Mám výčitky svedomia

marca1331
25. okt 2013

len v kratkosti.. S manzelom sme spolu 7 rokov.a z toho 3 roky manzelia,,zijeme u svokry..zo zaciatku mi velmi ublizili a naposledy v lete ked som bola na par dni doma aj s dvojrocnou dcerkou a to tak ze rano som sla a vecer s a vratila..tak ze som s mojou rodinou postihnuty ze nevieme bez sebs vydrzat..kto vie zakym tam chodim atd.... Uz asi mesiac su k nam normalny( manzel ich nemusi) momentalne som doma ,no ked som odchadzala som nechala manzelovi listocek ze ho mam stale rada a ze nechcem prist o rodinu( nwm zabudnut na vsetky slova som stale smutna nervozna k nemu chladna)bolo tam ze som taka kvoli jeho rodicom ze nam znicili zivot..co cert nechcel nwm ako ale oni ten listok nasli..a hadka na svete..a muz sa namna hneva a ja sa hanbim a mam vycitky svedomia..

awalancha3
26. okt 2013

@marca1331 ...ja neviem prečo Boh (príroda, evolucia..) vytvoril typovo roznych ludí, prečo majú rôzni ľudia rôznu povahu.... ale viem, že to tak je.... niekto je poddajná krotká ovečka, niekto je priam stvorený na šikanovanie a týranie, niekto je flegmatický a iný je popudlivý, zbrkly, prchký, výbušný..dalsí je hrdý, sebavedomý so schopnosťou ovládať iných......atd atde... typologia ludských pováh je nesmierna. Iste sú tu aj vonkajšie faktory, ktoré ovplyvnujú povahu človeka. Vela roznych zien čítalo tvoj príspevok? tie sebavedomo, zdravo hrdé zeny s pevnými postojmi a sebauctou sa zhrozli, určite cítili za teba hanbu a aj zlosť na svokrovcov ci manzela, a keby sa dalo, tak by sa vtelili do teba a ver mi, že by za mesiac urobili také poriadky, o ktorých sa tebe ani nesníva.ony by to urobili a zvladli; iné ženy, čo to prečítali sa zachveli strachom a tiež by trpitelsky znášali to čo znasas ty. T7m nemyslím, že si zlá, to nie, len nemáš v sebe silu, schopnosti niečo radikálne zmeniť. Ved predsa, kto chce psa biť, palicu si vzdy nájde- zbytočne by si mala vsetko vyluxované a tip top.. tam ide o to, že ta CHCU ponižovať, chu ti ublizovať.... berieš im jediného syna, ty si pre nich tá zlá. No a stačí, že sa im poddávaš, že sa snažíš im vyhovieť, o to viac ťa budú terorizovať. ventil nachádzaš vo vyrozprávaní sa na MK, čo nie ej zlé riešenie, pretože v reále nič neurobíš. Su nevesty čo si urobia so svokrovcami poriadky a to hned od zaciatku..ale na to treba povahu. A ked ju nemáš, tak ťa predsa nikto nemože nuťiť k niečomu, na čo nemáš. Zbytočne vysvetľujem týraným ženám, aby sa branili, aby niečo urobili, hovorim, čo možu urobiť a ako, že sa to dá a nie je to zložité, ale to, čo ja by som zvladla a dokázala ľavou zadnou, ony nevladzu a nedokážu, je v tom istá zvrátenosť, že istá časť z nich týraná chce byť. Niektoré ženy sa vzchopia, ked sa začne ubližovať deťom a niektoré ani vtedy nie a prizeraju sa ako sa deju svinstvá, nemohuce, vystresovane, zubožené.....absolutne neschpné akéhokolvek záchranného činu........naučila som sa rešpektovať tú nemohucnosť, hoci tým sama trpím, že odmietaju moju pomoc, pomoc kohokolvek, až sa trasiem od bezmocnosti, ked vidím ako sa sami ničia..........Ale poddávam sa tomu večnému zákonu nevyhnutnosti- že každý si je strojcom svojho šťastia.
nehovorím, že si týraná žena, ale tyranie je aj psychické.
Riešenie pre teba: Osamostatnite sa, ako som uz povedala, budete mať svoj dom, zbaviš sa svokrovcov. Ale naozaj ja osobne nevidím koniec tvojho trapenia, skor to vidím na dalsie a dalsie problémy. 😢
Snazila som sa ti to vysvetlit, Ty sama si musis priznať, či nechceš problémy riešiť lebo si trpiteslký typ, alebo nevieš lebo si tak nemohuca a nesebavedomá, alebo si letargická a nechávaš veci plynut si svojim tempom so sloganom "vsak nejako len bude"....a možno sa vzchopíš a aktívne a SPRAVNE zacneš veci riešiť.

mima4
26. okt 2013

@awalancha3
tie typologie...hlavne ta "nestastna"..to je skor o vychove, o tom, aky zivot mal clovek predtym, co videl a co povazuje za akceptovatelne. Na slovensku je syndrom absencie vlastnej hodnoty u zien, pretoze odmalicka dievcatka su vychovavane k tomu, ze udelom ich zivota bude vyhoviet kazdemu inemu, len nie sebe, a budu sa len obetovavat, obetovavat...a pravdaze drzat hubu a krok dozadu vzdycky. A prirodzene taketo zeny vyhladavaju muzi gauneri, ktori chcu zenu ovladat, ponizovat, nicit... taky masaker chlap nema zaujem o inteligentnu, ambicioznu, sikovnu zenu, ktora si seba vazi, ma sa rada, ma urcite hranice vo veciach....

A hlavne, velmi vela zien chce udrzat rodinu/vztah pokope za kazdu cenu, aj cenu straty vlastnej identity, hodnoty a pripadny rozvod bere takato zena ako vlastne zlyhanie, hanbu...

awalancha3
26. okt 2013

@mima4 ..tak, tak... pravda......pravdúca

marca1331
autor
27. okt 2013

@katka1981 nwm preco som sa vratila mala som 19 r.hned po mature som sla k nim.. A preco mi nadavali a urazali nwm ale naozaj ..zo zaciatku hadka medzi nimi a zrazu no nech si idem domou nemam tam co robit... mam pocit ze cakali nevestu s vrecom penazi moji rodicia su pre nich zobraci spinavy a nwm aky..nemame na rozdavanie a hladom netrpime sme obleceny aj cisty... Vadi im to ze oni synovi dali dom pozemok mal aj byt a mne nikto nic..preto mam aj zly pocit z toho ze som tam..aj ked svadbu krst a nwm co vsetko sme robili my dvaja za svoje.. Manzel je vzdy na mojej strane.. No vzdy odidem k rodicom a este su urazeny..

marca1331
autor
27. okt 2013

@awalancha3 nie ze nie som sebavedoma a nwm co chcem..nikdy som ticho nebola..vzdy ked som nieco pocula vletela tam ako velka voda vynadala im.. zbalila sa sla prec ze sa uz nevratim ze maju co chceli.. Manzel siel somnou ani nechapem ako a cim ma vzdy presvedcil ze som sa vratila.. Preto som ani nwm aka lebo mame postavene vedla nich no vobec sa netesim..hnevam sa na seba nanho aj nanich..

marca1331
autor
27. okt 2013

dakujem za to ze sucitite somnou..aj za vase nazory hlavne tych ktore si tym presli..lebo mat nazor na nieco cim som si nepresla radsej ani neotvarat temu( kazdy vie komu patri) od nikoho lutost nechcem lutovat mozme choreho alebo mrtveho.... Chcela som len zdrave nazory ako sa tomu postavit kedze uz neviem ako na to vsetko pozerat..

katka1981
27. okt 2013

@marca1331, chyba je v svokrovcom, a vycitky by som mala len take ze som k nim isla byvat a viac by som sa s nimi nebavila. Ked mal muz promocie, svokra mu vynadala, ze preco sa nepodakoval im ako rodicom na oslave ako som to urobila ja a moj brat ked sme spromovali a mali oslavu. A este podotkla, ze jej syn ma dve vysoke skoly, ze mu dali viac ako moji rodicia mne. Ja som jej povedal, ze ci si ona mysli ze tym ze ona ma dve vysky a ja len jednu, ze ci su moji rodicia horsi. a zacala ze ona nechape preco je so mnou, ze ohol mat krajsie aj bohatsie. Ja som jej vtedy do telefonu vsetko povedala co sa do nej voslo, divim sa ze nezlozila. A je mi ukradnuta. Je chudera chytena, nemam s nou o com.

katka1981
27. okt 2013

Sorry za kopec preklepov, ponahlala som sa uspavat malu. Svokra nema ani maturitu, malo tam byt on, nie ona....

marca1331
autor
28. okt 2013

@katka1981 to ze ste sami je najlepsie jak si spravis tak mas nemusis sa nikomu podriadovat... Mna to co si oni myslia aj trapi lebo zijeme pod jednou strechou a na druhej strane mam to na haku pre mna su to v podstate cudzi ludia ktorym nemusim nic vysvetlovat.. Dnes idem naspät a nwm ako sa zachovat.. Lebo sa hnevam ze citaju odkazy ktore boli pod perinou v nasej izbe a z prvych riadkou bolo jasne ze patri synovi( urcite si mysleli ze som si vzala veci a utiekla.s manzelom sme sa dohodli ze pojdem stvrtok domov a piatok sa vratim) v sobotu prisiel aj on..vraj mam prist pondelok..ale mam zly pocit ze ako to bude vyzerat on pojde o piatej do prace rano a vrati sa vecer co mam robit mam sa tvarit ze nic

marca1331
autor
29. okt 2013

@katka1981 momentalne som u svokry zas :( nikto sa somnou nebavi kvoli listocku..manzel mi hovori ze sa mam chovat ako by sa nic nestalo tak ako to robili oni ked ma urazili vyhodili atd a potom ze sa nic nestalo..nwm ako sa tvarit a chovat kedze je to ich dom.aj sa hanbim ist vobec do kuchyne.. ..uz nevladzem neustale zit tak ako chcu iny ..som pod ich strechou tak co ja tu mozem..och zblaznim sa ..chcem odist daleko od vsetkych a vsetkeho

katka1981
29. okt 2013

@marca1331, ja by som sa tam nevratila, takze ti poradit neviem. Nechapem ako si sa tam mohla vratit. Mali ste ist inde, ved ta situacia neprijemna nevznikla zo dna na den.

katka1981
29. okt 2013

@marca1331, tak ked sa vam rypu pod perinou, tak ty nemas mat co vycitky, jednozcnacne su.... a nedopisem. Moja svokra tiez vzdy cuitala muzovu postu, vzdy ma to sralo, ale uz chvalabohu tam nema trvaly pobyt. nedokazala som nikdy pochopit, ako moze byt niekto taky debil. ale treba si uvedomit, ze ozaj, su aj taki ludia a nezmenia sa. maj ichv pazi. Ale ja by som tam nesla za nic na svete spat

anatalia77
29. okt 2013

@marca1331 tak asi to nebude také zlé,keď si sa vrátila do jamy levovej.... 😎

marca1331
autor
29. okt 2013

@katka1981 ..anatalia 77 ..najradsej by som vzala nohy na plecia a utekala.asi som naozaj slaboch ,ale mame dlhy kedze sme sa ponahlali staviat co najskor a mame uz postavene vedla nich..mam nieco ine na vyber,.:( :(

katka1981
29. okt 2013

@marca1331, vedla nich? Uf, no ale tak nejak to prezit musis. No zas na druhej strane nikde nie je napisane, ze raz nepojdete od nich daleko, napr. do zahranicia alebo do ineho mesta.

marca1331
autor
29. okt 2013

@katka1981 ved to ma stve ze musim tu byt a vydrzat..aspon verim ze konecne budu Vianoce aj pre mna sviatky pokoja a radosti..🙂 no ako keby si nam citala myslienky minule mi to mabzel navrhol takze hladame nieco a hned ako sa naskytne dobra ponuka tak ze ju vyuzijeme🙂

blbo
30. okt 2013

prečo nechodí s tebou aj manžel?Viete si predstaviť žeby manžel chodil k svojim rodičom na pár dní len tak bez ženy,ktorá žena by to zniesla?No práve možno to preto vadí svokre že je žena, manželovi to predsa nevadí,ženy sme ženy....

marca1331
autor
30. okt 2013

@blbo no ano vadi jej to ale co ju do toho..ked mne manzel povie ked chces chod odreaguj sa kedze som tu stale sama on je v praci chodi domou len vecer..ked mu poviem nech jej to vysvetli tak on ze my im nemusime nic vysvetlovat ze si ich nemam vsimat..on s nimi vobec nekomunikuje.. No naozaj som stastna ze sa coskoro odstahujeme lebo mam pocit ze ich vztah namna vpyva az velmi.. No a este svokra jak svokra ale to svokor je ten co nosi zasteru a vzdy nakeca svokre nieco su len hadky,.co s nimi? 🙂 len vydrzat 🙂

gretocka
30. okt 2013

@marca1331 len jednej veci nerozumiem - mozno som to len prehliadla ale prosim napis mi, ze ked je manzel s tebou tak zajedno, preco nepovie rodicom: toto je moja zena, spravajte sa k nej slusne... alebo im to povedal?
My mame vztahy v rodine dobre a moja svokra by si nikdy nedovolila spochybnovat vztah svojho syna....

marca1331
autor
31. okt 2013

@gretocka vies kolko krat im to povedal ved preto s nimi nekomunikuje..oni su povahy fakt ,... Svokor ma sebavedomia väcsie nez by mal mat..keby ja ne a vzdy on je najmudrejsi,naj naj... Ja nie som sväta ale to je vela uz aj na kona..keby som to tu mala podrobne popisat tak napisem knihu.. Nevladzem rano vstat ..v noci nespim..len preto ze nwm ako zase zvladnem dalsi den..mozno prehanam ale uz aj ked nerobia nic tak nemozem byt s nimi v jednej miestnosti...

gretocka
31. okt 2013

@marca1331 tak potom uz len co najskor dostavat a odstahovat sa a dovtedy sa skus prehodit do nudzoveho rezimu, nekomunikuj s nimi ked nemusis, jednuducho prepalvaj v utlme casom, ktory tam este musis stravit. Drzim palce

marca1331
autor
31. okt 2013

@gretocka no takto to robim..lebo cim viac si ich vsimam tym viac skodimlen sebe manzelovi..a oni dvaja sa smeju spolu a my s manzelom hadame.. Uz mam toho dost mam ich na haku..dakujem..🙂

anjelici
31. okt 2013

@marca1331 ja som zazila nieco podobne vidim ako svokrovci robia rozdieli medzi mnou mojimi detmi a medzi svagrinou co je tu tiez vydata tiez byvam u svokrovcou uz asi 4roky ale moc ich nemusim do vsetkeho sa staraju ale druhej neveste ani pol slova nepovedia ma 3deti 2,5r 1r a 2tyzdnove ale to je v pohode boze keby sme my mali dalsie dieta to by bolo peklo niekedy uz ozaj nevladzem manzela mam skveleho vie akych ma rodicou no a k mojim mam vyse 100km daleko ale stale sa mam kde vratit keby ma nahodou odtial vyhodili niekedy aj lutujem ze som sa vydala ale manzela lubim a stale aj budem len keby svokrovci neboli taky staromodny a trochu aj nam pomohli nie len druhej neveste bavia deti mlieko chodia kupovat dobre ze jej do zadku nevojdu ako sa jej liskaju moc sa nemusime asi v skratke moj pribeh

marca1331
autor
31. okt 2013

@anjelici tak ty to mas naozaj velmi tazke.. To preco tie rozdiely ? Kvoli comu.? Mate na plane sa odstahovat? Si s nou v jednej kuchyni ci ako? :( Ja tiez mam manzela velmi dobreho miluje ma aj nase deti aj my jeho ale niekedy mam sto chuti sa rozviest len zeby som uz nikdy nemusela vidiet jeho rodicou :(

anjelici
1. nov 2013

@marca1331 ano mame na plane na druhy rok odist ak sa nam podari najst nieco lacne kedze mame nieco na splacanie a sme v jednej kuchyni ona hned ako sme tu prisli povedala ze obed vari ona a my co chceme si mame navarit sami mozno preto ze moj muz bol za mlada taky ako by som to povedala robil si co cchel ale teraz je iny mozno aj preto alebo som jej ja nesadla kedze moja rodina nema peniaze na zvys ale to je na dlhsie a nebudem to tu rozpisovat ja mam dve deti dcerku 5r a syna 2r snad sa nam podari cim skor odist lebo niekedy uz nevladzem a z nervami som na dne

marca1331
autor
1. nov 2013

@anjelici no verim ti..byt s nimi v jednej kuchyni je hrozne.. Mam to iste ze nasi niekedy nemaju ani pre seba a nie to ze by davali vzdy mne..ich dcera si vzala bohateho a mam kazdy den na tanieri co vsetko oni odnesli dcere ..a to ze on ju podvadza kade tade a ma ine dieta to ich nezaujima hlavne ze ma dom a peniaze a bmw... A to ze ja ich syna milujem aj on mna ze si rozumieme tak aj tak niesom dost dobra ako svagor.. drzim palce aby sa vam podarilo najst si nieco lacne co najskor odist..ak potrebujes sa niekedy len tak vyrozpravat napis spravu mozno si aspon takto psychicky pomozeme mame to rovnake ..

anjelici
1. nov 2013

@marca1331 rada si budem stebou pisat kedze nemam moc kamaratky tu kde som sa vydala a skoro stale som len s detmi kedze manzel pracuje od rana do vecera a vyplata mizerna ale aspon sme zdravy a mame sa radi a snad coskoro budeme sami a hlavne budeme mat od vsetkych z tohto domu klud

iveta71
3. nov 2013

@marca1331
Moja, ty si čím skôr dupni lebo vieš čo sa hovorí? Kto prehrá prvú bitku, prehrá aj celú vojnu. A to platí na 100%. Ja som po svadbe zažívala niečo podobné a tiež som čušala z veľkej lásky k môjmu manželovi. Bol ich jediný syn a ja som brala ohľad ale asi nado mnou lietal nejaký anjel, čo ma postrčil a hoci som si bez manžela nevedela predstaviť život a ešte k tomu s malým deckom, po 4 rokoch som si dala podmienku. A nič lepšie som nemohla urobiť! Bývame 18 rokov sami, trápili sme sa, narobili, naprerábali, šetrili ale oplatilo sa !!!! Neberieš si svokrovcov ale manžela, tak sa treba podľa toho aj zariadiť !!! Držím palce.

lenbea
21. nov 2013

@marca1331 tak si to nevšímaj. ked staviate dom, tak sa teš a budete mať klud. a Tvoji rodičia Ta tam môžu prísť pozrieť, aspoň manžel uvidí ako si sa Ty cítila, ked ste boli u jeho rodičov.

andigab
15. aug 2023

@anjelici žienky, ľutujem vás. Mám už druhú svokru, prvej sa manželstvo podarilo rozbiť, pretože som bola o 4 roky staršia od manžela a mala dcérku. Mal sa so mnou zabaviť a poslať preč, to citujem jej slová. Táto teraz má na krku bývalú neschopnú nevestu a mňa neznáša, lebo namiesto syna sa o ňu a manželove deti stará svokra. Zavolali ich totiž veľkodušne bývať k nim, keď manžel odišiel po našej svadbe bývať ku mne. Komplikovaný príbeh, avšak svokry sú mrchy. V domácnosti som na všetko sama, pre ich synáčika by som zniesla modré z neba, no on sa kvôli poznámkam svojej matky zmenil. A teda aj ja.
Ozaj čo najskôr do vlastného, čo najďalej od svokrovcov, ak máš takúto možnosť. Máloktoré ženy tento boj vyhrajú. Poznám x ďalších príbehov s rovnakými koncami. Jediná možnosť, ak manžel stojí za tebou, boj. Si však mladá na to, aby si to dokázala a necúvla. Ale ako tu už bolo písané, vyhrať boj neznamená vyhrať vojnu. Každý kúsok M2 si musíš tvrdo vydupať. Inak tam ostať nemôžeš. Držím strašne tuho všetky prsty, píš, máš tú v niektorých žienkach skutočnú oporu a to je časť Tvojej zbrane. ✊✊✊💪