Kto by sa musel starať o brata, ktorý je alkoholik?

micusa2222
22. jan 2024

Mám brata alkoholika, ktorý žije s mamou v jednej domácnosti.Ak by sa bratovi niečo stalo, / nemyslím úmrtie/, ak by zostal hospitalizovaný alebo nejako vážne ochorel,.skrátka odkázaný na pomoc druhého, kto sa má oňho starať ?Ďakujem...za všetky rady..

mk1111111111
23. jan 2024

Starat sa nemusis, odhlasit z trvaleho pobytu mozes, dom predat po smrti matky mozete, kam pojde potom on, to je len na nom,
kto sa o neho postara?- on sam, ci si vybavi nejake ubytovanie, to je len na nom, bud sa chyti rozumu, alebo skonci, ako bezdomovec. Mozno na cas pojde na liecenie, ak sa nalaka, ale, zvacsa sa vratia k povodnemu stylu zivota, zazemie mat nebude, tak znova zacne s alkoholom.
ci to zvladnete psychicky vy dve, ze ho odstavite, to uvidite same, niekedy sa to zda, ako jednoduche a najlepsie riesenie, ale svedomie niekedy nepusti, predsa len to je vas brat. Aj ked viem, ze takym zvacsa niet pomoci a tahaju vsetkych psychicky aj financne ku dnu. A nezabudnite, ze zatlaci na vas este matka, ked bude na konci, aby ste mu pomohli. Je to jej dieta, nech je akekolvek. Ak jej to slubite, o to tazsie sa ho budete zbavovat.

bosorkabb
23. jan 2024

@saxana000 predstav si že toto som riešila. Sú organizácie ktoré takýchto ľudí vyhľadávajú a zabezpečujú im miesto to len tak na okraj. Takže sa kľudne môže stať že sa do takého DSS dostane. A nemusí to byť len DSS. Existujú aj iné formy.

saxana000
23. jan 2024

@bosorkabb no potešpanboh

bosorkabb
23. jan 2024

@saxana000 preto píšem ako to je. Nie ako chce aby to bolo zadavatelka.
Ľudia si malo kedy uvedomujú čo všetko naše zákony prikazuju. Napríklad aj takému mestu /obci. Tá musí peniaze vymáhať pretože jednoducho sú to peniaze štátu.

zuzap33
23. jan 2024

@bosorkabb nie je to pravda. Sestry nic nemusia doplacat za brata. To odkial mate? Jedine ak nieco za neho podpisu. Mate to v rodine. Brat mojej mami, slobodny, bezdetny, je v dss. Majetok nema. Prijem minimalny. Nikto od surodencov zanho nic neplati, pohreb zanho bude socialny, kedze pribuzny sa nehlasia

liligreg
23. jan 2024

@zuzap33 umiestňovali sme starú mamu do DSS, keďže jej dôchodok je ďaleko nepostačujúci, okrem jej zmluvy je aj zmluva so mnou, ako s osbou, ktorá ju tam umiestňuje – FA za služby a opateru chodí len mne, vyplácam teda ja (to či ona dáva časť peňazí mne, aby som to nehradila celé, je už na nás) a keďže mám s nimi zmluvu, môžu a budú odo mňa vymáhať, ak by to uhradené nebolo. Rovnako, ako by oni umiestnili brata do DSS a mali by spísanú s nimi (jednou z nich) zmluvu, tiež môžu od nich platbu vymáhať.

Ak ho však prijmú do DSS aj s tým, že je zmluva spísaná iba s ním, od sestier nemajú ako a čo vymáhať. Otázne je, či sa takéto zariadenie nájde, resp. či má kapacitu

zuzap33
23. jan 2024

@liligreg to dobre viem. Som tiez opatrovnik pribuznej, ktora je v dss, cize to velmi dobre poznam co a ako. Spominany pribuzny je v dss, ale na zmluve nikto nie je podpisany.

bosorkabb
23. jan 2024

@zuzap33 pretože som to riešila. Sumu vymahala obec ktorá bola zriaďovateľ DSS. Je to dlhý príbeh a nechce sa mi písať podrobnosti.

sinusoida
23. jan 2024

@micusa2222 ak je z domu vydedený, tak.už ho zadľžiť nemôže, do zariadenia ho.zoberú len ak má dosť peňazí, vás ako súrodencov nemôžu nútiť platiť za neho, veľa ľudí sa takto stane bezdomovcami.

zmrzlinka8
30. jan 2024

@bosorkabb prosím ťa, ako sa volajú takéto organizácie? ja mám takú sestru. desaťročia ma nepoznala, bola na ulici, pila, a teraz, keď starne, ma vyhľadáva

bosorkabb
30. jan 2024

@zmrzlinka8 Depaul je najznámejšia majú ľudí v teréne aj online. Potom sú tu lokálne skupiny. Ako prvý vadsinou také veci rieši sociálne oddelenia v jednotlivých mestách. Napríklad u nás chodia do ulíc a ponúkajú pomoc. Či právnu, sociálnu.
Vedia pomôcť z umiestnením a podobne.
Len s tým musí dotyčná osoba súhlasiť.

annm81
30. jan 2024

Nemáš žiadnu povinnosť starať sa o dospelého súrodenca a nemá ju ani tvoja mama. Je to dospelý svojprávny človek a ty nebudeš po jeho smrti nijako zodpovedná za jeho dlhy - jedine, že by si si chcela uplatniť nárok na dedičstvo po ňom. Keďže brat doteraz býva u mamy, predpokladám, že pomoc mu ponúkaná bola a on to nevyužil- v takom prípade môžeš mať pokojné svedomie a nijako sa netrápiť jeho osudom, aj keď to asi nie je úplne ľahké.

zmrzlinka8
30. jan 2024

@bosorkabb ďakujem