Výčitky svedomia a sťahovanie

jenn44
1. dec 2014

Dievčatá, ja mám taký problém, žijeme asi 300m od nasich, v paneláku, vidíme si do okien (tak akurát ci svietia alebo my...ci sme doma resp.) nie som jedinácik, ale jeden súrodenec je mimo SK a druhý... no chodí na sviatky, narodeniny ci meniny, zavolá len ked nieco potrebuje... Mne nasi velmi vela pomáhajú ci s dietatom alebo ked sa nudíme doma, zájdeme s malou ku nim peso, chodíme s nimi na chatu, pomáhajú financne ked mi treba pozicat... ale... s manzelom sme si nasli domcek, nás sen, ktorý sme vzdy chceli, cca 20km od rodicov na dedine. Moja mama sa s tým nezmierila doteraz, vzdy ked sa dá, mi to vycíta a uz sa nám blízi stahovanie a ja pocuvam vety typu: uz ti nebudeme tolko pomahat, budes daleko, uvidis, ty este budes plakat... tak dobre nam spolu bolo atd... surodenci sa samozrejme tesia, pretoze naozaj ziarlili, ze mne tolko rodicia pomahaju a im menej (su o 15r starsi, fin zabezpecení, idú inym smerom, ale ked potrebuje napr ten na SK pomoct, nasi pomahaju ako sa da)... a ja mam vycitky, mam vycitky, ze idem zit ,,svoj,, zivot... tie, ktore zijete s rodicmi a svokrovcami urcite viete, ze nie vsetka pomoc, ktoru dostanete je zadarmo a vsetko ma svoju dan... Ale ja sa naozaj bojim... je toto normalne? Ze pomaly 30rocna zenska ma strach ze ide prec od rodicov a ze to uz nebude take jednoduche ako doteraz? :(

kamilka1986
1. dec 2014

mne to moji rodicia tiez vzdy hovorili ze mi je najlepsie u nich ale blbost..nasla som si priatela,kupili sme si domcek a je nam uplne uzasne,nehovorim ze u rodicov bolo zle ale niet nad to,mat svoje sukromie...a pohodlie,vlastnu domacnost,kde si sam sebe panom 😀 🙂

miska444
1. dec 2014

Momentalne prezivam nieco podobne...a v momentalnom stave mam z toho dost depky :-/

guinevre
1. dec 2014

@jenn44 20km od rodicov a taky problem?? Preboha, ved to je skoro ako z jedneho konca BA na druhy... To stale budes pri nich, akurat len tak budete mat trosku viac sukromia. Ja som od svojich vzdialena 500km, a nevycitaju mi, ze mam svoj zivot, toto by nemali robit...

anetkaadamko
1. dec 2014

určite to urobte............a úplne ťa chápem..............

mawka
1. dec 2014

nie je to normalne ani z ich strany, ze ta takto depkuju a vycitaju a nie je ani normalne, ze sa takto citis.
Normalne je to, ked si rodinka zije svoj zivot. Ja mam nasich 3 km od seba, neskutocne mi s demti pomahaju, ked som v praci, vlastne s hocicim sa na nich mozem obratit, ale ked som doma s detmi ja, tak si len zavolame, nechcem im narusat sukromie a nepacilo by sa mi, keby mamka bola u mna kazdy den nasackovana. Mam svoj zivot, svoju rodinku, aj ked som sama s detmi, mame svoj svet. Nasich vzdy rada vidim, s mamkou si na kafe zajdeme, ale neprehaname to. Sukromie a vlastna pohoda je na nezaplatenie. A to iste aj dovolenka. Ja by som s rodicmi na dovcu ist proste nemohla. Strasne ich lubim, oni mna, aj moje deti a aj tak si doprajeme sukromie. a to iste aj moj brat, ktory je 3 km od nich. ja to asi vidim inak. my sme sa cely zivot ako rodina lubili, sme sudrzni, pomahame si, ale "nececkovali" sme sa na seba. aby nevznikala zavislost. a vyhovuje mi to.

wena
1. dec 2014

Nič v zlom, ale nie je to normálne, obzvlášť keď máš takmer 30. Si na rodičov nezdravo naviazaná.
Ja bývam sama s partnerom od 19 rokov, rodičia žijú 400 km odo mňa a takéto upínanie na rodičov keď máš vlastnú rodinu naozaj nechápem.

adri266
1. dec 2014

@jenn44 netrap sa tym, podla mna kazdy rodic tym prechadza, len na inom leveli. Aj moja mama sestre vycitala, ze preco sa odstahovala az tak daleko /30 km/, ja byvam cca 50 km a jedna sestra byva este s nimi, ale aj ta sa planuje stahovat.

Ale je to nieco, co je prirodzene. Kazde dieta ma odist z domu, ale na druhej strane by rodicia mali vediet, ze ked pride ten cas, ze budu potrebovat pomoc oni, ze sa mozu na svoje deti spolahnut.

Ber to jednym uchom dnu, druhym von. Inak, svoje by vedeli hovorit take zeny, co uz maju 60-70 rocne mamy, alebo aj starsie. Ked pocuvam kolegyne, co rozpravaju, neviem, ci sa smiat, ci plakat.
Jedna stale hovori o svojej mamke, ze este len otvoria dvere a uz stona, ze ako to, ze nikto nepolial kvety, ako to, ze nikto nebol v zahradke, a ze na nu kazdy kasle, atd. Alebo ze sa spravaju ako male deti, doslovne.

To pride s vekom.

caoli
1. dec 2014

netrap sa, zvyknes si ty, zvyknu si rodicia. a myslim, ze velmi rychlo. to je len tou predstavou, ze sa cosi ide radikalne zmenit, nieco, co sa stalo zvykom, stereotypom vztahu ty - rodicia. o pol roka nebudes vediet chapat, preco ste to neurobili davno. to nie je, ze by ste sa odstrihli, iba si budete vzacnejsi a budete riesit uplne ine veci, ako doteraz. mamka ti prestane vidiet do hrnca, co sama iste uznas, nie je vzdy velka vyhra. a 20 km je nic, akurat si budete musiet prezut papuce, to je cele.
ber to pozitivne, lebo pozitivny krok to pre vas vsetkych bez debaty je. zazili sme, vieme 🙂

andreaka11
1. dec 2014

podla mna sa len tvoja mamka boji, ze ked sa prestahujete, tak vas uz nebude vidat tak casto. ja sa vzdy bojim niecoho noveho. ale vzdy som rada, ze som tak spravila.. uvidis, aj ty budes rada. skus sa s mamkou porozpravat a vysvetlit, preco je domcek lepsi nez byt pre vas.

rebeka7501
1. dec 2014

@jenn44 koľko máš rokov ? 5 ? a to ideš bývať 20 nie 200 či nebodaj 2000 km od mamičky.
a to som si myslela, že iba chlapicu sú mamičkiny.
prepáč, môj názor.

zeriempizzu
1. dec 2014

Na psychologa toto.

lubina
1. dec 2014

@jenn44 netreba sa bat, nakoniec aj tvoji rodicia radi pridu ku vam v lete na zahradku za vnucatkami 😉 . To je len take psychologicke vydieranie, aj oni sa totiz boja, ze ta stracaju...to je normalne, ale mladi su musia zit svoj zivot, nie je sa coho bat, najdes si tam priatelov a vsetko bude fajn, drzim palce

monicka28
1. dec 2014

@jenn44 hmm.... to ze ides od rodicov, to by som nebrala tak tragicky. predpokladam ze mate auto a 20 km nie je take strasne. ved vasi mozu chodit na vikendy k vam, budete spolocne ako do teraz chodit na chaty, ... skor by som sa zamyslela ci si uvazovala niekedy nad tym, co obnasa zit na dedine? ak si z mesta a v tej dedine nepoznas nikoho, priprav sa na roky zvykania. ja som si tu sice partiu nasla, ale zvyknut si tu nedokazem .... drzim prsty aby to bolo v tvojom pripade inak. Snad ak mas milujuceho manzela a pochopitelne skvele deti tak nebudes riesit veci ako ja....

jahodnicka
1. dec 2014

20 km se tady takhle resi??!! Pane jo 😅

caoli
1. dec 2014

jj, 20 kilakov som nabehala v ramci jedneho mesta, ked som dennodenne chodievala po otcovej smrti za opustenou a chorou mamou - z prace tam a odtial domov, mam tusaka, ze to je veru aj viac ako 20.
20 kilakov chodievam k sestre na dedinu, trva to vlacikom 15 minut alebo 30 minut busom aj so stratami v zapche.
mam dojem, ze pre maminu by aj 2 km bol problem. alebo aj od dva vchody dalej, keby nebolo vidno, ci svietite. v kilometroch to nie je. maminy dokazu niekedy pekne povydierat a implantovat uplne iracionalne pocity viny……

monicm
1. dec 2014

@jenn44 je to normálne,pretože doteraz si vedela,že ich pomoc máš na zavolanie,teraz to nebude také ľahké,sama si to povedala,ale predpokladám,že sa na to tešíš a od toho nech sa všetko odvíja.máš pravdu,nebude to jednoduché a budete si musieť nájsť svoj režim,svoj spôsob,ale uvidíš,všetko bude fajn.20 km nie je tak daleko,ako sa zdá,ved v prípade núdze ste spolu do polhodinky.mame to normálne vysvetli a povedz jej,že aj ona si predsa založila rodinu a predpokladám,že nežila stále so svojou mamou.

netráp sa niektorými poznámkami,to že niekto sa ľahšie odsťahuje od rodičov neznamená,že to tak musí byť u všetkých,dôležité je,že to idete urobiť 🙂 🙂 😉 😉

jenn44
autor
1. dec 2014

@miska444 no, ja uz som dva tyzdne prerevala, depkujem tiez :/

jenn44
autor
1. dec 2014

@adri266 no ved práve, moji rodicia majú po 63... asi je to vekom :(

jenn44
autor
1. dec 2014

@caoli dakujem 🙂
@andreaka11 mamka totalne nepocuva, dookola opakuje ze tu s otcom ostane sama a ja nebudem chodit... oni maju este dom, kam cakali ze sa o nich pojdeme starat my... skratka vzdy vsetko bolo podla mamky.. :(

eeffka
1. dec 2014

@jenn44 no mozno mas vlastnu domacnost ale neodstahovala si sa z maminej, ved si tam skoro kazdodenne...toot nie je uplne standardny vztah matky a 30r dcery, to mi pride uz take opicie...
Moja mama byva odo mna 15km 🙂 ( v KE na inom sidlisku) a kazdy den chodi ku mne busom strazit mi malu a cez vikend sme obe rady, ze sa nevidime, to nemyslim v zlom... takze kto chce, sposob si najde, kto nechce...

jenn44
autor
1. dec 2014

@rebeka7501 ako, nerozumiem to sa mi tu vysmievas?:D hah no, neviem, tvoj prispevok mi nijako nepomohol, neporadil, iba si si povedala svoje.. heh spokojna? Ved ma nepoznas, nevies aka som, co robim.. pocity, ktore mam zazil asi kazdy, niekto skor, niekto neskor ci?

jenn44
autor
1. dec 2014

@monicka28 ano, toho sa bojim tiez :D manzel je celkom fajn, dieta este male... som spolocensky typ, snad sa chytim a ak nie... budem vam tu vyplakavat :D nie nie srandujem, tak fakt netusim do coho idem, ale ak bude zle, vratim sa snad...dakujem 🙂

jenn44
autor
1. dec 2014

@caoli no neskutocne vydieracky, niet dna, kedy by mi to nepripomenula... obavam sa, ze ak bude zle, neprezijem svoju osobnu prehru... zas mala pravdu! :(

jenn44
autor
1. dec 2014

@monicm Velmi pekne Ti ďakujem 🙂 ano, mas vo vsetkom pravdu.

levma
1. dec 2014

je to obycajne citove vydieranie. dufam, ze nikdy nedopadnem ako matka, co sa nevie odputat od svojich deti a nenecha im pokojne zit si vlastny zivot....takymto spravanim mamy akurat detom ten zivot znicia...tie deti nebudu nikdy stastne...mozno az ked ti rodicia umru a este aj potom budu mat pocit, ze robim nieco, co by sa mamicke nepacilo :( smutne :(

jenn44
autor
1. dec 2014

@eeffka no, mam 27 presnejsie, ale aj tak dost 🙂 moja mamina ku nam chodi malokedy... ako, teraz, odkedy sme ohlasili stahovanie mi robi kazde tri dni male nakupy, ktore mi donesie az pod branu, ukazuje skratka o co prichadzame... to ma depta... podla mna by som to tak tazko neznasala s jej podporou..

jenn44
autor
1. dec 2014

@levma no, predstav si, ze som si teraz uvedomila, ze som vzdy (takmer) robila co si ona praje, vo vsetkom sa radim s nou a spravim ako ona, raz som si spravila po svojom... ked som sa vydala a otehotnela :D inak sa vlastne sama ani neviem rozhodovat... smutne :(

mawka
1. dec 2014

@jenn44 aj nasi maju 63 a to znamena, ze sa maju viazat na decka a vnucata? jaj boze... nasi idu von, na vylet, do spolocnosti, so znamymi, na zabavu, dokonca v lete tri dni v kuse boli na festivale, proste ziju a aj napriek tomu nas miluju vsetkych. neznamena, ze ked je niekto na dochodku, ze prestane zit. jaaaj, nasi boli tak radi, ked sme s bratom odpadli z baraku jeden po druhom.... ako v tej reklame kedysi tusim sporitelna ci aka banka, rodicia sa lucia so synom, strasne smutni, chalan zavre dvere a rodicia od radosti skacu. asi tak. ja nebudem ina. deti necham vyletiet z hniezda, ale budu vediet, ze kedykolvek som tu pre nich. a nech si ma nezelaju, ked mi budu kazdy den cely den oxidovat doma. a ja ich tiez necham dychat 😉

monita88
1. dec 2014

@jenn44 Prajem vela sil a neboj, vo vlastnom domceku vam bude uzasne....Mama sa s tym zmieri a nebudete az tak daleko, budete sa vidat casto.....A nerob si nic z hlupych komentov, niektore baby to tu bavi a cakaju len na prilezitost posmievat sa.....

jenn44
autor
1. dec 2014

@mawka ee nasi ani na kavu nechodia, mamka teda urcite... aj ja chcem v takom veku zit a nie sa upracovat na dome, chate a inych veciach o ktore sa treba starat...