Má muž právo fyzicky reagovať na provokácie?
rozmyslam nad niečim, stretla som sa s viacerymi nazormi, ale chcem pocut vas nezavisly nazor. nechcem tu rozvirit hladinu tlaku vyssieho. ja som videla u svojich rodicov, ze mama bila do otca, casto, provokovala ho, ziapala nanho, a neviem co, on nic, bol ako kludny furt nic neurobil, alebo sa hadal s nou, ja som nezazila, ze spory sa riesia pokojne doma. a hoci mam 32 rokov, tak som vzdy nachadzaal rovnakych chlapov. teraz ale k teme.
neviem, ma muz pravo polozit ruku na manzelku, spravat sa hrubo velmi, ak ona zvysuje hlas nanho pre nieco opakovane pre jeden a ten isty problem? napr. ked ho stale podozrieva z nevery a pyta sa ho na to, hoci on tvrdi, ze nie a nikdy ju nepodvedol? zena nema realne fyzicke dokazy, nema spravy nema nic, nema fotky, nic.., ale mysli si to( siesty zmysel). ak sa zena pyta preco je stale online a co robi na nete, nech jej ukaze telefon? hoci on tvrdi, ze nic nerobi za chrbtom zeny, on tvrdi, ze neurobil / nerobi , ze on je " nevinny " v niecom a zena si neda pokoj a husti donho a stale ho podozrieva kazdy den ? ma pravo muz ju chytit za vlasy, alebo jej povedat, ze je pi jebn. hystericka ziarliva, ze nech nanho nezvysuje hlas ze on neverny nebola nie je ?? ma muz pravo dat jej facku za to, ze zena zvysuje hlas a podozrievavo sa sprava k nemu? trva to rok a pol. Udajne preto sa parkrat stalo, ze "stratil nervy a uletela mu ruka aj usta " ( uz beztak je neskutocny vybusny cholerik), zena je nenormalne ziarliva, Zena mu dala prvykrat facku za to riadnu ked ju nazval pic.....a on jej vratil a strcil ju so slovami ze je pi..a zaplati mu za to,,, potom zena ho nechala na pokoji, a on aj tak ju udrel do ramena ? A stale ho podozrieva a on tvrdosijne odmieta ze je neeverny a ze nikdy neverny nebol, ze to je len zenina paranoja ?
ze nech ho uz necha zit a na pokoji. tiez facka za prehladanie telefonu, ked to zistil. ALebo hystericky amok a vybuch ked ho manzelka konfrotnuje, ze od koho je to smska, kde je srdiecko v nadpise ?? a cislo neulozene, obvinila ho zena, ze je to urcite prostituka nejaka, pricom neskor sa vysvetlilo ze nebola, ale muz jej jednu strelil za to, ze ho obvinila zena ze spava s prostitutkami. Bola to sestra len nemal ulozene jej cislo :( ma pravo muz dat zene zaucho, ked ona sa nanho vrhne na posteli a chyti ho za vlasy zo zufalstva aby jej povedal pravdu o nevere ?
alebo taky fight, ze nemohol sa mi muz dovolat a stalo sa nieco vaznejsie doma, a nepocula som hovor, telefon, mala som vypnute zvuky, volal asi 20krat, neskor ked som dosla domov, pustil sa do mna so slovami ze som jebn...nezodpovd pic...( jeho slovnik je zial taky na kazdeho) a zena sa s nim zacne hadat ze je jej pravo byt prec out von kde chce ona a ze nech jej da pokoj, a zena sa zacne balit, ze pojde spat do hotela, ze to nebude pocuvat, potom ju on udrel a chytil za vlasy, aby ostala doma a nesla nikam? neviem, je toto bezne chovanie ked zena krici,alebo zvysuje hlas, na chlapa, a udajne "" bezdovodne "" na taketo hrube zasahy od muza ?
Stručné zhrnutie
- Fyzické násilie vo vzťahu je v diskusii považované za neprijateľné; opakujúce sa facky a chytenie za vlasy označili viacerí diskutujúci slovami „nikto nemá právo sa k niekomu správať hrubo, dávať facky, chytat za vlasy a podobne“.
- Pri opakovaných konfliktoch a násilí odporúčali diskutujúci ukončiť vzťah („odíď“, „rozíďte sa“, „rozviesť sa“) alebo vyhľadať odbornú pomoc v rodinnej poradni, u psychológa, psychiatra alebo v párovej terapii.
- Ako praktické kroky pri podozrení z nevery navrhovali v diskusii zber dôkazov: uloženie správ a fotiek, screenshoty, fotodôkazy a kontrolu „temporary files“ na počítači.
Q: Má muž právo fyzicky reagovať na provokácie manželky?
A: Nie; v diskusii opakovane zaznelo, že „nikto nemá právo sa k niekomu správať hrubo, dávať facky, chytat za vlasy a podobne“ a odbornú podporu (rodinná poradňa, psychológ) použili respondentky na potvrdenie, že muž nemá ženy biť.
Q: Ako získať dôkazy o partnerovej údajných neverách?
A: Diskutujúci odporúčali urobiť screenshoty a uložiť správy, uchovať fotky z mobilu, odfotiť situácie s možnou treťou osobou a skontrolovať „temporary files“ na počítači (príklad hľadaného dôkazu uvedený v diskusii).
Q: Má partner právo odmietnuť ukázať svoj mobil ako súkromie?
A: V diskusii sa uvádzalo, že „je to jeho mobil a treba to rešpektovať“ a že „listové tajomstvo platí aj v manželstve“, pričom názory boli rozdelené a mnohí považovali takéto zatajovanie za spúšťač žiarlivosti.
Q: Kedy vyhľadať odbornú pomoc a akú?
A: Viacerí diskutujúci odporučili rodinnú poradňu, psychológa, psychiatra a párovú terapiu; jedna respondentka uviedla, že navštívila rodinnú poradňu a psychológa, ktorí potvrdili, že fyzické napadanie nie je prípustné.
Q: Čo robiť pri opakovanom fyzickom útoku v manželstve?
A: V diskusii boli jednoznačné odporúčania vzťah ukončiť („odíď“, „rozíďte sa“, „rozviesť sa“) a súbežne vyhľadať odbornú pomoc v poradni alebo u terapeuta; opakované násilie považovali diskutujúci za signál na okamžité odísť.
Q: Ako riešiť chronickú žiarlivosť, ktorá vedie k konfliktom?
A: Diskutujúci navrhovali individuálnu terapiu pre žiarlivú osobu, prácu na sebaúcte a rozhodnutie zmeniť vlastné správanie; tiež uvádzali, že bez zmeny aspoň jednej strany sa situácia nezlepší.
Závery z diskusie
Zhoda
- nikto nema pravo sa k niekomu spravat hrubo, davat facky, chytat za vlasy a podobne
- Odíď z takehoto toxickeho vzťahu..
- On ťa nemá právo biť.
Sporné názory
- Na jednej strane: „je to jeho mobil a treba to rešpektovať“; na druhej strane: ak jeho správanie (písanie sexi správ, sťahovanie nahých fotiek) vyvoláva žiarlivosť, niektorí diskutujúci považujú ukazovanie mobilu alebo zmenu správania za oprávnený krok k obnove dôvery.
Otvorené otázky
- Ako získať dôkazy o nevere bez porušenia súkromia alebo zákona?
- Ako bezpečne ukončiť vzťah, ak je partner opakovane fyzicky agresívny?
- Ako prinútiť partnera absolvovať párovú terapiu, keď on odmieta?
Spomenuté značky a firmy
rodinná poradňa, psychológ, psychiatra, párová terapia
Spomenuté produkty a metódy
Pecko, porno, nahé fotky, screenshoty, fotky, fotodôkazy, temporary files, sledovanie mobilu, listové tajomstvo
Miesta a osoby
žiadne
obaja ste trafený, toto nie je normálny vzťah, držíš sa ho zubami nechtami, aby si bola z niekým, lebo z rodiny nemáš vzor normálneho vzťahu. Nájdi si terapeuta a začni pracovať na svojej seba hodnote. Potom s tebou nebude nikto nebude zametať.
@simca06022011 myslíš že som to neurobil ? Písala som si. Neviem nejak to neresil. Náhukal najprv namna potom to prestal riešiť. Vraj je to iba textové pisanicko
Si regulerne sibnuta zufalka. Dokazala som precitat iba polovicu tvojich odpovedi, ale uprimne, ja osobne by som ta poriadne prefackala. Dvihas tlak lepsie, ako ranna kava. Ziarlis, hystercis, spehujes... a mozno keby bol s nejakou inou, tak je normalny stastny chlap.. urobte si sluzbu a rozvedte sa
Ja ti poviem len tolko, ze to, ako sa sprava on, nie je v pohode a normalne. Ale ani to, ako sa spravas ty, nie je v pohode a normalne. Ste spolu nestastni, nasilni k sebe, neustaly stres a nespokojnost... Co chces pocut? Pokial sa nic neda zmenit, tak sa rozvedte. Nic ine ti neostava. Ked sa on zmenit nechce, ty sa este vies skusit zmenit a ked prestanes provokovat, on mozno tiez prestane byt nasilny voci tebe. Ale ked to ty nedokazes... Zial, ked si si vzala krasne muza byvaleho fotomodela, tak sa nanho vzdy budu pozerat zeny a on nemoze kvoli tomu prestat chodit medzi ludi. To proste nezmenis. Bud ries svoju ziarlivost a mozno sa tym znizi aj nasilnost vo vasom vztahu. Alebo sa rozvedte. Ze on nechce? Ked ty si nespokojna a ty chces, tak proste ty daj ziadost o rozvod.
nezvyknem toto pisat, nikdy, nikde.. ale toto ked nie je vymyslene, tak neviem.. alebo to fakt pise niekto kto zo seba robi hlupuckeho, alebo naoazj pacient psychiatrie .
@simca06022011 no nie, nie je to vymyslene, naco by som si vymyslala ? prosim ta ? co travim len tak z nudy cas tu a zabavm sa ? taka asi sprosta nie som
@cervenaruza123 vieš lenze on hoci je aj model byvaly, tak nemusi tym zenam vypisovat a vraviet im ake su sexi a krasne, sprava sa odporne. ja som nikdy pocas nasho vztahu nenapisala ziadneho muzovi, ze je krasny a paci sa mi a je sexi. To, ze je fesak mu nedava pravo na toto, nie? To je chyba inde niekde. Ma pri mne vsetko, co chce, keby sa spraval normalnejsie, a prestal by konecne ma provokovat v ziarlivosti ( on to predtym tak viditelne totiz nerobil), tak by som prestala aj ja s kontrolou a vycitkami a ironickym spravanim. Tam je tu z dvoch strán. On musí tiež urobiť nejaky ustupok, takto nemozem zit vecne, lebo sa z toho zblaznim, alebo ma on raz vyhodi z okna, on sa nikdy nezmeni?
ved vie, ze mi to odporne drze spravanie a bez respektu vadi, ktore ma, kedze si vypisuje a folowuje ine zeny, modelky na insta a pise im ake su sexi ze s nimi chce pokecat ja som objavila par takych sprav tak na to sa co da povedat vies ? kebyze on ma boha pri sebe a ma trosku empatie voci mne, tak s tym prestane okamzite, nie? ved ked nieco predsa vadi manzelke, tak manzel by mal s tym prestat, alebo to obmedzit alebo vyymsliet nejake riesenie k obojstrannej spokojnosti. ja inak nemam rpoblem s nim, ja by som vobec nic zle voci nemu nepodnikala, nerobila, on ma ale nici, tymto, ja som sa stala ziarlivostou voci nemu. extremne ziarliva. nie som spokojna, samozrejme. Nemal by ma provokovat takymto sposobom, ked bude normalny ako normalny manzel a clovek milujuci, tak prestane s tym, ja tiez prestanem a som ochotna zacat odznova. On nevidi chybu v sebe, on nechce prestat sa takto spravat., vsetko je moja vina samozrejme. Co je totalna blbost, pretoze my by sme nemali ine problemy, a ja ako taka nemam s nim problem
@cervenaruza123 a to nekomentujem teraz jeho nasilne spravanie voci mne, ze mi hocikedy leti facka, alebo ma chmatne za vlasy a vyhodi z izby a ze ma udrie do ramena a vyhodi pred dvere napr.
Môj zapieral ako divý, podobne ako tvoj, po 2,5 roka, čo som bola už takmer tiež psycho, sa to potvrdilo. Úplnou náhodou vo firemnom ntb v temporary files. Ups, intuícia je silná a ozaj to človeka privádza do šialenstva.
no ale tak travis zivot zbytocnymi dohadovackami s chlapom, tak neviem.. mozes sa nudit aj na MK...
@andigab temporary files a čo to je..to kde bolo ? Sú to marhy....bola si už na pokraji vypsychovana ako som ja ? Môj zapira zatiaľ rok a pol pomaly statočne
@andigab áno moja intuícia je až privelmi silná. Podľa mňa človek ktorý nezapiera tak nemá dôvod byt nasilny a agresívny
uz je to trosku trapne, prosim ta napis mi este jendu vec: PRECO sa takto ponizujes a zhadzujes doma? preco sa drzis zubami nechtami toho svojho modela? vsak nechce ta, je na teba agresivny, dokonca ani neziarli, dokonca vypisuje inym... tak na co reves?
Na co tu dookola opakujes to iste? tebe treba sa zbalit a najst si ineho. MOdela nechaj, svojim modelockam. A jednu vec ti poviem, normlany chlap, je stokrat lepsi ako hocijaky playboy... hlavne ak ma nieco v hlave a vazi si partnerku.. a ten tovj, podla opisu, ma v hlave len zeny z internetu :D
Tak ked on sam aktivne vypisuje zenam a bali ich, tak potom nechapem preco si este s nim, ked je k tebe navyse nasilnicky. Pokial je taky typ a pokial nie je ochotny s tym nic robit, tak ina moznost ako odist od neho asi nie je. Neexistuju zazracne prutiky, ktorymi by sme len tak zmenili spravanie ineho, ked nechce. Nasilnicky by nemal byt, vypisovat inym by nemal. Co z toho, ze by nemal, ked on to aj tak menit nechce. Neda sa cloveka donutit. Davno si od neho mala odist. Zachran sa skor ako bude neskoro.

Véd začni si aj ty písať, a uvidíš čo ti povie na to ... ako to nezasahuje do. Aspoň vzťahu. Podľa mňa by si sa s ním mala rozísť, určite by sa ti uľavilo..