Má zmysel dať si ,,prestávku" v manželstve, ak uvažujem nad rozvodom?

nani1122
5. máj 2016

Ahojte, prosim vas o vase skusenosti, radu..
je milion dovodov, preco uvazujem nad rozvodom. Nestala sa v nasom manzelstve ziadna zlomova vec ako podvedenie, alkohol, teda aspon o nicom neviem. Paradox je, ze sa mame radi, ale mame talianske manzelstvo, povahovo sa nehodime k sebe - asi. Kazdy mame ine predstavy o vsetkom. Máme skolopovinne dieta, to ma v rozvode brzdi najviac, nechcem dietatu brat otca, lebo sa maju radi. .. Ale uz velmi dlhu dobu mi psychichy ublizuje muz, velmi, velmi hulaka, ked sa nahneva, vacsinou na svoje chyby, ktore my vytknem, lepsie povedane, uz len ked sa spytam., Hulvatsky mi nadava, takze tu uz to presahuje klasicke talianske manzelstvo. A pocuju to aj susedia castokrat. Pred dietatom hulaka, ale zatial nepouziva vulgarizmy pred nim na mna, ,,len" to hulakanie... Po hadke sa obcas zbali a ide spat svojej matke, alebo aby to nevedela, tak do hotela... Velmi velmi by som chcela druhe dieta, co on a velmi tiez, ale nedokazem sa na to dat, ked sa takto sprava ku mne.... Co mi jasnacka vycita, ze mu nedam, dieta druhe. Ako by som mohla, ked mi zajtra zas povie j.bnuta krava... Napriek vsetkemu sa stara o nas vzorne. To je jeho druha tvar. Mna to neskutocne psychicky ubija, uvazujem nad rozvodom. Nechcem to tak zbrklo spravit, ma podla vas vyznem odlucenie na 3 mes., alebo pol roka?

natalym
5. máj 2016

@nani1122 Viem, len sa pýtam. No mňa keby nasral, tak aj v pyžame bežím hoc susedom.
A čo ho vytočí, je to stále rovnaká vec, alebo rôzne? Kedy sa to stane? Keď je unavený? Hladný, napr? Pozoruj tú situáciu.

mandala77
5. máj 2016

@nani1122 skús linku pre týrané ženy nech Ti poradia alebo nasmerujú a aj ako s ním komunikovať keď začne byť vulgárny. Daj do goolu národná linka pre ženy. Je bezplatná, non stop.
Veľa sily!

poohie
5. máj 2016

@nani1122 podla mna ked on hulaka, nekric po nom aj ty. zahryzni si do jazyka, nepovedz vobec nic, nechaj ho, kym skonci. nech hovori cokolvek. najlepsie, ak nepovies vobec nic ani potom. a ak je to nutne, neskor mu mozes k tomu povedat, ked budete obaja kludni, co ti lezi na srdci (napriklad taketo nadavky na moju osobu by som urcite riesila). mozno vacsinou po vychladnuti zistis, ze to nie je take nutne rozoberat, aby si to musela vytahovat, ked uz je konecne kludny. muzi nechcu pocuvat nase vylevy, oni to ani nevedia, takze co najmenej nasich pocitov im vesat na nos. ak ti takto nadava vzdy, tak vzdy mu to neskor v klude pripomen, ze toto ti naozaj velmi vadi. skus to. samozrejme, ze to vobec nie je lahke. ale ak chces, aby sa on nenechal ovladat svojimi emociami, musis to aj ty robit. zacni od seba. vzdy zacni s kazdou zmenou od seba. take manzelstvo, kde cakame, ze sa ten druhy zmeni a potom bude dobre, nemoze predsa fungovat. on caka na teba a ty cakas na neho. nie, ty zacni.
ale aj ho pocuvat, vsimat si, co asi rozculuje jeho. a co zasa tesi. manzelstvo je o tom snazit sa urobit toho druheho stastnym.

v tom clanku, co som ti dala link, bol jeden krasny priklad, mne sa zdal velmi trefny:
"Keď sa Rino vracal domov, vytvárala som chvíle napríklad po obede, keď som zatvorila dvere na kuchyni, aby nás deti nechali samých a mali sme priestor na rozhovor. Rozhovor znamenal, že ja som len počúvala jeho ticho.
Po niekoľkých takýchto dňoch mi povedal: „Ja viem, že som ako medveď, ktorý konečne vychádza zo svojho brloha.“ A ja som zrazu chápala, prečo doteraz nevedel vyjsť von. Zakaždým som totiž stála vonku pred brholom so zbraňou namierenou proti nemu."

ja si myslim, ze toto priserne chlapom vadi. ked mame stale s niecim problem, stale ich za nieco chceme sekirovat. oni chcu predovsetkym pokoj 🙂 nechat ich tak. a nechat ich rozhodovat. akonahle sa ozveme, zautocia. vyskusaj, nic za to nedas.

emma12345
5. máj 2016

@nani1122 ja si tu pauzu predstavit viem, spravit si nieco ako prazdniny/dovolenku a po navrate uvidis co bolo lepsie pre teba aj pre dieta. Ak by na to pristupil, nevahala by som - podla mna bude lepsie tebe ako jemu, ale dolezite je, ci si uvedomi co ma a ako sa ma spravat aby to nestratil.

cawes
5. máj 2016

@nani1122 v prvom rade si s nim lebo ti je luto obrat tvoje dieta o otca, na druhej strane ti ale nevadi ze po tebe hulaka pred tvojim dietatom, resp vasim dietatom, cize ty sedis totalne zdepkana v izbe s dietatom a to je ok.

otec mojho dietata bol a je presne taky isty, proste on si na seba nenecha nic povedat, a ja som mala dve moznosti bud drzat hubu a akceptovat vsetko co povie - len tak bol klud
alebo si otvorit usta a tak boli hadky, ktore sa koncili tak ze ja som sa zdvihla ze nechcem diskutovat, samozrejme ze isiel za mnou a nedal mi pokoj, tak som chodila ku maleme do izby vtedy mal 8-9 mesiacov a tam na mna hulakal tiez. No jedneho dna som sa zobrala a odisla, nastastie sme neboli manzelia cize sme sa nerozvadzali, ked mi slubol po rozchode ako sa zmeni tak uz spaval z jeho terajsoi priatelkou, ktorej tvrdil ze sa liecim na psychiatrii a ze so mnou nikdy nic nechcel mat a dalsie bludy. Myslela som si ze rozchodom sa to zmeni a budem mat klud, no po 2 rokoch od rozchodu som sa ho este stale nezbavila, terorizuje ma telefonom, smsky, emailami, dokonca dva roky pise mojmu priatelovi, posledny vystup pred nasou bytovkou ma totalne dostal, vynadal mi do spinavych kuriev lebo som mu povedala ze neni vhodne ist z 3 rocnym na dovolenku do thajska ale jeho pipka tam ist chce tak co ja zmozem, ze. Najlepsie natom celom je to ze ta jeho vobec o nicom nevie, cize on ma nonstop 2 roky otravuje a ona nevie ako sa mi vyhraza sudami, ako ma depka a obtazuje. Nuz dufam ze raz pravda vide najavo.

v kazdom pripade nezmeni sa, rozvod je najlepsie riesenie aj ked cloveka tohto typu sa nikdy nezbavis

vafinka
5. máj 2016

@nani1122 ked citam tvoje riadky stisa mi hrdlo a moj zivot sa mi vracia o x rokov dozadu ani nemam odvahu uz citat dalej.ja som kefysi mala takeho druhs a nikdy viacej odisla som od neho po 6r spolocnej domácnosti a spravila som dobre naozaj.musis si uvedomit jedno ze trpus ty.dieta

vafinka
5. máj 2016

A ver tomu ze ked ostanes sama ako velmi sa ti ulavi.hma este jednu vec nedaj sa jim ovplyvnovat sni recami ani nicim ak soravis to ze mu zbalis kufre.vymenis zamku to je tvoj prvy krok ku krajsej budúcnosti a šťastiu

mima4
5. máj 2016

@nani1122

poviem ti tak, nech hras akukolvek hru pred svojim dietatom, tvoje dieta nie je hlupe ani hluche... proste tieto veci vnima, vnima ich od malicka, takze ziadna hra mu "nepomoze".

ja osobne si myslim, ze u kazdeho vztahu su na jeho rozpade obaja ludia, jeden mozno mensi, druhy vacsi podiel, ale nic nie je take jednotvarne a hlavne cierno-biele. Aj na talianske manzelstvo musia byt dvaja 😉

Nevidim do vasho vztahu, ale ja by som nedovolila, aby ma hocikto urazal, krical po mne a tyral ma. Bud je ochotny zacat chodit na sedenia k odbornikom a riesit to, alebo moze odist z mojho zivota...

marcelatje
6. máj 2016

@cawes no do prtky nezila si ty s mojim ex? 😀 toho tiez neskutocne dlho po rozchode bavilo ma obtazovat telefonatmi smskami sledovanim obtazovanim mojej rodiny a priatelov...jeho otravovanie prechadzalo z neskutocne romantickych prejavov lasky do psychopatickych utokov. Raz ma v tescu napadla neznama zena a z utrzkov toho co mi vykricala som pochopila ze ide o jeho priatelku ktorej nataral ze ho obtazujem zvadzam a im to nici vztah. Inak jeho priatelky mi volali hocikedy. Teraz sa uz na tom smejem no ked sa mi vyhrazal unosom mojich neteri tym ze da zbit moju mamu alebo zabije mna nebolo mi vsetko jedno. Nastastie sme deti nemali aj napriek tomu ze prve roky vztahu bol uzasny. Mas moj respekt lebo postavit sa takemu cloveku chce vela odvahy ale vytrvat je nadludsky vykon.

marcelatje
6. máj 2016

@poohie prepac ale vyrok "tvoj protiutok nech je cista laska" ma pobavil. Zakladatelka sice v uvode pise ze sa maju radi no dalsie prispevky su o tom ako cele roky trpi, pomer dobreho a zleho je 20:80, ako sa jej ulavi ked odide, ze jej puka srdce, chyba jej niekto kto by ju pocuval, pochopil, ma pocit ze sa zblazni....ja si myslim ze minimalne v podvedomi vie ze s nim zostat nechce. Uz len si to priznat a nieco pre to urobit. V stave kedy ta muz roky tyra nie si schopna cistej nezistnej lasky. Mozes ju predstierat s vidinou ze tvoja situacia sa tym zlepsi ale milovat niekoho kto ta nici nejde. Teda ide ale tam je to skor o nezdravej zavislosti a strachu zo zivota bez tyrana, podupanom sebavedomi a neschopnosti rozhodovat o elementarnych veciach.

marcelatje
6. máj 2016

@poohie ten pribeh o Rinovi je pekny no nie je ulohou zeny popierat samu seba, svoje potreby alebo to kym je preto aby bol spokojny muz. Spokojnost musi byt na oboch stranach

moonlight1210
6. máj 2016

@nani1122 ty to budes tahat sama a on si bude zi t ako kral ...

Tak co chces?
Zadostucinenie, aby ho ta odluka este aj zabolela a poucila?
Alebo svoju slobodu, pokoj a sancu zacat znova a lepsie?

Nezvazuj ako vdaka tvojmu rozhodnutiu on vyhra jackpot.
Ani nevies ci vobec vyhra. Byt konecne sam a mat vsetky peniaze pre seba - netusis, ci ho viac nebude hryzt, ze stratil rodinu. Aleneprejavi sa to tym, ze uz ostane navzdy sam. Najde si inu. Ale iba ona bude vediet, kolkokrat ta prekliala, lebo ich vztah sa cyklicky toci okolo toho, ze on stale neprekusol, ze stratil teba.
No a moze vyhrat. Fakt po nejakom case teba hodi za hlavu aj vasich 10 rokov a vrhne sa do noveho zivota. Ak ho opustis, ma na to pravo. Chces mu v nom branit?
Alebo sa bojis, ze ina by ho skrotila?
Spociatku asi ano, ale vsak aj pri tebe byval krotky. A vidis, kde ste dnes?
A keby ho ina fakt skrotila, je to tvoja prehra, ze ty si to nedokazala? Myslis ze fakt mame kazdy vplyv na vsetko?
Nie nemame, tak odloz myslienky, ako kvoli inej bude lepsi a pre teba to neurobil... To je ako mlatit vodu doskou nech robi stvorcove vlny. Nepohnut sa vpred pre majetnicke ego: ten sveter je mizerny, citim sa v nom zle ked ho nosim, tu ma picha, hen ma skrti, tu ma taha, ale nevyzleciem ho, co ak nahodou niekto iny by v nom vyzeral skvele?

Ty ale toto neries. Ries, co chces ty. Co potrebujes. A ako to vies dosiahnut.
Ved napr s novym chlapom pribudne milujuci muz, mozno casom manzel a otec aj tvjmu dietatu, teda aj tie financie, splnis si sen o troch detoch s nim a ukazes im fungujucu rodinu.
Nie je to co chces?
A ma to logicky vacsiu sancu, ak si volna.

Milenec nic nevyriesi. Okrem toho ze ta zrejme nastartuje ku konaniu. Ale ak sa prevali, ze tou zapalnou iskrou (lebo motivaciu uz mas) bol milenec, tak si to vyzeries ty.
Nie muzova povaha, jeho hadky a nadavky, ale ty a tvoja nevera, dokaz o povahe kurevnicky, ty budes zrazu pricina. A navyse ti kopec ludi povie, ze vsak on mal dovod, lebo sa ukazalo aka naozaj si.
(a este si predstav, ze on v amoku taketo veci bude hocorit vasmu synovi. Co sa pri jeho vybusnej povahe da viac ako cakat. Predstav si aky zmatok to v dietati narobi.)
A Neveru ( napriek nasim benevolentnym casom) ludia stale beru citlivo (a na slovensku stale plati nepisane: chlap s milenkou je kanec, zena s milencom kurva.). A aj ked ti povedia, ze to sa deje dnes a denne, a coze no tak si mala milenca, ktora nemala... vo chvili ked budu mat s tebou aj neskor v buducnosti spor, s chutou ti plesnu medzi oci nalepku: vzdy si vlastne bola taka kurva.
naco si komplikovat buducnost dopredu?

Ak ale chces kozu celu i vlka syteho, tak to je cesta na dlhu trat a navyse snaha vyhrat nad lahkou podrazditelnoatou jeho nervovej sustavy, co byva vrodene (neospravwdlnuje ho to, je to skor jeho sukromne prekliatie). Takze nad biologickym procesom.

babatienko27
6. máj 2016

Utekaaat daleko !!!! Uz teraz je neskoro

babatienko27
6. máj 2016

Prosim ta aj si potratila ci len chcete babo ...od kedy je taky ?? 2010 ???

cawes
6. máj 2016

@marcelatje nastastie mne sa az takto tazko nevyhraza okrem odobratia maleho sudami. A jeho ex nic nevie.

sisaha
6. máj 2016

@nani1122 milenec nie je riesenie. napisem ti svoju skusenost. Zila som s podobnym, tiez chcel viac deti. ale pochopila som preco.. manipulator. Hulakal v zachvatoch ako ten tvoj.. tiez som bola pocastovana hocijakymi vulgarizmami za vsetko co ho vytocilo a vytacali ho neskor aj otazky kedy pride domov. Vyhodila som ho zo svojho byt hned ako mi skoncila materska. A teraz? mam uzasneho chlapa, nikdy mi skaredo nepovedal, ani ked sme sa pohadali. Miluje ma, vazi si ma. Je to uplne iny typ chlapa na aky som bola zvyknuta. Zo zaciatku som mu neverila, bala som sa, ze nemoze byt niekto taky dobry. A potom som pochopila preco. Vyrastol v harmonickej rodine, kde sa jeho rodicia velmi lubili. A tento vzor si nesie aj on. Zato v rodine mojho ex - tam laska nikdy nebola.

Preto si myslim, ze ak ta ponizuje, uraza, nadava a este aj pred dietatom, ja by som to nestrpela. Kazdy si zasluzi byt stastny a spokojny. Zivot je prilis kratky, aby sme ho premrhali na niekoho kto si to vobec nezasluzi.

lujza123
6. máj 2016

@nani1122 niekedy pauza pomoze..uvedomit si priority, vyjasnit si to sam so sebou. Akurát casto ten efekt pauzy nebyva navrat ale rozchod. Hej a jebnuta krava/sprosta pi**/drbnuta ku*** atd... som bola aj ja... Chvalabohu ze moje dieta bolo tak malicke ze si to pamatat nebude

A vies preco som taketo nadavky nevydrzala? Lebo som to doma ako decko nikdy nevidela..nasi ked sa hadali tak za zavretými dvermi a jedine nadavky boli od temperamentnejsej mamy ..asi 3 x za zivot povedala otcovi ze je debil....Mozno keby vyrastam v talianskej domacnosti tak to berem ako normal... takze tak

natalym
6. máj 2016

@moonlight1210 Pekne si napísala. Ale opýtam sa má právo , ak je to jeho vrodená vlastnosť ho opustiť? Veď predsa v zdraví, aj v chorobe ...........
Áno ak jej ubližuje má právo, ale nemal by sa skôr rozhodnúť to riešiť? Veď toto sa dá riešiť, dá sa s tým pracovať, naučiť sa ovládať, vyhýbať sa spúšťačom apod.
Musel by chcieť to je fakt, ale on netuší hĺbku ublíženia alebo nechce tušiť.
Na toto neviem odpoveď.............

eeffka
6. máj 2016

@nani1122
napisala si: ...Lebo vdaka vasim potrehom si uvedomujem, ze by to dopadlo tak, ze ja by som makala doma dalej s deckom sama, starala sa o vsetko, platila vsetko a on by si uzival slobodu niekde u mamicky, alebo v prenajatom apartmane. Cize on by ani brvou nepohol a mal by sa vyborne..... a mozno by decko prisiel pozriet raz sa tyzden na skok....

preco sa na tuto situaciu nepozries ako na prilezitost, neber to ze ste odluceni ale ze odisiel, naucis sa zit sama, byt sebestacna a nebude to pre teba sok ked sa uz nevrati... a poviem ti len tolko ze ak sa zena 1x nauci zit sama uz nikdy nevezme chlapa naspat.
co tak citam, mas dom ( tvoj) , mas pracu.... a mas debila na krku... 1x by moj muz odisiel spat inde, uz nikdy by prah neprekrocil hoci by sa aj na kolomaz rozlial... jasne ze si ta nevazi ked nechas so sebou orat ...cele zle

0ria0
6. máj 2016

@natalym to je ten problém, že všetko sa dá, len musí chcieť. A práve to chcenie, to odhodlanie mnohým chýba. On si kľudne môže povedať, že no bože tak som taký aký som, buď ma takého miluješ alebo nie a bodka.. Veľmi zložité sú tie vzťahy :/

alaguema
6. máj 2016

@nani1122 určite to môže pomôcť. Človek vidí veci inak, ak sa na chvíľu vzdiali. Ale 3 mesiace je zbytočne veľa. Aj dva týždne postačia.

natalym
6. máj 2016

@0ria0 Veď toto, že kto vie čo sa deje v jeho hlave. Či si to uvedomuje, mrzí ho to, bolí, ale nedá najavo, nevie, a hlavne nevie čo s tým. Alebo je mu to jedno a presne, som taký, inak to nebude a bodka.
Podľa mňa toto je zásadné zistenie. Lebo ak platí variant A, tak s tým by sa dalo čosi robiť. Nepísala kedy sa to stáva, pri akých situáciách, možno by mala ona niečo zmeniť.
Napr. mám skúsenosť. Môj muž má také vývrty, že príde domov a začne riešiť nejakú hlúposť. Napr. prečo sú topánky porozhadzované. Mňa tak dokáže s tým to nasrať, buď začnem tie topánky upratovať, alebo na neho naziapem čo to teraz rieši a však ak mu to vadí, tak nech to uprace sám, proste mela.
Ale celkom dobre funguje, že áno miláčik, no rozhádzané sú, máš pravdu, je tu bordel. A nič, ticho, kľud. On sa ukľudní, lebo som mu pritakala a ja na neho seriem. A je pokoj. No nie vždy to výjde. 😀

0ria0
6. máj 2016

@natalym jasné, ako možno by sa dalo tomu predchádzať, ale je hlúposť aby mu ustupovala, nerobila isté veci len preto, že jeho to vytáča.. Kiežby sa tu dal nájsť nejaký kompromis :/

bodka13
6. máj 2016

@natalym lenže aby prišli na príčinu musi byť aj on ochotný spokupracovat a nájsť riešenie...navštíviť poradňu -nepomohlo im to..ísť k psychológovi či psychiatrovi- ak je to choroba(možno schizofrénia) tak sa liečiť...a ak je to iba je "hulvatstvo" tak si musí ujasniť autorka sama v sebe, že tym ako bude ponižovana a bude potláčane jej ego( bude tico,len aby ho neprovokovala) vlastne ukazuje aj dieťaťu že mama/žena je nula a chlap je "boh"
Byť na jej mieste,dám ultimatum.....ak nenastane zmena k lepšiemu tak by som vzťah ukončila

eeffka
6. máj 2016

@natalym ty byvas u nas? 🙂 ja som to rokmi vysperkovala do dokonalosti ale nie vzdy sa mi chce
rozhadzane topanky? jaaaj ano, dakujem nevsimla som si. a o 4mesiace co pojdeme na svadbu myslis ze si mam dat modre ci zelene saty? 😀 😀 😀 😀 Vascinou sa nezmohne na slovo, ale nie vzdy sa mi chce byt zlobiva 😎

natalym
6. máj 2016

@0ria0 No mňa to tiež hnevá, ale pre vlastný kľud. Čo urobíš, zatiaľ som na nič iné neprišla. On proste príde nasratý domov, hladný, unavený a tie topánky sú v ceste. On vôbec neakceptuje, že ja som tiež unavená, čakám na neho, aj sa teším, nejaké topánky ma vôbec neserú a zbytočne sa povadíme.

natalym
6. máj 2016

@eeffka No veď práve niekedy mi stačí len malá poznámky a začnem vybuchovať ja. 😀

natalym
6. máj 2016

@bodka13 No veď aj to som radila. Ultimátum. Ale nie mu to hovoriť, keď je v ráži.

eeffka
6. máj 2016

@natalym jj ja som agresivna na vetu: neMAS uz toaletny, pastu, mydlo, kecup .. Ja nemam??? ma naserie tak si kupim a schovam 😀

natalym
6. máj 2016

@eeffka Môj muž si myslí, že to sa zjavuje samé od seba. 😀