Ľahostajnosť ľudí ma ničí

25. okt 2020

Ani neviem prečo sem vlastne píšem. Asi len aby som zo seba dostala tu frustráciu čo ma už dva mesiace výrazne trápi a nemám nikoho s kým sa podeliť. Nič ma nebaví, nemám síl sa venovať deťom, po večeroch plačem. Som doma s deťmi aj s muzom uz 8mi mesiac a az donedavna som celu situaciu celkom zvladala. Ale ako okolie ci uz blizke rodinne alebo sirsie od susedov az po znamych maju vsetci v pazi a nedodrziavaju ziadne z odporucani ( aj dnes sused 2 navstevy a to lezal 4 tyzdne doma vraj len s chripkou a aj vtedy k nim chodili ludia viackrat denne bez ruska) zacalo to na mna doliehat. Mala som nastupit po rodicovskej uz na jar do prace ale pre situaciu som sa dohodla na odlozeni nastupu o viac nez rok, co len zvysilo riziko, ze sa nebudem mat kam vratit. Deti ani my s muzom nemame momentalne 2 mesiace ziaden osobny kontakt a ked vidim co sa deje, ako ludia fakt kaslu na vsetko a stale len hladaju ako ktore nariadenie obist, tak upadam do stale vacsich depresiil lebo dalsi rok byt v izloaciii uz nedam. Stava sa zo mna zla matka aj manzelka a ja sa neviem z toho vymanit. Neviem ako dalej. Sme relativne mladi, mame male deti a bohuzial zdravotne problemy. Len som sa potrebovala vypisat, pardon za ten vylev

marca12
25. okt 2020

To je zase blbost az tak sa odizolovat. Ved v lete ste sa vonku mohli stretavat. Ruska,odstup,dezinfekcia a zijes. Z tohto by som sa zcvokla. Sme aj my zodpovedni,ale zit treba

autor
25. okt 2020

@marca12 ved som pisala, ze od juna do augusta sme sa stretavali

baloo
25. okt 2020

Ahoj, idem ta podporit: ak spravne chapem, izolujete sa mozno viac ako iny ludia lebo chces chranit svoje zdravie aj zdravie svojej rodiny a tomu rozumiem. Na niekoho momentalna situacia nema ziaden dopad, neriesi to vobec alebo potom neveria, ze to existuje, veria hoaxom, maju vlastne teorie a podla toho aj ziju a bolo by to v poriadku ak by svojim spravanim neohrozovali vsetkych naokolo a to ta stve - aj tomu rozumiem. Si rozumna lebo chapes, ze ta tieto myslienky a strach ubijaju. Preto ti poradim co pomohlo aj mne. Zaoberajte sa virusom najmenej ako sa da. Ano, treba sledovat opatrenia atd. Ale nesleduj suseda, netrap sa pre sirsiu rodinu, pre premiera, pre skolku. Ber tento cas ako obdobie, ktore prejde. Hej, asi kazdemu je to uz dlho vela otravne sklucujuce neistota atd. Ale uzivajte si, ze mate na seba viac casu, na deti, na manzela. Hrajte sa s detmi hry, chodte do lesa, ucte sa tam spolu o prirode, vymyslajte si sutaze, budte zdravy spolu ako samostatna jednotka. Toto nebude trvat naveky. A mozno hej, kto vie. Ale nebudem sa preto trapit dopredu. Ak nepride tretia vlna super, ak pride musime s tym zit. To nie je alibizmus alebo bohapuste odovzdanie sa to je akceptovanie reality, ktoru sama nezmenim ked tu pol naroda veri comu chce. Tak nech si veria a my si budeme tiez hlavu hore !

zuzap33
25. okt 2020

Deti si mala dať normálne do škôlky ako ostatní. To chceš pokiaľ bude korona byť bez kontaktov???

stanno
25. okt 2020

Anonym - rozumiem Ti..sme na to tom veľmi podobne.. synovi na začiatku corony ako 4 mesacnemu zistili rakovinu..lieči sa..sme v izolacii od marca ... je to veľmi ťažké. Z prístupu ostatných mám tiež niekedy depku. Empatia už neexistuje, hlavne nie k cudzím a kvazi anonymnym ľuďom. Verím, že corona raz prejde ...

autor
25. okt 2020

@baloo dakujem. Ja som to zrejme aj zle napisala ale potom som aj dovysvetlovala ale diskutujuce ma zrejme nepochopili. Nie sme zabedneni doma od marca. Dcerka chodila do skolky tak ako ostatne deti az do lockdownu. Ved do juna nechodil nikto. No a po lockdowne sme ju nedali kedze som mala rozhovor s riaditelkou, ktora bola otvorena a povedala mi na rovinu, ze odporucania az tak dodrzovat nebudu. A hned v prvy den zozdielali ako si davaju bozteky na usta. Tak to ma uplne veru nepresvedcilo, ze tam mam v nasej situacii dcerku dat. Cez leto sme fungovali da sa povedat normalne. Vyletovali sme, mali sme aj tyzdennu dovolenku len sme boli opatrnejsi. V septembri sme si povedali, ze ked sa to nebude po lete zhorsovat mala pojde do skolky. Lenze nastal opak. Ano mas pravdu prilis riesim buducnost. Susedov nesledujem len ich pocut cez okno takze aj ked nechcem viem, ci maju navstevu alebo nie a vkuse nam blokuju vchod do domu cudzie auta😕🙈. Tak proste to na mna dolahlo vsetko akosi. Dlho som nebola s kamaratkami lebo aj ony boli v karantene. Tiez si s muzom vravime, ze sme radi jeden za druheho a ze je mozno aj dobre, ze som nenastupila po roku na materskej do prace a som s malou. Hladame pozitiva. Asi ten steteotyp chladnejsich dni, pocasie a negativne spravy tomu prispeli aj. Dakujem.

autor
25. okt 2020

@stanno drzim silno palceky a prajem vam vela sil a hlavne zdravia.

baloo
25. okt 2020

Chapem ta, naozaj. Na niekoho to dolieha viac, na niekoho menej a na niekoho vobec ma to vsetko v pazi. Kazdy mame aj inu situaciu - vidis niekto musi riesit zakerne choroby popri tomto, niekto prisiel o pracu, niekto o clena rodiny, niekoho stve politika, teba stve, ze by sme uz mohli ‘normalne’ zit ak by ludia neboli egoisti. Je to uz dlho kazdy sa asi nadejal ze po lete bude uz klud aj ked vzadu niekde v hlave taky maly panacik hovoril netes sa dopredu nerob si nadeje ale my sme nepocuvali a teraz dudreme, ze uz toho mame dost. Chyba nam volnost, kamosi, vadia nam zakazy prikazy rozkazy obmedzenia odstupy prerasta to cez hlavu. Najlepsie je flegmatikom teraz 😃 tych nenastve nic tak si berme priklad a navrhujem, prestanme sa trapit nad tym co neovplyvnime, co vieme ovplyvnit si sprijemnime a niektore veci musia ostat otvorene ( ako napr. kedy a ci nastupis naspat do prace) to sa vsetko uvidi. Aspon to skusme zajtra rano vstat nepocuvat kolko je chorych a jak je vsetko naprd mne to naozaj pomaha vsak aj tak nic nove nebude. Ked nieco potrebujem vediet to si konkretne vygooglim ale spravy ignorujeme u nas doma a ked mi niekto preposiela clanky a videa o viruse vypinam to, ked nieco naozaj dolezite bude tak sa to dozvies tak ci tak. Mozno som prehnane pozitivna ( akoze myslenim 😃 ) ale zije sa mi tak lahsie 😊

ciernysokol
25. okt 2020

Ahoj, mas to tazke, mrzi ma tvoja situacia. Izolacia je fakt tazka, na druhej strane, to nieje len tak, behat kade tade, ked ste rizikovi pacienti. Clovek sa boji, ze keby nahodou daco, co bude s detmi. Ved to nie je sranda. Ste zodpovedni najma kvoli detom, uplne to chapem. Kebyze mam problemy s plucami, robim to iste. Skus vyrazne posilnovat imunitu a tiez chodit von, do prirody, mimo ludi. Sportovat, behat. Ja si nemyslim, ze korona tu bude navzdy, vsetko ma svoj zaciatok, aj koniec. Treba este vydrzat chvilu. K rodine nemam co povedat, su bezohladni a egoisticki.

andreatytler
25. okt 2020

Autorka trapis sa koli niecomu co nezmenis. Vzdy budu ludia, ktori odmietaju nariadenia a ignoruju pravidla. Ludia ktorim nezalezi na tvojom zdravi. S tymto nepohnes. Je hrozna doba a treba a zariadit najlepsie ako vies. Vsetko je to provizorne a treba sa prisposobit. To ako zijes ti zacina negativne vplyvat na psychiku... nemozes tak pokracovat. Musis nieco zmenit. Ak to znamena ze budes trochu viac riskovat a mat viac kontaktu s manzelom, tak budis. Idu vianoce, sustred sa na to alebo na nieco ine pekne co mas v zivote.
Najdolezitejsie je mysliet pozitivne do buducnosti. Myslienky typu ze bude dalsi rok izolacie by polozili kazdeho. Ja myslim tak maximalne 1-2 mesiace dopredu.
Drz sa. Kludne chod za psychologom ak myslis ze ti to pomoze.

babababka
25. okt 2020

Môj manžel je tiež chronicky chorý.Ešte v septembri bol v nemocnici na kontrole.Tí ľudia v mhd a priamo v nemocnici,žiadne rúška,ani tehotné.V čakárni veľa ľudí,z desiatych mali šiesti.Sestrička ich aj upozornila,oni nič.My sme sa s manželom hybaj domov.Sme radi,že sme ničnechytili.My trávime dni od marca takto:ráno odvediem vnučky do škôlky a do školy,každý 2.deň si telefonujeme so susedmi,s rodinou.Doobeda si robím svoje/upratovanie,varenie,pošta apod./poobede sa starám o manžela,keď je dobré počasie na prechádzky,počúvame audioknihy,tv pozeráme čo najmenej,čítame,tancujeme.Keď prídu vnučky tak sa hráme dobble,človeče,učíme sa,maľujeme,.Veľký úspech má 1 hra:Pripneme si na oblečenie štipce a snažíme sa ich ukoristiť a na seba pripnúť.Dávame to na cca 10 min.Až sa spotíme.Učím ich štrikovať,šiť,háčkovať.Podľa mňa ťa hnevajú nezodpovední ľudia,ktorí sa cítia byť silní a súpomýlení.Aj mňa hnevajú,ale si nepomôžeme.Večer s manželom ich dobre poohovárame,dosť sa nám uľaví.Neprajeme im nič zlé,len im vynadáme.Ak sa nám chce,tak ešte večer ideme na prechádzku.Korona taakskoro nezmizne,podľa mňa ani vakcína nebude,ale žiť treba ďalej.To ,že sme tu aj my ,naše deti,vnučky môžeme ďakovať svojim predkom.Ich nezlomila,španielska chrípka,lepra,mor ,1.a 2 .svetová vojna tak taká korona predsa nemôže nad nami zvíťaziť.A nech čert berie všetkých,ktorí sa nechránia a súľahostajní k druhím.

babababka
25. okt 2020

@babababka sorry za pravopisné chyby,ponáhľala som sa.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
25. okt 2020

@babababka dakujem za typy aj povzbudenie. Musim sa nejak nastartovat kvoli detom. Uz na mna dolieha unava robit animatora predskolacke a zabavat aj v podstate este mimco a k tomu chod domacnosti, zahrady bez pomoci. Muz rano odide do prace ( pracovna v dome), vyjde na obed a konci o siestej. Ja som cele dni s detmi a ten stereotyp mi uz asi ide na mozog. Je mi jasne, ze mozno Korona nikdy nezmizne ale ked s nou vedia dobre fungovat napriklad na Novom Zelande tak preco my nie? To ma stve, ze to ide. Ale viem, ze to nezmenim. Telku vobec nepozerame, kuknem vecer akurat noviny. Musim sa len niecim nastartovat. Zacala som meditovat, teda skusam a vcera som po rokoch vytiahla olejove farby a platno. Snad to pomoze

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mrkvicka060
25. okt 2020

Akoze nechcem sa ta dotknut, ale presne toto sa deje s ludmi. Nie Covid ublizuje. Ale tato panika a uzkost, vyhladaj psychiatra, nech ti da lieky a neber sa tak vazne preboha. Lebo nebudes mat len rok problem s covidom, ale do konca zivota s depresiou.

lindusss2016
25. okt 2020

Chapem, ze sa bojite, kedze ste rizikovi. Ale nerozumiem, preco ti vadi, ze k susedom chodi navsteva. Psychicke zdravie a pestovanie ducha sa odrazi na tvojej imunite a fyzickej stranke. Nikdy nikto by ma nedonutil byt niekolko mesiacov bez kontaktu s mojim okolim. Ak sa nechces nakazit, dohodni sa s nejakymi kamoskami alebo s rodinou na spolocnom vylete do prirody, lebo sa doma zblaznis. A manzel tiez nechodi do prace ci ma home office?

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hdpe
25. okt 2020

každému už z toho asi hrabe. No treba vydržať, sme na jednej lodi. Plno rodín a kamarátov ostalo odrezaných od svojich blízkych. Je to hnusný pocit, keď vám niekto siaha na slobodu, ale verím, že to nebude trvať večne. Nedeje sa to len u nás na SK. Je to všade. Tieto opatrenia sú viac menej aj v zahraničí všade, kde mám blízkych len s tým rozdielom, že tam im od kedy to vypuklo každý mesiac kompenzujú náklady. Treba sa voči tomu obrniť, ako to bolo za vojny, smrť bola na každom kroku. Aj vtedy sa ľudia potrebovali nejak odreagovať.
Ja napríklad nesledujem správy, iba keď v rádiu pri varení počujem čo sa deje, prípadne si vyhľadám na nete. Radšej si pustím film, ak sa mi dá- tiež mám bábätko a škôlkára, čo od polovice septembra nechodí do škôlky( pretože tam mali pozitívne dieťa, takže sme boli 10 dní v karantene a odvtedy tam malého nedávam). A nik mi s ničím nepomôže. Je to sakra ťažké takto existovať. No snažím sa neklesať na duchu a myslieť pozitívne.

leuchtturm
25. okt 2020

Podla mna si prilis zamestnavas hlavu spravanim sa inych ludi. Prestan si ich vsimat.

jankapepe
25. okt 2020

Tak teraz vidíš prečo ostatní neprestali žiť ..... Začni žiť aj ty a nepochovavaj sa zaziva.

jankapepe
25. okt 2020

@majkeel to nie je fenomén...to je psychika.....aj s tyranom často ostávajú týraní aj keď majú xy možnosti odísť....aj v zlej práci....aj na nudnom koncerte....aj doma zavretí......

jankapepe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankapepe
25. okt 2020

A to vieš že tento vírus z planéty už nikdy nezmizne? To chceš takto žiť už naveky?

jankapepe
25. okt 2020

@stanno nie neprejde ona z planéty nezmizne....už furt možno v obmenách sa tu bude točiť....tak ako sa točia každý rok aj ostatné coronove vírusy....

weronika171717
25. okt 2020

Preboha. 🙄🙄🙄🙄🙄😁😁😁😁😂😂😂😂😂😂🤪🤪🤪🤣🤣🤣🤣🤣🤣🙈🙈🙈🙈🙈🙉🙉🙉🙉🙉 Toto je uz chore, autorka spamataj sa prosim, lebo ta zabije vlastne zmyslanie.

autor
25. okt 2020

Ok. Ukoncujem tuto diskusiu lebo ste viacere necitali zjavne co som pisala dalej a reagujete uplne odveci. Ja nie som 8 mesiacov doma bez kontaktu preboha. A viem, ze virus tu zrejme bude navzdy. A k navstevam suseda som sa vyjadrila v zmysle, ze boli dnes v case zakazu vychadzania na margo dodrziavania opatreni.

lujza123
25. okt 2020

Ľudia ta nenicia, nicis sa ty sama. Tak je tu pandémia, nieje ani prvá, ani posledná a úprimne, oproti tým iným ešte naozaj veľmi, veľmi mierna.

Nie ľudia to nedokážu zastaviť. Keby ma sused ktorého spehujes naozaj koronu tak návštevam ani to rusko nepomôže keď budu u neho v dome. Ochráni ta respirátor, igelitovy odev, rukavice a potom dôkladná dezinfekcia keď sa z toho vyzlečies.

Zmizne až vtedy keď bude ľudstvo premorene vďaka získanej kolektívnej imunite. Takže skôr či neskôr nakazime sa vsetci, ide len o to aby zo nebolo naraz, lebo to nezvládne zdravotníctvo. Áno budeš mat koronu ty aj tvoje dieťa aj tvoj muž. Je celkom možné že už ste ju aj prekonali, ani o tom nevieš a zbytočne sa trápis.

Španielska chrípka potrebovala tak 2 - 3 roky kým obehla celý svet a oslabila sa. Takže ďalší rok nebude o nič lepsi, začni zo sebou niečo robiť lebo to naozaj nedáš.

rebellefleur
25. okt 2020

Úprimne, naozaj si myslím, že preháňas a tvoja psychika to nezvláda.. Ja mam SM, syn je astmatik/alergik a vieš čo? Nestranime sa ľudí.. Syn mal dokonca pozitívnu učiteľku, boli s nou denno denne a vieš čo? Nikto z celej ich triedy, žiakov neostal pozitívny. Korona je vírus.. Ten tu bude ešte dlho a to sa chceš akože dokedy izolovať? Ešte veľmi veľmi dlho si nebudeš môcť byť istá, ci náhodou okoloidúci nemá zrovna koronu.. Zachviľu ti z toho podľa mňa prepnee