Koľko času trávia starí rodičia s vašimi deťmi?

suz2
12. nov 2015

Ak tu už taká téma je, tak sa ospravedlňujem. chcem sa len opýtať, koľko času s vašimi deťmi trávia starí rodičia, prípadne iní rodinní príslušníci. Ja som už úplne vyčerpaná. So svokrou a celkovo s manželovou stranou rodiny sa viac-menej nestýkame, raz za pol roka sa ozve jeho otec, príde na hodinu, aj to si malého ani nevšimne. svokra o neho záujem nemá. Moja mamina žije s partnerom v inom meste. Chodíme ku nim raz za 2 týždne buď v sobotu, niekedy prespíme aj do nedele. a to je vsetko. Viem, ze maleho lubia, ale niekedy by som privítala, keby mi sním mal kto pomôcť, sme na neho s manželom úplne samy, pričom muž je stále v robote, proste už som unavená....

arielka79
16. nov 2015

@vvrka bohuzial nikto nemoze druheho nutit aby mu pomahal ,ked to sam nechce,my sme tiez s manzelom na deti sami, obaja mame casovo narocne povolanie,ale ani jedna strana rodiny nepomoze, pritom byvame v jednom meste blizko pri sebe, takze to nie je kvoli vzdialenosti, ale jednoducho nam bolo povedane, ze my sme rodicia, tak sa mame starat, u nas nehrozi dieta na vikend alebo prazdniny u starych rodicov, je mi to luto, ale nic s tym neurobim, tak sa musime trapit sami aj ked je to narocne

anega79
16. nov 2015

malo. moji rodicia su odomna 900 km, takze dceru vidia 2x do roka asi na dva tyzdne. svokrovci su 300 km a vidime sa asi 5 x do roka na 2 dni. ale mala chodi do skolky tak je to v pohode, muz mi pomaha.

jankastubka
16. nov 2015

Ja som rada, ze mozem povedat, ze moji odicia aj svokrovci travia s malou cas velmi radi. Mame velku vyhodu, ze byvame v jednom meste a teda nemusime riesit cestovanie 200 km a pod. Bud sme tam na navsteve aj s malou a raz za cas, nam malu postrazia. Vacsinou to vyuzivam, ked potrebujem ist k lekarovi. Ale tak stalo sa, ze mi strazili malu aj ked som sla ku kadernicke ci na masaz. Keby manzel chodil z roboty skor, tak by strazil malu on, ale po 18tej uz sa na podobne sluzby clovek malokedy dostane. Ale zase povedzme si, ku kadernicke chodim len 2 krat za rok 😀
Urcite to nezneuzivam som ale velmi rada, ze maju dobry vztah a ze mala sa k starym rodicom tesi velmi.
Skor sa bojim toho, ked nastupim do prace a mala do skolky ako to budeme stihat, myslim ked skolky koncia tak skoro a zase robota neskoro.

maary11
16. nov 2015

@suz2 Ahoj, my sme bohuzial tiez sami, nasi 350km, svokrovci 250km, takze chodime jeden mesiac k jednym, dalsi mesiac k druhym. K nam oni moc nechodia, lebo mame 2izb byt, je dost nekomfortne pre vsetkych, takze skor my chodime k nim. Tym, ze som na MD, tak vacsinou ostavam u nasich dlhsie (tyzden az dva), aj teraz po vianociach to tak urobime, muz ide do prace. U svokrovcov ostavame iba s muzom spolu. Neviem ako to budeme riesit, kedze v aprili nastupujem do prace, uz skor asi len take vikendovky to budu.. Je mi to luto, lebo dcera ma vsetkych starych rodicov rada, no vsetci su pracujuci, takze ani im sa neda len tak kedykolvek sa uvolnit. Tiez by som uvitala niekedy pomoc, tak si aspon uzivam pohodu, kedy sme na navsteve, ze si kavu v klude vypijem alebo len tak sedim a citam si casopis 🙂 Myslim, ze teraz je to problem mnohych rodin, ze su same bez pomoci akejkolvek rodiny :( Niekedy uplne zavidim susede, ktora si kupila byt vo vedlajsom vchode ako byvaju jej rodicia.. ja som videla kocikovat iba babku.. ta je na dochodku, ma cas a ocividne aj chut pomahat 🙂 aj ked to by som sa asi nudila na tej MD..
A ina rodina? svagrina byva v CR, takze nic a moj brat pride tak max na kavu a malej donesie cokoladu.. Tento rok mi zacala moja sesterka studovat v BA, tak uz sme ju informovali, ze ked sa trochu zorientuje a trochu sa to utrasie v skole, tak nastupuje na brigadu 🙂 Kedze byva v Nitre, tak k nam chodievaju castejsie a s malou si rozumie a ma ju velmi rada.
A byt unavena je uplne normalne, tiez som unavena, aj ked cim je dcera starsia, tym je to lepsie, boli obdobia (od 6-12m), ked som doma revala, ze uz to fakt nezvladam, ze idem do roboty, lebo cely den servis okolo dietata, tak to si radsej budem tukat do pocitaca a pit kavu 🙂
Nic si nerob z tychto reci, tento tyzden som narazila na jeden blog, kde sa viacdetne mamicky navazali do jednodetnych matiek.. vobec som to nepochopila.. ako keby oni nikdy nemali iba jedno dieta.. az mi prislo zle, ked si pomyslim, kolko bab v mojom okoli sa snazi o druhe a nejde im to a potom nejake, sorry, ale kravy sa do nich este budu navazat, ze napr. sa smeju ako matka beha po ihrisku za svojim jednym deckom a jej dve/tri/styri sa tam pekne hraju spolu.... A to iste vidim aj tu teraz.. Mudrost sveta sa spojila na MK 😀

vvrka
17. nov 2015

@arielka79 to mas pravdu, nikoho nedonutis. a viem si predstavit, ake je to narocne. drzte sa.

oli18
17. nov 2015

Dnes bola u nás ročná vnučka 8 hodín. V noci zle spala a rodičia to museli dohoniť. Mali sme radostný deň 🙂

lucretia7
7. dec 2015

@suz2 Ja ti uplne rozumiem. Aj tomu, ze si sa chcela poradit. Ale tu na MK to nebol dobry napad. Tu su same supermatky, ktore vsetko zvladaju uzasne - samozrejme vacsinou to tak nie je, ale velmi rady sa navazaju do druhych mamim, je to nejaka kompenzacia urcitej nepotrebnosti na materskej alebo co...
Ja mam tiez dieta ako ty, nespi, stale je v pohybe a treba sa mu velmi vela venovat. Napriek tomu, ze som velmi energicky typ cloveka, je to casto narocne a cloveku by dobre padla hodinka-dve niekde mimo, idealne aj s manzelom. Co poznam vztahy, najlepsie funguju prave tie, kde maju manzelia aj trochu casu na seba (a tym nemyslim vytrepat sa o 22:00 z postele po uspati dietata, aby ste si stihli aspon cosi povedat).
Zial rodina a staro rodicia su rozni. Mam kamaratku, ktorej mamina aj sestra neskutocne s detmi pomahaju, nemusi sa ani pytat o pomoc, robia to same a rady. A potom je vela rodicov, ktori pomozu len v pripade, ze o to poziadas alebo dokonca ide o nudzovy pripad.
Moji rodicia tiez pomozu, ked sa jedna o nieco dolezite alebo treba kvoli praci vyzdvihnut/zavarovat, ale ze by postrazili, aby som si mohla vyrazit s manzelom, take este nebolo. Im vraj nikto nestrazil a vsade chodili s detmi, tak ani oni nam nemaju zaujem. A preto nam nezostava nic ine, len to este par rokov vydrzat. Snad to vydrzi aj manzelstvo. 😀 (opatrovatelka u nas tiez nehrozi, maly s cudzim nebude, hned spusti rev a reval by aj dve hodiny)
Tak drzim palce, nech to zvladnete a raz sa vam podari niekam s manzelom vyrazit. Deti rastu rychlo, tak snad casom bude samostatnejsi a vydrzi aj s niekym inym. 😉

lucretia7
7. dec 2015

A este som chcela tym starym rodicom, ktori sa tu vyjadrovali - mate uplnu pravdu, ze nie je ziadna povinnost starat sa o vnucata a mate aj vlastne zaujmy. A preto by to mali mladi akceptovat, hoci im to je asi casto luto. Pevne vsak verim, ze ked budete potrebovat na stare kolena pomoc - naozaj intenzivnu starostlivost, tak ked vas umiestnia v ustave, lebo maju svoje zaujmy a nemaju povinnosti sa o vas nonstop starat, budete to vnimat rovnako a nebudete nadavat, ake mate nevdacne deti. Bude to totiz velmi podobna situacia...

gviera
8. dec 2015

@senka111 Skoro ako u nás, mám 11-ročného syna, pomoc takmer žiadna, tiež momentálne nemám prácu, a žial ani na manžela sa nemôžem spoľahnúť 😉

gviera
8. dec 2015

@timikaj1 Len to vyskúšaj, ja som sa snažila o niečo v tomto smere, dnes nemám prácu. Inak vo svete je bežné, že ženy pracujú na skrátený úväzok, ale u nás si takú robotu len ťažko nájdeš.

tortelinka
8. dec 2015

@maary11 tvoja situácia je ako cez kopirák u nás, aj tie km sú rovnaké 😀 , tiež ešte pracujú, súrodenci sú blizko, ale tí robia, to je tiež len tak na návštevu..takže hold, všetko sami

alicka850
8. dec 2015

@lucretia7 moj otec je taky isty. Ked sme vyhrali lyzovacku v Rakusku pre dvoch, museli sme ho oklamat,ze mame sluzbu v praci,aby mohla ist mama povarovat malu na 1 den,ostatok sme mali zariadene. Nechal by nam to v pohode prepadnut,lebo ani im nikto nevaroval. A to mala 4 roky. Nikdy predtym ani potom som to neurobila,ale fakt sme tam chceli ist.

paris3
9. dec 2015

osobne nezdielam tie nazory, ze rodicia sa maju starat sami a ze to tak je spravne, ked sa stari rodicia neangazuju. kedysi zili ludia v sirokych rodinach, vela krat na jednej dedine/ meste mali babky, tetky, inu rodinu a casto sa stretavali. zili viac pokope, boli zvyknuti si pomahat, lebo nebola ina moznost.
je podla mna chore, ze teraz casto funguju muz, zena a dieta (niekde dve, naozaj vynimocne viac) uplne izolovane od ostatnej rodiny. kazdy sa stara len sam o seba. potom tym trpia vsetci - muz nonstop v praci, zena nonstop sama doma s detmi..... poradia si, ked treba. starat sa o vnucata naozaj nie je povinnostou starych rodicov, ale ono mi to pride tak, ze by sa sem-tam patrilo zaujimat sa, stretavat sa,vyvencit vnucata, stravit s nimi cas, mozno ich u seba nechat prespat. jednoducho mat k nim blizsi vztah. lebo za chvilu sa bude kazdy starat len a len sam o seba a to mi pride ozaj smutne.

danjelca
9. dec 2015

u nas super moji rodicia byvaju 5 min od nas a moja mama mi pomaha velmi, napr. o 10 doobeda mi vezme starsieho von ak nemam navarene navari mi nakrmi aj ulozi starsieho ja si medzitym aj schrupnem s mladsim alebo je s mladsim a ja sa vonku venujem starsiemu bez vyrusovania mladsim..potom spinkaju a o pol 4 prichadza dedko z prace a venuje sa starsiemu aj dve hodky..niekedy som cely den u nich to mam ako dovolenku ak zaspia ja si vybehnem na nakupy..ak su chori mame super servis obskakuju nas nosia lieky vsetko co potrebujeme..svokra je 25 km od nas ta pride na meniny narodky sviatky tak na dve hodky k nam no chodi malicko ale tak snazi sa darceky donesie aj navarene posle navaruje sice lebo sme s nou malo v kontakte ale tiez pomaha a zaujima sa...

no a moji chlapci nasu babku a dedka doslova zboznuju a aj ked su obca s spory o vychovu tak to neuveritelne rozsirilo nase zivoty a aj mojich rodicov.

arielka79
10. dec 2015

@danjelca myslim si ze je velky rozdiel ak su stari rodicia zamestnani a ak ano tak kde pracuju, napr. ja ked pridem o 16,00 z roboty tak som uplne hotova a to mam este dve deti, takze mam povinnosti okolo domacnosti aj deti a vecer padam ako od unavy, neviem si predstavit mojich rodicov po tazkej fyzickej praci kmitat okolo nasich deti a pomahat nam

danjelca
10. dec 2015

@arielka79 ved toto moja mama je uz piaty rok na dochodku ocino este robi ale robotu co ho nestresuje

ckatka
20. sep 2019

U nás to fungovalo tak, že keď my.sme boli malí, trávili sme hrozne veľa času u starých rodičov, tiet, a podobne. Naši chodili do prace a ktovie čo, nepýtala som sa. Ale venovali sa aj nám, len proste pracovali, pripadne mama sa starala o mladších súrodencov.
Preto mi príde úplne prirodzené, že dneska sa budú venovať vnúčatám, koľko im to zdravie a čas dovolí.
Malý ma necelé tri roky a nemá problém byt týždeň u starkej. Mame to asi 150km.k jedným aj druhým, vzťahy podporujeme a keď sa nevidíme aspoň si zavoláme cez whatsapp. Keď mal rok a pol boli sme týždeň na lyžovačke a on cestoval po prázdninách 😊striedali si ho príbuzní. Užíval si to absolútne. V lete teraz takisto.

fedka333
20. sep 2019

O sekúnd... A to sú všetci max 5km od nás.... Muž celý týždeň v zahraničí cez víkend svoje veci... A ja som suca na prášky! Ani 5 minút pre seba. Už sama sebe vravím ci som taká neschopná že to fyzicky ani psychicky nezvládam. Jedna dcéra ma 6,5 prvacka druhá 1,5 ak by mi mladšia ochorela neviem ako by som staršiu nosila do školy....A neviem si ani predstaviť keď nastane čas ísť do práce a jedno z detí ochorie.. Ale upokojuje ma aspoň ze nie som sama že je náš takých viac