz na 100% !!!!!

gaby21
20. apr 2016

@katarinapekna Inak by ma zaujímalo, keby sa niečo také stalo tvojmu manželovi, alebo nedajbože dieťaťu, že zo dna ne den potrebuju tvoju starostlivosť, tiež ich šupneš do luxusného ustavu, len aby si TY nekuvikala?

bluesgirl
20. apr 2016

@anjelic No to co popisujes je doslova zivorenie a nie zivot. ☹

anjelic
20. apr 2016

@bluesgirl žiaľ, aj také život prináša. Nebahnili sme si v tom, ale snažili hľadať niečo pekné v našom živote. Ale hlavné je, že sme sa vedeli pozbierať, postupne posplácať dlžoby, vymeniť byt za väčší, našetriť si do zásoby. Ono nie je hanba spadnúť na dno, ale hanba je zostať ležať na tom na dne... Písala som vlastnú skúsenosť... to, že niekedy sa život obráti naruby, ale dvaja zdraví dospelí ľudia vedia to zvrtnúť naspäť... len si treba určiť priority.