Mám psychicky narušeného otca. Aké sú moje možnosti?

7. aug 2023

Mám psychicky narušeného otca, ktorý svoj stav nikdy neriešil, pretože on nevidí, aký je. Všetko zakazuje, všetko mu vadí, nenávidím svet, nemá záľuby, nám všetko zakazoval, aj v dospelosti a banality typu: toto si nemôžeš obliecť, tam nemôžeš ísť, vpn musíš byť dovtedy a dovtedy,... . Teraz sa stala taká vec (nemôžem konkretizovať, ak by ma tu spoznali) je to ale bežná vec, kvôli ktorej by normálni ľudia boli šťastní - jemu to vadí a psychicky sa zrútil. Plače celé noci a vrieska na celý dom, vydiera celú rodinu a pritom jeho sa tá vec netýka. Ani ho to nijak neobmedzuje, len bol vždy psychicky labilný
Takto vystrája posledné dni a obávam sa, že to bude na infarkt. Minimálne. Odmieta pomoc psychiatra, chcela som volať sanitku, odmieta. Čo mám robiť? On sa s tým nezmieri a má už tak brutálne stavy, že sa obávam, že umrie. Zvyšok rodiny mu nedokáže pomôcť. Hoci nevychádzame, nechcem, aby sa mu niečo stalo

janinah
7. aug 2023

Dnes zavolaj resp.chod za jeho obv.dr.a poraď sa.

milanemila
7. aug 2023

Komu neni rady, tomu neni pomoci. Dospeleho cloveka, kt. nechce ci uz je to psychiatricky pacient, alkoholik, gambler alebo fetak, jednoduche neprinutis liecit sa. Skusila by som posledny rozhovor a nejake presviedcanie a ked nie, tak by som prerusila kontakt.
Tvoj otec vas tymto nici vsetkych naokolo a situaciu riesit nechce, ty nie si povinna toto znasat, nechat sa terorizovat a ani mu nic nedlhujes. Neviem kolko mas rokov a preco byvate v jednej domacnosti, ale urcite by som sa z takeho toxickeho prpstredia co najskor odstahovala.

autor
7. aug 2023

@milanemila ja už tu nebývam, ale chodím sem často kvôli niečomu, no rozhovor nepomáha, akože áno, nevychádzame, ale tak je to rodič no, bola by škoda keby ho položí banálna vec

pribinak
7. aug 2023

Keď zas bude hystericky revat tak bez ohľadu či chce alebo nie, tak volaj sanitku

0silvia0
7. aug 2023

Byva s nim tvoja mama? Ak ano, ako to zvlada?
Ak takto nici celu rodinu a odmieta liecbu, dohodnite sa, ze nenechate aby vas jeho pociny obplyvnovali. Neviem, ci vam vyvolava, alebo vas citovo vydiera, ale takuto konverzaciu ihned ukoncit s odporucanim na terapiu.
Da sa to, len sa nedajte zatiahnut do jeho reci. Odpovedat strucne, jasne, takto sme sa rozhodli, sme davno dospeli a je to nasa vec, nemusis to riesit, my si to vyriesime a tak podobne.

ludka1402
7. aug 2023

Ide o peniaze? Resp. kupili ste si nieco, pozicali na nieco a pod.
Mam taku skusenost, ze po takejto financnej zatazi, ktora sa ale absolutne netykala dotycnej osoby, sa dotycna osoba takmer zrutila a ano, nerozpravame sa odvtedy, neriesim to. Musi si chciet pomoct sam, co ale nechce...dokonca mam pocit, ze sa vyziva vo svojom "utrpeni" a my sme vinni, lebo sme mu sposobili tie stavy.

negymama
7. aug 2023

a nie je to len afekt a psychicke vydieranie? Panovacni ludia vacsinou neznesu ked si dieta, hoci dospele, urobi po svojom. Moze to byt aj historionska porucha. Dg. ale moze stanovit len odbornik. Nasilim ho k nemu ale nedonutite, ak sam nechce.

hladamematku
7. aug 2023

SANITKA!!!!!

mable123
7. aug 2023

Ja by som zavolala vsetkym susedov, aby sa pozreli na to divadlo 😂😂😂 by sa hned ukludnil. Vystraja, aby si vynutil pozornost to je cele... Aj si to nahraj do buducna sa Ti to zijde ak bude problem a on bude hoborit , ze vzdy bol dokonalym otcom.

bmolko
7. aug 2023

a žije v tom prostredí tvoja mama? Skôr by som riešila ju, ked on je stratený prípad a nenecha si pomôcť...

lonely66
7. aug 2023

@mable123 tak to si na omyle. ak je naozaj psychicky chory, tak divaci by mu vobec nepomohli, naopak.
autorka - ako pisali, volat sanitku, oni ho uz umiestnia na to spravne oddelenie a mozno sa mu dostane akej-takej pomoci

maranco
7. aug 2023

Nahraj si ho ako vystrája tak aby nevedel a vieš potom ukázať jeho lekárovi a poradiť sa čo ďalej. Prípadne keď budeš volať sanitku ukážeš im.
Mám skúsenosť že sa hodil na zem a zomiera a keď prišla sanitka, nič sa nedeje to my sme blázni.

danajahotkova
7. aug 2023

Presne tak. Človek musí sám chcieť, aby sa mu dalo pomôcť. Aj môj otec má svoje muchy, tiež neviem, čo s ním bude, je to absolútny frfľoš a nič ho nebaví. Ale my jeho blízki sme už takpovediac rezignovali, pretože nepočúva nikoho a nič.

janinah
7. aug 2023

Hlavne treba rozlíšiť nakoľko robí cirkus,lebo je taka povaha a nakoľko je to už diagnóza a treba ho brať ako chorého človeka.Psychiater zasiahne aj nasilu,ak je možnosť,že by daný človek mohol ublížiť sebe alebo iným.Preto je dôležité,aby ho vysetril lekár.A preto som ta posielala za jeho dr...alebo môžete zavolať sanitku v čase vystrajania,ale tak aby o tom nevedel,ak sa znormalizuje v sekunde kedy uvidí záchranárov,tak je to jasné,že robí divadlo.Potom sa už zariadiš co ďalej.

autor
7. aug 2023

@janinah mama sa o to nezaujíma, je úplne inej povahy,zvykla si dá sa povedať. No on máva celý život také ataky alebo ako to nazvať ale nikdy nie až takéto silné. Respektíve silné, ale netrvajú dlho. Toto trvá už niekoľko dní, deje sa to aj v noci keď všetci spia. Je to rev na celú chalupu plus to vydieranie. Netýka sa to žiadnych financií, je to len bežná vec pre ktorú by normálni rodičia boli pyšní. Sanitky sa dosť bojím lebo som povedala že ju zavolám a ten atak bol ešte horší a celkom sa úprimne aj bojím čo by bolo keby ho potom pustili. Možno ísť za tou obvodnou by bolo dobré no to by zase on aj tak nešiel. Bohužiaľ považuje sa za normálneho a ako to píšem tak strácam o to už záujem, len je to rodič no, nech už je hocjaky, netúžim po tom aby sa trápil. A áno, možno to aj robí naschvál i keď na druhú stranu neviem či sa dá predstierať plač (slzy) a on už ma mega spuchnute oci od plaču

evelyn246246
7. aug 2023

.. ak si skusila vsetko a nic sa nemeni, tak to proste nechaj tak ... ak sa teda neobavas o bezpecnost jeho a blizkych v tom dome ...

maranco
7. aug 2023

V jednom dome alebo byte dali kamery s nočným videním a záznamom pri pohybe a potom posielali video aj s časom záznamu lekárovi. V noci sa seniorka budila a chodila po dome, neviem presne čo už tam robila.

dorothee
7. aug 2023

Velmi dobry napad je nahrat si ho a ukazat dr 👍 Zacat obvodakom,on nasmeruje ako dalej,ale dopredu sa nachystaj ze je to na dlhe lakte..Sanitka pride,ked budes tvrdit ze ohrozuje seba alebo ludi okolo seba..Niekedy treba trosku prehnat co robi aby to naozaj riesili.Kedze je ale svojpravny bude musiet s liecenim suhlasit co bude problem..Moj otec bol tiez proti tomu aby sa volala sanitka,ale ked uz prisla,spolupracoval na moje velke prekvapenie 🤷🏻‍♀️

eludka
7. aug 2023

sanitaci ho mozu vziat aj proti jeho voli, treba kontaktovat jeho obvodneho lekara, moze sebe alebo niekomu ublizit

laurita285
7. aug 2023

Natočiť, zavolať sanitku (načo mu to vôbec hovoríš? zavolaj a počkaj na nich) a nech ho berú, keď ho vychytajú v najlepšom, tak sa bude musieť povinne liečiť ...

ahhola
7. aug 2023

Samonasieraci, samonatlakovaci typ.... Bude dedo a to ho rozhodilo?
Musíš zatlačiť na mamku, nech rieši a nemá na haku.
Véd jemu stačí málo, nejaká tá chémia, co mu napraví ten chaos v poruchanej mozgovni a vyladí do jemnej eufórie.. Mozno aj mamka ožije, keď zistí, ze nemá po boku ufnukanu zrutenu trosku, ale ešte životaschopného chlapa. 🌈🌼🌺🌞⛱️

luccija
7. aug 2023

A to s mamou ani nehne?nevie mu dohovoriť, ukľudniť ho...ideš sa vydávať, či odsťahovať?🙂
To bude histrion choď k lekarke, alebo zavolaj sanitku to nie je sranda, keď kričí na celý dom, plače a pod...ešte si niečo v afekte spraví.