Mám dôvod sa hnevať?

donutelka
8. dec 2020

Ahojte, uvedomujem si, ze je to pre niekoho blbost, no zaujima ma Vas nezaujaty nazor.
S priatelom sme spolu 4 roky...sme uz zasnubeni a chystame svadbu. Momentalne sme ale dost rozvadeni a obaja sa na seba hnevame. Ide o to, ze nemusim moc jeho rodinu. Ma dvoch surodencov - jednu starsiu sestru (40) a mladsieho brata (28)...obaja su slobodni, jeho sestra ma 6 rocne dieta a byvaju u rodicov,ktori sa, da povedat o nich staraju. Jeho sestra uz cca 10 rokov nepracuje a jeho brat toteraz nemal vazny vztah ( maminka mu kazdy den extra vari a chysta papat do misiek aby mal co v praci jest) My byvame samy v podnajme,starame sa samy o seba, no moj snubenec im mesacne plati internet aj tv, aj ked tam nebyva. Mesacne je to 30€. Doteraz platil bratovi aj pausal (40€)...vela krat sme sa zato pochytili, lebo obaja tvrdo pracujeme, setrime na svadbu a rozculuje ma ze on tieto veci plati. Vela krat sme zato mali konflikt. Teraz prisiel domov s tym, ze jeho tato by chcel od neho k vianociam novu kosacku - videla som, ze stoji 220€. Hrozne ma to vytocilo, preco si zas rozkazal tak drahy darcek, ci sa nemozu na to poskladat ako surodenci, ved predsa my sa snazime usetrit. Mojho snubenca to velmi nahnevalo, vraj mam drzat pi** a nestarat sa do toho, ze su to jeho peniaze a on svojim rodicom da vsetko, lebo aj oni mu vzdy pomohli. Mne to skor ale pripada, ze ho iba vyuzivaju...podla vas je toto normalne a mam sa ja ospravedlnit? Napiste mi prosim Vas nazor...

donutelka
autor
8. dec 2020

@xisy 😀 presne takych ludi trrba lutovat a podporovat, aj jeho surodencov, co su mladi zdravi ludia...zlaty komunisti v tomto, bud si robil alebo si isiel do basy a ziadne dristy typu - ja budem radsej doma ako makat na 3 smeny za 600€ 😏 pomooc

marca12
8. dec 2020

@donutelka ja som nasim tiez kupila drahy darcek a priatel mi nan chcel este prispiet,co som odmietla. Sorry,ale mat take hovado pri sebe ako si ty,tak si svadbu dobre rozmyslim. Takisto moj priatel kadeco rodicom uhradi. Pre boha ved sa 18 rokov o neho starali,tak komu da,ked nie im? A ze zena ma byt na prvom mieste? Ty mas dost pohnute nazory. Ano,mate sa zhodnut,kam pojdu financie,ale rodicia su vzdy rodicia. Zena odide,ale rodic ostava. Dobre zvaz svadbu,ked je takyto a vadi ti uz teraz. Mozno sa prichodom deti zmeni a mozno nie. Suhlasim s nim,ze su to jeho peniaze a pokial vacsinu neutraca na rodinu,tak je to v poriadku.

marca12
8. dec 2020

Ja len nechapem,preco si chlapom,ktoreho rodinu neznasas. Ako mohli ti mohli taki hrozni rodicia vychovat muza,ktoreho si chces vziat? Na kazdom ti nieco vadi,sestra,brat.

maris5
8. dec 2020

Tak a teraz mu povedz, ze rovnym dielom obom rodinam. Ked on kosacku za 220€, tak ti tvojim rodicom tiez 220€, plus mesacne platit internet, ci si to uvedomi. Ja netvrdim, ze nemozete kupit rodicom hodnotnejsi dar. My sme im kupovali telku ale skladal sa aj jeho brat. Sestru sme vynechali, lebo ona ma problem hospodarit s peniazmi, cize skor ich nema ako ma.

asia83
8. dec 2020

@donutelka Keby mi povie, nech držím p..., bol by môj bývalý. Myslíte, že to bude lepšie? Iba horšie.

lintu
8. dec 2020

TV a paušál sú jedna vec, kosačka druhá. Kosačku si zažiadal otec. Ak by to bol tvoj otec, ako by si reagovala? Neexistuje na to jedna správna odpoveď. Záleží aj od toho, kto má aké možnosti. Ak tie možnosti sú, existujú deti, ktoré chcú rodičom prinášať radosť a plniť im ich sny. Tiež by si asi neskákala šťastím, keby sa ti snažil do toho niekto kecať. Tobôž, keby bol už dlhodobejšie naladený proti tvojej rodine.

asia83
8. dec 2020

@donutelka Ešte jedna vec. My sme mojim rodičom kúpili pred štyrmi rokmi na Vianoce televízor. Nebol lacný. Navrhol to môj muž. Oni nám tiež finančne pomáhajú. Ja problém v peniazoch nevidím, nech im dá. Problém vidím v tom, ako sa ku vám správa.

tami2014
8. dec 2020

@donutelka mne to v poriadku nepripada. Pomahat urcite treba. Ale v ramci svojich moznosti. Nepaci sa mi snubencovo... to su moje peniaze. Tak zijete spolu, ste uz v podstate rodina a povie nieco take.
Ako pises, na kosacku by sa mali poskladat vsetci traja. Preco nie?
Pride mi to ako vyuzivanie. A surodenci mozu byt spokojni, lebo vsak bracek zaplati. A kedze byvaju u rodicov, tak vlastne tu kosacku zaplati im.

donutelka
autor
8. dec 2020

@marca12 zena odide? 😉 moji rodicia su spolu 30 rokov, moji stari rodicia 50...skor rodicia odidu..a zostane ti tu uz len muz, niekomu deti....aj on je pre mna na 1.mieste, netvrdim ze rodicov nemam rada, ale vzdy boli pre mna dolezitejsie aj nazory partnera ako rodica...nuz, kazdyvsme nejaky 😉 nepoznas ma a tvrdis ze som hovado..ty tiez asi niesi celkom ok

sonnenshein
8. dec 2020

@donutelka Ak by mi muz povedal, ze mam drzat "pi..", garantujem Ti, ze by o mne viac nepocul. Nemusite mat rovnaky nazor na vsetko, a aj v manzelstve sa da najst vela kompromisov, ale nikdy sa nesmie vytratit ucta.

nini1010
8. dec 2020

Po tom ze mam drzat picu by som sa pekne pobalila a zaplatila si zo 2-3 noci v hoteli,alebo sla niekde kde mozem vypadnut.Coskoro to budu vase peniaze ked sa budete brat.Aj potom budes musiet "drzat picu"?Mne by to vadilo a dost.Ale jeho vulgarne spravanie voci tebe by malo byt pre teba obrovskym varovanim.Dobre by som si svadbu premyslela.

janeninka
8. dec 2020

@sonnenshein presne tak. Uplny suhlas.
Mila autorka mas pravo a narok na akékoľvek emocie - hnev, krivdu, strach o vase peniaze, neistotu... cokolvek. ( za hnevom by som radila hladat este nejaku emociu z ktorej hnev prameni). Taktiez na zaklade svojich skusenosti mozes mat rozne nazory. Zaroven by si vo vztahu mala mat bezpecie tieto emocie a nazory zdieľať. A potom sa o tom mozte bavit ale s uctou!! Avsak aj z tvojej strany voci jeho rodine.

nikijezikova
8. dec 2020

@xisy ved prave, ziju tam 4 dospelí!!!! Do roboty nič? Aby sa na tu kosačku mohli zložiť?

mandzula
8. dec 2020

Veru by ma to hnevalo, hlavne v pripade, ze by sme mali prijem, ktory by ledva stacil nam. Nevidim dovod na platenie surodencom cokolvek na pravidelnej baze, ani ja by som to od nich nechcela (ina kategoria je nejaka jednorazova pomoc, ak by sa dostali zhodou okolnosti do nejakych sraciek). Pokial to tvoj chlap chcel robit ako slobodny clovek, je to ok, ak uz sa ale rozhodol zalozit si s tebou rodinu, mas pravo povedat si svoj nazor na vec a aj nesuhlasit. Je to aj moznost dopredu si vyjasnit veci okolo financovania spolocnej domacnosti. Kontrolka v hlave by mi blikla, keby ma poslal tam, kde teba, to rozhodne v poriadku nie je. Dalsia vec je, ze v rodine, kde su vztahy v poriadku, by ani surodenci takuto pomoc podla mna prijimat nemali. "Fascinuje" ma tiez nazor niektorych ludi, ze deti maju nejaku povinnost rodicom nieco do aleluja "splacat". Na burana sa da povedat, ze deti sa na svet nepytaju, rodicia sa pre nich slobodne rozhodli... Ano, deti maju pomoct, zaujimat sa, prist sa porozpravat, to je v poriadku, ale hlavne maju zit svoj zivot, so svojim partnerom, detmi. A rozumny, vyzrety rodic to chape a je stastny, ze naucil svoje dieta byt stastnym.

mandzula
8. dec 2020

@marca12 praveze rodic raz odide a partner ostava...ak chce clovek zit pre rodicov, nech si nehlada partnera. Mudry rodic pochopi a je stastny, ze jeho dieta je stastne a ma fungujuci vztah.

nela6
8. dec 2020

@ivsoja2020 je rozdiel obdarovať a nechat si rodinou platit účty, pritom mam zdrave ruky, nohy a nerobim

andreatytler
8. dec 2020

@donutelka Mila autorka, chcela si nestranne nazory a dostala si ich, tak sa tu s ludmi nehadaj a nesnaz sa ich presvedcit o svojej pravde.
Poradili ti uz velmi dobre, ze si treba tu svabu premysliet... podla mojho nazoru maju vsetci traja surodenci (v ratane tvojho snubenca) problem opustit rodicovske hniezdo a zacat zit svoj vlastny zivot. Tvoj snubenec je sice z nich na tom najlepsie ale aj on je tam este stale silno priputany. Svedci o tom nielen to ze im plati tie veci ale najma jeho reakcia na tvoj navrh ze by s tym mal prestat. V momente ked si to navrhla, ta odkopne ako spinavu handru so slovami ze mas drzat pi... Mne by zacala blikat kontrolka tak silno ako majak. Ono je to dobre ze sa vam toto vsetko stalo este pre svadbou.

tykat
8. dec 2020

@donutelka ...keby mi chlap povedal ze mam drzat pi** uz by som s nim nebola. A bolo by jedno kvoli comu. Proste by bolo jasne ze sa k sebe nehodime.

cervenaruza123
8. dec 2020

@donutelka Musite sa o peniazoch porozpravat. Ako s nimi budete fungovat? My napriklad darceky kupujeme vzdy zhruba v rovnakej hodnote rodine. Prislo by nam nefer, keby jeden rodic dostane nieco drahe a druhy o dost lacnejsie. Ked sa chcete vziat, tak taketo veci by ste mali mat vyriesene. Ale nastavalo by ma uz to, ze sa do toho akoze nemas starat. Ked sa chcete brat, tak sa jeden do druheho v takychto veciach praveze musite starat podla mna.

mandarinka555
8. dec 2020

@donutelka A prečo tie hnidy lenivé, ale zdravé, nepracujú ?

janetinka27
9. dec 2020

@donutelka vsak si ho neber, ked sa ti to nepaci. urcite ma tvoj priatel aj ine prednosti/nedostatky. dobre si to spocitaj a sama uvidis. ze plati vasim tv 30e mesacne je len kvapka v mori pri posudeni celej jeho povahy a vasho vztahu.
rodicia budu starnut, casom mozno budete musiet platit opatrovatelky alebo opatrovatelsky domov par stoviek eur mesacne a budes s nostalgiou spominat na 30e za tv.
tiez nevies na 100%, ako prispievaju jeho surodenci, do bytu/domu treba stale vrazat peniaze, jedneho dna aj tvoj priatel zdedi cast toho majetku a o ten majetok sa treba starat aj teraz.
ak sa ti to nepaci, tak si to pories s nim, idete sa brat a tieto veci nemate vyriesene, to je vasa chyba, ze ste suhlasili so svadbou, ale nevedeli ste, co od druheho cakat a ako budete mat poriesene peniaze.

sashabb
9. dec 2020

Keď čítam tu na mk diskusie, normálne nestíham otvárať oči, ako ženy berú za normálne keď sa chlap takto vulgárne k nim vyjadruje. A ako je aj tuna vidno, ani sa to nerieši, berie sa to v pohode a rieši sa iny problem.
Autorka, to ti najozaj nevadí, ako s tebou jedná? nevidíš tam problem vo vzťahu vás dvoch, ale iba problem medzi chlapom a jeho rodinou? 😨

mandzula
9. dec 2020

@sashabb ved sa to riesi, mnohe sme jej napisali, ze to nie je normalne.

donutelka
autor
9. dec 2020

@sashabb za tie roky mi tak skaredo povedal prvy krat a povedal to v hneve...takze nie, nieje to nasa bezna komunikacia, samozrejme sa nenecham urazat

ladypepa
9. dec 2020

ako riesia sa tu financie...ale ak by mi muz s ktorým planujem zostarnut a mat s nim rodinu a povedal by mi drz pi.... este pred svadbou... financie by boli posledne co by som riesila....

nairia
9. dec 2020

1. raz by mi povedal, ze mam drzat p*** a uz by ma nebolo, snubenec/nesnubenec a nech bola situacia akokolvek vyhrotena
2. uplne chapem, co prezivas a ako tu situaciu vnimas... a nie, nie si ani hovado ani sebecka ani nic podobne, viem sa vzit do tvojej situacie, mala som podobnu skusenost. ja som tiez nazoru, ze rodicom treba pomoct, jasne, vdacime im za vela, ale aj mne sa zda, ze niektori rodicia akoby automaticky ratali s tym, ze ked uz ich dieta zaraba, tak je povinne ich financovat... takto to podla mna fungovat nema...
3. rodicia si zaziadali ionizator vzduchu, co nie je lacna zalezitost, surodenci automaticky zareagovali - zlozime sa na to (niekto viac, niekto menej podla moznosti, ale poskladali sa) a rodicia maju pekny spolocny darcek od svojich deti... takto by to malo fungovat, ale aj v surodeneckom vztahu

katkami123
9. dec 2020

A tie zvyšné deti, ktoré bývajú s rodičmi sa ako angažujú? Tiež kupujú take drahé dary? Inak nechápem ten paušál, ktorý platil tvoj priateľ svojmu bratovi. 28-rocny mal mat už peniaze bokom našetrené a nie ešte aby mu druhí paušál platili.

katkami123
9. dec 2020

Any som správne pochopila :
Sestra -10 rokov nepracuje
Brat - pracuje, ale chcel platiť paušál
Otec - ma invalidný dôchodok
Mama - obskakuje všetkých akoby boli nesvojprávni alebo ochrnutí

No podarena rodinka.

nairia
9. dec 2020

@katkami123 jo a "snubenec" sa ide roztrhat, aby zalatal diery v rozpocte nielen rodicom, ale aj surodencom. este aby nehladal casom robotu, kde by mu dali vyssi plat, aby to dokazal vykryvat a neobracal kazde euro, ale aby mu aj nieco ostalo

katkami123
9. dec 2020

A z čoho žije sestra? Ako dokáže uživiť 6-rocne dieťa ako nepracujúca?