Mám nervy na muža. A to hlavne cez víkend, keď je doma

jaannah
20. sep 2015

Ahojte baby, neviem už čo zo sebou. Viem, že nie som sama, čo mám taký problém. Aj v mojom okolí je veľa takých mužov, nevšímajú si, neurobia nič, len by spal. Aj včera išiel spať o pol osmej, nevadilo mu, že dcéra reve, nevie zaspať. Ráno mi povedal, že si musel oddýchnuť. Viem, že ho nezmením. Neskutočne ma vytáča, že po polroku neviem do akej flaše naliať malej čaj. Nevie, kde je položený mixer... a také maličkosti...
Chcem vedieť vašu skúsenosť a poradiť.
Prestane mi to niekedy vadiť? Nie sme spolu dlho, tak či raz to bude lepšie...
Alebo čo mám robiť, aby som si to tak nevšímala a prehliadala toto jeho správanie a nevadilo mi to tak už? Chcem začať od seba...
Už som z toho na prášky. Či si mám dať nejaké predpísať?

timikaj1
20. sep 2015

Chceli sme byť emancipované,či? 🙂

leiladomi
20. sep 2015

Moj mi pomáha so všetkým a neviem si predstaviť,ze ja varim,periem,zehlim a on si caka na gauči a pozerá. Proste u nas to funguje tak,ze raz napr.vari jeden potom druhý alebo varíme,upratujeme spoločne 🙂 Praveze si nemyslím,ze v dnešnej spoločnosti su uz takto definovane role ze muz zarába a zena sa stará a nic ine. Kto chce nájde spôsob a mnoho žien je dnes nezávislých od mužov a úspešných,pretože sa tak rozhodli. Je to len o tom co chces a co si ochotný preto urobit. Každopádne ja by som to netolerovala,ze ked muz zarába,tak zena sa staraj o vsetko bez akejkoľvek pomoci 🙂

mima4
20. sep 2015

@timikaj1 emancipacia je o prideleni kariery zeny?

timikaj1
20. sep 2015

Ja nevravím,že to schvaľujem,vravím,že sa to tak v spoločnosti vníma...Aké pridelenie kariéry?Ja by som tiež nebola doma bez práce a bola závislá od chlapa,ale väčšinou tú kariéru kvôli deťom obetuje žena...A koľko tých úspešných žien potom závidí nám,čo máme rodiny to obyčajné ľudské šťastie? Každopádne každá jedna vieme akého chlapa máme doma a čo na neho platí,ako niektorí nemajú problém pomáhať so všetkým,tak tí druhí to robiť nebudú ani keď sa postavíme na hlavu 🙂 ...Takže gratulujem ženám,čo majú tých super chlapov a tým,čo si ich dokázali prevychovať 🙂 ...(osobne také nepoznám 😉 )...na odľahčenie...Žena po svadbe dúfa,že chlap sa zmení a chlap po svadbe dúfa,že žena sa nezmení...a všetci vieme ako to je... 🙂

mima4
20. sep 2015

@timikaj1
chlapa neprevychovas....
inak pomahat v domacnosti, zvlastny vyraz, pochopim to, ak spolu nebyvaju v jednej domacnosti, ale napr. my mame spolocnu domacnost...cize nikomu manzel nepomaha...on proste ma VLASTNU domacnost....

ak zena nieco obetuje, tak ci tak, bude si to casom vycitat a bude to vycitat aj detom...lebo neurobila to z tuby...ale ako obet

velkacica
20. sep 2015

odpoveď (hoci len otázkou), je hneď v prvej vete: "Neviem už, čo so sebou."

jalito
20. sep 2015

Problem vidim skor u zakladatelky nez u jej muza. Vidi sa mi, ze zakladatelja je jednou z tych zien co vsetko zvladnu a podobne a zrazu, ked jej dochadzaju sily kope okolo seba a nadava na muzsku neschopnost. Nehovorim, ze mam idealneho muza, ale stanovila som mu jasne hranice. Mne sa vidi, ze dnesnym zenam je vlastna domacnot pritazou a to ze nestihaju a potom na muza jacia je dosledok dennodenneho vysedavaniavna internete a na facebooku.

leeenka26
20. sep 2015

@marcela305 to sa prudko mylis ze sa to zmeni. Nezmeni.

leeenka26
20. sep 2015

Ttak ja som uz ta pracujuca. Dohod s mm bola, ze akonahle nastupim do roboty, pomoze. Akoze nemam vobec ten pocit ze by sa nieco zmenilo. Prave naopak mam pocit ze neviem kde mi hlava stoji. Od rana do vecera sa len nahanam. Pridem domov okolo 16-17.00, s malym treba von na ihrisko, do obchodu, navarit, upratat, psa vyvencit. Kym zacnem varit je neraz 19.00 hod ked nie viac, lebo ved aj malemu sa treba venovat. Ale varenie vypustim cez tyzden lebo sa zblaznim. Takze toto bude ovela jednoduchsie. Dnes hadka ako hrom. Mame dohodnute ze poobede ideme na vylet. Od rana su zas beham s handrou v ruke a pradlom a pod..nechala som muza vyspat do 8.30 ako fakt ma taku robotu ze to potrebuje lebo aj vcera robil. Spravila som mu kavu, ranajky, ziadna vdaka vsetko samozrejmost. Robila som chleba vo vajci. Maly sa vypytal na wc, on nejde s tatom on ide s maminkou. Rev najvacsi tak som ho tam posadila a isla rychlo hodit pradlo do pracky. Na to krasna melodicka poznamka z kuchyne ze mi hori chleeeba od mm. Do mna 100 certov. Vravim mu mam toho vela nestiham a on ze ,,no nemam ten pocit ,, a on mi ide ze to myslel zo srandy atd. A ked som mu povedala ze budem sa aj ja takto spravat a mat vsetko na haku ako on, tak som zvedava ci sa mu to bude pacit. Povedal mi ze nech sa mi paci. Ako mam dost. Nepomohlo ani si to vysvetlit nic, proste z jeho strany arogancia najhrubsieho zrna. Inokedy slovne uzna ze ano mam toho vela. Obcas umyje riad,ked mu poviem spravi mensi nakup alebo povysava ale to je sporadicky. Ja vecne vysavam, umyvam podlahy, riady, chodim s malym von a robim mu program preroze on pracuje aj cez vikend a n vsetko som vtedy sama. 2,vikendy v mesiaci ma volne a 2 pracuje. Dnes som mu povedala ze ani na vylet nejdem pretoze som nepostihala veci co som mala v plane aj cez vikend.

marietuska
20. sep 2015

hlavne si to nedávaj ty za vinu,nezačínaj od seba.
on je na vine,už dávno sa mal naučiť,kde sú veci v dome.preto,že to ty robíš,si si sama na seba uplietla bič,je nepredstaviteľné,aby chlap nevedel,kde je fľaša na mlieko po pol roku.ale ty si na vine,on nemá záujem,jemu to vyhovuje,lebo si mu dala full service.teraz sa preto nesťažuj,keď on ani nevie,kde čo je v dome,keby si ho bola zapriahla od začiatku,tak je to iné.
nedokážem si ja osobne predsatviť,že môj frajer by nevedel,čo kde je v dome,to už neviem pomaly ani ja :D:D a on to vie,aj navarí,aj uprace,aj povysáva,napečie,všetko porobí ,čo treba technického rázu,a dokázal by sa istotne postarať aj lepšie o deti ako ja 🙂 to už viem dávno.preto,lebo nikdy nebol mamičkin maznáčik..ale normálny chlap ,čo sa musel vždy o seba sám v prvom rade starať.

whitecat666
20. sep 2015

@jaannah
Ja by som na tvojom mieste nehladala chybu v sebe a ani jeho spravanie nebrala ako samozrejmost 😖 .
On sa zmenil? Alebo bol taky vzdy? To je velmi dolezity faktor.

Neviem si predstavit, ze by moj muz prisiel domov (aj ked pracuje od rana do vecera) a povedal by, ze idem si pospat (pokym vedla v izbe narieka dieta). Logicky ho sameho napadne, ze asi potrebuje nakrmit alebo jej je teplo alebo chce aby bol niekto pri nej alebo skratka nieco ju trapi preco nemoze zaspat - v prvom rade sa to pokusi cim skor vyriesit (ved vzdy sa postaras najskor o najslabsich, male dieta si same nevie pomoct).
Je fakt smutne, ☹ ze ho nenapadne, ze ty by si si mala oddychnut aby si to nemala dookola take jednotvarne. Mna muz posle do vane, uspi dieta a potom sa spolu porozpravame a venujeme sa jeden druhemu. Nejde len o to aby si zena oddychla, no je predsa mega dolezite aby travil cas s malou.
Nechapem ako moze nevediet, do akej flase ma malej naliat caj? To ju nikdy nenakrmil? Ja by som sa bala, ze si potom s dcerou nevytvori do buducna blizky vztah (ved najkrajsie spomienky nevznikaju len 5 minutovym hranim sa ked je dieta ciste a najedene)...

minnie55
20. sep 2015

@jaannah nie, nebude to lepsie, prave naopak. Podobny exemplar mam doma. Po 13 rokoch manzelstva nevie zapnut pracku a nema ani sajnu, cim sa cisti vana....
Je to mozno aj chyba zeny, ale ja nemam pocit, ze by som mala muza ucit taketo veci ako nejakeho debilka, ked o to sam vobec nejavi zaujem. Ja som si rokmi vytvorila system, zvladam vsetky tieto veci sama a nemam s tym problem. Ine baby ti mozno napisu, ze by ste sa mali porozpravat a mala by si mu vysvetlit, co ti vadi....Ja som to vsetko x- krat skusala a nic.

leeenka26
20. sep 2015

@minnie55 presne. Aj ja som to tisickrat skusala po dobrom ci po zlom nic z toho. Treba sa asi fakr s tym len zmierit, najsr si svoj system.

sasa1310
20. sep 2015

@marcela305 prečo hádžeš všetkých do jedného vreca, ako je ten tvoj. Sorry, ale za to, že ty máš takého tak všetci takí nie sú. Ja by som tvojho nechcela ani za svet, že nie je doma samostatný.
Ja si neviem predstaviť, že by môj nevedel navariť, upratať, plnohodnotne sa postarať o deti. O jeho vlastné deti.
Ja som sa nevydávala, aby som robila niekomu slúžku...niektoré z vás asi ano. Treba si uvedomiť, že on nie je pánboh a obskakujte ma. Aj ja mám svoje povinnosti, prácu + domácnosť.
Ako si každá zariadime tak máme. Mne keby dieťa plakalo a on si ide ľahnúť, tak po polhodine by som prišla k posteli a dala dieťa k nemu do postele a nech spia spolu

sosanna88
20. sep 2015

@mima4 nesuhlasim...chlapa sa da prevychovat.
Mam dokaz doma..🙂

janinah
20. sep 2015

@minnie55 chyba.....raz budeš mať 50+ budeš menej vládať,budeš v prechode so zdrav. problémami a samozrejme budeš stále chcieť mať domácnosť tiptop- ty budeš strhaná a milosťpán oddýchnutý a ešte nebude chápať,že by konečne mal aj on niečo robiť,však ženička celý život stíhala a bola spokojná...

všeobecné rady od 52r./ak o ne niekto stojí/
-chlapovi priamo a presne povedať čo od neho chceš,akú pomoc akú prácu
-potom pochváliť a nekritizovať aj ked to neurobí podľa tvojich predstáv
-dieťa do cca 1. roka je ozaj na 90% na matke,ale potom to šikovná žena vie zmeniť- posielať ho s ockom na prechádzky,na "pivo",na preliezky a to štýlom _ideš s malým vonku alebo idem ja a ty zatiaľ navaríš,upratáš?..neskôr ho otec učí bicyklovať,vodí na krúžky...
-zabúdnúť na to,že mama je superžena,aj ona má právo si ľahnúť ak ju hlava bolí,ísť s kamoškami na kávu,prečítať knihu a muž to musí rešpektovať a postarať sa o dieťa,toto si musí "vydobiť" každá sama svojim spôsobom,každá viete čo na vášho muža platí
-ak máte syna,tak ho vychovávajte tak,aby sa tu na neho jeho žena o pár rokov nesťažovala,že len tv a pc a klapky n aočiach 😉
CHlap sa dá prevychovať,ale nie nasilu,treb apoužiť ženské zbrane 😉
-

mima4
20. sep 2015

@sosanna88 tak to ti gratulujem, Bohuzial vo vacsine vztahov to takto nefunguje...

jaannah
autor
20. sep 2015

@alaguema nemusime obaja bdiet, ale aspon v sobotu by mohol nie? Cez tyzden to chapem, sle v sobotu mi to nejde.... Dnes to budem tiez respektovat.

mima4
20. sep 2015

@leeenka26 .. alebo aj nemat uz druhe dieta s nim...

licona
20. sep 2015

Tak, ja vám poviem môj prípad. Keď sme ešte neboli svoji, ale bývali sme spolu počas VŠ, mali sme úlohy v domácnosti rozdelené. Vlastne muž mal toho asi aj trochu viac, keďže ja som musela robiť do školy viac prác, mala som viac hodín... Potom sme školu skončili, na 2 mesiace sme sa presťahovali k svokrovcom a tam muž nemusel NIČ robiť. Ešte keď som od neho niečo chcela, aby urobil, všetci na mňa zvláštne pozerali. Za tie dva mesiace som si všimla, že u nich chlapi nerobia v domácnosti nič, všetko je na žene. Potom sme sa odsťahovali od svokrovcov, ja som bola nezamestnaná, manžel už zamestnaný, takže domácnosť som mala pod palcom ja, ale prišlo mi to prirodzené. No teraz pracujeme už obaja a manžel si na to pohodlie, že nič nemusí, zvykol 😒Tak ja len dúfam, že postupne sa zase naučí pomáhať.
A k tvojej situácii - treba asi začať nejakými malými úlohami, napr. že bude mať na starosti 1-2 veci ako utieranie prachu a vynášanie smetí... alebo bude mať určené dni, keď sa on bude venovať dcére a ty budeš niekde preč... No treba ísť na to postupne. A nenásilne. Napríklad mu môžeš povedať, že keď sa bude 1 deň v týždni venovať dcérke, ty sa zas budeš viac venovať jemu, lebo nebudeš unavená... sama musíš vedieť, čo na tvojho muža platí. A čo by robil, keby si nebodaj musela ísť do nemocnice a domácnosť aj dieťa by boli na jeho zodpovednosti? Treba mu to nejako vysvetliť. Držím palce 😉

marcela305
20. sep 2015

@sasa1310 neviem kde som JA pisala ze moj muz si ide lahnut ale nevadi co keby ste si vase hodnotenia nechali pre seba jasne ze kazdy chlap je iny a vzhladom na to ze ja so nikdy nezacinala podobne forum zjavne nemam taky problem ..kedysi to bol des ale nie kvoli upratovaniu ale pre ine veci ..ale zmenilo sa to a niekedy to nie je len chlapova chyba 🙂 takze ja si nemyslim ze by sa daco malo zmenit lebo nic menit nechcem doteraz se upratovali a spolu!!! takze s vylevami ako mojho muza nechcete chodte niekde inde ...

alaguema
20. sep 2015

@leeenka26 konkrétne v tej rannej situácii by som sa zachovala inak v momente, keď syn predniesol svoju nezmyslnú požiadavku. Prečo by nemohol ísť na wc s tatinom? Rev preveliký môže byť, ale ideš s tatom a bodka. Ak mám na sporáku niečo, čo môže zhorieť, nejdem nakladať práčku, urobím to až potom. Tvoj manžel je zrejme ešte horší, než priemer, ak vidí horiace jedlo na platni a iba to okomentuje. Čo k tomu dodať...mala si si lepšie vybrať 😉 Ale aj s tým sa dá niečo robiť - pekne ho popros zakaždým, keď potrebuješ, aby niečo urobil. Nečakaj, že to urobí sám od seba "lebo ma miluje"...aj keď ťa miluje, nenapadne mu to. Treba prestať trpiteľsky čakať, kedy sa dovtípy, vysielať rôzne signály vo forme významných pohľadov a vzdychov a lametnácií o únave a pod. a normálne mu povedať čo treba robiť. Obyčajné "potrebujem tvoju pomoc, láska" na správneho muža funguje ako magické zaklínadlo, ak má ženu rád, prebúdza to v ňom rytierske vlastnosti 😀

nada1326
20. sep 2015

Ja si myslim ze muz sa da naučiť aby pomahal okolo deti a v domacnosti....postupne pravdaze. Moj muz u mamy nerobil ziadnu "ženskú" robotu, nevaril a neupratoval. Dokonca to odsudcoval. A dnes? Kym som bola s dcerou v kostole on so synom navaril obed a povysaval byt 😀

sense
20. sep 2015

Podobny exemplar je aj moj svokor a svokra je nestastna....ale vo zvazku ostala lebo bola tak vychovana...teraz je druhy mesiac u nas a vidi ze ja sa jej synovi tak nepodriadujem a nie jeden krat plakala ze ona to cele pretrpela a ked obcas chyti moj muz tik ze vie vsetmo lepsie este mi aj chyti stranu....a tk ze muz nefajci nepije a neotlka ma neznamena ze je to model dokonalosti...mame spocnu domacnost tak domace prace spolocne starostlivost o dceru spolocna...

Okrem toho nepises aku pracu ma tvoj muz...pkznam muzov kt. Su v domacnosti nepouzitelny ale dokazu zarobit tolko he je zena doma a na upratovanie maju niekoho lebo chlap chape ze on si odmaka svojich 10hod v praci ale zena ma pracu 24h. A vikendy travia sposobom najprv sa vyspi cblap potom vezme deti a volno ma zena a nedelu travia spolkcne....

alaguema
20. sep 2015

@jaannah a povedala si mu to? Súhlasím, mohol by v sobotu uspať dieťa a teba poslať relaxovať. Ak to nerobí sám od seba, treba mu to povedať. Inak to proste nebude robiť a ty budeš stále viac nasratá a on stále viac presvedčený, že má doma harpiu namiesto ženy.

sasa1310
20. sep 2015

@marcela305 čo myslíš, prečo som dala príspevok do odstavcov?

tjaden
20. sep 2015

ahoj, tak rozhodne žiadne prášky, lieky ti zdravie len zhoršia. Ja som chcela od muža pomoc od začiatku, po pôrode som na tom bola dosť zle, keď mala malá rok bola som na operácií, aj tak muž ani prstom nepohol. Ako už mu nič nehovorím, absolutne to nemalo význam ani po dobrom ani po zlom. Tak niekedy mi je fakt na nič, keď mám ozaj veľa práce malá plače a on leží na gauči a tvári sa akoby nič..ale aby ma neporazilo, našla som si iný spôsob ako sa skľudniť a nevybuchnúť, zoberiem malú von skočíme do obchodu kúpim si sladkosti ideme na detske ihrisko a tam sa šmýkame hojdáme a papáme sladké 😀 prídem domov a som vpohode robím to čo muž nevšímam si ho akoby na tom gauči ani nikto nebol...My máme ale viac problémov, takže náš vzťah považujem za ukončený a keď upratujem tak si s úškrnom predstavujem ako raz odídem a všetká ta práca bude na ňom, ako ho poznám do mesiaca bude mať taký bordel, že môže rovno ubytovať potkany a potom si už debilko všimne, že tam chýba žena

timea7
20. sep 2015

@marcela305
@timikaj1 ak ste spokojní obaja, nie ej čo riešiť, už som to tu na MK viac krát spomínala, že je to všade iné, iné požiadavky by som mala na muža, ktorý pracuje fyzicky v zamestnaní, doma robí okolo domu, v záhrade, má na starosti domáce zvieratá, iné na muža, ktorý žije v paneláku a pracuje duševne. Iné to má žena s jedným dieťaťom, ktorá býva u mamy a tá im aj navarí, iné žena v paneláku na MD, iné pracujúca, ktorá má rodinný dom, deti, veľkú záhradu. Vždy je dôležité, aby to vyhovovalo obidvom v páre, no tému založila žena, ktorá spokojná nie je. Často muž, ktorý má ženu na MD zlenivie tak, že očakáva rovnaký servis, aj keď nastúpi do práce. Stačí si prebehnúť niektoré témy... 😠 😠 😠 😠

@lubkavargova1 nemyslím si, že je multifunkčný jedinec, to isté ovláda aj môj otec, aj môj partner, teda okrem žehlenia. Nejde o to, že všetko okolo domácnosti robia oni, ale o to, aby sa vedeli o seba, prípadne o deti postarať v prípade krízovej situácie, ďalej o to, že si lepšie uvedomujú, koľko času zabije varenie, upratovanie, žehlenie a je to stále dookola. Keď to urobia aj oni, tak sa na prácu ženy v domácnosti pozerajú inými očami, ako muž, ktorý sa zvalí k TV a jedinou jeho činnosťou po príchode z práce je otvoriť si pivo. Ak chodím do práce aj ja, aj muž, považujem za úplne prirodzené, že si prácu doma podelíme. Samozrejme niekto viac inklinuje k jednému, iný k druhému, dá sa predsa vždy dohodnúť, ale aby ma niekto využíval, tak to teda nie.

timea7
20. sep 2015

@leeenka26 prepáč, ale robíš si to sama. OK, nechala si muža pospať, ako som už písala vyššie, každý to raz za čas potrebuje. Prečo si mu robila raňajky, keď máš na starosti malé dieťa? On nemá ruky? Možno si chcela, aby bola u vás doma dnes pohoda, to chápem, ale snažíš sa len ty, to nestačí. Malý mohol ísť na WC pokojne aj s otcom, tak ako tu už bolo písané, rev, nerev, to je vydieranie. A čím viac budeš do starostlivosti i syna zapájať muža, tým to budeš mať ľahšie. Vo viacerých sférach - budeš mať viac času, muž si bude viac vážiť to, čo pre rodinu robíš, dieťa nebude na teba nezdravo naviazané a pochopí, že svet sa nebude točiť len podľa neho. Píšeš, že chodíš do práce, prečo varíš cez týždeň? To by som robila len výnimočne. Neviem, akú prácu vykonávaš, akú vykonáva tvoj muž, ale treba sa dohodnúť, prídeš z práce, ideš s dieťaťom von, on si oddýchne. Keď sa vrátite, oddýchneš si ty, on sa postará o dieťa - najesť, uložiť. Dnes si pospal, ale mohol ti pomôcť s upratovaním, alebo sa postarať o dieťa. takto si uštvaná, výlet sa nekonal, napätie sa dá krájať....a ešte jedno - okrem toho, že zapriahneš muža, nebudeš okolo neho skákať, ani nebudeš skákať podľa toho, ako si tvoj syn zmyslí, uvedom si, že dnešný výlet bol pre vašu rodinu, pre pohodu doma oveľa dôležitejší, ako vytretá podlaha a utretý prach. Načerpala by si nové sily, oddýchla by si si.

leeenka26
20. sep 2015

@timea7 tak vylet sa konal. A zmeny sa budu diat lebo vidim ze ma na haku nadalej a nerozumie o com vravim. Vraj si zo mna len robil srandu. No mne to vtipne nepride. Musim si to inak zariadit. Podlaha by uz nepockala lebo cakala na vytretie velmi dlho. A s tym synom - to len teraz vymyslal a ano urobía som preslap.