Kto má pravdu?

17. apr 2024

S manželom sa nezhodneme vo výchove, máme jedného chlapca 5 ročného. On mu všetko dovoľuje odmalička, ja som prísnejšia u mňa musia byť pravidlá. Cezo mňa neprejde to aj keď plače neustúpim. Príklad dieťa musí jesť pri stole, musí mať isté pravidlá a režim. Po sebe hračky upratovať, sám si ruky a zuby umývať, sám sa obliecť a podobne. Pri manželovi pri jedle odbieha alebo je iba keď mu pustí telku. Upratuje manžel, oblieka ho umýva ho, zuby keď nechce umývať on mu povie tak neumyvaj. Keď chce čokoládu dá mu aj 3 kusy za sebou. Večer chodí malý spať ľahnúť si o 20tej, prečítam mu rozprávku a už len potichu lezime a pomaly zaspí. Pri manželovi odbieha z postele a býva hore aj do 23tej lebo on mu to dovolí. Len potom má problém ráno vstávať do škôlky. Von malého nezoberie lebo nevie sa správať, jasné že nevie keď všetko mu dovolí. Tak iba ja s ním chodím von na ihrisko, na prechádzku a na výlety. Niekedy už také nervy mám na manžela že všetko malému dovolí, ja neviem či mi už robí napriek alebo čo. On povie že nechce aby malý plakal, tak všetko mu dovolí. Lenže už mu aj na hlavu vylezie, rozkazuje manželovi čo chce proste pri ňom nemá žiadne pravidlá iba voľnosť. Keď je manžel v práci že má poobednu, malý je úplne vymenený a nevymysla. No keď je manžel doma tak je zlý jak čert. Ako zjednotiť výchovu aby sme obaja vychovávali rovnako?

autor
17. apr 2024

@lonely66 Presne tak kto nezažije nepochopí.
@andreatytler Keď nepôjdem ja s ním von tak muž ho nezoberie tak sme vnútri a hráme sa pokiaľ nejdeme spať. Neviem či mal manžel dovolené plakať keď bol on dieťa a či to súvisí s tým. No mám kolegynu u nich je doma toto isté. Len tam ona všetko dáva a dovoľuje detom len aby boli ticho a neplakali.
@callisia Mysli si čo chces, no nie som sama s týmto problemom, moja kolegyňa má doma toto isté. A keď čítaš komentáre tiež ženy sa priznali že toto riešia doma.
@mirko84 Ako píšem vyššie mali sme už x rozhovorov no nikam to neviedlo. Teraz malý už spí no manžel musel ísť von na balkón aby ho malý nevidel aby som ho mohla uspať normálne. Keď ho vidí tak vystrája a je dlho hore.
@luccija Musí si od neho oddýchnuť lebo robí na zmeny 12tky a potrebuje aj oddych. Úlohy budú moja starosť, už teraz sa s ním učím ja.

callisia
17. apr 2024

Autorka, mne je jedno, že tu ten istý problém omieľaš už 3 roky a nevieš si s ním rady. Mňa v podstate aj celkom zaujíma ako to bude u vás ďalej pokračovať. Takže kľudne zakladaj ďalšie roky rovnaké témy až kým dôjde syn do puberty. Som zvedavá ako tvoj muž dopadne.

kristinka92
17. apr 2024

“Teraz malý už spí no manžel musel ísť von na balkón aby ho malý nevidel aby som ho mohla uspať normálne. Keď ho vidí tak vystrája a je dlho hore.”
a to mu pride normálne hej? že sa musí skryť pred synom, leno inak robí scény? že si musí “oddýchnuť” od syna, lebo mu prerástol cez hlavu a robí poskoka synovi? no dobre, tak ja by som na to ihrisko nešla a pekne krásne by išiel muž a nech si tie scény s ním užije. že potrebuje oddych? ale kdeže! tak nech si ho sám vydobije od syna, buď mu prestane skakat k nohám alebo si neoddýchne, jeho problém

tykat
17. apr 2024

Tak nemas jedno ale dve deti ktore treba vychovat.

mantilka
17. apr 2024

Toto .kde čítal manžel? Neviem či sa mám smiať alebo plakať. Teraz vážne aj u nás to bolo podobné, ale nie až tak prehnane. Našťastie si manžel uvedomil, že to takto nefunguje. Rozdielny prístup manželov je asi všade. Nesieme si zo sebou skúsenosti, zranenia, sympatizujeme s niektorými názormi. Nie je to nikde ľahké, ale dieťa je spokojné keď ma hranice a pravidlá nastavené. Výchova je tvrdý oriešok. Prajem vám, aby sa vám podarilo zjednotiť, lebo tieto nezhody narúšaju aj manželstvom

ada12345
17. apr 2024

Ja mam z tvojho popisu pocit, ze ty by si mala zvolnit zo svojich poziadaviek a prisnosti a tvoj muz zase pridat. Ste dva extremy a to skodi. Treba najst zlatu strednu cestu medzi vami. Tiez mam pocit, ze syn je stredobod vasho zaujmu az moc. Mali by ste si urobit este 1-2 deti a budete tu vychovu brat viac v pohode.

belaaaaaaaaa
18. apr 2024

Myslím, že mu dávaš dobrý základ. No pamätaj si, vôbec nejde o to kto má pravdu. Ide o to, že tým, že výchova nie je jednotná, takto zle vplýva naňho. Tvoj manžel je dospelý muž, no mám pocit, že je samoľúbi egoista. To je čo, že malý plače??? Veď od toho je tam, aby ho usmernil, ukázal mu to najlepšie a a aby mu bolo dobre. Tým, že sa všetko dovolí je cesta do pekla.

luccija
18. apr 2024

@kristinka92 pri 5 r to je na smiech, že otec sa skrýva na balkóne.Aj môj muž má tendenciu neriešiť a dôležité veci nechať na mňa buď sa nenápadne vytratí a, keď ho zatiahnem do konfliktu tak pod tlakom povie názor, ale vidím, že nechce nevie byť razny či rozhodný.Az takto dieťaťu neustupoval, ale bol skôr nestranný pozorovateľ.To je povaha a garantujem Ti, že vekom dietata budete riešiť roky xy dôležitejších veci a bude musieť zasiahnuť, lebo ním budeš pohrdat a vlastne ako otec nebude fungovať, lebo všetky budeš riešiť ty.Moj muž by nevedel tresknut do stola a povedať bude to takto.Su deti pri ktorých to je nutné dať hranice, lebo budú stále pokúšať a deti kde to až tak nevadí.Komu by sa nepacilo neumyvat si zuby, ísť spať o 23🙂)skús mužovi v dobrom vysvetliť, že dieťa tie hranice potrebuje a on je dospelý.Puberta bude veľká skúška.

autor
18. apr 2024

@kristinka92 Áno je to blbé že manžel musí sa schovať pred synom večer ale ináč sa nedá. Bol by hore aj do polnoci a on ešte aj mi povie že tato mi dovolí ostať hore. A von s ním on nepôjde musím len ja, a keď nejdem ja tak malý ostane doma.
@luccija Mne sa zdá že ani on ako dieťa nemal žiadne hranice len voľnú výchovu a teraz tak robí aj na nášho syna.

zorkahorka
18. apr 2024

@autorka ked citam to, co ti povedal,,ze mas napusat, napada mi len jedno: po hlave panvicou. Ako pisala mamina hore. Slahlo by ma!
Urob si vikend pre seba a nechaj ich spolu. Najprv den, potom dva, potom dlhsie. Sa zbada!

andrea_prestastna
18. apr 2024

To sa ani nepytaj kto ma pravdu, celu tvoju snahu nici

michalabu
18. apr 2024

Myslim ze skor mas pravdu ty. Dieta treba respektovat, ja som proti akymkolvek fyzickym trestom, ale ma mat pevne hranice. V niektorých veciach moze dieta dokonca same rozhodovat, napr ake ovocie zje, ake oblecenie si vyberie (samzorejme primerane pocasiu), ako sa budete hrat.. ale dieta ma mat pravidla a hranice (rozumne, nie prilis prisne). U nas napríklad raňajky obed a večera sa jedia za stolom, ale desiatu a olovrant, pripade nejaky šmak ma povoleny na sedacke. Takze pravidla ano, urcite, ale ziadna "vojenska" vychova ci robit z dieťata psika, co ma pocuvat na slovo.. Postoj vasho manzela bez pravdiel je cestou do pekla. Dieta musi zazit aj pocit sklamania, ze nieco nemoze. A moze za to aj plakat. V tomto pripade odborncii radia, pomenovat pocity dietata - ano vidim ze si smutny/nahnevany, viem preco places/kricis, ale aj tak treba to spravit takto a takto (aj tak toto nemozes, odchadzame z ihriska a pod.). Samozrejme rozdiel je ked dieta place lebo rodic nanho krici, nebodaj ho bije, to sa musi ovladnut rodic. Ale pravidla ano a dodrziavat obomi rodicmi ano. Vtedy je v poriadku ked dieta plave, jeduje sa. Ma pravo na xvoje emocie ale aj tak treba posluchnut.

luccija
18. apr 2024

Od otca či matky bol tak vychovávaný?
Lebo môj svokor je makkys a muž tiež no od koho sa mal naučiť ako sa správa "chlap"?ja som zase celá mama proste to sú vzorce, ktoré v detstve vidíš každý deň a tak sa väčšinou spravas

0kristina0
18. apr 2024

Neuvazovala si nad psychologom alebo niecom podobnom, podla mna to tvoj muz potrebuje pocut od profesionala a nezainteresovanej osoby, touto jeho "vychovou" si zaraba na velky problem.

kulumulu123
18. apr 2024

Ved cjod na predlzeny vikend prec a nechaj ich. Muz bud pichopi ze tudy cesta nevede alebo po prichode najdes jedneho z nich mrtveho a to bez srandy a doslova

ronie338
18. apr 2024

Ja som nechala 5 mesačného syna na týždeň s otcom a šla som na dovolenku. Nechaj och samých, nech ide von a nech so užije co si vychoval. Ja mam ročného a skúša aj on hranice co môže a co nie a pri mne aj pri priateľovi ale vidí ze co áno a co nie. Ale skúša stále ci náhodou nepovolime. Už sa mi aj rozplakal koľko krát keď nemohol káble alebo prsty pchať do zásuvky. Alebo kričal ze ho cez celú ulicu muselo byt počuť. Ale neriešim, my máme bezpečnostné zásuvky ale napríklad moja babka nemá a nemôže ozaj tam pchať prsty. Aj to by mu dovolil len aby neplakal? Alebo skočiť z okna? A teraz keď mu začne nastavovať pravidlá bude boj ale musí a musíte obaja rovnako. Musí vychovávať. Je iné keď ma dieťa záchvat nervov, proste ho nechaj nech sa ukludni ale nie ze si nechám po hlave skákať.

princezna_bosorka
26. apr 2024

dieta musi mat pravidla, ale prehanate to obaja. V principe suhlasim s tebou, no 5. r dieta nema sancu si samo kvalitne umyt zuby (mal by to kazdy den skusat s tym, ze mu ich doumyva rodic).

A ad manzelova "vychova" - on asi nepochopil, co znamena vychovavat dieta...Skusila by som zohnat detskeho psychologa, ktory vam pomoze zrychlit napravu a vysvetlit muzovi, ze povolit vsetko a za kazdych okolnosti je cesta do pekla.

Rozmyslam nad nejakou popularno-naucnou literaturou, ktora sa tomuto venuje, ale nic mi nenapada... akurat, ze sme malo zopar dobrych rozhovorov s detskymi psychologmi, ktori do tohto zabrdli. Ak si zaplatis predplatne, urcite to najdes v archive...

maryetta
26. apr 2024

Mam to tiez doma a to najstarsi ma uz 10rokov. Neviem preco to robi ze im vsetko dovoli.
Ja som tiez ta prisnejsia a razantnejsia. Vedia ze nepolavim a ze su pravidla ktore neporusim ani v pritomnosti muza 🙂
Deti ale vedia vyuzit pritomnost aj toho druheho rodica a otocit vo svoj prospech. Nevedia chlapi pochopit ze my sme s detmi viac a vieme co im dovolime a co uz nie. Pridu na to postupne. Ale musia sami pochopit. Ako vo vsetkom.